Connect with Us

Koalicion me VV-në/ Haradinaj: Vendos dega e AAK-së

Kosova & Rajoni

Koalicion me VV-në/ Haradinaj: Vendos dega e AAK-së

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka folur rreth mundësive të të bërit koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje, në ndonjërën prej komunave të vendit, ku theksoi se lidhur me këtë çështje vendos dega e AAK-së.

Ne kemi një parim që e kemi respektuar që 22 vjet, na është bërë një ligj i pashkruar. Për koalicione vendos dega jonë në mënyrë të pavarur. Ata e sjellin propozimin tek ne, ne ua aprovojmë zakonisht. Nuk është në nivel qendror, por secila degë e bën analizën e vet”, tha Haradinaj.

LEXO EDHE:  Marrëveshja me PD për zgjedhjet e 25 prillit/  Agron Duka: Nuk na pranoi Basha, por...

Në Gjakovë edhe në Rahovec jemi me VV-në, në Istog e sfidojmë LDK-në. Në zgjedhjet para këtyre, në Gjakovë, kemi qenë në koalicione. Kësaj here kjo është votë e AAK-së pa partnerë tjerë”, tha kreu i AAK, i ftuar në Pressing./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kosova & Rajoni

Bruksel: Delegacionet e Kosovës dhe Serbisë përplasen mbi çështjet që duhen diskutuar

Publikuar

-

Nga

Delegacionet e Kosovës dhe Serbisë po qëndrojnë nga dita e martë (16.11) në Bruksel në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, por nuk po arrihet akoma që të zhvillohet një takim tri palësh. Kjo për faktin se Beogradi dhe Prishtina kanë qëndrime të kundërta lidhur me temat që mund të diskutohen në takim. Të dy delegacionet zhvilluan takime të ndara me të ngarkuarin e BE-së në dialogun Kosovë Serbi Miroslav Lajçak. Ky i fundit në një postim në Twitter tha, se gjatë takimeve të ndara me Besnik Bislimin, kryenegociator i Kosovës, dhe Petar Petkoviq, kryenegociator i Serbisë, ka përsëritur qëndrimin e vendeve anëtare të BE-së, se “është i nevojshëm një përparim në ecurinë e dialogut”.

“Sot prita dy kryenegociatorët dhe delegacionet e tyre në takime të veçanta për çështjet e pazgjidhura dhe rrugën përpara në dialog. Unë gjithashtu i informova për Këshillin e BE-së të hënën dhe përsërita pritjet e vendeve anëtare. Është koha për përparim të vërtetë”, shkroi Lajçak në Twitter.

Çështja për të cilën palët u përplasën në Bruksel nuk është ajo e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, që pala kosovare nuk pranon të jetë pjesë e agjendës së bisedimeve. Pala kosovare tha, se tema kryesore duhet të jetë ajo e zbardhjes së fatit të personave të zhdukur gjatë luftës. Ndërsa, delegacioni serb doli me një komunkatë për medie, ku thuhet se ata kanë shkuar në Bruksel për të folur për Asociacionin dhe shtohet më tutje se “varet nga Prishtina nëse do të ketë takim tri palësh në Bruksel: BE – Kosovë – Serbi.

“Ne kemi ardhur të bisedojmë dhe jemi absolutisht të gatshëm për bisedime me Prishtinën. Për këtë jemi këtu. Tash në pyetje është konstruktiviteti i tyre se a do të vijë deri te takimi direkt, gjithçka varet nga Prishtina. Ne kemi ardhur në Bruksel duke u nisur nga ftesa e BE-së që sot të flasim për formimin e Asociacionit”, thuhet në komunikatën e zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë. Qeveria e Kosovës tashmë disa herë e ka theksuar, se Kushtetuta e Kosovës nuk lejon që ta themelojë Asociacionin e komunave serbe mbi baza entike.

LEXO EDHE:  Iku nga lista e Bashës/ Mediu tregon nëse do lidhë koalicion me Ramën

LEXO EDHE:  Haradinaj flet nga Tirana/Gjithë partitë në Kosovë ma kanë futur, jam i zhgënjyer

Zyrtarisht nga Bashkimi Evropian ishte njoftuar se delegacionet e Kosovës dhe Serbisë takohen në Bruksel për të diskutuar zbatimin e marrëveshjeve të arritura në bisedimet e deritashme për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja vendeve. Dhe varësisht nga përparimet në bisedimet e delegacioneve që udhëhiqen nga zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi dhe shefi i zyrës serbe për Kosovën, Petar Petkoviq, varet nëse do të ketë edhe një takim të nivelit më të lartë politik.Një ditë më parë shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se u ka dërguar ftesë kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, për një takim para fundit të vitit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se takimi që është paralajmëruar me presidentin e Serbisë, do të varet edhe nga suksesi i takimeve të negociatorëve në Bruksel.

