Connect with Us

“Mos lejoni fëmijët të shohin serialin ‘Squid Game’”/ Specialistët japin alarmin

Showbizz

“Mos lejoni fëmijët të shohin serialin ‘Squid Game’”/ Specialistët japin alarmin

Publikuar

-

cna lajm show

“Squid Game”, u kthye në serialin me të ndjekur në “Netflix”. Seriali merr subjektin nga një lojë e dhunshme ku të gjithë lojtarët të cilët nuk arrijnë të kalojnë testet e lojës ekzekutohen.

Dhuna shumë e përhapur në serial ka bërë që Ekipi mbrojtës i edukimit nga Këshilli Qendror i Bedfordshire të marrë pasa. Këshilli u dërgoi një e-mail prindërve dhe kujdestarëve për t’i nxitur të “jenë vigjilentë, pas raporteve se fëmijët dhe të rinjtë po kopjojnë lojëra dhe dhunë nga seria e re e ‘Netflix’, ‘Squid Game’”dhe kjo mund të sjellë që ata të bëhen të dhunshëm madje edhe të vrasin kundërshtarin në rastin më të keq.

Alarmi ngrihet edhe për faktin se fazat konsistojnë në lojra të thjesht që fare lehtë mund të krijohen edhe nga fëmijët.

LEXO EDHE:  Ejlyl arrin të shpëtojë mamanë e saj nga Kemali/ Çfarë do të ndodhë sot në serialin “Lule të vetmuara”

Nga ana tjetër, alamant është edhe fakti se shumë fëmijë që nuk po e shikojnë serialin në “Netflix”, por i kanë hasur skena të tij në ‘TikTok’, ku përdoruesit e mediave sociale postojnë versionet e lojërave.

Disa raportime thonë se fëmijët kanë përdorur dhunë fizike ‘për të ndëshkuar’ humbësit si zëvendësim i lojtarit që humbet jetën.  Por në të ardhmen mund të këtë raste që ata mund të jenë edhe në gjëndje të vrasin kundështarin që humbet lojën. Për këtë arsye duhet një sensibilizim që fëmijët të mos e shohin serialin dhe mos e hasin as në rrjetet sociale./CNA.al

10 Things Fans Love Most About Squid Game, According To Reddit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Showbizz

“U masakrua” me komente sepse bëri shqiponjën me duar/ Shtrohet në spital Miss Serbia

Publikuar

-

Nga

Sapo është kthyer në vëndin e saj, Valentina Petroviç e cila ishte përfaqësuesja e e Serbisë në garën për Miss Internacional, mësohet se është shtruar në spital.

Kujtojmë se pasi bëri shqiponjën më duar krahas miss Kosoves dhe Shqipërisë ajo u masakrua nga komentet negative nga populli Serb. Kjo bëri që ajo të mos e përballonte dot presionin dhe të tërhiqej nga gara dhe të kërkonte falje.Po nuk mbaron me kaq. Për shkak të stresit të akumuluar ajo është ndjerë shumë keq dhe ka përfunduar në spital. Lajmi është dhënë nga një prej mikeshave të saj.

LEXO EDHE:  Grabitet me dhunë pika e këmbimit të parave

LEXO EDHE:  Ejlyl arrin të shpëtojë mamanë e saj nga Kemali/ Çfarë do të ndodhë sot në serialin “Lule të vetmuara”

Më njoftuan se Valentina kishte rënë dakord të tërhiqej. E kuptoj dhe është e pranueshme kjo që ka ndodhur. Ka stres të tmerrshëm pas saj, është nën presion të madh, e kanë mbajtur më gjatë në doganë në kthimin në Serbi”, ka thënë Nadja, mikesha e ngushtë eMissit Serb./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Kisha frikë nga mentaliteti”/ Arditi tregon pengun më të madh të jetës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Pas të gjitha situatave tensionuese brenda shtëpisë më të famshme të momentit “Big Brother Vip” banorët kanë vendosur të bëjnë biseda me njëri-tjetarin rreth eksperiencave më të bukura të jetës së tyrë, për tu çliruar disi edhe nga i gjithë presioni.

Mes banorëve pati shumë rrëfime dhe një prej tyre ishte edhe Arditi i cili rrefeu një peng që kishte për humbjen e një mundësie të madhe.

Këngëtari rrëfeu se ishte ftuar nga një festival shumë i rëndësishëm kushtuar komunitetit LBGT+, për të qenë këngëtari kryesor. Arditi ka rrëfyer se ftesa erdhi pas një suksesi që ai kishte korrur në “Eurovision Suedia”.

LEXO EDHE:  Shehu nuk heq dorë nga selia e FRD/“S’ka burrë nënë mbi tokë që t’i marrë”

LEXO EDHE:  Shehu nuk heq dorë nga selia e FRD/“S’ka burrë nënë mbi tokë që t'i marrë”Ai tregoi se e refuzoi ftesën sepse ishte i frikësuar nga mentaliteti në Shqipëri

”Ishte festival shumë i rëndësishëm, mund të më hapte shumë rrugë karriere. Isha i vogël dhe nuk e mendova mirë, kisha frikë nga paragjykimet këtu, nëse do më jepej tani mundësia do pranoja pa hezitim”, është shprehur Arditi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Aktori legjendar Will Smith bën deklaratën “shokuese”/ “Kam menduar të vras babain”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Aktori legjendar Will Smith ka bërë një rrëfim”shokues”.

Me një deklaratë shumë të sinqertë ai ka treguar se ka dashur të hakmerej ndaj babait të tij dhe gjatë një periudhe ka menduar të vrasë.

Kjo për arsyer sepse ai i ka dhunuar fizikisht dhe psikologjikisht nënën e tij.Revista prestigjoze “People” ka publikuar disa fragmente nga ky rrëfim dhe ka zbuluar nga kujtimet e aktorit të famshëm se tashmë ai jeton në Filadelfia me babanë dhe nënën e tij.

LEXO EDHE:  Andoni: Rusia luan me disa porta në Ballkan

LEXO EDHE:  Kaos para Kryeministrisë/ Përshkallëzohen aktet e dhunës

Ai zbuloi se pavarësisht të gjithave ai po kujdesej për babin ndersa luftonte me kancerin. Megjithatë ajo periudhe ka ndikuar shumë në marrëdhënien që ai kishte me babain e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE