Connect with Us

10 SHKAKTARËT E SËMUNDJEVE TË VESHKAVE

Shëndeti

10 SHKAKTARËT E SËMUNDJEVE TË VESHKAVE

Publikuar

-

/
cna lajme shendetesi
Veshkat janë ndër organet më të rëndësishme në trupin e njeriut pasi kryejnë funksione jetësore, prandaj, është thelbësore që ashtu si për çdo organ tjetër të kujdesemi edhe për mirëfunksionimin tyre.
10 shkaqet kryesore të shfaqjes së problemeve të veshkave, të cilët duhen mënjanuar, janë:
❌Mbajta e Urinës
Një nga shkaqet kryesore të dëmtimit të veshkave është moszbrazja e fshikëzës në momentin e ndjesisë për të urinuar.
❌Konsumi i pamjaftueshëm i ujit
Veshkat mund të dëmtohen rëndë nëse nuk pini ujë mjaftueshëm.
❌Konsumi i kripës në sasi të larta
Konsumi i tepërt i kripës, rëndon funksionin e veshkave duke qenë se do t‘i duhet të punojnë shumë më tepër për të nxjerrë kripën e tepërt nga organizmi.
❌Përdorimi i rregullt i analgjezikëve
Shumë persona marrin analgjezikë për të ulur inflamacionin si dhe për të kontrolluar dhimbjet por marrja e rregullt e tyre mendohet se është e dëmshme për veshkat.
❌Konsumi i ushqimeve me përmbajtje të larta proteinash
Konsumi i ushqimeve me përmbajtje të lartë proteinash nxit glomerulat deri në hiperfiltrim duke rritur ngarkesën metabolike të veshkave.
❌Konsumi i alkolit
Nga konsumi i tepruar i alkoolit, acidi urik do të mbetet në tubat renalë, duke rritur kështu rrezikun e dështimit renal.
❌Duhanpirja
Duhanpirja shkakton ngushtim të enëve të gjakut në veshka duke përshpejtuar humbjen e funksionit të veshkave.
❌Konsumi i tepërt i kafeinës
Konsumi i tepërt i kafeinës, rrit presioni arterial e për pasojë rëndon funksionin e veshkave.
❌Neglizhenca ndaj infeksioneve të zakonshme
Mostrajtimi i infeksioneve, viruseve apo baktereve mund të shkaktojë dëme të parikuperueshme.
❌Mungesa e gjumit
6 deri në 8 orë gjumë janë thelbësore për shëndetin e çdo individi pasi gjatë këtij procesi rigjnerohen indet e organeve.

Për të rezervuar takimin tuaj me mjeket nefrologe të spitalit Hygeia, kontaktoni në numrin: 04 23 90 000

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

“Ky dimër do jetë më i vështirë”/ Eksperti kërkon rikthimin e masave kufizuese

Publikuar

-

Nga

Laidon Shapo, specialist i shëndetit publik në Londër, u shpreh se ky dimër do të jetë më i vështirë se vitet e kaluara dhe këtë ai e bazon në variantet e reja që po qarkullojnë.

Në një intervistë për emisionin Debat me Alba Alishanin në A2, Shapo rekomandon rikthimin e masave, ndërsa bën apel edhe të avancohet me procesin e vaksinimit.Dimri parashikimi këtu është pak që ja kalon dimrit të vjetshëm. Vihet theksi tek Delta, tek gripi sezonal i cili kam vënë re që paraqitet me patologji të jashtme dhe i shtrin njerëzit të paaftë për të shkuar në punë. Të gjitha këto ndikojnë. Duhet të dimë sa veta kemi që trajtohen në shtëpipër arsye të ndryshme dhe duke marrë këto informacione se si do jetë dimri këtu.