“Dhe në anën tjetër, sa mirë do të arrijmë ta përgatisim takimin e tretë midis nesh. Ne kemi shfaqur rregullisht gatishmërinë tonë për dialog parimor nga i cili përfitojnë qytetarët dhe jo politikanët, politikanët janë për të shërbyer e jo për të përfituar, e që e ka në qendër të saj njohjen reciproke”, tha kryeministri Kurti.

Sa i përket Asociacionit, Kurti tha se “Asociacioni i komunave serbe si institucion mono-etnik nuk është në përputhje as me frymën dhe germën e Kushtetutës së Kosovës dhe Kushtetutën duhet ta ndryshojë Serbia ku shkruan që Kosova është pjesë integrale e Serbisë”.

Të hënën (15.11) ministrat e jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, thanë se presin që Prishtina dhe Beogradi të përmbushin marrëveshjet e arritura në bisedime, ndërsa shfaqën shpresën se palët do të përkushtohen drejt hapave për një marrëveshjeje finale gjithëpërfshirëse, që është edhe kusht për integrimet evropiane të Kosovës dhe Serbisë./DW

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Vaksinim me të dy dozat, hyn në fuqi masa e re anti-COVID në RMV

Publikuar

-

Nga

Nga 15 nëntori, për të hyrë në çdo lloj objekti, ambiente të mbyllura ose të hapura, qytetarët në Maqedoninë e Veriut, do t’ju duhet të kenë dëshmi se kanë bërë dy doza të vaksinës.

Veç kësaj, qytetarët kanë mundësi të frekuentojnë këto objekte, nëse paraqesin një vërtetim se kanë kaluar koronavirusin në 45 ditët e fundit, duke e llogaritur nga dita e shërimit.

Ky vendim është marrë në seancën e Qeverisë të mbajtur më 26 tetor.

Ministria e Shëndetësisë u bëri thirrje qytetarëve t’i respektojnë masat dhe të jenë të përgjegjshëm, gjithashtu u bën apel atyre që nuk janë të imunzuar, që të vaksinohen sa më parë, pasi siç thonë vetëm në këtë mënyrë mund të arrihet imuniteti kolektiv.

LEXO EDHE:  Përplasja/Rama-Meta, lufta vazhdon

LEXO EDHE:  Haradinaj flet nga Tirana/Gjithë partitë në Kosovë ma kanë futur, jam i zhgënjyerGjithashtu, ekzekutivi ka miratuar masa lehtësuese për organizimin dhe mbajtjen e seminareve, trajnimeve, kurseve, në pjesën e mbyllur të objekteve deri në 50 për qind të kapaciteteve të hapësirës.

Me vendim të qeverisë, lejohet edhe puna e bareve dhe klubeve të natës, si dhe objekteve hotelierike, në 50 për qind të kapaciteteve të hapësirave.

Ndërkaq, ende nuk ka ndryshim të masave në pikat kufitare, ku qytetarët do të vazhdojnë të paraqesin në çdo hyrje dhe dalje nga shteti, certifikatën e vaksinimit me dy doza, vërtetim për kalimin e kovid-19 në 45 ditët e fundit dhe  test PCR në 72 orët e fundit.

Nga ky vendim përjashtohen qytetarët tranzit përmes Maqedonisë së Veriut./euronews

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Fryma ndëshkuese e zgjedhjeve lokale në Kosovë

Publikuar

-

Nga

Rezultati i zgjedhjeve të fundit lokale në Kosovë, reflekton frymën e ndëshkimit të partive përmes votës së qytetarëve, por edhe të vlerësimit të kandidatëve në mënyrë individuale nëpër komunat e caktuara, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike, Donika Emini dhe Agon Maliqi.

Partitë opozitare të nivelit qendror, në zgjedhjet lokale të fundit në Kosovë, shënuan fitore përballë Lëvizjes Vetëvendosje, e cila udhëheq me pushtetin qendror, të cilin e kishte fituar në zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit me mbi 50 për qind të votave.

Fitueset kryesore të zgjedhjeve lokale janë, Partia Demokratike e Kosovës, në nëntë komuna dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, në shtatë komuna. Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka fituar në pesë komuna. Ndërkaq, Lëvizja Vetëvendosje, e cila ka pushtetin në nivelin qendror, ka arritur fitoren në katër komuna.

