Connect with Us

Video/ Gola dhe spektakël në “Elbasan Arena”, Tirana e Shehit mposht Teutën dhe merr kreun e vetme

Sport

Video/ Gola dhe spektakël në “Elbasan Arena”, Tirana e Shehit mposht Teutën dhe merr kreun e vetme

Publikuar

-

Përballjen direkte mes kryesuesve e fiton Tirana, që mposht 3-2 Teutën në “Elbasan Arena” dhe shkëputet e vetme në krye të renditjes, në kuotën e 11 pikëve, tre më tepër se durrsakët dhe Kukësi që e ndjekin.

Bardheblutë ia dalin të marrin tre pikë në një sfidë mjaft të komplikuar, pasi trajneri Shehi e nisi ndeshjen pa disa prej titullarëve, që ishin rikuperuar rishtazi nga koronavirusi, megjithatë ata që zbritën në fushë, justifikuan besimin.

Xhixha hapi festivalin e golave dhe madje mund të kishte shënuar shumë më tepër se një gol, nëse do të ishte treguar më gjak-ftohtë para portës, ndërsa Teuta rigjen baraspeshën me Ivanovic,pas një goditjeje standarde, të cilat durrsakët i kanë specialitet.

Në pjesën e dytë bëri gjithçka Tirana, që fillimisht shënoi në portën e saj me Najdovskin dhe më pas dy herë në atë të Pano Qirkos, me anë të Totre dhe Vesel Limajt, i cili nxori nga repertori një nga golat më spektakolarë, për t’u dhënë tre pikë bardhebluve.

FT: TEUTA-TIRANA 2-3
16′ Ivanoviç, 49′ (ag) Najdovski / 1’ Xhixha, 51′ Totre, 64′ Limaj

64’ Supergol i LImajt me goditje dënimi, Tirana përsëri në avantazh.

51’ Barazohet shpejt dueli. Këtë herë është Totre i cili çon sferën në rrjetë pas një përgjumje të mbrojtjes dhe pasimit të artë të Seferit.

49’ Teuta në avantazh. Këtë herë është një autogol i Najdovskit pas një pasimi në qendër të Akuah.

 

16’ Rikthehet barazia në fushë. Pas një goditje dënimi të Kallakut, Ivanoviç me kokë çon sferën në rrjetë.

5’ Tjetër mundësi e Tiranës me Xhixhën i cili fiton një duel me Qirkon, por është Selmani i cili në momentin e fundit ndërhyn për t’i hequr topin pa rrezikuar golin e dytë.

1’ Xhixha tund rrjetën me një aksion të shpejtë të Tiranës që gjen durrsakët të përgjumur. Sulmuesi humb një duel me Qirkon fillimisht, por më pas, kur portieri grushton nëj gjuajtje të Najdovskit, ai është aty për të shtyrë sferën në rrjetë. 0-1.


1’ Nis ndeshja në Elbasan.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sport

Po shkëlqen në Austri me gola, gazeta prestigjoze në Itali i bën speciale sulmuesit shqiptar

Publikuar

-

Nga

Vrioni po rikthen vëmendjen te futbolli në qytetin e vogël austriak. Uatens është një qytet me 8 mijë banorë në rrethin e Tirolit dhe është më i famshëm për muzeun e kompanisë së kristaleve “Svarovski” sesa për futbollin. Por aty aktivizohet shqiptari Xhakomo Vrioni, i cili numëron edhe dy paraqitje me Kombëtaren e Edi Rejës, që po ringjall entuziazmin në qytet, ku është kthyer në një bombardues në sulm duke shënuar 7 gola në 11 ndeshje mes kampionatit dhe Kupës kombëtare. Gjithashtu, edhe tre gola në tri ndeshjet e fundit.

