Connect with Us

“Shokohen astronomët”/ Shohin në planetin e Jupiterit drita misterioze

Kuriozitete

“Shokohen astronomët”/ Shohin në planetin e Jupiterit drita misterioze

Publikuar

-

/
cna lajm teknologji

Astronomët japonezë kanë vënë re diçka të çuditshme në planetin e Jupiterit.

Një ekip, i udhëhequr nga Ko Arimatsu i Universitetit të Kiotos, publikoi pamjet e një drite misterioze të ndritshme që u shfaq në gjigantin e gazit për rreth katër sekonda më 15 tetor.

Ngjarja ndodhi në Zonën Tropikale Veriore të Jupiterit pranë skajit jugor.

cna lajm teknologji

Nëse drita e ndritshme konfirmohet si objekt jashtëtokësor, do të ishte i nënti që do të kapet nga syri i njeriut.

Për herë të parë në histori, ne patëm sukses në vëzhgimin e njëkohshëm të shfqjes së dritës në momentin kur një trup i vogël u përplas me sipërfaqen e Jupiterit në orën 22:24 në datën  15 tetor,” thanë studiuesit në Twitter.

Astronomi gjerman Harald Paleske po shikonte hijen e hënës së Jupiterit kur ai dalloi objektin jashtëtokësor te mundshëm.

LEXO EDHE:  Cilat janë fustanet më të kërkuara në Google? Zbulimi do t'ju befasojë

Pasi pa shkëlqimin e dritës , Paleske tha se ai shikoi secilën kornizë me shpresën për të përcaktuar se çfarë e shkaktoi dritën.

Ai zbuloi se ndezja ishte në atmosferën e Jupiterit dhe mbeti e dukshme për dy sekonda

Jupiteri goditet me dhjetëra, ndoshta qindra, asteroidë çdo vit, pasi planeti gjigant vepron si një bllokadë për të ndaluar objektet e tilla nga goditja në Tokë.

Por prap së prapë, kapja e një ngjarje të tillë është shumë e rrallë.

Ndikimi i parë i regjistruar në Jupiter ishte Kometa Shoemaker-Levy 9 (SL9) që goditi në korrik 1994.

Muajin e kaluar, astronomët  kapën një dritë të ndritshme që dukej për disa sekonda mbi gjigantin e gazit./CNA.al

cna lajm show cna lajm teknologji

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Video-Njihuni me Baftjarin/ Gjelin “VIP” që këndon deri sa i bie të fikët

Publikuar

-

Nga

cna kuriozitete

Në Turqi ekziston një gjel që këndon aq gjatë derisa i bie të fikët.

Ai quhet Baftjar dhe ka marrë ftesa nga disa emisione televizive.

Kështu thotë fermeri turk, 28-vjeçari, Okan Gokbudak, i cili është pronari i gjelit pra i Baftjarit.

Ai thotë se ka marrë ftesa të shumta për të parë shpendin e tij nga të emisione njohura si “Heart Breakfast”, në Angli.

LEXO EDHE:  Cilat janë fustanet më të kërkuara në Google? Zbulimi do t’ju befasojë

LEXO EDHE:  NASA ndan një fotografi mahnitëse të Jupiterit dhe Saturnit që ngrihet përtej "Rock Alien Throne Rock"“Producentët e shfaqjes më kontaktuan në fund të prillit, dhe më thanë se duan ta përfshijnë gjelin tim Baftjar në shfaqje. Kjo është diçka e mrekullueshme dhe për këtë gjë na ftuan në Angli”, shprehet Gokbudak.

Madje pronari i gjelit është detyruar të anulojë turnet në shumë vende të botës, për të masave anti-covid./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Në nder të zotit antik romar/ Ky është kuptimi i muajit janar

Publikuar

-

Nga

Çdo vit kalendarik nis me muajin janar dhe kjo është një simbolikë që e dinë të gjithë.

Por pse muaji i parë i vitit e ka marrë emrin janar? Ai është emëruar në nder të një zoti antik romak.

Janari është emërtuar në nder të Janus apo Januaris, që nga romakët e lashtë konsiderohej si mbrojtësi i dyerve dhe portave, që simbolizojnë fillimet dhe mbarimet.  Ndryshe nga zotërit e tjerë si Poseidoni, Venusi apo Apollo, Janus ishte më pak i njohuri ndër ta.Janus njihej si nisësi i jetës njerëzore, i transformimeve mes stadeve të jetës dhe i ndryshimeve nga njëra periudhë historike në tjetrën. Romakët e lashtë besonin se Janus ndikonte në jetët e tyre, në martesa, lindje dhe vdekje. Ai parashihte ngjarje sezonale si mbjelljet, korrjet, ndryshimet dhe vitin e ri. Referuar mitologjisë romake, Janus apo Januaris ka qenë prezent kur filloi bota, si zot i portave. Madje, ai konsiderohej se ishte roja i portës së Parajsës.

