Connect with Us

3 mënyra si të bëni ‘screenshot’ fotot në Snapchat pa e kuptuar askush

Teknologji

3 mënyra si të bëni ‘screenshot’ fotot në Snapchat pa e kuptuar askush

Publikuar

-

cna lajm teknologji

Snapchat dërgon informacion në momentin që ne kapim një foto me screen dhe e ruajmë në galerinë tonë të telefonit. Kjo ka bërë që shumë të “frikësohën” kur dëshirojnë të ruajnë një fotografi.

Por ka disa mënyra si ta zgjidhim këtë.

Tani mundemi që të marim një foto nga Snap pa informuar personin që në këtë rast ka imazhin.

1. Një metodë shumë klasike është të fotografoni imazhin nnëpërmjet një paisje tjëtër. Psh mund të përdorni telefonin e një familjari për të fotografuar imazhin që dëshironi. Cilësia mund të mos jetë e madhe, por dërguesi definitivisht nuk do ta dijë që e keni bërë fotografinë.

LEXO EDHE:  Instagram me dizajn të ri

2.Pasi bëni screnn fikni të dhënat tuaja, WiFi dhe Bluetooth.

Merrni pamjen që dëshironi dhe poseduesi i imazhit nuk do të informohet sepse Snapchat nuk është i lidhur me internetin.

3.Regjistrimi i ekranit

Ky këshillë është për njerëzit që kanë një pajisje me Android 10 ose më të lartë. Nuk funksionon në iPhone. Hapni Snapchat-in që dëshironi të fotografoni dhe më pas tërhiqni ekranin për të hapur Panelin e Kontrollit të Android.

Gjeni funksionin “Regjistruesi i ekranit” dhe klikoni “Regjistro”.

Klikoni ‘Stop’ pasi të keni mbaruar regjistrimin. Kjo do të funksionojë vetëm kur jeni në mes të shikimit të një fotoje në Snapchat./CNA.al

 

Snapchat surprizon përdoruesit/ Sjell risinë e radhës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Facebook dhe Instagram shfaqin sërish probleme/ Ndalojnë së punuari për miliona përdorues

Publikuar

-

Nga

Tre aplikacionet më të përdorura nga miliona përdorues në të gjithë botën, Facebook,  Instagram dhe Mesenger kanë shfaqur sërish probleme për përdoruesit.

Problemet kanë nisur që prej orës 17:30 të pasdites së sotme, ku dërgimi i mesazheve ka qenë i pamundur për shumë përdorues.Defekti vjen vetëm pak javë pas ndërprerjes së gjatë të kompanisë e cila së fundmi e ndryshoi emrin duke u quajtur Meta.

LEXO EDHE:  Samsung on 7 tashmë në treg

LEXO EDHE:  Aplikacioni që njeh njerëzit në smartphone

Kujtojmë që më 4 tetor të tre aplikacionet ndaluan së punuari për përdoruesit për disa orë. Të njëjtin problem shfaqi edhe Whatsapp, i cili gjithashtu është në pronësi të Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

VIDEO- “Iron Man” i vërtetë”/ Kompania krijon kostumet e para fluturuese

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Shefat e ushtrisë janë duke u trajnuar me një kostum “jet” i cili është gjithmonë në përmirësim dhe që mund t’i lejonte ushtarët të fluturojnë nëpër qiell mbi zonat e luftës me më shumë se 80 milje në orë.

Richard Broëning, themeluesi i Gravity Industries dhe një ‘Iron Man i jetës reale’, vendosi kostumin e tij në hapat e tij në Konferencën e Njerëzve të Ushtrisë në Farnborough këtë mëngjes.

Makina personale fluturuese, të cilën firma e quan ‘e para në botë’, fuqizohet nga pesë turbina me gaz dhe është e aftë të arrijë lartësi deri në 12,000 këmbë.

Konferenca e Popullit të Ushtrisë po mbahet si në qendrën e konferencave të Aeroportit Ndërkombëtar Farnborough ashtu edhe praktikisht më 2 nëntor 2021.Sipas një zëdhënësi të ushtrisë, ekrani kishte për qëllim të demonstronte potencialin e kostumit të avionit për aplikim nga ushtarët britanikë.
“Konferenca u hap me një fluturim të aftësive nga Richard Broëning i veshur me një kostum avion që sfidon gravitetin,” shpjeguan ata.

