Connect with Us

Diell dhe temperatura deri në 24 gradë/ Rikthehen ditët e ngrohta

Sociale

Diell dhe temperatura deri në 24 gradë/ Rikthehen ditët e ngrohta

Publikuar

-

cna lajme sociale

Ditët sotme do të jetë prezent moti i qëndrueshëm.

Më të dukshme kthjellimet dhe vranësirat e lehta priten të jenë në ultësirën perëndimore.

Ndërsa alternime kthjellimesh dhe vranësirash të shpshta do të kenë zonat malore. Megjithese do të ketë vranësira nuk parashikohen reshje.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të mbeten kostante në mëngjes, por rriten në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 4°C deri në 24°C.

LEXO EDHE:  Kushte të pa qëndrueshme atmosferike/ Parashikimi i motit për sot

Era do të fryejë mesatarisht me shpejtësi 30-35 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke sjell në det dallgëzim deri në 3 ballë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sociale

“Alarmante gjendja e fëmijëve”/ Shokon mjekja pediatre: Pedofilia është më e përhapur nga sa mendojmë ne

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ngjarja e rëndë që u shënua në Kamëz pak ditë më parë dhe vijimi i hetimit të vështirë që Prokuroria e Tiranës ka në dorë, për dyshimet e abuzimit seksual ndaj të miturës 6-vjeçare nga babai i saj, solli të tjera reagime në nivel ekspertësh.

Mjekja pediatre Linda Spahiu, ndërsa foli për këtë ngjarje në emisionin “Pa Gjurmë” në Report Tv, u ndal tek fenomeni i pedofilisë, duke kërkuar nga çdo profesionist i fushës të mos heshtë përballë fenomeneve të tilla.Ajo i drejtohet medias të mos kenë kurrfarë hezitimi për të prekur këto tema, duke i konsideruar këto ngjarje si “një minë me sahat” për shoqërinë. Mjekja pediatre shton se raporti i pedofilëve në burra dhe gra po shkon në nivele të barabarta.

” Rasti që ne po shohim përditë është vetëm maja e ajsbergut. Pedofilia është shumë më e përhapur sesa mendojmë ne. Gjendja e fëmijëve është alarmante dhe kjo nuk është vetëm për Shqipërinë. Pedofilia është dhunë pushteti, jo seksuale. Pedofili nuk e dhunon seksualisht fëmijën se ka uri seksuale, edhe ai mendon se është manifestim i papërmbajtur instiktiv, por dëshira e tij e vërtetë dhe e thellë është marrëdhënia që ka ai me pushtetin. Pedofilia është nga rraca më e keqe, kriminelët më të këqij, që bëjnë veprën më të egër kriminale dhe akti pedofilik duhet trajtuar si një krim kundër njeriut. Pedofili ka një kusht fëmija nuk duhet të jetë i pjekur seksualisht, këtu nuk ka moshë ka ndodhur edhe tek foshnjat 3 muajshe. Kur fëmija shkon në pjekurinë seksuale pedofili e humb interesin për të”, tha ajo.

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Çmendet” moti/ Rriten temperaturat në Nëntor

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Territori ynë mbetet në mbizotërim e kushteve të qëndrueshme atmosferike gjatë gjithë ditës.

Pritet që zonat Jugore dhe Qëndrore të jenë në dominimin e motit të kthjellët, por herë pas here do të ketë dhe vranësira kalimtare.

Ndërsa në zonat Veriore pritet që vranësirat të jenë më të dukshme, por reshje nuk do të ketë.

LEXO EDHE:  Parashikimi i motit/ Temperaturat do të pësojnë rritje në të gjithë territorin

LEXO EDHE:  Kushte të pa qëndrueshme atmosferike/ Parashikimi i motit për sotSipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të vijojnë të rriten në mëngjes, por një renie të lehtë do të ketë mesdita duke luhatur vlerat ditore nga 8°C deri në 27°C.

Era do të fryjë e mesatare me shpejtësi 40 km/h, mbetet nga drejtimi Jugor duke sjell në brigjet detare dallgëzim 3 – 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rriten sërish temperaturat/ Kthesë e befasishme e motit

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Zonat Jugore vijojnë të jenë në dominimin e motit të kthjellët dhe kalimeve të pakta të vranësirave.

Ndërsa në zonat Veriore dhe Qëndrore vranësirat do të jenë më të dukshme, duke sjell reshje të pakta dhe afat-shkurtra.

Mbrëmja sjell motin e kthjellët dhe vranësirat të lehta në të gjithë territorin.Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes DHE në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 5°C deri në 26°C.

LEXO EDHE:  Vranësira dhe reshje shiu të pakta/ Parashikimi i motit për sot

LEXO EDHE:  Kushte të pa qëndrueshme atmosferike/ Parashikimi i motit për sot

Era do të fryjë e mesatare në tokë dhe e fortë në det me shpejtësi mbi 60 km/h nga drejtimi Jugor duke sjell në brigjet detare dallgëzim të lartë 4 – 5 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE