Connect with Us

Kërcënimet e Bashës për Berishën/ Noka: Lajthitja e tij e tretë, e ka kapur paniku

Politikë

Kërcënimet e Bashës për Berishën/ Noka: Lajthitja e tij e tretë, e ka kapur paniku

Publikuar

-

Sot në mesditë është zhvilluar mbledhja e fundit e Komisionit të Vlerësimit të kandidatëve të PD-së, ku janë dorëzuar 316 emra. CNA.al ka mësuar se ka patur vendime të forta duke hequr nga lista rreth 80 emra. Më herët raportuam heqjen e emrit të ish deputetëve Ervin Salianji dhe Endri Hasa, dhe Gerti Bogdani. Ndërkohë që mësohet se nga Komisioni janë hequr dhe dy emra të tjerë, Aldo Bumçi e Flamur Noka. Emrat i ka hequr Basha, pork a kërkuar që të mbetet kofidente gjithçka. Kjo për shkak të ndërhyrjeve të forta që mund të vijnë, por dhe mundësisë që ti rikthejë kryesia e PD-së si kandidatë.

Deputeti i PD, Flamur Noka, ka komentuar ‘kërcënimet’ e kreut të PD, Lulzim Basha, sot gjatë mbledhjes së grupi parlamentar të PD, me të cilat i drejtohej ish-kryeministri Sali Berisha.

Në një intervistë për Syri Tv, Noka ka theksuar se kjo deklaratë e Bashës është lajthitja e tretë e tij, pasi e ka kapur paniku sepse nuk përfaqëson më PD-në dhe demokratët.

Jam i prirur ta besoj këtë deklaratë. Kohët e fundit Basha është çekuilibuar, e ka humbur davanë, thotë populli, arsyet dihen, është kapur me presh në duar në pazar me Edi Ramën. Këto lajthitje nuk janë gjë tjetër veçse pjesë e panikut sepse Basha nuk përfaqëson më PD-në, as demokratët, ai thjesht përfaqëson veten e vet dhe interesat e tij i ka të lidhura me karrigen e kryetarit të PD. 

LEXO EDHE:  Super e hëna/Në Tiranë vijnë urgjent përfaqësues të Merkel dhe PPE

Edhe kjo lajthitja e sotme, nuk është as më shumë e as më pak se dy lajthitjet e para.E mbani mend kur etiketoi bazën e PD si anti-amerikane.Lajthitja e dytë ishte kur quajti llum qeverinë e PD që ka qenë qeveria më e mirë dhe quajti llum bazën e partisë. 

Kjo është lajthitja e tretë. Këto të treja së bashku e bëjnë Bashën një personazh grotesk të politikës shqiptare, asgjë më shumë. Ai stonon edhe me impostimet që ka marrë kohët e fundit në Parlament duke u ‘trimëruar’ ndaj Edi Ramës, asgjë më shumë, është një instonim i habitshëm qesharak. Basha sot është ish-kryetar i PD, sepse nuk ka bazën, nuk ka delegatët, ai ka thjesht veten dhe ndonjë nëpunës që paguan me rrogë aty rrotull”, u shpreh Noka./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Largimi i të rinjëve/ Rama justifikohet: Ky proces zgjat mbi 15 vjet, Gjermaninë e kanë dy orë larg

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar pasditen e sotme një takim me nxënësit dhe studentët e gjimnazeve të zonës së Bathores dhe të Kamzës.

I pyetur nga një prej të rinjve se çfarë strategjie ka qeveria për të frenuar largimin e njerëzve nga Shqipëria, Rama i përgjigjet se nuk ka një forcë që të përmbysi këtë fenomen në një kohë të shkurtër.

Kreu i qeverisë tha se duhen vite të tëra që të ulet ky trend, teksa theksoi rëndësinë e investimeve në fushën e teknologjisë për t’i dhënë mundësi të rinjve të integrohen në tregun ekonomik botëror.Më pyeti një djalë që çfarë strategjie keni ju për të frenuar njerëzit që të largohen. Kjo është temë delikate dhe e ndjeshme. Por janë disa gjëra që siç të gjitha të vërtetat duhen thënë dhe kur nuk janë të pëlqyeshme. Fazën që po kalojmë ne është e tillë që kjo është një prirje që nuk ka strategji dhe forcë ta përmbysi në një kohë të shkurtër. 3-5-10 vite janë shumë për jetën e një njeriu por për jetën e një vendi janë shumë pak. Me të drejtë një 20-vjeçar që jeton në një situatë të vështirë të thotë, ky process do 10 vjet, unë do pres 15 vite kur e kam Gjermaninë dy orë larg. Realisht është në të drejtën e vetë ta mendojë dhe ta bëjë këtë gjë.