LEXO EDHE:  A mund ta dini se kush po ju ndjek në rrjetet sociale?

LEXO EDHE:  Samsung Galaxy note 5 është duke u shndërruar në një Note 7

“Inovacioni dhe përparimi teknologjik – dy nga shtytësit kryesorë në Konferencën e Popullit të Ushtrisë u demonstruan në mënyrë të jashtëzakonshme”, shtuan me tej.

Për fluturimin e tij, zoti Broëning u ngrit dhe u ul si në kapuçin e një xhipi aty pranë dhe në çatinë e kabinës së një kamioni përpara se të fluturonte në një ballkon të mbushur me shikues të ushtrisë.
Shumë prej të pranishmëve shfrytëzuan rastin për të kapur një fotografi të “Jet Man” tashmë të famshëm në veprim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Vizion me rreze X/ Ekspertët prezantojnë teknologjinë e re për automjetet

Publikuar

-

Nga

Teknologjia e re po u jep automjeteve autonome vizionin me rreze X për t’i ndihmuar ata të gjurmojnë këmbësorët, çiklistët dhe automjetet e tjera që mund të errësohen.

Ekspertët në Australi tani po komercializojnë teknologjinë, e cila quhet perceptim bashkëpunues ose kolektiv (CP).

Ai përfshin instalimin e njësive të shkëmbimit të informacionit në anë të rrugës (‘stacionet ITS’) të pajisura me sensorë të tillë si kamera dhe lidar.

Në një kryqëzim të ngarkuar, për shembull, automjetet do t’i përdorin këto njësi për të ndarë atë që ‘shikojnë’ me automjetet e tjera. Në këtë kontekst kjpo teknologji e re do të ndihmojë shumë drejtues makinash do do të shmangë shumë aksidente.

Sipas Daily Mail, kjo i jep çdo automjeti një vizion të stilit me rreze X që sheh përmes autobusëve për të vërejtur këmbësorët, ose një furgon me lëvizje të shpejtë rreth një qoshe që do të marrë një dritë të kuqe.

Automjetet autonome fuqizohen nga inteligjenca artificiale (AI) që është trajnuar për të zbuluar këmbësorët në mënyrë që të dinë se kur duhet të ndalojnë dhe të shmangin një përplasje.

Por ato mund të miratohen gjerësisht vetëm pasi t’u besohet se ngasin makinën më të sigurt se shoferët njerëzorë.

LEXO EDHE:  WhatsApp është gati të prezantojë funksionin “vetë-shkatërrues” të fotove dhe videove

LEXO EDHE:  Viber sjell risiPrandaj, mësimi i tyre se si t’i përgjigjen situatave unike me të njëjtën aftësi si një njeri do të jetë vendimtar për përhapjen e plotë të tyre.

Projekti australian po ndërmerret nga iMOVE, një qendër kërkimore e financuar nga qeveria, me mbështetjen e firmës së softuerit të transportit Cohda Ëireless dhe Universitetit të Sidneit.

Ata kanë publikuar gjetjet e tyre në një raport përfundimtar pas tre vitesh kërkimi dhe zhvillimi.

Aplikimet e teknologjisë tani po komercializohen nga Cohda, pas punës së R&D, e cila përfshinte prova në rrugët publike në Sydney.

Ky është një ndryshim i lojës si për automjetet e drejtuara nga njeriu ashtu edhe për automjetet autonome, të cilat shpresojmë se do të përmirësojnë ndjeshëm efikasitetin dhe sigurinë e transportit rrugor,” tha profesor Eduardo Nebot në Qendrën Australiane për Robotikën në Fushë të Universitetit të Sidneit.

“CP” u mundëson automjeteve inteligjente të thyejnë kufizimet fizike dhe praktike të sensorëve të perceptimit në bord.’

Në një provë, një automjet i pajisur me teknologjinë ishte në gjendje të gjurmonte një këmbësor të penguar vizualisht nga një ndërtesë. Pritet që ky vision i ri të jetë plotësisht i suksesshmëm./CNA.al

LEXO TE PLOTE