Connect with Us

Për ata që shpresojnë tek Luli, dhe “Andreat” e tij

Politikë

Për ata që shpresojnë tek Luli, dhe “Andreat” e tij

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-kryeministri Sali Berisha pasditen e së premtes, zhvilloi “Foltoren” e tij në Korçë. Ra në sy se në sallë kishte eksponentë, të cilët i  kërkonin Berishës llogari dhe nga ana tjetër flisnin për punën e madhe që kishte bërë kryetari i degës Andrea Mano dhe pse ishin quajtur “armiq” ata dhe mbështetësit e tij, të cilët ishin dorëhequr disa javë më parë, pas zgjedhjeve të 25 prillit.

Ndoshta është momenti për të thënë të vërtetat edhe për “Lulzimsat”, edhe për ata të Andreas, dhe çfarë ka ndodhur me Partinë Demokratike në Korçë.

Sali Berisha të paktën del publikisht dhe kërkon ndjesë. Del e thotë se nuk mund të mbante qëndrime publike, për shkak të faktit se do të dëmtonte Partinë Demokratike. Por, gjithçka ia kishte thënë kryetarit të PD-së, Lulzim Basha.

Nga ana tjetër, po të shikosh Andrean dhe Lulzimsat e tjerë të Korçës, ata janë fenomeni kryesor, faktori kryesor i shkatërrimit të degës së Partisë Demokratike të Korçës.

Përtej fjalëve të bukura, apo “dorën në shpatull”, demokratët kanë pasur “gishtin nga pas”. Dhe këtë kryesisht nga Andrea dhe më pas nga Luli. Sepse Korçën e drejtonte Andrea, jo Luli. Pra, gjithçka është mjaft e qartë.

Aq i pafytyrë, aq i pavlerë, aq shkatërrues ishte Andrea Mano, sa edhe kur ai duhej të shkonte përballë tek Sali Berisha, nuk ishte. Sepse Berisha e dinte shumë mirë, dhe ata që ishin në sallë se kush ishte Andrea Mano. Dhe në rast se do ngrihej në sallë të thoshte një fjalë, do kishte një ilaritet dhe një reagim mjaft të ashpër ndaj tij.

Sepse instrumenti që përdori Lulzim Basha, për të shkatërruar PD-në në Korçë, është Andrea Mano.

Ky i fundit nuk është ndonjë demokrat me kontribute dhe vlera të mëdha. Ka ardhur në PD vonë, pasi themeloi partinë e Genc Pollos në vitin 1999 dhe u përdor si vegël përçarëse për demokratët në 2001 dhe 2003. Dhe më pas u bashkua me demokratët në 2005. Gjithmonë egoist dhe në karrierë, në kërkesë për të marrë pushtet.

Drejtor Arsimi i akuzuar për shitje vendesh mesuesish. Më pas prefekt. U kandidua për kryetar Bashkie dhe humbi.

E në rast se duhet t’i qëndrojë parimit të “Foltores” se Berishës, i cili thotë se humbësit duhet të ikin, Andrea Mano duhej të kishte ikur me kohë. Pasi humbi një garë direkte për kryetar Bashkie dhe nuk mund të vinte më kryetar partie.

Gjithësesi ai u zgjodh dhe ndenji tetë vite kryetar i PD.

Humbi në zgjedhjet e 2015-ës. Humbi në zgjedhjet e 2017-ës, bojkotoi 2019-ën, humbi zgjedhjet e 2021-shit. Ndenji gjithmonë pas Lulzim Bashës. Dëboi njerëz dhe përçau degën e PD-së së Korçës.

Së bashku me Ervin Salianjin, ishin dyshja që çfarë nuk i bënë asaj partie.

E lanë rrugëve, dëbuan njerëz, shkatërruan seksione dhe grupseksione, për ta mërrë të plotë nën kontroll.

E kthyen atë parti në një bandë personale. Në një grup interesi të ngushtë, thjeshtë dhe vetëm për konjukturën e tyre. Më pas u zunë edhe me njëri-tjetrin, por Andrea Mano i kishte “kthetrat” në PD.

Dhe disa nga ata që folën dje, për të mos iu thënë emrat publikishit, ishin pjesë e skemës së Andrea Manos. Dhe kur ky i fundit nuk u bë deputet, ata ikën bashkë me Andrean, duke thënë se kryesia e degës nuk ishte pyetur, se anëtarët e Partisë Demokratike nuk ishin pyetur, dhe se Lulzim Basha kishte vendosur gabim.

Pse? Sepse nuk është bërë Andrea Mano deputet.

Andrea Mano duhej të kishte ikur që në 2011. Duhet të kishte ikur në 2015. Duhej të kishte ikur në 2017.

Andrea Mano nuk duhej të kandidonte për deputet. Është një personazh i cunguar. Është një personazh i akuzuar për korrupsion. Është akuzuar brenda selisë së Partisë Demokratike nga demokratët. Dhe janë me dhjetëra dëshmitarë.

Andrea Mano “uzurpoi” PD-në e Korçës. Vendosi disa anëtarë kryesie. Tentoi të bënte një intrigë nga poshtë për të dalë më i vlerësuari nga anëtarësia, duke manipuluar votat dhe më pas kur u la i shtati, pasi Basha e kuptoi se ky ishte një vasal dhe një njeri që mund ta keqpërdorte për interesat e tij personale, e “hodhi në kosh”. Por, ngriti lart Ervin Salianjin.

LEXO EDHE:  Përjashtimi i Berishës/ Salianji: Nuk më duket si vendim i Lulit

Kuptohet, mes një “horri” dhe një “banali”, zgjodhi këtë të fundit, një të paaftë. Ndërsa Manon e la në një cep.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna showE pra, këta të Manos që dje dilnin në “Foltoren” e Berishës duhet ta kuptojnë mjaft mirë, se parimi i saj është të mos kemi Andrea Manon, të mos kemi njerëz që kapin Partinë Demokratike, e mbushin kryesinë me injorantë, me të paaftë, me të pashkollë dhe pastaj i nxjerrin këta në sulm ndaj qendrës dhe thonë, “Shiko se s’na keni dëgjuar ne ju, se kë do vendosim kryetar, apo se kë do vendosim deputet”.

Por, kë të dëgjonin?

Budallenjtë që mbante nga pas Andrea Manoja?

Po pse këta janë Opozita?

Këta që zgjodhi vetë Andrea Mano dhe i vendosi në kryesi, për t’i përdorur për interesin e tij.

Pse këta janë Partia Demokratike? Këta që kanë humbje, humbje dhe vetëm humbje?

Opozita e PD-së nuk fillon në 2013-ën.

Opozita e Partisë Demokratike fillon në 1997. Atëherë kur ka pasur luftën për ekzistencë.

Ajo që kanë bërë pas 2013-ës, shumica e tyre është luks. Të mos flasim këtu për bizneset, paratë të përfituara nga anëtarë kryesie, biznesmenë dhe njerëz pranë Andrea Manos në lidhje me Qeverinë, me pushtetin e Niko Peleshit. Këto nuk kanë rëndësi.

Partia Demokratike tashmë vërtetë ka një “Foltore”. Berisha po e udhëheq. Po flitet për vlera, për parime dhe demokraci. Por, askush nuk tha një fjalë dje në Korçë. Se Partia Demokratike ishte e kapur. Ishte e kapur nga Andrea Mano, për interes të Lulzim Bashës.

Dhe sot, pasi Lulzim Basha nuk e vuri në listat për kandidat për deputetë, disa nga të tijët u tërhoqën dhe po shpalosen sikur janë vlera e madhe e fitores së Opozitës dhe qëndresës së saj.

Në fakt janë tufa që Andrea I mblodhi atje. Se po të kishte pasur një PD të vërtetë me zgjedhje të vërteta në bazë. Ata jo që nuk do ishin në kryesi, por nuk do të fitonin kurrë në ato nivele që kanë shkuar. Sepse atje i ka çuar Andrea Mano. Nuk I kanë çuar demokratët.

Prandaj duhen thënë disa të vërtetë për “Andreat” e Lulit, sepse nuk është një.

Ka shumë fenomene në shumë qytete të Shqipërisë. Apo ish-komuna e bashki të tjera.

Fenomenet “Andrea Mano” të Lulzim Bashës janë të shumtë. Janë ata të cilët janë përgjegjësit kryesorë, të përdorur si instrumenta shkatërrimtar të Partisë Demokratike, nga Lulzim Basha.

Kanë qënë “kapterrë” të Lulit që çdo ditë punonin për interesin e tyre, për të kapur një vend deputeti dhe për të shkatërruar PD-në. Për ta mbajtur atë peng, derisa të arrinin rezultatin. Kur nuk mundën të merrnin karrigen që donin, tani kanë dalë dhe kundër Lulit.

Këta në qoftë se votohen në bazë, drejt dhe vërtetë, nuk marrin asnjë votë. Por, jo në atë bazën ku listat i bënte Andrea Mano dhe numëronte Andrea Mano, duke ngritur çdolloj injoranti dhe të paafti në krye të PD-së. Pa numëruar vota, pa pasur zgjedhje.

Por në atë PD-në që duhet e bashkuar me parime me vota me vlera, me kontribute, shumë prej atyre që “qurraviteshin” dje se ishin shpallur armiq, janë armiqtë e vërtetë të PD-së, të keqpërdorurit e Lulzim Bashës, në funksion të një përçarje dhe të situatës në të cilën ndodhet sot PD-ja.

E në rast se Sali Berisha është një herë i vonuar në ndjesën e tij, këta janë shërbëtorë të përçarjes dhe janë shumë herë më të vonuar, ende dhe përpara se të “vetëquhen armiq”, duhet të kërkojnë ndjesë demokratëve dhe korçarëve. Pa folur për Lulin dhe të tijët që po i vinë vërdallë ende, me shpresën se do shpëtojë dhe luli do mbajë partinë, duke shtrënguar fort vulën./CNA.al

Një votë kundër Niko Peleshit/ Pse duhet votuar Andrea Mano

Fakti tjetër/ Ja pse Andrea Mano hesht dhe është ushtari i Niko Peleshit

“Tërmet” në PD-në e Korçës/ “Basha arrogant, po e kthen PD në parti klienteliste”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Rama pazar me Vuçiç?/ Agim Nesho: Nuk është aq naiv, po provokon Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Në të njëjtën linjë me ish-zv.kryeministren e Kosovës Edita Tahiri edhe diplomati Agim Nesho akuzon kryeministrin shqiptar për pazar me presidentin Vuçiç me qëllim konsolidimin e pushtetit të tij dhe në dëm të Kosovës.

Në studion e Debati në A2 CNN me Alba Alishanin ai tha se Rama po provokon Shqipërinë duke e quajtur bashkëpunuese të një aleance të gjerë si Gjermania e Franca.Unë mendoj që Rama nuk është naiv por për të kosnosliduar pushtetin e tij por ka bërë Pazar me Vuçiç në dëm të interesave të popullit shqiptar dhe Kosovës që Vuçiç të ketë hapësira të pakufizuara serbe dhe të Serbisë së madhe dhe provokon Shqipërinë që i jep leje, duke e quajtur si bashkëpunuese të një aleance të gjerë si Gjermania e Franca që mund të mbledhë hapësirat shqiptare, por në dëm të rregullit ndërkombëtar dhe konflikteve etnike”, tha Nesho.

LEXO EDHE:  Henri Çili avokat i korrupsionit dhe krimit në politikë/ Kërkon amnisti

LEXO EDHE:  Veliaj, kundërshtar apo zagar i Ramës?!

