Connect with Us

Lëvizja e Bashës/ Gati partinë e re në rast dëbimi nga Berisha

Politikë

Lëvizja e Bashës/ Gati partinë e re në rast dëbimi nga Berisha

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Pak kohë më parë askush nuk do ta besonte se Lulzim Basha, i zgjedhuri i djeshëm i Doktor Berishës, tashmë do të katandisej si mos më keq. Dhe të mendosh se po përgatitet të bëjë një parti të re në rast se do ta nxjerrin nga zyra me shqelma.

Edhe po nuk dha dorëheqjen, qartazi duket se demokratët nuk do ta lejojnë më Lulzim Bashën të qëndrojë në zyrën e tij, apo të mbajë vulën.

Kjo duket nga “Foltorja”, e ish-kryeministrit Berisha, ku nga Shkodra në Vlorë, nga Korça në Durrës, nga Dibra në Fier, qartazi të gjithë janë kundër Lulzim Bashës.cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Por, çfarë pritet të bëjë Lulzim Basha dhe cilat janë opsionet e tij?

Së pari, Lulzim Basha do tentojë të qëndrojë. Por, kjo duket një opsion i pamundur.

Dhe në rast se ai do të detyrohet të japë dorëheqjen, ka sërish shumë pak rrugë për të lëvizur.

Nëse do të kërkojë të rrijë brenda PD-së, do ta ketë thuajse të pamundur. Pasi të tijët që ka zgjedhur në grup parlamentar, një e nga një duket se do t’i ikin. Për më tepër janë të urryer dhe të padëshiruar nga baza e PD-së.

Janë shumë emra si Agron Gjekmarkaj që kërcënon, i cili në fakt nuk ka asnjë lidhje me PD-në. Ervin Salianji, Grida Duma, deri diku dhe Jorida Tabaku e të tjerë, të cilët nga njerëz të lidhur me strukturat e partisë, po kthehen në fytyra të urryera, për shkak të qasjes që kanë jo vetëm ndaj “Foltores”, por edhe ndaj sjelljes që ka Lulzim Basha. Ndaj humbjeve të tij të njëpasnjëshme dhe dështimeve që ka pasur Partia Demokratike në këto tetë vite.

Zgjidhja e Lulzim Bashës duket të jetë një parti e ri. Një lëvizje e re. Ndoshta jashtë PD-së, për të qëndruar si faktor politik.

Dy janë format.

Njëra është shpalosur, që është Republika e re, e Lulzim Bashës në 2017, ku ai e përdori si sigël duke hequr flamurin, ngjyrat dhe logon e Partisë Demokratike.

Dhe e dyta është Partia Liberale, për të cilën është folur që në vitin 2015 apo 2016, kur Basha kërkoi që t’i jepte PD-së një formë të një partie liberale, duke e nxjerrë nga shtyllat e saj konservatore, siç janë familja, prona, dhe shteti, kombi. Duke e afruar pak edhe me teoritë liberale të LGBT-ve. Koncepte këto të artikuluara edhe një grup i atëhershëm universitar i Henri Çilit, i cili tashmë është futur në PD dhe përfaqësohet nga shumë individë, si Grida Duma, Ervin Salianji, e të tjerë.

LEXO EDHE:  Lobimi me para ruse/ Pse hetimi ndaj Lulzim Bashës nuk ka prapavijë politike

Pra, rrugëzgjidhja e Lulzim Bashës, duket të jetë Partia Liberale ose Republika e re, në rast se do të dalë jashtë PD-së.

Një parti e cila mund të mbledhë nga grupi parlamentar disa deputetë, të jetë një fraksion brenda parlamentit, ose një parti e deklaruar në parlament, me shpresën se do jetë një faktor brenda një Opozite më të madhe dhe do të shkojë drejt një koalicioni me Opozitën. Apo në 2025 mund të garojë e vetme dhe të marrë rolin e FDP-së, që është Partia Liberale në Gjermani, e cila sot është dhe qeveri-formuesja kryesore në krah të social-demokratëve dhe të gjelbërve.

Pra, Lulzim Basha në qëllimin e tij të kahershëm nuk ka pasur kurrë rrëzimin e socialistëve dhe e ardhjen e së djathtës apo një partie me frymë konservatore.

Por, qëllimi i tij ka qënë një pushtet i ndarë me socialistë, me demokratë. Mjafton të ishte tek “torta” e pushtetit, për të ndarë diçka për interesat e tij.

Kështu do ta ketë më të thjeshtë. Do të jetë ai personi që mund të bëjë nesër rolin e “king maker”, atë që bëri LSI-ja. Kjo e fundit duket në shkërmoqje pa kthim.

Prandaj mesa duket rrugët e Bashës janë të ngushta dhe me drejtim.