Rekomandimi im është tek masat. Ato duhet të rikthehen, sepse edhe këtu po rikthehen. Në qëndra tregëtare dhe urbane ka mbipopullim. Higjena duhet. Aty ku kemi njerëz me vaksina jo potente duhet të nisë urgjent doza e tretë. Duhet të përshpejtohet procesi i vaksinimit”, tha Shapo./E.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Alarmi nga Omicron/ Mjeku tregon simptomat, ku nga ndryshon nga Delta

Publikuar

-

Nga

Specialist i shëndetit publik në Londër, Laidon Shapo, teksa foli për vaksinimin e detyrueshëm për administratën dhe punonjësit e supermarketeve dhe të qendrave tregtare, u shpreh se shifrat aktuale nuk e justifikojnë këtë vendimarrje.

Por çfarë është varianti Omicron dhe nga ndryshon ai nga Delta?

 “Ky është një variant që vjen nga Afrika e Jugut dhe nuk është hera e parë që kjo gjë ndodh sepse virusi ka hapësirë në ato zona, ku i jepet mundësi virusit të përhapet. Janë dy linjat ku ky virus ndryshon formë në mënyrë të qenësishme. Omicron nuk ka ndryshim shumë nga Delta në këtë aspekt, pasi të dy kanë bërë aq shumë ndryshime në sipërfaqen virale të proteinës, ky edhe më shumë akoma. Kjo e bën këtë të duket jo thjesht se ka ndryshuar mustaqe ose mjekër, por ka bërë një operacion plastik dhe kjo bën që forcat imunitare të mos e njohin ashtu siç njohin variantet e tjera. Deri tani, të dhënat janë që ai paraqitet në forma jo më të rënda se sa Delta. Të dhënat që na vijnë nga Skocia, ku kishte një infektim prej 48 personash, u pa që ky variant prezantohet me simptoma të lodhjes së madhe, dhimbjes muskulare, dhimbjes së kokës, rrufë, një kruajtje të fytit, por jo kollë.LEXO EDHE:  Prek fëmijët që kanë kaluar Covid-19/ Sëmundja e re shqetëson mjeket

LEXO EDHE:  Shkaqet e vdekjeve/ Ja cila është sëmundja që rrezikon më shumë shqiptarët

Pra, pak a shumë me simptoma jo të rënda. Të dhënat paraprake janë që të pavaksinuarit dhe ata me një dozë të vaksinës, ky variant godet më fortë. Pra, është shumë i ngjashëm me Deltën”, u shpreh Shapo./E.T-CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Mutacioni Omicron/ Alimehmeti: Nuk paraqet raste të rënda

Publikuar

-

Nga

Epidemiologu Ilir Alimehmeti teksa ka folur për mutacionin e ri Omicron që po qarkullon në gjithë botën, u shpreh se klinikisht ky virus nuk është i rëndë.

Në një intervistë për emisionin Debat me Alba Alishanin në A2, Alimehmeti e bazon këtë pohim mbi informacionet që vijnë nga vendi i origjinës, Afrika e Jugut, teksa shton se edhe mjekët në vendin tonë dinë aq informacion sa marrin nga OBSH dhe asgjë më tepër.Ne dimë aq sa na ka thënë OBSH. Dimë se ka shumë mutacion. Dimë që nuk dimë asgjë tjetër. Dimë që nuk kemi asnjë të dhënë tjetër. Nuk dimë ende anët klinike. Nuk shohim raste të rënda që shkojnë në spital. Spitalet e Afrikës së Jugut kanë bërë një studim dhe nuk shohin raste të rënda. Nuk e dimë a e kapërcen vaksina dhe a e kapërcen trupi pas kalimit të infektimit.

Nëse klinikisht nuk është i rëndë të gjitha pyetjet e tjera bien pishtë. Çka shohim ne nga spitalet e Afrikës shohim që nuk ka pasur asnjë rast të rëndë. E gjithë qe e bazuar mbi numrin e mutacioneve. Disa shkencëtar shumë të shpejtë e raportuan saktë”, tha Alimehmeti./E.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE