Connect with Us

“Kush është grupi i punës? E nxorët nga xhepi”/ Vangjeli kap “mat” Alibeajn

Politikë

“Kush është grupi i punës? E nxorët nga xhepi”/ Vangjeli kap “mat” Alibeajn

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Sot u publikua paketa e propozimeve të Partisë Demokratike për ndryshimet kushtetuese që kanë të bëjnë me Vettingun e politikanëve, Reformën Territoriale dhe ndryshimet e koalicioneve.

Në “ABC Live” i ftuar ka qenë deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj i cili është përplasur me gazetarin Lorenc Vangjeli.

Vangjeli e ka pyetur Alibeajn për grupin e punës dhe sa kohë është marrë PD me amendamentet e bëra gati për të propozuar Ndryshimet Kushtetuese, por deputeti i PD i është shmangur kësaj pyetje duke mos dhënë emra konkret.

Alibeaj: E kemi quajture zhbërja e ndryshimeve të njëanshme të 30 korrikut. Kushtetuta e këtij vendi duhet të jetë dokument që të mos bëhet zhele që ta shkelësh në të dy këmbët. Është një akt që rivendos respektimin e kushtetutës.

Alibeaj: E rëndësishme është territorialja. Më shërbimet që ka të bëjë qytetari me institucionet. Me artikulimin juridiko kushtetues të kemi bërë nevojën urgjente të shoqërisë dhe demokracisë “cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Lorenc Vangjeli: Kush është grupi i punës? Sa kohë keni punuar?

Alibeaj: “E rëndësishme është për të parë nëse janë nevoja të sotme. Është procesi ai i cili i jep qëndrueshmëri ndryshimeve Kushtetuese. Çështja e aliazhit, krim politike. “

LEXO EDHE:  Basha jep urdhër/ Ja kur zgjidhen kryetarët e PD në degë

Alibeaj:  “Në grupin Parlamentar dhe në administratën e PD ka juristë që e njohin lëndën Kushtetuese. Vare nga fakti se çfarë procesi është ai, për të bërë amendamentet të qëndrueshme.

Vangjeli: E nxirrni nga xhepi dhe thoni ja ku është,. A e keni parashikuar ju zgjatjen e mandateve të vettingut? Cila është qasja jua?

Alibeaj: Ju thash që prioritet tona janë këto të treja. Pretendojmë që të jenë prioritete të shoqërisë.

Vangjeli: Ndoshta e marrin dhe i tregojnë dy tre emrat e grupit të punës?

Alibeaj: Unë nuk jam as i yti dhe as i atyre që njeh ti. Do të jap një përgjigje për hir të emisionit.

Alibeaj: Edhe Komisioni i Venecias tha se procesi i Vettingut tha se duhet të jetë i shkurtër. Vetë Kushtetuta e ka një zgjidhje. Ka KPK, i kalon KLGJ. Pak rëndësi ka. Nuk është interes i shqiptarëve. Të mos jetë për interesa, e shpejt dhe e përciptë. Por të zgjidh edhe gabimet e së shkuarës. Të jetë transparent dhe janë nevoja të demokracisë. Zgjedhjet janë të parat. Më 30 korrik bënë në mënyrë të njëanshme. E treta lidhja e politikanëve me krimin. Një politikan bën më shumë korrupsion.”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Nuk ke asnjë kontribut në PD, u bëre direkt deputete”/ Qytetarët “masakrojnë” Pampurin

Publikuar

-

Nga

Deputetja Oriola Pampuri, e dalë nga kazani i kunatit dhe familjes ka mbështetur Lulzim Bashën, sa i takon uzurpimit të FRPD dhe Lëvizjeës Demokratike të Gruas.

Oriola Pampuri, e cila nuk ka asnjë lidhje apo kontribut në PD, përvecc mandatit apo karriges së dhënë nga Luli ka reaguar në një postim në rrjetin social Facebook, ku shkruan se nuk ka asgjë antidemokratike në vendimin e Bashës për të zgjedhur Kryetaren e re të LDG dhe strukturat inekzistente drejtuese të Lidhjes.

Por mungesën e kontributit në parti ja kanë vënë në dukje edhe  qindra demokratë, të cilët e kanë “kryqëzuar” në komente.

Një qytetar, i shkruan se gjëja minimale që duhet të bëjë është të hesht. “Ju lutem, ju qe u emeruat deputete ne Pd pa asnje lloj kontributi,te pakten heshtni kur nuk keni kurajo te reagoni ndaj shkeljeve te nje pas njeshme te statutit”, shkruan qytetari.

Një tjetër komentues i shkruan se kthesa e madhe për demokratët do vijë në 11 dhjetor dhe Pampuri e cila ska kontribut do të dalë jashtë partisë.

LEXO EDHE:  Kryetari i PD i vërsulet komentueses/ “I dështuari i sat ëme”

LEXO EDHE:  Basha jep urdhër/ Ja kur zgjidhen kryetarët e PD në degëFlet ti qe erdhe ne PD direkt deputete … sikur te kishe kontribuuar ne PD sa 1 e mijta e kontributit te Albana Vokshit ndoshta do te te degjonim. Jeni shkeputur fare nga realiteti i elektoratit. Kapet kupolen e partise dhe ju duket vetja perendi. Turp t’ju vije qe po e shkaterroni PD, moret ne qafe demokratet me paaftesine dhe megalomanine tuaj.

Ne 11 Dhjetor do te vije kthesa e madhe dhe shpresa per demokratet”, shkruan komentuesi.

