Jupi: Latifi i kohës më të mirë ka turpëruar emra të mëdhenj, jo Sidiben

-

Liridon Latifi ishte për notën 10 në mbrëmjen e sotme kundër Dinamos. Nëse Vllaznia dhuroi art në fushën e lojës ndaj kryeqytetasve, e gjitha ka ardhur falë performancës së jashtëzakonshme të futbollistit në fjalë.

Vlerësimet për të në “Procesin Sportiv” kanë qenë të shumta, teksa Redi Jupi është shprehur: “Liridon Latifi i periudhës më të mirë ka turpëruar emra më të mëdhenj. Unë e dija dhe e kisha parandjenjë që do e kalonte Sidibien. Sidibe në fakt nuk është mbrojtës, por mesfushor i përshtatur në atë rol. U duk që në mënyrën e qëndrimit të tij dhe duke njohur vlerat e Latifit”, ka thënë Jupi.

Nga krahu tjetër Sinemati është shprehur se Latifi duhet të thirret dhe të merret në konsideratë nga Kombëtarja. Megjithatë Redi Jupi ka kujtuar formën e dobët fizike para se të vinte Vllaznia dhe faktin se nuk ka qenë titullar që në ndeshjet e para te shkodranët.

Stadiumi i Maliqit thuajse gati, nis faza e dytë e punimeve

-

Maliqi do bëhet me stadium të ri. Bashkia e këtij qyteti është në punime e sipër për përfundimin e stadiumit të ri. Në pamjet e fundit, gjithçka duket gati me fushën, ndërsa rëra dhe më pas tapeti i barit duhen për të kompletuar gjithçka.

Skuadra e Maliqit luan për të parën herë në histori këtë sezon në Kategorinë e Parë.

Ekipi si pritës ka luajtur në stadiumin e Korçës dhe Devollit, ndërsa pas pak kohësh do rikthehen në shtëpi, me fazën e dytë të punimeve që ka nisur. Kështu, “Jovan Asko” do ketë tjetër fytyrë pas disa javësh.

Laçi nuk di të ndalet më, mposht Teutën dhe vazhdon ngjitjen në klasifikim

-

Laçi ka arritur të marrë fitoren e tretë radhazi në kampionat, teksa kanë mposhtur 2-0 skuadrën e Teutës, e cila e mbylli takimin me 10 lojtarë. Goli i parë dhe u realizua nga Mentor Mazrekaj në minutën e 41′ pas një goditje dënimi me një gjuajtje-kros, por topi përfundoi menjëherë në rrjetë pa u devijuar nga asnjë futbollist.

Goli i dytë u shënua nga Guindo në minutën e 90+1′ pas disa kombinimeve dhe sulmuesi i kurbinasve nuk fal para porte duke dërguar peshë tifozët. Me këtë sukses, Laçi ngjitet përkohësisht në vendin e katërt në kuotën e 11 pikëve, ndërsa Teuta klasifikohet në vendin e tretë me 12 pikë.

FT | LAÇI 2-0 TEUTA

Mazrekaj 42′, Guindo 90+1′

Partizani merr fitoren e parë në kampionat për këtë sezon

-

Partizani ka siguruar sot fitoren e parë të këtij kampionati, duke mundur në Kamzë Kastriotin me shifrat 2-0 në atë që ishte takimi i drejtpërdrejtë për fundin e tabelës së klasifikimit.

Emiljano Musta shënoi në të 36 me një goditje perfekte nga distanca. E vetmja mënyrë sesi mund të vinte goli në një ndeshje “të fjetur”.

Ndërkohë në pjesën e dytë, Kastrioti e ka shtuar tepër ritmin dhe kishte shumë mundësi për të barazuar rezultatin.

Në disa aksione ishte Teqja që shpëtoi portën e Partizanit. E teksa Kastrioti po provonte gjithçka për të barazuar në fund, Rrapaj dyfishoi shifrat në të 89 duke vulosur rezultatin

KASTRIOTI-PARTIZANI 0-2
37′ Musta, 90′ Rrapaj