Connect with Us

Studiuesit: Ka 50 efekte të dëmshme të lidhura me përdorimin e rrjeteve sociale

Teknologji

Studiuesit: Ka 50 efekte të dëmshme të lidhura me përdorimin e rrjeteve sociale

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Sipas një studimi ka pothuajse 50 efekte të dëmshme të lidhura me përdorimin e mediave sociale, dhe jo të gjitha lidhen me shëndetin mendor. Akademikët në Universitetin e Teknologjisë në Sidnei raportojnë 50 efekte të mëdha të dëmshme të lidhura me përdorimin e faqeve si Facebook , Twitter dhe Instagram.

Midis tyre janë ankthi, depresioni , ngacmimi, nxitja për vetëvrasje, sulmet në internet, delikuenca, xhelozia, mbingarkesa e informacionit dhe mungesa e sigurisë në internet, thonë studiuesit. Në përgjithësi, çështjet e mediave sociale variojnë nga problemet e shëndetit fizik dhe mendor deri tek ndikimet negative në punën dhe performancën akademike, si dhe çështjet e sigurisë dhe privatësisë, sipas studiuesve.

Deri më tani, hulumtimi në rrjetet sociale është përqendruar “në shumicën e tyre në përfitimet dhe potencialin e tyre”, thonë ata, por kjo do të thotë se efektet e tyre negative janë anashkaluar. “Ky studim bazohet në punën e kufizuar ekzistuese në të ashtuquajturën” anën e errët “të përdorimit të rrjeteve sociale”.

“Popullariteti i madh i rrjeteve sociale nxjerr në pah rëndësinë e të kuptuarit të implikimeve pozitive dhe negative të përdorimit të tyre.”  Për studimin, ekipi rishikoi më shumë se 50 artikuj kërkimor të botuar midis 2003 dhe 2018.  Në vitin 2003, media sociale ishte ende në fillimet e saj dhe Facebook nuk do të krijohej për një vit tjetër. Një nga rrjetet e hershme sociale, MySpace, u themelua në 2003.

Gjithashtu në mesin e 46 efekteve të dëmshme të mediave sociale u zbulua shkelja e privatësisë, mashtrimi, paniku, konflikti me të tjerët dhe një oreks i shtuar për të marrë rrezik financiar.

Por efektet nuk ishin të lidhura vetëm me shëndetin mendor, siç shpjegon autorja e studimit Layla Boroon në Universitetin e Teknologjisë Sydney. “Disa nga ndikimet më të zakonshme negative përfshinin dëmtimet psikologjike të tilla si xhelozia, vetmia, ankthi dhe ulja e vetëbesimit, si dhe gjëra të tilla si ekspozimi ndaj programeve me qëllim të keq dhe rreziqet për tu bërë pre në rrjetet sociale,” tha ajo.

Në përgjithësi, studiuesit grupuan efektet negative në gjashtë tema ‘kostoja e shkëmbimit social’, ‘përmbajtja e bezdisshme’, ‘shqetësimet për privatësinë’, ‘kërcënimet e sigurisë’, ‘ngacmimi kibernetik’ dhe ‘performanca e ulët’. Kostoja e shkëmbimit shoqëror përfshin dëmet psikologjike, të tilla si depresioni, ankthi ose xhelozia, dhe kosto të tjera të tilla si humbja e kohës, energjisë dhe parave.

Përmbajtja e bezdisshme, ndërkohë, përfshin një gamë të gjerë përmbajtjesh që i bezdis, shqetëson ose irriton përdoruesit, qofshin të dhunshëm, seksualë apo të turpshëm.  Aktualisht, rrjetet e mediave sociale si Facebook dhe Instagram përdoren nga më shumë se 3.6 miliardë njerëz në mbarë botën.

Boroon aktualisht po heton faktorët që ndikojnë në varësinë nga mediat sociale dhe strategjitë që njerëzit përdorin për të rregulluar sjelljen e tyre. Hapi tjetër do të jetë zhvillimi dhe testimi i aplikacioneve, veçorive të projektimit dhe zgjidhjeve të tjera që mund të zvogëlojnë këto efekte negative./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Shenja paralajmëruese e iPhone që tregon se kamera juaj po “përgjohet”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

iPhone juaj ka një shenjë paralajmëruese që zbulon nëse një aplikacion po përdor kamerën tuaj. Është një mjet i shkëlqyeshëm për këdo që është shqetësuar ndonjëherë se aplikacionet mund t’i spiunojnë ato. iPhone juaj ka një kamerë në pjesën e përparme dhe të pasme, kështu që privatësia është e rëndësishme.

Nëse aplikacionet do të aktivizonin në mënyrë të fshehtë kamerën tuaj, kjo do të ishte një pushtim i madh i privatësisë. Fatmirësisht, Apple ka ndërtuar një sistem alarmi me ngjyra për t’ju njoftuar për mashtrime të tilla.