Një tjetër komentues i shkruan se ajo duhet të largohet bashkë me Bashën me argumentin se kanë tradhtuar shqiptarët për interesat e tyre personale.

Nuk te vje turp me fol budalleqe ik bashk me Bashen dhe ti Se nuk esht partia e 5 personave ik dhe ti ne shtepi! Tradhtoni votat e popullit per interesa tuja!”, shkruan komentuesi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Vendimi për zgjedhje është nul”/ Anëtari i FRPD: Basha po vepron për interesa personale

Publikuar

-

Nga

Kriza në selinë blu ka prekur edhe forumin rinor.

Kreu i FRPD Belind Këlliçi, kundërshtoi vendimin e kryetari Lulzim Basha për të bërë zgjedhje të reja, por ky i fundit ka vendosur të mos tërhiqet. Basha ka nisur procedurat për çeljen e garës, vendim që ka sjellë reagimin e të rinjve.

Lidhur me këtë në studion e lajmeve në MCN TV, Eden Kollçinaku, anëtar i kryesisë se FRPD-së deklaroi se për këto zgjedhje ishte diskutuar më herët por nuk ishte marrë asnjë vendim.

Sipas tij pas ngjarjeve të ndodhura brenda PD dhe përçarjes së saj pas largimit të Berishës nuk e pa e udhës që të vijohej me këto zgjedhje.

Ndër të tjera Kollçinaku teksa e cilëson si nul vendimin e Bashës për mbajtjen e zgjedhjeve shprehet se e gjithë kjo po bëhet për interesa personale të Bashës për të hequr Këlliçin pasi ky i fundit deklaroi se do merrte pjesë në foltoren e Berishës.Ditët e fundit është diskutuar se do bëhej një garë mirëpo është kthyer më pas duke mos u arritur në një vendim pas largimit të Bberishës dhe në këto kushte FRPD nuk mund të mbante zgjedhje, nuk mund të vazhdohej në një situatë të tillë në një përçarje të madhe që po ndodh brenda PD.

Ky veprim po bëhet për çështje të interesave personale. Në bazë të statutit zgjedhjet vendosen nga një grup pune dhe jo nga kryetari i PD. Kjo sjell një problem pasi i gjithë vendimi është marrë personalisht nga Basha dhe nuk është diskutuar me asnjë. Më herët është diskutuar por vendimi nuk ishte marrë sepse situata ishte e tillë pas ngjarjes së përjashtimit të Berishës.

Këto zgjedhje po bëhen për interesa personale të Bashës për të hequr Këlliçin pasi ai deklaroi se do merrte pjesë në foltoren e Berishës. Dje në takimin e forumit 100% kanë firmosur deklaratën se vendimi i Bashës është nul“, tha ai.

LEXO EDHE:  “I dhashë një kapuçino”/ Korreshi tregon si e “korruptoi” Tabakun

LEXO EDHE:  Falsifikuesi i Komisionit të Vettingut/ Hamitaj thirret në Prokurori

I pyetur se çmendim keni për foltoren e zotit Berisha dhe kërkesën e tij për mbledhjen e kuvendit kombëtar dhe pse të mos mbahen dhe këto zgjedhje të forumit, Kollçinaku tha se: “Këtu ka një kleçkë të vogël pasi kjo është nul sepse është një status në Facebook se Partia Demokratike nuk ka komunikuar lidhur me zgjedhjet me forumin rinor, nuk është vendim, por një status nul në Facebook. Nëse Berisha mbështetet dhe plotëson kuotat kuvendi i Berishës mund të mbahet. Unë jam pro./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

FRPD mbështet Foltoren/ Të rinjtë kërkojnë largimin e Bashës në 11 dhjetor: Rama e ka marrë peng

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Forumi Rinor i Partisë Demokratike ka dalë hapur në mbështetje të Foltores që po mban ish kryeministri Sali Berisha. Pikërisht, vendosmëria e tyre për të shkuar në takimin që do mbaj ish lideri historik i demokratëve nesër me të rinjtë, ka sjellë edhe irritimin e Lulzim Bashës për të uzurpuar këtë organ.

Në një intervistë për CNA.al, anëtari i Kryesisë së FRPD Valter Mashi deklaroi se 90% e anëtarëve janë në mbështetje të Foltores, ndërsa theksoi se në 11 dhjetor, kur edhe është parashikuar mbajtja e Kuvendit Kombëtar të rinjtë do kërkojnë largimin e Bashës.

Mashi duke e cilësuar si kryetar të vulës kryeopozitarin, theksoi se është marrëpeng nga Rilindja dhe kryeministri Edi Rama.FOLTOREN e mbeshtesin 90% e FRPD. Vetem disa te rinj qe nuk jane pjesë e FRPD, pra nuk jane anetarë por thjeshtë mbeshtetes te nje deputeti të përjashtuar që në filtrin e parë nga Komisioni i Vlerësimit të Kandidaturave, dalin dhe baltosin FRPD, dhe  është e qartë si drita e diellit që kjo behet nga vetë ata deputetë qe janë zvarritur e zhgarravitur këpucëve të Bashës për të qenë në listë, dhe që siç po del kanë edhe tjetërsuar vota të kolegëve të tjerë, prandaj është mese logjike që sot ata do mbeshtesin Bashen.

Me 11 Dhjetor presim ndryshimin e Statusit dhe sigurisht shkarkimin e Kryetarit të vulës, qe e kane  marrë peng sektarët e rilindjes me në krye pengmarrësin personal të Bashës, Ramëziun“, tha Mashi./CNA.al

LEXO TE PLOTE