Rezultatet e këtyre zgjedhjeve, sipas tyre Eminit dhe Maliqit, janë reflektim i qytetarëve përballë partive politike në përgjithësi, por edhe reflektim i partive politike opozitare, të cilat kishin marrë mesazhin e qytetarëve në zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit, kur vota e tyre i dërgoi ato në opozitë.

Emini: Disfata e Vetëvendosjes për mungesë të kapaciteteve

Donika Emini, drejtore ekzekutive në platformën CiviKos, thotë për Radion Evropa e Lirë se humbësja më e madhe në këto zgjedhje është Lëvizja Vetëvendosje, e cila nuk arriti të fitojë në qytetet më të mëdha të Kosovës, përveç në Gjilan, pavarësisht se rezultati i rivalëve të saj ishte mjaft i ngushtë në komunat si Prishtina dhe Prizreni.

“Humbja e këtyre të dyjave (Prishtinës dhe Prizrenit) është disfatë jo vetëm në aspektin strategjik, por edhe me faktin që pikërisht këto dy komuna janë ato me të cilat Lëvizja Vetëvendosje ka qeverisur. Do të thotë, në Prishtinë ka qenë për një mandat e gjysmë, ndërkaq në Prizren ka qenë për dy mandate. Kështu që në këto të dyja, tregon edhe pse ka pasur ndryshim të qeverisjes lokale, ka pasur një humbje të shpresës së qytetarëve dhe kthim të rezultatit, gjë që tregon një disfatë të Vetëvendosjes dhe një mungesë të kapacitetit që të ketë rrëfim suksesi në nivel lokal”, tha Emini.

Fituesit dhe humbësit e zgjedhjeve lokale

Ajo shtoi se në nivelin qendror, Lëvizja Vetëvendosje është ende relativisht e fortë si partia e parë, por jo edhe në nivelin lokal.

Maliqi: Fitore e opozitës dhe ndëshkim ndaj Vetëvendosjes

Njohësi i çështjeve politike, Agon Maliqi, në një bisedë me Radion Evropa e Lirë, thekson që zgjedhjet e fundit lokale në Kosovë, shënuan rikthimin e partive opozitare të nivelit qendror, në qytetet më të mëdha të vendit, sikurse në Prishtinë dhe Prizren. Por, gjithashtu, sipas tij, votuesit treguan se më shumë i vlerësojnë kandidatët si personalitete sesa partitë politike, siç ishte rasti në Gjilan, ku fitoi kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje përballë të atij të Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Zgjedhjet e fundit lokale, sipas Maliqit, reflektojnë një gjykim pozitiv të elektoratit për ndryshimet që kanë ndodhur brenda partive politike opozitare dhe në të njëjtën kohë edhe për kandidatët e atyre partive. Por, siç thotë ai, këto zgjedhje reflektuan edhe frymën ndëshkuese të elektoratit ndaj Lëvizjes Vetëvendosje, si dhe thirrje ndaj saj për reflektim sa i përket pushtetit qendror.

“E kemi një rikthim të skenës politike, në shtrirje të përqindjeve dhe në shtrirje gjeografike, diku te viti 2017. Vetëvendosje, të paktën në nivel të zgjedhjeve lokale, u kthye nga një parti me shtrirje nacionale në të kufizuar, pak a shumë në Anamoravë dhe në Llap, pra në lindje të Kosovës, në katër komuna krejtësisht. Është padyshim, fitorja e opozitës, ndëshkim për Vetëvendosjen, por edhe sinjal se çka pritet prej Vetëvendosjes dhe këtë e tregoi fitorja e saj në Gjilan”, tha Maliqi.

“Reflektimi i opozitës pas marrjes së mesazhit nga votuesit”

Njohësit e zhvillimeve politike, vlerësojnë se fitorja në zgjedhjet e fundit lokale e partive opozitare përballë Lëvizjes Vetëvendosje, ka shumë arsye.

LEXO EDHE:  Fatmir Mediu “mbyll dyert” e Republikanes/ Nëse nuk bie dakort me PD, dal vetëm në zgjedhje

LEXO EDHE:  Haradinaj flet nga Tirana/Gjithë partitë në Kosovë ma kanë futur, jam i zhgënjyer

Emini vlerëson që Lëvizja Vetëvendosje, ka pasur probleme me kandidatët për kryetarë të komunave, sepse duke qenë e vetme në qeverisje në qendrore, kapacitetet humane i kishte të kufizuara. Ndërkaq, sipas saj, mungesa e fuqisë së Partisë Demokratike të Kosovës në nivelin qendror, i hapi rrugën asaj që për kryetar të komunave t’i fusë në garë kandidatët më të mirë që ka, si dhe të shfrytëzojë votuesit e saj të shumtë, siç i quan ajo, klientë.