LEXO EDHE:  Cilat janë fustanet më të kërkuara në Google? Zbulimi do t’ju befasojë

LEXO EDHE:  Zbulohet llamba që ndriçon 37 vjet me radhë

Duke qenë se ai konsiderohet lidhja mes të shkuarës dhe së ardhmes, mes asaj që ka ndodhur dhe asaj që do të ndodhë, Janus portretizohet me dy fytyra, ku njëra sheh para dhe tjetra pas./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nga monitorimi i stuhive tek specat djegës në hapësirë/ NASA ndan imazhet e eksperimenteve më të mira shkencore

Publikuar

-

Nga

cna kuriozitet

NASA ka shpërndarë foto të eksperimenteve më të mira shkencore në bordin e Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) në vitin 2021.

Në një galeri online, agjencia hapësinore amerikane përfshiu imazhe nga ‘hetimet e reja’ në të cilat anëtarët e ekuipazhit të ISS punuan në 2021.

Këto përfshinin rritjen e perimeve në hapësirë, qelizat inxhinierike për kërkime në rritjen e muskujve dhe përdorimin e realitetit virtual (VR) për të mësuar se si njerëzit e perceptojnë kohën në gravitet të ulët.

Ftonjtë, marule dhe madje edhe lakra kineze, pak choi u korrën në ISS si pjesë e hulumtimit të bimëve duke përgatitur astronautët për misionet në hapësirë ​​të thellë.

Teknologjitë u testuan gjithashtu për misionet e ardhshme të Artemis në Hënë, të cilat do të zhvillohen në vitin 2025, sipas NASA-s. ISS, i operuar nga agjencitë hapësinore të SHBA-së, Kanadasë, Rusisë, Japonisë dhe Evropës, orbiton 250 milje (400 km) mbi Tokë.

Në 24 orë, stacioni hapësinor bën 16 orbita të planetit tonë, duke udhëtuar nëpër 16 lindje dhe perëndim të diellit.Stacioni hapësinor ka qenë i banuar vazhdimisht nga njerëzit për 21 vjet, duke mbështetur shumë zbulime shkencore.

Në një foto nga galeria e NASA-s , astronauti i Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA) Thomas Pesquet, i cili përfundoi qëndrimin e tij të dytë në ISS në 2021, mund të shihet duke punuar në një studim të quajtur ‘hetimi i muskujve kardinal’.

LEXO EDHE:  Kulla te teatri i ri?/ Mazniku: Ka hapësirë edhe për pjesë tjetër, do marrim atë që na takon

LEXO EDHE:  Krimi i organizuar në zgjedhje/ Zbulohen zonat më të nxehtaKy studim teston nëse indet e tilla të inxhinieruara të kultivuara në hapësirë ​​mund të ofrojnë një model për studimin e humbjes së muskujve në gravitet të ulët, gjë që mund të ndihmojë në informimin e misioneve Artemis.

Në hapësirë, mungesa e gravitetit do të thotë që muskujt mezi duhet të punojnë dhe astronautët kanë një rutinë të fuqishme ushtrimesh për t’i ndaluar ata të humbasin sasi të mëdha të masës muskulore.

Një tjetër studim i ngjashëm përdor një model 3D të qelizave të veshkave të njohur si çip indi për të studiuar efektet e mikrogravitetit në formimin e mikrokristaleve në tubulat e veshkave.

“Rezultatet mund të mbështesin hartimin e trajtimeve më të mira për kushte të tilla si gurët në veshka dhe humbja e kockave për astronautët dhe osteoporoza për njerëzit në Tokë”, thotë NASA.

Astronautët e ISS po përdorin gjithashtu pikën e tyre unike të avantazhit mbi Tokë për monitorimin e stuhive dhe mjedisit.

Anëtarët e ekuipazhit fotografojnë Tokën duke përdorur kamera dixhitale për të regjistruar se si planeti po ndryshon me kalimin e kohës, nga ndryshimet e shkaktuara nga njerëzit si rritja urbane te ngjarjet natyrore si uraganet, përmbytjet dhe shpërthimet vullkanike./ A.E-CNA.al

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: