Connect with Us

Basha zhytet në batak/ Deklarata që “fundos” kreun e PD  

Politikë

Basha zhytet në batak/ Deklarata që “fundos” kreun e PD  

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha pas humbjes së radhës në zgjedhjet e 25 prillit 2021, premtoi para demokratëve se “beteja sapo ka filluar” se ai do të “luftonte” kundër regjimit të Edi Ramës, e të tjera si këto.

Në fakt ajo që ndodhi më pas duket se ishte e kundërta, pasi Basha “luftën” e filloi brenda PD.

Së pari bëri zgjedhje fasadë brenda PD, dhe minoi karrigen e kryetarit. Më pas “luftën” e vijoi duke përjashtuar nga grupi parlamentar i PD liderin historik të demokratëve Sali Berishën.

Ndërsa së fundi “luftën” Basha e ka me ish-ministrat e qeverisjes së Sali Berishës, të cilën i quan si “llum”.

Sot gjatë një deklarate për mediat, Basha është pyetur nga gazetarët se cilët janë këta persona, që ai i quan “llum”.

“I dini dhe ju të medias, e dinë dhe pronarët tuaj, e di dhe prokuroria e di dhe Edi Rama.  

Mjafton të shikoni kush është graduar, kush është pasuruar gjatë qeverisjes së Ramës, dhe do të shikoni që një pjesë e tyre është grepuar, graduar, pasuruar dhe këto tetë vite në opozitë ka bashkëpunuar hapur me Ramën, duke i vënë shkelmin PD”-tha Basha.

LEXO EDHE:  Basha nga çadra e protestës/ Të largohet me çdo kusht Rama

Por, populli thotë “ven gjuha ku dhëmb dhëmbi”. Dhe pasuria është “dhëmbi” që mesa duket i dhëmb shumë Lulzim Bashës.

Nëse do të shikonim vërtetë kush është pasuruar gjatë qeverisjes së Rilindjes, emri i parë që të vjen në mendje është Lulzim Basha.

Lulzim Basha është një ish-ministër i Berishës. Ka mbajtur tre poste ministrore, i shoqëruar nga jo pak skandale, bëma dhe gjëma.

Por, ardhja e Rilindjes në pushtet ka qënë mjaft frytdhënëve për Bashën. Familjarët e tij vetëm sa kanë shtuar bizneset, ndërsa vetë Basha ka shtuar vilat.

Tani në emër e kanë mediat, të tjerë, nëse ka, le t’i thotë publikisht Lulzim Basha. Por, me fakte dhe dokumente./CNA.al

Nga kamarier në miliarder me luks të shfrenuar/ Lulzim Basha fsheh vilat e shtrenjta

Denoncoi falimentimin e bizneseve/ Kunati i Bashës lulëzon

Denoncoi falimentimin e bizneseve/ Kunati i Bashës lulëzon

Zbulohen 6 biznese të kunatit të Lulzim Bashës/ I fundit u hap 6 ditë më parë

Zbulohen fijet/ Si u përdor Top Channel për të mbrojtur aferën 330 mln euro të plehrave

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Në Kuvend do kaloj statut i ri”/ Harxhi: PD e ka humbur demokracinë, ja pse

Publikuar

-

Nga

Ish kandidatja për kryetare të PD Edith Harxhi e konsideron Kuvendin Kombëtar si të jashtëzakonshëm.

Në një intervistë për emisionin Opinion me Blendi Fevziun në Klan Tv, Harxhi deklaroi se PD ka humbur demokracinë, për aq kohë sa nuk lejon debat të lirë në parti. Sipas saj, institucioni i votës së lirë në PD është shkatërruar.

Ky është Kuvend i jashtëzakonshëm, do jetë Kuvend statutor nuk do jetë Kuvend zgjedhor. E ka thënë edhe zoti Berisha. Do të kaloj një statut i ri i PD.LEXO EDHE:  “Basha ka bërë PD-në të pabesueshme”/ Ibsen Elezi: Ja kush është problemi ynë, më i madh se Rama

LEXO EDHE:  Rrëzimi i helikopterit të FA/ Basha: Jemi në krah të familjarëve të viktimave

Ky Kuvend mblidhet me konsensus, sepse janë mbledhur 2/3 dhe do të dorëzohen në datën 9 ose 10. Në bazë të statutit duhen 30 ditë për mbledhjen e Kuvendit.

Institucioni i votës është shkatërruar në PD. Unë kam bërë disa beteja. PD i ka humbur demokracia për shumë vite. Përveç votës është edhe debati i lirë”, tha Harxhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foto- Nikoll Lesi i bën make up Salianjit/ I buzëqesh kamerës me furçë në dorë

Publikuar

-

Nga

Situata politike në vend ka qenë në fokus të diskutimeve në studiot televizive, ku personazhe politik dhe analistë apo gazetarë kanë qenë të ftuar në çdo panel.

Mbrëmjen e sotme në emisionin Open po diskutohet tema “Basha dhe Kuvendi i Berishës”, ku mes të ftuarve ka qenë botuesi i Koha Jonë Nikoll Lesi dhe deputeti Ervin Salianji.

Lesi është kapur mat duke ushtruar një profesion të ri; atë të Make-up Artist!

LEXO EDHE:  “Basha ka bërë PD-në të pabesueshme”/ Ibsen Elezi: Ja kush është problemi ynë, më i madh se Rama

LEXO EDHE:  Basha nxjerr videon e Dubait/ Vendi nën ujë, ministrat për shtatë palë qejfe në restorantin e shtrenjtëNë foto, shihet momenti kur Lesi ka marrë në dorë furçat e grimit dhe po ia bën vetë makiazhin demokratit, i cili duket se i beson pasi e ka lënë veten të lirë në duart e “MUA-s”.

Fotot tregojnë Lesin që i buzëqesh kameras, ndërsa nga ana tjetër Salianji nuk e prish terezinë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

85,5% e shqiptarëve mendojnë se politikanët mbrojnë interesat e të pasurve dhe të fuqishmëve

Publikuar

-

Nga

Thuajse 9 në 10 qytetarë besojnë se politikanët nuk mbrojnë interesat e tyre, por mbështesin personat e pasur dhe të fuqishëm.

Ky mendim mbisundon pavarësisht preferencës së votuesve. Dallimet midis votuesve të Partisë Socialiste, asaj Demokratike dhe personave që nuk kanë votuar është i vogël.

Shqiptarët besojnë në mënyrë dërrmuese, (8 në 10 qytetarë) besojnë se të gjithë politikanët korruptohen kur janë në pushtet. Edhe ky opinion sundon pavarësisht preferencave partiake të votuesve.

LEXO EDHE:  Basha: SHKODRA E HERONJVE TË DEMOKRACISË DO RRËZOJË SUNDIMIN E KRIMIT

LEXO EDHE:  “Basha ka bërë PD-në të pabesueshme”/ Ibsen Elezi: Ja kush është problemi ynë, më i madh se RamaNë Shqipëri duken se qytetarët kanë më shumë besim tek ndershmëria e tyre, sesa e politikanëve. Kur pyeten nëse ata vetë do të korruptoheshin po të kishin pushtet, 7 në 10 shqiptarë thonë se nuk do të korruptoheshin.

Rezultatet janë të një vrojtimi për Euronews Albania, realizuar nga MRB dhe Data Centrum, në shkallë vendi në periudhën 20-29 tetor 2021./euronews

LEXO TE PLOTE