Connect with Us

Largohet nga vettingu/ Gjyqtarja Kaçe Agolli lë fëmijën pa pension ushqimor

Denoncim

Largohet nga vettingu/ Gjyqtarja Kaçe Agolli lë fëmijën pa pension ushqimor

Publikuar

-

Një denoncuese anonime denoncon në “Stop” një problem me gjyqtaren Kaçe Agolli. Kjo e fundit ka 6 muaj, që e ka shpallur vendimin për pensionin ushqimor të djalit të saj, por nuk po e zbardh dhe firmos atë. Pas muajsh sorollatje në dyert e gjykatës, zonjës i kanë thënë, se gjyqtarja Agolli është shkarkuar nga vettingu dhe ka lënë peng disa vendime.

Me kamerën e fshehtë të “Stop” qytetarja i drejtohet Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, por 3 herë nuk i japin zgjidhje.

Audio 1

Punonjësja– Në dorë e ka gjyqtari, do t’i bëjë të gjitha avash-avash! 

QytetarjaKur do i zbresë avash-avash?  5 orë…,kam fëmijën e sëmurë, më duhen Lekët. I kam shkuar 5 herë.

Punonjësja-Po e di, po ca të bëjmë?!

Audio 2

Punonjësi– Pa e zbardh gjyqtarja, nuk e zbret dot sekretarja.

Qytetarja- Gjyqtarja është shkarkuar.

Punonjësi-E po duhet bërë zbardhje…

Qytetarja-Kur po e zbret? Kur o, kur, kur? Ore jemi në gjykatë, nuk jemi në  biznes privat. Dy javë është me ligj, kanë kaluar 5 muaj e gjysmë. Ca, biznes privat jemi këtu, që s’ka rregulla? Te Gjykata pra….

Audio 3

Qytetarja-Tani si do të zgjidhet ky muhabeti im, se ajo…?

Sekretarja-Vetëm gjyqtarja e zgjidh! 

 Qytetarja-Po gjyqtarja iku nga vettingu!

Sekretarja-Po mirë, do t’i dorëzojë ajo dosjet.

Qytetarja-Po kur? Dosja ka 5 muaj.

Sekretarja-Më thua mua, por unë jam si puna jote në këtë rast. Vetëm gjyqtari e di, kur e dorëzon dosjen.

Pas interesimit të zonjës, interesohet dhe gazetarja e “Stop”, por as kryesekretarja dhe as kancelari nuk ishin, pasi ndodheshin në seminar.

Punonjësja-Jo, nuk është!

Gazetarja- Kryesekretarja ndodhet këtu?

Punonjësja-Po!

Gazetarja-Do interesohesh pak dhe për problemin tonë?

Por asnjë nuk ndodhej në zyrë pasi edhe kancelari edhe kryesekretarja ndodheshin në seminar.

Gazetarja- E kuptoj shumë mirë që kryesekretarja është në seminar, kush vjen e zëvendëson?

Punonjësja-Nuk ka zëvendësues. Kryesekretarja është një dhe nuk ka kolegë.

Gazetarja- Dakort sekretarja e gjyqtarit, një sekretar tjetër që është në gjykatë.

Punonjësja-Mund të shkosh lart!

Në këtë pikë, zonja i drejtohet sekretares së Kace Agollit, e cila sqaron, se do t’i thotë gjyqtares së shkarkuar, që ta zbardhë vendimin, pasi për këtë po interesohet media.

LEXO EDHE:  Ngjela për zgjatjen e vettingut: Drejtohet nga politika amerikane, të gjithë do e votojnë

Qytetarja-Si je?

Sekretarja-Hajde, Edjonë hajde!

Qytetarja-Si u bë ky muhabeti im?

Sekretarja-Unë e di çfarë halli të ka zënë ty. Po, po thotë kjo(për gjyqtaren) dhe një mut ka bo! Mu s’më ka kaluar gjë! Nga unë s’ka asnjë lloj pengese ti zemër, edhe ta qaj hallin.

Qytetarja-Tani, që të kesh një fëmijë për të rritur, plus të gjitha e me media këtu, ia lë dhe djalin këtu gjykatëses, dhe ta rrisë ajo!

Sekretarja-Të drejtë ke ti!

Qytetarja-Po mirë, çfarë interesi ka një gjykatëse të mbajë “peng” detyrimin ushqimor të një fëmije?

Sekretarja-Çfarë të thotë Arta ty? Ca të them unë? Gjithmonë të kam dhënë të drejtë, gjithmonë i kam thënë, sa herë e kam nxitur Edjona ka hall, s’më ka dhënë gjë! Nuk më ka dhënë gjë! Duhet të kalojë tek dora ime, që ta dorëzoj poshtë! Ti ke ardhur 100 herë, që kur të është bërë shpallja. I kam thënë moj Edjona, po kjo këtej i hy e këtej i del. Çfarë të thotë Arta? Unë sot do ia jap këtë ultimatum, ka ardhur me median, nesër do vendimin.

Qytetarja-Po pse të arrijnë gjërat deri këtu?

Sekretarja-Po ku e di unë?

Qytetarja-Po është turp!

Sekretarja-Turp është turp, po ca të thuash, ca të thuash moj zemër?!/tvklan.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Denoncim

Policia Rrugore në aksion me makinë “borxh”, i ndryshon bojën

Publikuar

-

Nga

Në emisionin “Stop” ka mbërritur një denoncim, ku thuhej se Policia Rrugore e Fierit përdor një automjet Golf 4 me targa AA 127 KG, duke ndryshuar ngjyrën dhe vënë logo të policisë.

Ky automjet përdoret për patrullim në aksin rrugor Fier-Tepelenë. Grupi i xhirimit i “Stop” ka udhëtuar nga Tirana drejt këtij aksi, për të verifikuar denoncimin.

Më në fund stafi e gjeti automjetin e shumëkërkuar duke patrulluar për shkelje të qytetarëve. Për këtë problem “Stop” pyeti dy policët që po bënin shërbimin me këtë makinë, por ata refuzuan të japin përgjigje, për pyetjen, se kujt i përket ky automjet.

“Nuk na lejohet që të japim informacion pa urdhrin e eprorit kështu që do të drejtoheni tek Drejtoria Vendore e Policisë Fier. Nuk kemi dijeni për këtë pjesë”, tha një prej policëve.Sipas të dhënave, automjeti Golf 4 ngjyrë gri me targa AA 127 KG është në pronësi të shtetasit Judmir Vogli nga një fshat i Lushnjes dhe rezulton aktiv.

LEXO EDHE:  Amnistia nga Vettingu pas dorëheqjes/ Politika: E ligjshme

LEXO EDHE:  Lista/ Zbardhen 21 emrat kandidatë për Gjykatën e Lartë

“Pretendohet që ky automjet të jetë i bllokuar, por përdoret në mënyrë të paligjshme nga Policia Rrugore e Fierit”, raportoi gazetari i “Stop”.

Gazetari tentoi të kontaktojë me shefin e Policisë Rrugore Fier, Klodian Çaushi, për ta pyetur për këtë skandal, por ai nuk u përgjigj.

“Pas shumë tentativash për të biseduar me shefin e Policisë Rrugore të Fierit zotin Klodian Çaushit patëm një komunikim nëpërmjet mesazheve ku na tregoi që duhet t’i drejtohemi zyrtarisht Drejtorisë Vendore të Policisë së Fierit. Meqë ai nuk donte që të jepte një koment për makinën që nuk i përket policisë, ne i drejtohemi publikisht dhe zyrtarisht Klodian Çaushit për ta pyetur: Makina, a ka kontrollin teknik të kryer? A ka siguracionin? Dhe në qoftë se ndodh ndonjë aksident me këtë automjet, atëherë ky shef i Policisë Rrugore, çfarë procedure do të ndjekë”, tha gazetari./tvklan.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Muzeu gjysmak i ushtrisë si vendgjarje krimi

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Nga Klodian Tomorri 

Tenderi sekret 6 milionë euro që Ministria e Mbrojtjes kontraktoi në fund të vitit 2019 për ndërtimin e një muzeu ushtarak është një rast flagrant, ku ligji përthyhet në funksion të interesave privatë dhe jo atyre publike.

Shqipëria nuk përmbush dot detyrimet e NATO-s, në shpenzimet për mbrojtjen se buxheti nuk ka hapësirë. Por Ministria e Mbrojtjes prokuron muze ushtrie 6 milionë euro me tender sekret.

Përtej dyshimeve për qark të shkurtër, e madje edhe njohje mes Kontraktuesit publik dhe kontraktorit privat, përtej dyshimeve se në afërsi të muzeut fantazmë ka interesa familjare pasurore, këtu ka një çështje thelbësore;

A mund të prokurohet me tender sekret një objekt, i cili do të ishte pjesë e guidës zyrtare turistike të Tiranës? Pra cila është logjika e tenderit sekret për një atraksion që do të vizitohej nga mijëra njerëz në ditë? Kush ishte informacioni qe duhej te mbahej i klasifikuar ne kete rast? Kjo është pyetja e parë që duhet të shtrojnë ata, të cilët ngarkohen nga ligji për ta shtruar.

Në një vend normal, sot do duhej të ishte sekuestruar e gjithë praktika e prokurimit.Cilat kompani u thirrën për të shprehur interes, si u përzgjodh kompania fituese, si u negociua kontrata e kështu me radhë?

Më tej akoma, prokuroria do të duhej të verifikonte të gjitha transaksionet e realizuara gjatë kësaj kohe nga palët e lidhura, përfshirë bankat. Se rreziku që në një prokurim të këtij lloji të lëvizin para në shumë hallka, ku secila hallkë i çon gjithmonë e më afër vendimarrësit, është shumë i madh. Ndërsa objekti atje do të duhej të ishte rrethuar nga shiritat e policisë.