“La Gazetta dello Sport” i ka kushtuar një shkrim shqiptarit ku tregon se ai po lë një impakt në Austri. Sulmuesi i lindur në ’98-ën, në pronësi të Juventusit, në verë mori një biletë vetëm vajtje për në Austri dhe nuk u pendua për këtë zgjedhje. Aty nisi një eksperiencë të re në futboll dhe në jetën jashtë fushës, si një djalë i mirë me ëndrrat dhe shpresat për të garuar në një kampionat të huaj. Xhakomo u përshtat shumë mirë me ambientin dhe skuadrën, sidomos edhe me trajnerin Silberger, i cili ka shumë eksperiencë në kampionatin austriak. Ai besoi menjëherë te djaloshi, duke e aktivizuar titullar dhe tani ai e falënderon duke shënuar, përfshirë edhe dy gola vendimtarë ndaj Austrisë së Vjenës dhe Laskut.Ai debutoi mes profesionistëve me Venecian në vitin 2018 dhe me fanellën e Juventusit në Serinë A. Dy vjet më vonë kundër Romës kur në stol ishte Sarri. Bardhezinjtë e kanë mbajtur në zotërim kartonin e tij, duke e dërguar në huazim. Megjithatë, sytë janë gjithmonë tek ai, ata e studiojnë nga larg dhe e ndjekin ecurinë e djaloshit. “Vrioni për të pushtuar Austrinë, Svarovski Tirol udhëhiqet nga… një xhevahir italo-shqiptar”, shkruan “La Gazetta dello Sport”.

LEXO TE PLOTE

Sport

Shkroi historinë në Beograd, Alban Beqiri mbyll Botërorin e Boksit me medalje

Publikuar

-

Nga

Alban Beqiri ka mbyllur sot garimin e tij historik në Botërorin e Boksit me një medalje të bronztë. Boksieri shqiptar ia doli që të shkonte deri në gjysmëfinalet e aktivitetit në Serbi, ku për fat të keq u mund me pikë nga rusi Vadim Musaev.

Një dëmtim i dyfishtë në dorë dhe në mes ndikoi sfidën e Beqirit, që synonte të shkonte në finalen e madhe për peshën deri në 71 kilogramë. Musaev arriti ta mbante larg boksierin shqiptar duke siguruar me goditje nga distanca pikët që i duheshin për të siguruar praninë në finale.Gjithsesi, kjo mbetet një pjesëmarrje historike për boksierin kuqezi, i cili fitoi ndeshjet me radhë derisa arriti në gjysmëfinale ku edhe humbja të siguron medaljen e bronztë, e para në historinë e Shqipërisë në një aktivitet të këtyre përmasave.

LEXO TE PLOTE

Sport

Napoli përmbys Legian, italianët fantastikë në Europë/ Ja të gjitha rezultatet

Publikuar

-

Nga

Napoli ia ka dalë të marrë një fitore të rëndësishme 1-4 nda Legias në transfertë në Europa League.

Vendasit zhbllokuan ndeshjen pas vetëm 10 minutash lojë, me anë të Emreli. Napoletnaët do kundërpërgjigjeshin sapo fillon pjesa e dytë, me Zielinski, i cili ekzekuton po në mënyrë mjeshtëore një penallti.

Po me 11-metërsh, 15 minuta nga fundi, Mertens kalon përpara ekipin e Spalletit. Në fund ka kohë edhe për golat e Lozanos dhe Ounas. Sa i përket shqiptarëve, vetëm Rrahmani nga italianët dhe Kastrati te polakët e nisën titullarë.

Europa League:

Brondy 1-1 Rangers

Galatasaray 1-1 Lokomotiva Moscow

Genk 2-2 West Ham

Legia Warsaw 1-4 Napoli

Monaco 0-0 PSV

Olympiacos 1-2 FrankfurtSociedad 1-1 Sturm Graz

Conference League:

Az Alkmaar 1-0 CFR Cluj

Zorya 1-0 Coska Sofia

Gent 1-0 Partizan

LASK 2-0 Alashkert

Lincoln 1-4 Slovan Bratislava

Maccabi Tel Aviv 3-0 HJK

Omonia 1-1 Basel

Randers 2-2 Jablonec

LEXO TE PLOTE