Deklarata e Neshos vijmë pas mbledhjes në Beograd të Ballkanit të Hapur dhe deklaratave të dy liderëve, Rama dhe Vuçiç.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Open Balkan/ Edita Tahiri: Rama po ndihmon për krijimin e Serbisë së Madhe

Publikuar

-

Nga

Ish-zv.kryeministrja e Kosovës Edita Tahiri ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se po kontribuon për krijimin e Serbisë së Madhe me iniciativën e Ballkanit të Hapur. Në studion e “Debati me Alba Alishani” në A2 CNN, ajo pati kritika pati edhe për BE që nuk po përshpejton integrimin e 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor, ndërsa zgjidhjen e sheh te SHBA, pasi Kosova dhe Shqipëria nuk mund t’ i përballojnë të vetme presionet. Sipas saj duhen konsulta strategjike gjithë shqiptare që të mos lejohen gabimet që po bën Shqipëria zyrtare në këto kohë.

Për Tahirin Ballkani i hapur është për hegjemoninë serbe në Ballkan me ndihmën e Rusisë, e cila sipas saj po mbështet Serbinë edhe për destabilizimin e Bosnjës, ku tensionet janë në pikën e vlimit me rrezik të shpërthimit të konflikteve.

Prej dy vjetësh kjo iniciativë po ecën në mënyrë të reduktuar dhe me shumë kundërshti. Dhe sot nuk ka pasur gjëra të reja përveç vlerave të Ballkanit përmes nismave të reja rajonale që janë nën ombrellën e BE. Ballkanin e hapur e shoh si një përpjekje për të krijuar një Neo Jugosllavi, por po shoh që Ballkani i hapur duhet të ndërrojë emrin dhe të jetë Ballkani i hapur për hegjemoni serbe në Ballkan me ndihmën e Rusisë. Ky takim i treshes për t’ i krijuar idenë që janë bashkëpunues  dhe brengosen për rajonin. Serbia nga ana tjetër e mbështetur nga Rusia po destabilizon Bosnjën, tensionet janë në pikën e vlimit me rrezik të shpërthimit të konflikteve”, tha Tahiri.

LEXO EDHE:  Zbulohet skandali / Pse deputetët e PD-së shkojnë vetëm 5 minuta në komisione

LEXO EDHE:  “Rama-Lleshaj heshtin sepse e dinë për dosjen sekrete”/ PD kërkon sërish shkarkimin e Albert DervishajTahiri thotë se nisma e Ballkanit të hapur do të dështojë dhe paralajmëroi se Rama dhe Vuçiç do të mbajnë përgjegjësi për të këqijat që e presin Ballkanin.

Pak më herët vendosi ushtrinë pranë kufi me Kosovën dhe habitem që Rama shkon në Beograd pa i thënë Serbisë largo ushtrinë nga kufiri me Kosovën. Ballkani hapur jo vetëm do të dështojë, por po i shërben Serbisë për të krijuar për Serbinë e Madhe dhe do të jenë përgjegjësi për të këqijat që  e presin Ballkanin. Është rikthyer retorika e Milosheviçit që të gjithë serbët të jenë nën një shtet dhe të mbrohen dhe këto skenarë po lejohen”, tha ajo.

Shpresën për të ndaluar Serbinë dhe Rusinë në Ballkan, Tahiri e shikon te SHBA, pasi BE thekson ajo nuk ka strategji të shpejtë për integrimin e vendeve të Ballkanit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Analisti i Bashës e pranon: Premtova vizë, pasaportën ma humbën shokët

Publikuar

-

Nga

Analisti i Lulzim Bashës, njëherësh anëtari i kryesisë së PD-së Fitim Zekthi, është strukur nën petkun e Rilindjes dhe Mero Bazes, të cilët kanë marrë përsipër të mbrojnë të akuzuarin për mashtrim, përkundër fakteve, përkundër dokumentave, dosjes hetimore që ndodhet në organin e akuzës dhe në Gjykatë.

Koha kalon, por dosja mbetet aty, dosja është aty dhe ne do ta sjellim ditë pas dite me data dhe vite,  pavarësisht se Fitim Zekthi gjen kurajon sërish që të gënjejë.

Ashtu siç ka gënjyer edhe në formularin e dekriminalizimit .

“Bëhet fjalë për një gjyq para 20 viteve në mungesë. Gjatë fushatës se vitit 2001, kur Çim Peka punonte me mua dhe ishte në fushatë, dikush i kërkoi drejtuesve të fushatës tonë (nuk po jap emra) një vizë. Drejtuesit e fushatës tonë i thanë dikujt në Tiranë. Unë i dërgova pasaportën të cilën ata e humbën”, deklaron së fundmi Zekthi.

