Connect with Us

Dyshime mbi vërtetësinë e tamponëve?/ Faktet që rrëzojnë akuzat mediatike

Aktualitet

Dyshime mbi vërtetësinë e tamponëve?/ Faktet që rrëzojnë akuzat mediatike

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

CNA.al ka kryer një verifikim në lidhje me disa raportime mediatike dhe akreditimet e laboratorëve të Covid-19.

Kjo e filluar nga një raporti i KLSH që më pas është kthyer në gjoja skandal për interesa krejtësisht klienteliste apo luftë mes palësh.

Bëhet fjalë për raportime mediatike abuzive që më pas kthehen në gjoba ndaj biznesmenëve.

Pas një verifikimi të bërë nga CNA.al, rezulton se në fakt në Shqipëri nuk ka asnjë laborator mjekësor të akredituar nga DPA, por të licencuar nga Ministria e Shëndetësisë për testimin Covid -19.

Përjashtimi i Drejtorisë së Përgjithshme të Akreditimit ka sjellë pasoja të mungesës së vërtetësisë së analizave, pasi nuk ka marrë pjesë në akreditimin e aparaturave laboratorike të përdorura për këtë qëllim.

Marrja e kompetencave nga Komiteti i Ekspertëve dhe MSHMS-ja, ka sjellë përjashtim të padrejtë të DPA-së duke cënuar vërtetësinë e të dhënave laboratorike për Covid-19”, pohohet në auditim.

Kjo ka qënë gjetja e KLSH-së, për laboratorët mjekësor të cilët janë licencuar për testimin e Covid-19.

LEXO EDHE:  Mero Baze: Prokuroria të hetojë akuzat ndaj Ben Blushit

Sot që flasim janë të licencuar nga Ministria e Shëndetësisë, rreth 12 laboratorë në sistemin shëndetësor privat, licencim që ka filluar në 30/7/ 2020 .

Drejtoria e Përgjithshme e Akreditimit (DPA) pranë Ministrisë së Ekonomisë akrediton sipas standarteve ISO përktëse laboratorët testues/kalibrues/mjekësor .

Standarti ISO për akreditimin e laboratorëve mjekësorë ISO 15189 ka standarte të caktuara menaxheriale dhe teknike për ruajtjen e cilësisë së shërbimeve laboratorike dhe në gjithë botën është opsionale, jo detyrues akreditimi.

Deri sot që flasim, DPA nuk ka hartuar akoma politikat e duhura dhe të ketë ekspertizen e caktuar për të akredituar laboratorët mjekësor të licencuar nga Ministria e Shëndetësisë, për testimin e Covid-19.

Deri sot që flasim DPA e ka të pamundur akreditimin e laboratorëve mjeksorë për testimin Covid-19.

Pra, është absurde “vëzhgimi apo shkelja”, e gjetur nga KLSH mbi cilësinë e shërbimit në këto laboratorë që është përjashtuar DPA e cila deri më sot nuk i akrediton dot këta laboratorë për shkak se ajo nuk ka akoma polititikat e miratuara për testimin e Covid-19./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Në Kuvend do kaloj statut i ri”/ Harxhi: PD e ka humbur demokracinë, ja pse

Publikuar

-

Nga

Ish kandidatja për kryetare të PD Edith Harxhi e konsideron Kuvendin Kombëtar si të jashtëzakonshëm.

Në një intervistë për emisionin Opinion me Blendi Fevziun në Klan Tv, Harxhi deklaroi se PD ka humbur demokracinë, për aq kohë sa nuk lejon debat të lirë në parti. Sipas saj, institucioni i votës së lirë në PD është shkatërruar.

Ky është Kuvend i jashtëzakonshëm, do jetë Kuvend statutor nuk do jetë Kuvend zgjedhor. E ka thënë edhe zoti Berisha. Do të kaloj një statut i ri i PD.LEXO EDHE:  “700 euro shoma e hotelit, 3 mijë lekë ndihma ekonomike për qytetarët”/ Nuk përmbahet Orjola Pampuri

LEXO EDHE:  Negociatat me Greqinë/ Zbulohet çfarë fshehin Rama dhe Bushati

Ky Kuvend mblidhet me konsensus, sepse janë mbledhur 2/3 dhe do të dorëzohen në datën 9 ose 10. Në bazë të statutit duhen 30 ditë për mbledhjen e Kuvendit.

Institucioni i votës është shkatërruar në PD. Unë kam bërë disa beteja. PD i ka humbur demokracia për shumë vite. Përveç votës është edhe debati i lirë”, tha Harxhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Rritja e çmimit të ushqimeve dhe Covid 19/ Qeveria kineze alarmon qytetarët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Qeveria e Kinës iu ka kërkuar me urgjencë familjeve që të grumbullojnë furnizime me ushqime thelbësore në rast urgjence.

Nga Ministria e Tregtisë nuk është dhënë asnjë arsye por mendohet se gjithë kjo situatë vjen për shkak të mbylljeve të herë pas hershme nga Coronavirusi apo shqetësimeve për perimet, pasi shiu ka dëmtuar të korrat.

Ministria ka kërkuar nga autoritetet lokale që furnizimi zinxhir të funskionojë pa probleme dhe çmimet të jenë të qëndrueshme.

Mediat u përpoqën të shuanin shqetësimet pasi raportimit pasi njerëzit mes panikut kanë vërshuar menjëhreë në supermarkete për të bërë blerjet.

Sapo doli ky lajm, të gjithë të moshuarit në panik vrapuan drejt supermarketeve për të bërë blerje”, shkruan një përdorues në faqen e mediave sociale kineze Ëeibo.

Economic Daily, një gazetë e mbështetur nga Partia Komuniste Kineze, u bëri thirrje lexuesve të saj të mos alarmoheshin, duke thënë se këshillat e qeverisë kishin për qëllim të siguroheshin që familjet të ishin të përgatitura nëse shpallej një bllokim në zonën e tyre.

LEXO EDHE:  “700 euro shoma e hotelit, 3 mijë lekë ndihma ekonomike për qytetarët”/ Nuk përmbahet Orjola Pampuri

LEXO EDHE:  “Flet përqart dhe bëhesh qesharak”/ Qytetarët “masakrojnë” RamënGazeta People shkruan se këto njfotime nuk janë të papritura apo të pazakonta duke marrë parasysh rritjen e çmimee të perimeve po ashtu edhe rasteve të fundit me Covid 19.

Çmimet e ushqimeve zakonisht rriten në këtë periudhë në Kinë, por çmimi I permive është rritur për shkak të kushteve të motit ekstrem.

Ndërkohë vendi po vazhdon të përdorë masa strikte për bllokimin, për të menaxhuar Covid 19.

Kina shpreson të zerojë inenfektimet para mbajtjes së Lojërave Olimpike Dimërore që startojnë në muajin Shkurt.

Të hënën, në Kinë u raportuan 92 raste të reja me Covid 19, ndërsa  Shanghai Disneyland yll për dy ditë pasi një vizitor rezultoi pozitive me Covid./ CNA.al

Marrë nga BBC

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foto- Nikoll Lesi i bën make up Salianjit/ I buzëqesh kamerës me furçë në dorë

Publikuar

-

Nga

Situata politike në vend ka qenë në fokus të diskutimeve në studiot televizive, ku personazhe politik dhe analistë apo gazetarë kanë qenë të ftuar në çdo panel.

Mbrëmjen e sotme në emisionin Open po diskutohet tema “Basha dhe Kuvendi i Berishës”, ku mes të ftuarve ka qenë botuesi i Koha Jonë Nikoll Lesi dhe deputeti Ervin Salianji.

Lesi është kapur mat duke ushtruar një profesion të ri; atë të Make-up Artist!

LEXO EDHE:  Propozimi i Metës për KLSH/ Kulluri thirrje deputetëve të opozitës

LEXO EDHE:  “Flet përqart dhe bëhesh qesharak”/ Qytetarët “masakrojnë” RamënNë foto, shihet momenti kur Lesi ka marrë në dorë furçat e grimit dhe po ia bën vetë makiazhin demokratit, i cili duket se i beson pasi e ka lënë veten të lirë në duart e “MUA-s”.

Fotot tregojnë Lesin që i buzëqesh kameras, ndërsa nga ana tjetër Salianji nuk e prish terezinë./CNA.al

LEXO TE PLOTE