Connect with Us

Rrjetet sociale në kaos/ Ekspertët tregojnë arsyen

Teknologji

Rrjetet sociale në kaos/ Ekspertët tregojnë arsyen

Publikuar

-

cna lajme teknologji

Facebook, Snapchat dhe WhatsApp kanë pësuar ndërprerje të herë pas hershme javët e fundit dhe kanë sjellë shumë shqetësime për përdoruesit.

Gjithsesi vargu i ndërprerjeve ka një shpjegim shumë më të thjeshtë.

Në një intervistë për The Sun, ekspertët dhe analistët thanë se ndërprerjet janë rezultat i firmave të teknologjisë që mbështeten në infrastrukturën e vjetëruar dhe nuk bëjnë përditësime në risitë që sjell teknologjia. Vargu i shkëputjeve të mediave sociale filloi në 4 tetor kur Facebook pësoi  një ndërprerje e madhe. Sikur të mos ishte e mjaftueshme, grupi i platformave të Facebook u rrëzua përsëri më 8 tetor.

Që nga ndërprerja e Facebook, Twitch u hakua më 6 tetor, ndërsa Snapchat u ndërpre  për disa orë të Mërkurën.

ITV Hub, Microsoft Teams, Reddit dhe ofruesit e shërbimeve mobile dhe të internetit BT dhe Three gjithashtu janë mbyllur javët e fundit.

LEXO EDHE:  “Këtë pranverë më qeshën sytë”/ Eliona Pitarka zbulon emrin e vajzës

Pasojat ishin të shumta. Miliarda njerëz mbështeten në shërbime si Facebook jo vetëm për jetën e tyre shoqërore, por edhe për bizneset e tyre.

Ndërprerja i kushtoi Facebook rreth 100 milion dollarë në shitjet e humbura të reklamave në internet.

Ndërprerjet çuan në pretendime në faqe si Tëitter dhe Reddit se interneti është “nën sulm“. Të tjerë thanë se çështjet treguan se webi siç e njohim është në “prag të kolapsit“.

Madje kishte sugjerime të rreme se Facebook mund të ketë mbyllur shërbimet e veta në mënyrë që të fshijë informacionin që rezikon qeverinë amerikane nga serverët e tij.

Një përdorues postoi në Twitter: “Interneti drejtohet nga një mori monopolesh të paaftë, dhe ndoshta, arsyeja pse kemi probleme të tilla është paaftësia”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Shenja paralajmëruese e iPhone që tregon se kamera juaj po “përgjohet”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

iPhone juaj ka një shenjë paralajmëruese që zbulon nëse një aplikacion po përdor kamerën tuaj. Është një mjet i shkëlqyeshëm për këdo që është shqetësuar ndonjëherë se aplikacionet mund t’i spiunojnë ato. iPhone juaj ka një kamerë në pjesën e përparme dhe të pasme, kështu që privatësia është e rëndësishme.

Nëse aplikacionet do të aktivizonin në mënyrë të fshehtë kamerën tuaj, kjo do të ishte një pushtim i madh i privatësisë. Fatmirësisht, Apple ka ndërtuar një sistem alarmi me ngjyra për t’ju njoftuar për mashtrime të tilla.

Një sistem pikash jeshile dhe portokalli në iPhone mund t’ju lajmërojnë sa herë që aktivizohet mikrofoni ose kamera juaj. Pra, nëse ndonjë aplikacion ju regjistron, do ta dini këtë. Kjo veçori u shtua në iPhone në përditësimin e iOS 14, por mund të mos e keni vënë re më parë.

Një pikë e vogël jeshile shfaqet në këndin e sipërm djathtas të ekranit kur aktivizohet kamera. Provoni të klikoni në aplikacionin tuaj të kamerës dhe shihni pikën jeshile që shfaqet. Do të shfaqet portokalli nëse mikrofoni është aktivizuar.

LEXO EDHE:  FOTOT-Braziliania që “tërbon” ndjekësit me pozat e saj të nxehta

LEXO EDHE:  Adelina Ismaili kërcënon politikanët kosovarë/ Ju më doni dashnore por unë do flasFaqja e mbështetjes së Apple  vë në dukje : “Ky tregues shfaqet si një katror portokalli nëse cilësimi Diferencimi pa ngjyra është i aktivizuar”.Duke rrëshqitur në Qendrën e Kontrollit, do të mund të shihni detaje se cili aplikacion po përdor mikrofonin.Nëse dyshoni se diçka po ndodh, duhet të kontrolloni lejet e aplikacionit te “Cilësimet”.