LEXO EDHE:  Zyrtare, SHBA dhe BE duan Vetingun

LEXO EDHE:  Lista/ Zbardhen 21 emrat kandidatë për Gjykatën e Lartë

Megjithatë ky i muzeut që mbeti rrugës është vetëm njëri prej tenderave.

Ka një statistikë tashmë të konfirmuar zyrtarisht. Në pesë vitet e fundit, Ministria e Mbrojtjes ka zhvilluar më shumë tendera sekretë se sa të gjitha qeveritë e shtetit shqiptar, që nga koha e Ismail Qemalit. Mbi 50 tendera sekretë janë vetëm në periudhën 2014-2018, vetëm nga Ministria e Mbrojtjes.

Në emër të sekretit ushtarak prokurohen muze gjysmakë me tendera sekretë dhe detyrohen qytetarët të paguajnë 6 milionë euro për disa karabina si stalla. Në emër të sekretit ushtarak u blenë patate me tender sekretë për pandeminë.

Këto nuk janë procedura të klasifikuara se kanë informacion të klasifikuar. Këto janë procedura të klasifikuara për një arsye të vetme; për të ndarë paratë e qytetarëve rehat./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Fiks Fare/ Fshati i Ri me probleme të vjetra, 30 vjet pa ujë

Publikuar

-

Nga

Nuk është çudi që në shekullin 21 në vendin tonë ende ka fshatra, qytete, lagje që vuajnë për pikën e ujit. Një prej tyre është edhe Fshati i Ri, në Njësinë Administrative Postribë – Shkodër.

Një lagje e këtij fshati e ndërtuar pas viteve 90′ përbëhet nga 150 familje që vuajnë për ujë të pijshëm. Madje uji i pijshëm për ta është një ëndërr e parealizuar që prej 30 vitesh. Dyert ku kanë trokitur i kanë përcjell me premtime boshe “do ua sjellim në pranverë”, por kanë kaluar shumë pranvera dhe këta banorë ende janë pa ujë. “Ne nuk dimë se kur u fillon pranvera insitucioneve tona” shprehen banorët të irrituar.

Zgjidhje kanë gjetur duke hapur puse, por edhe këta të fundit kanë filluar të shterohen.Nuk janë të pakët ata që shkojnë me mjete të ndryshme, si dhe me karro më kafshë për të marrë ku të munden. Një kalë me karrocë ka kushtuar 500 mijë lekë të vjetra. Para pesë vitesh drejtori i Ujësjellësit të Shkodrës u premtoj se po të blinin vet 150 metra tub ai mund ta realizonte furnizimin me ujë, sepse puseta e tubacionit të ujit ndodhej kaq larg nga shtëpitë e tyre. U mbodhën banorët e blenë dhe po prej 5 vitesh tubi dergjet në oborrin e njërit prej tyre. tashmë për këta banorë nuk ka më shpresa për zgjidhjen e problemit ndaj ‘guri’ i fundit për ta është ankimi në Fiks Fare.

LEXO EDHE:  Amnistia nga Vettingu pas dorëheqjes/ Politika: E ligjshme

LEXO EDHE:  Lu "shuplakë" Adriatik Llallës: Ikja e të korruptuarve, fitore për drejtësinë

Fiksi pasi dëgjoi ankesën e banorëve iu drejtua administratorit të Njësisë Administrative Postribë, z. Altin Shaba i cili pohoi se njësia e ka ngritur si problem dhe se u është thënë nga ana Ujësjellësit Shkodër se ky fshat do të përfshihet në projektin e ujësjellësit të ri. “Dje kishim dëgjesë për buxhetin e vitit 2022 dhe u ngrit si shqetësim nga unë dhe banorët ky problem. Madje ata kanë ardhur e kanë parë gjendjen, por puseta nuk mund t’i furnizojë të gjithë” përfundon administratori.Drejtori Teknik i UKSH,z. Lazër Pemaj shprehet se problemi i ujit në këtë fshat është prej 30 vitesh. Aty nga ana e UKSK është investuar para disa viteve ku janë shtruar 600 metra tub, por rezultati i këtij investimi flet vetë. Banorët ende nuk kanë ujë të pijshëm. “Me projektin e Kullajve që është projekt i lotit të parë, dhe me përfundimin e lotit të dytë Fshati i Ri do të ketë ujë, sepse nga rezervuari Fshati i Ri nuk mund të marrë ujë. Kjo besoj se do të ndodh në në mars të viti tjetër dhe brenda dy muajsh ata do të kenë ujë dhe ky problem zgjidhet njëherë përgjithmonë” shpjegon z. Pemaj./tch

LEXO TE PLOTE