Pra, një është të qëndrojë brenda PD-së, por pa qënë më faktor. Pa peshë, sepse qartazi do të jenë deputetët e tij që do ta kuzhtëzojnë dhe e dyta është të dalë në një parti më vete që mund të jetë Republika e re, apo Partia Liberale, që nesër të kushtëzojë këdo nga palët, për të ardhur në pushtet. Në rast se mund të ngrejë një parti. Sepse kur nuk mundi dot të ngrinte Partinë Demokratike, imagjinoni se çfarë mund të bëjë Lulzim Basha i vetëm me një grup deputetësh që më shumë “dashurojnë” të rregullojnë flokët, t’i bëjnë ato me bojë, të heqin vetullat e të dalin ekraneve, sesa të shkojnë tek njerëzit, të flasin për hallet dhe të merren me problemet e tyre./CNA.al

Luli në llum deri në fyt/ Si po tenton të shpëtojë me “Republikën e re”

Redaksionale/Avokati i familjes Meta dhe Republika e Re si klon i PD

Analiza pas zgjedhjes së kryesisë/ Republika e Re fundos PD-në

Republika e Re e Bashës “shiti” banorët e Unazës/ Ja çfarë premtonte Balliu një vit më parë

Foto-Republika e Re njësoj si Rilindja/ Shpërndajnë ndihma me kameraman me vete

Ikja e Gjekmarkajt, një arsye për të larguar Lulzim Bashën

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Në Kuvend do kaloj statut i ri”/ Harxhi: PD e ka humbur demokracinë, ja pse

Publikuar

-

Nga

Ish kandidatja për kryetare të PD Edith Harxhi e konsideron Kuvendin Kombëtar si të jashtëzakonshëm.

Në një intervistë për emisionin Opinion me Blendi Fevziun në Klan Tv, Harxhi deklaroi se PD ka humbur demokracinë, për aq kohë sa nuk lejon debat të lirë në parti. Sipas saj, institucioni i votës së lirë në PD është shkatërruar.

Ky është Kuvend i jashtëzakonshëm, do jetë Kuvend statutor nuk do jetë Kuvend zgjedhor. E ka thënë edhe zoti Berisha. Do të kaloj një statut i ri i PD.LEXO EDHE:  Tabaku takon të rinjtë në Tiranë/ Qeveria e ardhshme do të mbajë fytyrë tuaj, të votojmë masivisht

LEXO EDHE:  Tabaku takon të rinjtë në Tiranë/ Qeveria e ardhshme do të mbajë fytyrë tuaj, të votojmë masivisht

Ky Kuvend mblidhet me konsensus, sepse janë mbledhur 2/3 dhe do të dorëzohen në datën 9 ose 10. Në bazë të statutit duhen 30 ditë për mbledhjen e Kuvendit.

Institucioni i votës është shkatërruar në PD. Unë kam bërë disa beteja. PD i ka humbur demokracia për shumë vite. Përveç votës është edhe debati i lirë”, tha Harxhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foto- Nikoll Lesi i bën make up Salianjit/ I buzëqesh kamerës me furçë në dorë

Publikuar

-

Nga

Situata politike në vend ka qenë në fokus të diskutimeve në studiot televizive, ku personazhe politik dhe analistë apo gazetarë kanë qenë të ftuar në çdo panel.

Mbrëmjen e sotme në emisionin Open po diskutohet tema “Basha dhe Kuvendi i Berishës”, ku mes të ftuarve ka qenë botuesi i Koha Jonë Nikoll Lesi dhe deputeti Ervin Salianji.

Lesi është kapur mat duke ushtruar një profesion të ri; atë të Make-up Artist!

LEXO EDHE:  Tabaku takon të rinjtë në Tiranë/ Qeveria e ardhshme do të mbajë fytyrë tuaj, të votojmë masivisht

LEXO EDHE:  Lobimi me para ruse/ Pse hetimi ndaj Lulzim Bashës nuk ka prapavijë politikeNë foto, shihet momenti kur Lesi ka marrë në dorë furçat e grimit dhe po ia bën vetë makiazhin demokratit, i cili duket se i beson pasi e ka lënë veten të lirë në duart e “MUA-s”.

Fotot tregojnë Lesin që i buzëqesh kameras, ndërsa nga ana tjetër Salianji nuk e prish terezinë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

85,5% e shqiptarëve mendojnë se politikanët mbrojnë interesat e të pasurve dhe të fuqishmëve

Publikuar

-

Nga

Thuajse 9 në 10 qytetarë besojnë se politikanët nuk mbrojnë interesat e tyre, por mbështesin personat e pasur dhe të fuqishëm.

Ky mendim mbisundon pavarësisht preferencës së votuesve. Dallimet midis votuesve të Partisë Socialiste, asaj Demokratike dhe personave që nuk kanë votuar është i vogël.

Shqiptarët besojnë në mënyrë dërrmuese, (8 në 10 qytetarë) besojnë se të gjithë politikanët korruptohen kur janë në pushtet. Edhe ky opinion sundon pavarësisht preferencave partiake të votuesve.

LEXO EDHE:  Grabitja e tokave të bregdetit/ Berisha zbardh planin e Ramës

LEXO EDHE:  PS-PD hap fushatën elektorale/ Mustafa Nano tregon diferencën mes Bashës dhe RamësNë Shqipëri duken se qytetarët kanë më shumë besim tek ndershmëria e tyre, sesa e politikanëve. Kur pyeten nëse ata vetë do të korruptoheshin po të kishin pushtet, 7 në 10 shqiptarë thonë se nuk do të korruptoheshin.

Rezultatet janë të një vrojtimi për Euronews Albania, realizuar nga MRB dhe Data Centrum, në shkallë vendi në periudhën 20-29 tetor 2021./euronews

LEXO TE PLOTE