Për shembull, mund t’i mohoni aplikacionet specifike qasjen në mikrofonin ose kamerën tuaj.Dhe nëse jeni vërtet i shqetësuar, thjesht mund ta fshini aplikacionin fare.Mos harroni të siguroheni që e keni përditësuar iPhone tuaj në të paktën iOS 14 përpara se të provoni të përdorni funksionin.

Nëse e keni përditësuar kohët e fundit, me siguri po përdorni iOS 15 që është edhe më mirë.Për të kontrolluar, shkoni te Settings – General – Softëare Update dhe kërkoni versionin.Nëse disponohet një përditësim, duhet ta shkarkoni dhe instaloni për mbrojtjet më të fundit të sigurisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Facebook dhe Instagram shfaqin sërish probleme/ Ndalojnë së punuari për miliona përdorues

Publikuar

-

Nga

Tre aplikacionet më të përdorura nga miliona përdorues në të gjithë botën, Facebook,  Instagram dhe Mesenger kanë shfaqur sërish probleme për përdoruesit.

Problemet kanë nisur që prej orës 17:30 të pasdites së sotme, ku dërgimi i mesazheve ka qenë i pamundur për shumë përdorues.Defekti vjen vetëm pak javë pas ndërprerjes së gjatë të kompanisë e cila së fundmi e ndryshoi emrin duke u quajtur Meta.

LEXO EDHE:  Modelja më “hot” e momentit/ Fotot e “bishës” së fitnesit

LEXO EDHE:  Facebook po krijon një version të ri të Instagram për përdorues nën 13 vjeç

Kujtojmë që më 4 tetor të tre aplikacionet ndaluan së punuari për përdoruesit për disa orë. Të njëjtin problem shfaqi edhe Whatsapp, i cili gjithashtu është në pronësi të Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

VIDEO- “Iron Man” i vërtetë”/ Kompania krijon kostumet e para fluturuese

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Shefat e ushtrisë janë duke u trajnuar me një kostum “jet” i cili është gjithmonë në përmirësim dhe që mund t’i lejonte ushtarët të fluturojnë nëpër qiell mbi zonat e luftës me më shumë se 80 milje në orë.

Richard Broëning, themeluesi i Gravity Industries dhe një ‘Iron Man i jetës reale’, vendosi kostumin e tij në hapat e tij në Konferencën e Njerëzve të Ushtrisë në Farnborough këtë mëngjes.

Makina personale fluturuese, të cilën firma e quan ‘e para në botë’, fuqizohet nga pesë turbina me gaz dhe është e aftë të arrijë lartësi deri në 12,000 këmbë.

Konferenca e Popullit të Ushtrisë po mbahet si në qendrën e konferencave të Aeroportit Ndërkombëtar Farnborough ashtu edhe praktikisht më 2 nëntor 2021.Sipas një zëdhënësi të ushtrisë, ekrani kishte për qëllim të demonstronte potencialin e kostumit të avionit për aplikim nga ushtarët britanikë.
“Konferenca u hap me një fluturim të aftësive nga Richard Broëning i veshur me një kostum avion që sfidon gravitetin,” shpjeguan ata.

LEXO EDHE:  Modelja më “hot” e momentit/ Fotot e “bishës” së fitnesit

LEXO EDHE:  Bukuroshja amerikane me linjat perfekte/ Kjo është modelja më e ëmbël që keni parë

“Inovacioni dhe përparimi teknologjik – dy nga shtytësit kryesorë në Konferencën e Popullit të Ushtrisë u demonstruan në mënyrë të jashtëzakonshme”, shtuan me tej.

Për fluturimin e tij, zoti Broëning u ngrit dhe u ul si në kapuçin e një xhipi aty pranë dhe në çatinë e kabinës së një kamioni përpara se të fluturonte në një ballkon të mbushur me shikues të ushtrisë.
Shumë prej të pranishmëve shfrytëzuan rastin për të kapur një fotografi të “Jet Man” tashmë të famshëm në veprim./CNA.al

LEXO TE PLOTE