Connect with Us

“Kushtetuta si pantallonat e arnuara”/ Gjata: Është ndryshuar 7 herë në 23 vite

Aktualitet

“Kushtetuta si pantallonat e arnuara”/ Gjata: Është ndryshuar 7 herë në 23 vite

Publikuar

-

‘Do rikthejë check-balancën’/ Gjata: Ndryshimet në Kushtetutë nevojë imediate

Ish sekretari për çështjet juridike në PD, Çlirim Gjata, i ftuar në RTV Ora, u shpreh se Kushtetuta është ndryshuar 7 herë në 23 vite, sa duket si ato pantallonat e arnuara.

“Kushtetuta është ndryshuar aq shumë sa duket si ato pantallonat e arnuara, që nuk dihet se ku është copa origjinale. Ndërhyrja në kushtetutë është si të rregullosh themelet e një godine, tronditet e gjithë ngrehina e shtetit. Kemi ndërhyrë 6 herë në kushtetutë.

LEXO EDHE:  Covid jashtë kontrollit/ Gjata zbulon skenarin: Do hapen pavione në qytetet e mëdha, rekrutohen dhe studentët

Kjo është hera e shtatë në 23 vite. Më pak se një herë në 4 vite. Kjo është bërë për interesa politike të momentit. Një pjesë e atyre që hartuan reformën në drejtësi, ishin edhe ekspertë në vitin ’98 për ndryshimin e kushtetutës. Edhe faktori ndërkombëtar e miratoi atë kushtetutë.”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Në Kuvend do kaloj statut i ri”/ Harxhi: PD e ka humbur demokracinë, ja pse

Publikuar

-

Nga

Ish kandidatja për kryetare të PD Edith Harxhi e konsideron Kuvendin Kombëtar si të jashtëzakonshëm.

Në një intervistë për emisionin Opinion me Blendi Fevziun në Klan Tv, Harxhi deklaroi se PD ka humbur demokracinë, për aq kohë sa nuk lejon debat të lirë në parti. Sipas saj, institucioni i votës së lirë në PD është shkatërruar.

Ky është Kuvend i jashtëzakonshëm, do jetë Kuvend statutor nuk do jetë Kuvend zgjedhor. E ka thënë edhe zoti Berisha. Do të kaloj një statut i ri i PD.LEXO EDHE:  Opozita parlamentare kundër ndryshimeve në Kodin Penal/ Hajdari, Gjoni dhe Zeneli kërkojnë të mos votohen

LEXO EDHE:  Opozita parlamentare kundër ndryshimeve në Kodin Penal/ Hajdari, Gjoni dhe Zeneli kërkojnë të mos votohen

Ky Kuvend mblidhet me konsensus, sepse janë mbledhur 2/3 dhe do të dorëzohen në datën 9 ose 10. Në bazë të statutit duhen 30 ditë për mbledhjen e Kuvendit.

Institucioni i votës është shkatërruar në PD. Unë kam bërë disa beteja. PD i ka humbur demokracia për shumë vite. Përveç votës është edhe debati i lirë”, tha Harxhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Rritja e çmimit të ushqimeve dhe Covid 19/ Qeveria kineze alarmon qytetarët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Qeveria e Kinës iu ka kërkuar me urgjencë familjeve që të grumbullojnë furnizime me ushqime thelbësore në rast urgjence.

Nga Ministria e Tregtisë nuk është dhënë asnjë arsye por mendohet se gjithë kjo situatë vjen për shkak të mbylljeve të herë pas hershme nga Coronavirusi apo shqetësimeve për perimet, pasi shiu ka dëmtuar të korrat.

Ministria ka kërkuar nga autoritetet lokale që furnizimi zinxhir të funskionojë pa probleme dhe çmimet të jenë të qëndrueshme.

Mediat u përpoqën të shuanin shqetësimet pasi raportimit pasi njerëzit mes panikut kanë vërshuar menjëhreë në supermarkete për të bërë blerjet.

Sapo doli ky lajm, të gjithë të moshuarit në panik vrapuan drejt supermarketeve për të bërë blerje”, shkruan një përdorues në faqen e mediave sociale kineze Ëeibo.

Economic Daily, një gazetë e mbështetur nga Partia Komuniste Kineze, u bëri thirrje lexuesve të saj të mos alarmoheshin, duke thënë se këshillat e qeverisë kishin për qëllim të siguroheshin që familjet të ishin të përgatitura nëse shpallej një bllokim në zonën e tyre.

LEXO EDHE:  Ndryshimet në qeveri/ Ironizon Patozi: Tani nuk paska më rëndësi se pse u ndërruan ministrat

LEXO EDHE:  Covid jashtë kontrollit/ Gjata zbulon skenarin: Do hapen pavione në qytetet e mëdha, rekrutohen dhe studentëtGazeta People shkruan se këto njfotime nuk janë të papritura apo të pazakonta duke marrë parasysh rritjen e çmimee të perimeve po ashtu edhe rasteve të fundit me Covid 19.

Çmimet e ushqimeve zakonisht rriten në këtë periudhë në Kinë, por çmimi I permive është rritur për shkak të kushteve të motit ekstrem.

Ndërkohë vendi po vazhdon të përdorë masa strikte për bllokimin, për të menaxhuar Covid 19.

Kina shpreson të zerojë inenfektimet para mbajtjes së Lojërave Olimpike Dimërore që startojnë në muajin Shkurt.

Të hënën, në Kinë u raportuan 92 raste të reja me Covid 19, ndërsa  Shanghai Disneyland yll për dy ditë pasi një vizitor rezultoi pozitive me Covid./ CNA.al

Marrë nga BBC

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foto- Nikoll Lesi i bën make up Salianjit/ I buzëqesh kamerës me furçë në dorë

Publikuar

-

Nga

Situata politike në vend ka qenë në fokus të diskutimeve në studiot televizive, ku personazhe politik dhe analistë apo gazetarë kanë qenë të ftuar në çdo panel.

Mbrëmjen e sotme në emisionin Open po diskutohet tema “Basha dhe Kuvendi i Berishës”, ku mes të ftuarve ka qenë botuesi i Koha Jonë Nikoll Lesi dhe deputeti Ervin Salianji.

Lesi është kapur mat duke ushtruar një profesion të ri; atë të Make-up Artist!

LEXO EDHE:  Rama zbulon detaje të qeverisë së re/Patjetër që do ketë …!

LEXO EDHE:  Ndryshimet në Kodin Penal/ Meta: Ka disa “pseudo-intelektualë” qe kanë harruar të lexojnëNë foto, shihet momenti kur Lesi ka marrë në dorë furçat e grimit dhe po ia bën vetë makiazhin demokratit, i cili duket se i beson pasi e ka lënë veten të lirë në duart e “MUA-s”.

Fotot tregojnë Lesin që i buzëqesh kameras, ndërsa nga ana tjetër Salianji nuk e prish terezinë./CNA.al

LEXO TE PLOTE