Ai progres që ne kërkojmë nuk është një gjë që vjen dhe nuk dua unë të vijë. Por është një progress që vjen me shumë këmbëngulje. Këtë problem e kanë të gjitha vendet që dolën nga komunizmi dhe sot e kanë problem dhe BEsë. PSh Portugalia që është në BE, në vitet e fundshme ka pasur progresin më të madh ekonomik. Problemi është që shumë duan të ikin. Jetojmë në një botë shumë më të vogël përpara disa vitesh, në sensing e komunikimit. Njerëit lëvizin. Problemi më i madh i Italisë jugore janë mjekët dhe infermierët. Fuqia e pestë ekonomike e botës. Duhet ta kuptojmë gjënë si është. Shqipëria mund të bëjë gjithçka që mundet përmes teknologjisë”, tha Rama.

LEXO EDHE:  “Dhanë para dhe përdorën kërcënime”/ Logu flet me emra, kush janë “kamikazët” e PS

LEXO EDHE:  Dhe vjen një ditë...

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kodi i familjes/ Berisha thirrje Bashës: Kryetari pa parti të reagojë

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Lideri historik, Sali Berisha ka ngritur alarmin sa i takon formularit ku fjalët “nënë” e “baba” zëvendësohen nga termat “prindi 1” dhe “prindi 2”, duke theksuar se është sulmuar familja shqiptare.

Nga ana tjetër ai ka kritikuar edhe kreun e PD, Basha, i cili sipas Berishës nuk ka reaguar sa i takon këtij vendimi.“Për këtë parti rrënjët e saj për këto 8 vite pothuajse u thanë, pothuajse nuk ekzistojnë.  Diskriminim të grave. Përsëri, kryetari pa parti nuk ka shqiptuar një fjalë të vetme në një kohë kur është sulmuar familja shqiptare. Ligjet e antifamiljes, që prekin birësimin, ndryshojnë rregullat pa pyetur fëmijët, për një ideologji ateiste. Feja e komunizmit është ateizmi.

Pa pyetur, bën ligje absolutisht për t’i hapur mundësi fëmijëve për adoptim jo në çifte, por në individë të vetëm. Çdo të thotë të miratosh ‘prindi 1 dhe 2”? Si do ta vlerësoje më shumë familjen? Mirë ai, se dihet kush është Edi Rama, por ‘kryetari pa parti’ nuk thotë dot gjë për këto ligje?, ka deklaruar Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“FRPD nuk e merr dot”/ Demokratët “kryqëzojnë” Bashën: Je një tradhtar, në 11 dhjetor do ikësh edhe ti

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Pas sulmit nga Lulzim Basha, i cili sot me një vendim përsonal ka shpërndarë forumet drejtuese të FRPD, qytetarë të shumtë kanë “kryqëzuar” kryedemokratin në rrjetet sociale.

Në faqen zyrtare të PD, ku edhe është shpërndarë njoftimi për zgjedhjen e kryetarit të të rinjve, qytetarët i kanë vënë në dukje Bashës se ata nuk i merr dot peng. Po ashtu, i kanë sjellë në kujtesë Bashës se FRPD është e angazhuar për të mbështetur Foltoren e Sali Berishës dhe sipas tyre, Kuvendi i 11 dhjetorit do të jetë fundi i kryeopozitarit.

LEXO EDHE:  Mima thirrje tatimpaguesve/ Përçmojeni, injorojeni Ramën, ata që kini mbi zverk jua ka turrur ai

LEXO EDHE:  Dhe vjen një ditë...Por edhe bashkëqeverisja me Ramën ka qenë pjesë e kritikave dhe sulmeve që i kanë drejtuar Bashës./CNA.al

LEXO TE PLOTE