Një sistem pikash jeshile dhe portokalli në iPhone mund t’ju lajmërojnë sa herë që aktivizohet mikrofoni ose kamera juaj. Pra, nëse ndonjë aplikacion ju regjistron, do ta dini këtë. Kjo veçori u shtua në iPhone në përditësimin e iOS 14, por mund të mos e keni vënë re më parë.

Një pikë e vogël jeshile shfaqet në këndin e sipërm djathtas të ekranit kur aktivizohet kamera. Provoni të klikoni në aplikacionin tuaj të kamerës dhe shihni pikën jeshile që shfaqet. Do të shfaqet portokalli nëse mikrofoni është aktivizuar.Faqja e mbështetjes së Apple  vë në dukje : “Ky tregues shfaqet si një katror portokalli nëse cilësimi Diferencimi pa ngjyra është i aktivizuar”.Duke rrëshqitur në Qendrën e Kontrollit, do të mund të shihni detaje se cili aplikacion po përdor mikrofonin.Nëse dyshoni se diçka po ndodh, duhet të kontrolloni lejet e aplikacionit te “Cilësimet”.

Për shembull, mund t’i mohoni aplikacionet specifike qasjen në mikrofonin ose kamerën tuaj.Dhe nëse jeni vërtet i shqetësuar, thjesht mund ta fshini aplikacionin fare.Mos harroni të siguroheni që e keni përditësuar iPhone tuaj në të paktën iOS 14 përpara se të provoni të përdorni funksionin.

Nëse e keni përditësuar kohët e fundit, me siguri po përdorni iOS 15 që është edhe më mirë.Për të kontrolluar, shkoni te Settings – General – Softëare Update dhe kërkoni versionin.Nëse disponohet një përditësim, duhet ta shkarkoni dhe instaloni për mbrojtjet më të fundit të sigurisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Facebook dhe Instagram shfaqin sërish probleme/ Ndalojnë së punuari për miliona përdorues

Publikuar

-

Nga

Tre aplikacionet më të përdorura nga miliona përdorues në të gjithë botën, Facebook,  Instagram dhe Mesenger kanë shfaqur sërish probleme për përdoruesit.

Problemet kanë nisur që prej orës 17:30 të pasdites së sotme, ku dërgimi i mesazheve ka qenë i pamundur për shumë përdorues.Defekti vjen vetëm pak javë pas ndërprerjes së gjatë të kompanisë e cila së fundmi e ndryshoi emrin duke u quajtur Meta.

Kujtojmë që më 4 tetor të tre aplikacionet ndaluan së punuari për përdoruesit për disa orë. Të njëjtin problem shfaqi edhe Whatsapp, i cili gjithashtu është në pronësi të Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

VIDEO- “Iron Man” i vërtetë”/ Kompania krijon kostumet e para fluturuese

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Shefat e ushtrisë janë duke u trajnuar me një kostum “jet” i cili është gjithmonë në përmirësim dhe që mund t’i lejonte ushtarët të fluturojnë nëpër qiell mbi zonat e luftës me më shumë se 80 milje në orë.

Richard Broëning, themeluesi i Gravity Industries dhe një ‘Iron Man i jetës reale’, vendosi kostumin e tij në hapat e tij në Konferencën e Njerëzve të Ushtrisë në Farnborough këtë mëngjes.

Makina personale fluturuese, të cilën firma e quan ‘e para në botë’, fuqizohet nga pesë turbina me gaz dhe është e aftë të arrijë lartësi deri në 12,000 këmbë.

Konferenca e Popullit të Ushtrisë po mbahet si në qendrën e konferencave të Aeroportit Ndërkombëtar Farnborough ashtu edhe praktikisht më 2 nëntor 2021.Sipas një zëdhënësi të ushtrisë, ekrani kishte për qëllim të demonstronte potencialin e kostumit të avionit për aplikim nga ushtarët britanikë.
“Konferenca u hap me një fluturim të aftësive nga Richard Broëning i veshur me një kostum avion që sfidon gravitetin,” shpjeguan ata.

“Inovacioni dhe përparimi teknologjik – dy nga shtytësit kryesorë në Konferencën e Popullit të Ushtrisë u demonstruan në mënyrë të jashtëzakonshme”, shtuan me tej.

Për fluturimin e tij, zoti Broëning u ngrit dhe u ul si në kapuçin e një xhipi aty pranë dhe në çatinë e kabinës së një kamioni përpara se të fluturonte në një ballkon të mbushur me shikues të ushtrisë.
Shumë prej të pranishmëve shfrytëzuan rastin për të kapur një fotografi të “Jet Man” tashmë të famshëm në veprim./CNA.al

LEXO TE PLOTE