Connect with Us

Apple prezanton kompjuterin më të avancuar në botë/ Mund të përdoret edhe si aparat fotografik

Teknologji

Apple prezanton kompjuterin më të avancuar në botë/ Mund të përdoret edhe si aparat fotografik

Publikuar

-

cna lajm teknologji

Apple ka prezantuar “MacBook Pro” të ri i cili kushton 1,999 dollarë. MacBook është deri në 70% më i shpejtë se modelet e mëparshme dhe risjell një veçori që me shumë mundësi shumë nga ne e prisnin, karikuesin magnetik të laptopit MagSafe.

cna lajm teknologji

 

MacBook Pro 14-inç kushton 1,999 dollarë dhe 16-inç fillon nga 2,499 dollarë

Kompjuteri përfshin çipat më të fundit të Apple M1 – Pro dhe Max.

Apple organizoi eventin e prezantimit të kompjuterit të ri brenda një muaji për t’i treguar botës MacBook -un e tij më të fundit dhe më të avancuar.

Çfarë risi të tjera sjell kompluteri MacBook?

Thamë se MacBook Pro i ri përmban çipat e rinj të gjigantit teknologjik M1 Pro ose M1 Max, duke e bërë atë deri në 70 përqind më të shpejtë se paraardhësit e tyre, gjithashtu kompjuteri vjen në dy madhësi, 14 inç dhe 16 inç, por ndryshe nga modelet e mëparshme, këto janë të dizajnuara me disa porta për kufje, ngarkuesin MagSafe dhe pajisje të tjera.

MacBook Pro i ri përmban një ekran Liquid Retina XDR, për lidhje të avancuar, një aparat fotografik 1080p FaceTime HD dhe ‘sistemin audio më të mire” sipas Apple.

LEXO EDHE:  iPhone mund të gjurmojë kontakte pa aplikacionin Covid

Greg Joswiak, nënkryetari i lartë i Apple për Marketingun në mbarë botën, tha në një deklaratë: ‘Ne kemi vendosur të krijojmë komjuterin më të mirë pro në botë, dhe sot jemi të lumtur për të prezantuar MacBook Pro krejt të ri me M1 Pro dhe M1 Max-a kombinim që ndryshon performancën, jetëgjatesine e pakrahasueshme të baterisë dhe karakteristika novatore”.

Modelet e reja gjithashtu eliminuan ‘Touch Bar’ që fansat e Apple kishin krijuar dhe rivendosën disa lidhje më të thjeshta për tu përdorur.

Të dy modelet kanë tre porte “Thunderbolt 4” për të lidhur pajisje periferike me shpejtësi të lartë, një vend i kartës SDXC për qasje të shpejtë në media, një port HDMI për lidhje me ekranet dhe televizorët dhe një prizë kufje.

Apple gjithashtu ka sjellë MagSafe me një gjeneratë të tretë që ka karakteristika dhe dizajn të përditësuar për marrë sa më shumë energji nepermjet karrikimit- siguron deri në 50 përqind të jetës së baterisë në vetëm 30 minuta./CNA.al

cna lajm teknologji

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

WhatsApp paralajmëron përdoruesit/ Kujdes nga mesazhet që merrni në telefonin tuaj, mund të hakoheni në moment

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Rreth 59 % e njerëzve kanë marrë mesazhe në WhatsApp nga hakera.  WhatsApp ka paralajmëruar përdoruesit të kenë kujdes nga mesazhe të tilla pasi mund të bëhen pre e hakerave që mun dtë vjedhin paratë e tyre.

WhatsApp tani është në partneritet me Standardet Kombëtare të Tregtisë për të paralajmëruar përdoruesit për këtë lloj mashtrimi.

Një mashtrim si ky përfshin kriminelët kibernetikë që hakojnë llogarinë e dikujt që njihni.

Më pas ata do t’ju dërgojnë mesazhe juve ose disa personave në listën e kontakteve të miqve tuaj, duke shpresuar se dikush do të përgjigjet.

Ata madje mund të lexojnë mesazhet e mëparshme në mënyrë që mësojnë mënyrën e duhur për të folur me ju pa ngritur dyshime.



Pasi të ketë arritiur të futet në mesazhet tuaja dhe të mësojë më shumë për problemet, ata mund të përdorin çdo lloj justifikimi për t’iu bërë ju të jepni para.

LEXO EDHE:  Teknologjitë e 20 viteve të ardhshme

LEXO EDHE:  Teknologjitë e 20 viteve të ardhshme

Nëse ju kërkojnë para në këtë mënyrë, ndaloni dhe provoni t’i telefononi mikut .Ata mund të thonë se nuk mund të flasin me ju për momentin, por u thoni atyre se nuk mund të dërgoni para derisa të konfirmoni se janë në të vërtetë ata.

Mashtruesi mund të përpiqet të lëshojë një ndjenjë urgjence ose të përpiqet t’ju pengojë.Megjithatë, është e rëndësishme të ruani qetësinë dhe t’i telefononi personit ose të përdorni një metodë tjetër për të konfirmuar identitetin e tij.