Lidhja Demokratike e Kosovës, siç thotë ajo, ka shënuar suksesin më të madh me fitoren e kandidatit të saj për kryetar të Prishtinës, ndonëse ai nuk është fare politikan, të paktën i karrierës, ndërkohë që fitoi edhe në gjashtë komuna të tjera, por humbi një nga qytetet e mëdha sikurse Gjilani, ku fitoi kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje.Kush është Përparim Rama?

Sipas saj, zgjedhjet e fundit lokale treguan që asnjë kandidat i partive politike nuk kishte rehatinë, sepse, siç vlerëson ajo, votuesit janë emancipuar, sidomos për zgjedhjet në nivelin lokal, duke kërkuar projekte konkrete për të ardhmen dhe jo që zgjedhjet të fitohen duke u ankuar për të kaluarën. Kjo, siç thotë Emini, i bëri partitë politike, sidomos ato të opozitës, që paraprakisht të reflektojnë.

“Kështu që, kemi të bëjmë me vetëdijesimin e partive politike, reflektim të opozitës, marrjes së mesazhit të qartë për Vetëvendosjen që qytetari nuk është naiv dhe që nuk harron. Dhe normalisht që edhe partitë politike kanë filluar të reflektojnë, ndonëse kjo mund të jetë vetëm fasadë dhe mund të jetë vetëm për kandidatët dhe për zgjedhjet dhe jo domosdo e reflekton reformimin e thellë që këto parti duhet ta bëjnë së shpejti”, theksoi Emini.

“PDK dhe LDK po e kthejnë elektoratin”

Agon Maliqi thotë që megjithatë, Lëvizja Vetëvendosje nuk pati rezultat shumë të keq edhe në komunat e mëdha, sepse aty humbi me rezultat të ngushtë. Sipas tij, kjo tregon se kjo parti, ndryshe nga ato të opozitës, PDK-ja dhe LDK-ja, nuk kishte bashkëpunim me shumë partnerë.

Lëvizja Vetëvendosje, siç thotë ai, hyri në zgjedhje lokale me bindjen se ka 50 për qind të votuesve, por, një pjesë e madhe e votuesve të presidentes aktuale Vjosa Osmani, e cila në zgjedhjet parlamentare ishte në Listën e Vetëvendosjes, i janë kthyer Lidhjes Demokratike të Kosovës, ku bënte pjesë dikur Osmani.

Ndërkaq, PDK-ja , siç thotë ai, në masë të madhe i ka strukturat e disiplinuara, ka narracionin e vet historik dhe votuesit besnikë. Maliqi thotë se PDK-ja ka bërë hapin e duhur me lidershipin, duke u hapur rrugën figurave të reja për prirjen e partisë.

“Mendoj që organizimi është fuqia e PDK-së, por edhe kandidatët e mirë. Ta zëmë, Bedri Hamza (Mitrovicë e Jugut) dhe Shaqir Totaj (Prizren) janë figura të respektuara në qytetet përkatëse. Kështu që një kombinim i këtyre faktorëve, tregon që ajo braktisja e PDK-së, por edhe e LDK-së, që ndodhi në zgjedhjet (parlamentare) të shkurtit, ishte më shumë rrethanore dhe ndëshkuese. PDK-ja dhe partitë (opozitare) kanë reflektuar dhe po e rikthejnë elektoratin”, theksoi Maliqi.

Partia Demokratike e Kosovës, sipas rezultatit të rundit të parë dhe rezultateve preliminare të balotazhit në 22 komuna, të publikuara nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka arritur të fitojë në komunat: Prizren, Vushtrri, Dragash, Drenas, Kaçanik, Mitrovicë e Jugut, Ferizaj, Skenderaj dhe Hani i Elezit.

Lidhja Demokratike e Kosovës ka fituar në komunat: Prishtinë, Fushë Kosovë, Viti, Junik, Istog, Pejë dhe Lipjan.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ka fituar në komunat; Gjakovë, Rahovec, Klinë, Deçan dhe Suharekë.

Vetëvendosje arriti të fitojë në Gjilan, Podujevë, Kamenicë dhe në Shtime.

Sipas rezultateve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), nga një komunë në këtë garë kanë fituar Nisma Socialdemokrate, partia turke KDTP, Lista Serbe dhe Iniciativa Qytetare për Obiliqin.

Lista Serbe ka fituar në dhjetë komunat e banuara me shumicë serbe: Mitrovicë e Veriut, Leposaviq, Zubin Potok, Zveçan, Graçanicë, Novobërdë, Shtërpcë, Ranillug, Partesh dhe Kllokot./rel

LEXO TE PLOTE