Gënjeshtrat e radhës të Zekthit

Zekthi thotë se bëhet fjalë për një gjyq që ka ndodhur para 20 vitesh.

Së pari, nuk ka qenë para 20 vitesh por në vitin 2003 si kallëzimi penal ashtu edhe procedimi në Prokurori dhe më pas në Gjykatë.

Pra, nuk ka një vendim gjykate të para 20 viteve, por nw vitin 2003,  kur është kallëzuar për mashtrim nga kushërira e tij se i  ka marrë 2 milionë lekë për nxjerrjen e një vize turistike dhe është zhdukur pa adresë, duke mos i kthyer më as paratë dhe as dokumentin e identifikimit, që është një pasaportë.

Së dyti, Fitim Zekthi pranon që ka marrë pasaportën dhe është humbur, por justifikohet se ia  kanë humbur të tjerët.

Një fakt që tregon të vërtetën e raportuar në CNA.al se ia ka marrë kushërirës së tij dokumentin e identifikimit bashkë me paratë, gjë që se mohon.

Pra, fakti që ka marrë pasaportën ekziston.  Faktin që ka marrë dhe paratë se mohon, por kapet pas gjyqit, pasi është gjykuar në mungesë.

Gjykuar në mungesë ose jo, Fitim Zekthi është dënuar për mashtrim, në të gjitha shkallës e gjyqësorit.

LEXO EDHE:  “Rama-Lleshaj heshtin sepse e dinë për dosjen sekrete”/ PD kërkon sërish shkarkimin e Albert Dervishaj

LEXO EDHE:  Selami: Do bashkoj PD, përplasja nuk ka të ardhme

Gjykata e Apelit, një vendim të cilin do të sjellim ditët në vijim e ka rrëzuar kërkesën e Zekthit për të shuar dënimin.

Zekthi, gënjen kur  thotë se është aministuar, por i referohet, si akuzë e vjetër.

Mashtrimi ka ndodhur, paratë janë marrë bashkë me pasaportë dhe vizë nuk është nxjerrë.Pra, faktet janë.

Nuk është akuzë, por fakt skandaloz sesi një person, i cili merr para nga të afermit dhe i mashtron për viza dhe më pas kallëzohet në polici, ështe person publik dhe madje bën edhe si demokrat i ndershëm.

Absurditeti nuk mbaron këtu.

Nga njëra anë, Zekthi pranon dënimin, nga ana tjetër thotë kam dalë i pafajshëm nga amnistia.

Askund në asnjë vend të botës, përveçse në Afrikë, një i dënuar si mashtrues, që u merr para të afërmëve me anë të mashtrimit nuk do guxonte të dilte në publik e jo më të ishte në kryesinë e një prej forcave kryesore politike.

Sepse me justifikimin e tij Fitim Zekthi, pranon që ka marrë pasaportën dhe nuk mohon dënimin, gjithashtu nuk thotë asnjë fjalë për paratë.

Në fakt prokurorët janë treguar dashamirës sepse me atë proces mund të kishte dhe akuzë për trafikim, pasi trafikantët, nuk bëjnë asgjë më shume  se sa marrin para të afërmëve, qytetarëve, kujtdo,  u nxjerrin viza e më pas i çojnë në perëndim apo gjetkë.

Fakti, se ka thënë që “jam dënuar si mashtrues e nxjerr të pafajshëm, apo mjafton të mashtrosh dhe ta deklarosh më pas dhe je njeriu i duhur për kryesinë e PD-së?/ CNA.al

Dokument-Si u denoncua për mashtrim analisti i Bashës/ Fitim Zekthi mori paratë dhe u zhduk

Dokument-Si u denoncua për mashtrim analisti i Bashës/ Fitim Zekthi mori paratë dhe u zhduk

Dokumenti-Fitim Zekthi kërkoi 2 milionë lekë për një vizë angleze/ Zbardhet dëshmia e denoncueses

LEXO TE PLOTE