Aksioni Citizens Advice Scams ka paralajmëruar gjithashtu për mashtrimin ‘miku në nevojë’ dhe po mbështet fushatën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tastierë druri dhe ekran të veçuar/ Modeli i rrallë “Apple 1” shitet në ankand

Publikuar

-

Nga

“Apple 1”, një kompjuter  i rrallë, i pari model i ndërtuar ndonjëherë nga bashkëthemeluesit e Apple, Steve Jobs dhe Steve Wozniak, është shitur në ankand për 400,000 dollarë.

Kjo është më shumë se 600 herë më shumë se 666,66 dollarë që shitej me pakicë në 1976. (Çmimi i zakonshëm erdhi falë dashurisë së Wozniak për të përsëritur numrat e plotë.)

I njohur si ‘Chaffey College’ Apple 1 sepse fillimisht ishte në pronësi të një profesori në Chaffey College të Kalifornisë Jugore, kompjuteri i gjeneratës së parë është i mbështjellë me dru koa dhe vjen me motherboard origjinal Apple 1 ‘NTI’, rregullatorë të energjisë dhe një kondensator Sprague 39D blu.

Me tarifën  prej 25 për qind të blerësit, fituesi i paidentifikuar përfundoi duke paguar një total prej 500,000 dollarësh.

Sipas John Moran Auctioneers, firma që merret me shitjen, kompjuteri 45-vjeçar ishte parashikuar të kapte deri në 600,000 dollarë.

Si pjesë e shortit, fituesi mori gjithashtu një monitor video Panasonic të vitit 1986, një kopje Xerox të manualit Apple-1 Basic, udhëzuesin e funksionimit dhe një manual programimi MOS 6502.

LEXO EDHE:  FOTO/Njihuni me Ferrarin 488 GTB Spider

LEXO EDHE:  iPhone mund të gjurmojë kontakte pa aplikacionin Covid

Sipas Daily Mail, loti përmban gjithashtu dy kasetë softuerësh Apple-1, me ‘kartë treguese të shkruar me dorë me vendndodhje memorie për softuerin e ngarkimit Apple-1’, sipas përshkrimit.



Apple 1 ndihmoi në ngritjen e gjigantit të teknologjisë me bazë në Cupertino, Kaliforni, me Ëozniak duke shitur kalkulatorin e tij HP-65 për të financuar dhe prodhuar artikullin.

Apple 1 janë projektuar nga Wozniak dhe janë montuar dhe testuar nga Jobs, motra e tij Patty dhe miku i kolegjit Daniel Kottke në shtëpinë e Jobs, sipas ankandeve të John Moran.

Ky model i veçantë u ble përfundimisht nga profesori Chaffey nga një student në 1977 për 650 dollarë, sipas Los Angeles Times.

Përafërsisht 200 Apple 1 u montuan gjithsej, megjithëse vetëm 175 u shitën—50 prej tyre Paul Terrell, pronar i ByteShop në Mountain View, Kaliforni.

Në gusht, një motherboard Apple 1 – i kompletuar me një manual përdoruesi origjinal – doli në ankand për 450,000 dollarë.

Apple-1 u ndërpre në tetor 1977, me Jobs dhe Wozniak që ofronin zbritje dhe tregtim për Apple II më të avancuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Siguria kibernetike/ Forbes ngre alarmin: Duhet të fshini nga aplikacionet Google Chrome

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Së fundmi është bërë public një njoftim nga Forbes sipas të cilit njoftohen të gjithë përdoruesit e Google Chrome që të fshijnë programin. Arsyeja është sepse po mblidhen të dhëna shumë të ndjeshme. Të dhënat e telefonit thuhet se rrezikojnë të transmetohen pa e kuptuar as përdoruesit.

Sipas forbës kjo mund të marrë fund nëse Chrome fshihet nga aplikacionet e celularit apo kompjuterit.

Reagimi erdhi  pasi Facebook po akuzohet se ka marrë të dhëna private kritike të njerëzve duke përdorur të dhënat e akselerometrit si një mjet për të identifikuar vendndodhjet dhe për të gjurmuar në heshtje përdoruesit e aplikacioneve dhe për të monitoruar aktivitetet.

Zak Doffman, zëdhënësi e Forbës paralajmëroi në lidhje me sigurinë kibernetike:

LEXO EDHE:  Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë emaile nga mashtruesit ekonomikë

LEXO EDHE:  iPhone mund të gjurmojë kontakte pa aplikacionin Covid



Ndërsa Facebook po mblidhte këtë informacion për veten e tij, Chrome është i lumtur ta mbledhë atë për të tjerët – duke mundësuar në thelb një informacion falas për të gjithë kur bëhet fjalë për informacione jashtëzakonisht të ndjeshme për çdo aktivitet, çdo sjellje”, tha Doffman.

Hulumtimi, kishte ekspozuar se si program lejon faqet e internetit të celularëve të prekin sensorët e pajisjes. Apple çaktivizon aksesin e sensorit të lëvizjes si parazgjedhje.

Por Google jo vetëm që lejon aksesin, por gjithashtu u thotë përdoruesve se ky është një cilësim “i rekomanduar’ për ta mbajtur të aktivizuar”,  është shprehur zëdhënësi./CNA.al

LEXO TE PLOTE