Connect with Us

Në krye të Policisë së Tiranës/ Kush është Lorenc Panganika, i besuari i Gledis Nanos?

Kronika

Në krye të Policisë së Tiranës/ Kush është Lorenc Panganika, i besuari i Gledis Nanos?

Publikuar

-

/
cna lajem kronike

Në krye të Drejtorisë së Policisë, Tiranë, është emëruar Lorenc Panganika.

Ky i fundit ishte i përzgjedhuri i Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, i cili i besoi Tiranën, Panganikës dhe largoi Rebani Jaupin.

Këtë të fundit e transferoi në detyrën Drejtor i Departamentit për Sigurinë Publike në DPPSh.

Kush është Lorenc Panganika?

Lorenc Panganika, i lindur në Korçë me 24.06.1972, ka qenë më herët edhe Drejtor policie në qarkun e Beratit.

Me emërimin e Ardi Veliut, në krye të Policisë së Shtetit, në vitin 2018, Lorenc Panganika u largua nga drejtimi i Policisë së Gjirokastrës, të cilën e drejtonte që prej vitit 2017, pas ikjes së Aranit Arapit.

LEXO EDHE:  I shtruar prej dy javësh te Shefqet Ndroqi/ Covid-19 i merr jetën zbuluesit të 'Tulipanit Shqiptar'

Panganika në atë kohë  u  emërua drejtor policie në Korçë.

Në vitin 2020, Veliu sërish e lëvizi Panganikën.

Ai e largoi nga drejtimi i Policisë së Korçës, duke e zëvendësuar me Ferdinand Marën.

Panganika, u, transferua dhe u emërua Drejtor në Drejtorinë e Standardeve Profesionale në Policinë e Shtetit.

Lëvizjet e Panganikës në Policinë e Shtetit

Lorenc Panganika, zevendësoi në Policinë e Shkodrës Shaban Nexhin, në shkurt te vitit 2015.

Gjithashtu  Panganika ka qenë edhe në krye të policisë së Shkodrës, në përballje me disa prej sfidave kryesore, ku në themel ka qenë lufta ndaj hashashit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

“Perimetri” bën “kërdinë” në Korçë/ Prangosen katër persona, në kërkim një tjetër

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Policia e Korçës bën të ditur se në kuadër të operacionit “Perimetri”, është goditur një grup i strukturuar kriminal, që ushtronte aktivitetin e kundërligjshëm në fushën e dhënies së ndihmës shtetasve të huaj, për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit.

Sipas uniformave blu, janë vënë në pranga 4 shtetas dhe është shpallur në kërkim 1 tjetër.

“Specialistët e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme pranë Drejtorisë Vendore të Policisë Korçë, në bashkëpunim me Policinë Kufitare dhe Komisariatin e Policisë Devoll, nën drejtimin e Prokurorisë të Rrethit Gjyqësor Korçë, pas një hetimi 6-mujor, në vijim të operacionit policor të koduar “Perimetri” kanë goditur një grup të strukturuar kriminal që ushtronte veprimtarinë e paligjshme të dhënies ndihmë shtetasve të huaj, për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit si rezultat i të cilit u bë ndalimi i shtetasve në kërkim:

– A. B., 36 vjeç, banues në fshatin Zëmblak, Maliq,

– B. B., 47 vjeç, banues në fshatin Zëmblak, Maliq,

LEXO EDHE:  Fshehu parcelën me kanabis dhe u pezullua nga detyra/ Gledis Nano e emëron shef komisariati

LEXO EDHE:  Ç’po ndodh në Tiranë?/ 5 drejtues mjetesh në pranga, 37 leje drejtimi të pezulluara, 37 gjoba, 6 mjete të bllokuara

– L. S., 47 vjeç, banues në fshatin Ponçarë, Devoll,– A. Z., 51 vjeç, banues në fshatin Ponçarë, Devoll dhe u shpall në kërkim shtetasi:

– E. Z., 24 vjeç, banues në fshatin Ponçarë, Devoll.

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë me vendimin e datës 02.12.2021, ka caktuar për këta shtetas masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”, kryer në bashkëpunim.

Gjithashtu sqarojmë se në kuadër të këtij grupi të strukturuar kriminal, janë arrestuar më parë nga Policia, në kohë të ndryshme, edhe 3 bashkëpunëtorë të tjerë të shtetasve të lartpërmendur, konkretisht shtetasit A. Gj. dhe L. S., banues në Elbasan, si edhe shtetasi I. D., banues në Korçë.

Materialet në ngarkim të tyre i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Korçë për veprime të mëtejshme.”-thuhet në njoftimin e policisë.

LEXO TE PLOTE

Kronika

I dënuar me 4 vite burg në Itali për plagosje/ Vihet në pranga 30 vjeçari

Publikuar

-

Nga

Infektohen tre policë në Elbasan/ Dërgohet me urgjencë drejt Tiranës efektivi i Shqiponjave

Policia e Elbasanit në bashkëpunimit me policinë kufitare të Rinasit kanë vënë në pranga një 30-vjeçar, i cili ishte shpallur në kërkim.

Sipas njoftimit të policisë, D.M  rezulton të jetë i dënuar me 4 vite burg në Itali për veprimtari kriminale në fushën e narkotikëve.

“30 vjeçari i dënuar dhe në Itali për veprimtari kriminale në fushën e narkotikëve

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Elbasan në bashkëpunim me Policinë Kufitare të Rinasit  ndaluan shtetasin në kërkim, Denis Meçja, 30 vjeç, banues në Elbasan.Ndalimi i tij u bë pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Elbasan, në vitin 2017, e ka dënuar me 4 vite burgim për veprën penale “Plagosje e rëndë me dashje” e kryer në bashkëpunim.

LEXO EDHE:  ‘Fluturonin’ në autostradën Tiranë-Durrës/ Pezullohen 11 drejtues mjetesh

LEXO EDHE:  VIDEO-Kryebashkiakja e Gjirokastrës sherr me drejtorin e Ujësjellësit/ Ja si e shkarkon nga detyra

Ky shtetas më datë 24.05.2016 në një lokal, ka goditur me grushta e sende të forta, shtetasin B. K., me banim Elbasan, duke i shkaktuar plagë të rënda.

Shtetasi Denis Meçja prej vitit 2017 deri në nëntor 2021 ishte në burg në Itali për veprimtari kriminale në fushën e narkotikëve.

Materialet shtesë  i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme procedural”, njofton policia./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

4000 euro për të favorizuar marrjen e gradës/ GJKKO vendos për “fatin” e pedagogut dhe policit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Gjykata e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, ka vendosur sot masën e sigurisë “arrest me burg”, për pedagogun e Akademisë së Sigurisë, Qetësor Gurra dhe efektivin e policisë rrugore, Dritan Lelajn.

Ata akuzohen për falsifikim të  dokumenteve dhe ushtrim ndikimi të paligjshëm.Kryekomisari Qetsor Gurra lektor në Akademinë e Sigurisë, i kishte premtuar inspektorit të policisë rrugore, Dritan Lelajt se do ta favorizonte që të fitonte gradën nënkomisar, kundrejt 4000 eurove.

LEXO EDHE:  Tentoi të përdhunojë 32-vjeçaren/ Arrestohet i riu

LEXO EDHE:  Protesta kundër vaksinimit/ Policia e Tiranës procedon penalisht 10 persona

Kujtojmë këtu se ata ranë në pranga, pas hetimeve disa mujore të kryera nga SHÇBA, ku rezultoi se Qetësor Gurra ka favorizuar policin e rrugores Dritan Lelaj që të merrte përmes falsifikimit të dokumenteve gradën nënkomisar gjatë procesit të konkurrimit në Akademinë e Sigurisë për vitin 2021.

LEXO TE PLOTE