Connect with Us

Maqedonia e Veriut/ LSDM dhe BDI shpallin fitore në zgjedhjet lokale

Kosova & Rajoni

Maqedonia e Veriut/ LSDM dhe BDI shpallin fitore në zgjedhjet lokale

Publikuar

-

cna lajme politike

Pas përfundimit të votimeve për zgjedhjet lokale, partitë në pushtet, Lidhja Social Demokrate dhe Bashkimi Demokratik për Integrim, në vlerësimet e para flasin për epërsi në më shumë komuna.

Zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani tha se kjo parti që në rrethin e parë ka fitues në tri komuna në ndërsa në komunat tjera kandidatët e saj janë në epërsi.

“Siç kam paralajmëruar edhe gjatë fushatës, pres që rezultatet të tregojnë një mbështetje të fortë të kandidatëve të BDI-së. Mund të konfirmoj se në raundin e parë BDI fiton në Saraj, Likovë dhe në Pllasnicë. Kurse jemi në epërsi në të gjitha komunat e vendit me dallim dy me një dhe diku me tre me një”, tha Osmani.

BDI-ja procesin zgjedhor e ka vlerësuar demokratik dhe të qetë, që sipas Bujar Osmanit “dëshmon se qeveria aktual vazhdon të organizoj zgjedhje evropiane”.

Lidhja Social Demokrate njoftoi për “rezultat pozitiv” të LSDM-së në shumicën e 80 komunave ku të dielën u votua për zgjedhjen e kryetarëve të komunave dhe këshillat komunale.

“Urojmë institucionet të cilat edhe një herë organizuan zgjedhje të lira dhe demokratike, ashtu siç i ngjan një shteti anëtar të NATO-së dhe kandidat për anëtarësim në BE. Kishte disa incidente të vogla, por që u mënjanuan me kohë. Votimi biometrik ishte sfidë për ne, por e kapërcyem edhe këtë risi… po përpunojmë të dhënat dhe të dhënat e para flasin edhe për një fitore të sigurt të LSDM-së, tha sekretari i përgjithshëm i LSDM-së, Lupco Nikollovski.

VMRO DPMNE-ja ndërkohë doli me akuza për keqpërdorim të procesit zgjedhor

“Në pushtet kemi një grup të zhytur në krim dhe korrupsion. Prandaj, ne kishim zgjedhje me shumë parregullsi, prishje të procesit zgjedhor dhe veprime korruptive të qeverisë. Ne kemi vërejtur shkelje të heshtjes zgjedhore, kanosje, presion dhe shantazh nga mbajtës të posteve publike, ministra, keqpërdorim të burimeve shtetërore për qëllime partiake”, deklaroi Mile Lefkov nga VMRO DPMNE-ja.

LEXO EDHE:  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut uron Ramën për fitoren

Sipas Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, deri në orën 18:30 minuta në votime kanë dalë 49.29 për qind e qytetarëve me të drejtë vote, apo 697,637 qytetarë nga 1.8 milion me të drejtë vote.

Pjesëmarrje më e lartë është regjistruar në komunën e Vevçanit, prej rreth 73 për qind ndërsa më e ulët në komunat me shumicë shqiptare në pjesën perëndimore të vendit, edhe atë mes 30 dhe 40 për qind.

Procesi zgjedhor është zhvilluar kryesisht i qetë dhe pa incidente që do të prishnin rrjedhën e votimit.

Konferenca për media e radhës e KSHZ-së është paralajmëruar për në orën 21:00.

Në votimet e ditës së diel qytetarët kanë zgjedhur kryetarët e 80 komunave dhe të këshillave komunalë si dhe Shkupin me dhjetë komuna, që është njësi e veçantë e pushtetit lokal.

Për kryetarë të komunave garuan 299 kandidatë dhe 577 lista këshilltarësh me 10,600 kandidatë.

Gara kryesore në këto zgjedhje zhvillohet mes dy blloqeve politike; LSDM-së dhe BDI-së që janë në pushtet dhe partive opozitare VMRO-DPMNE dhe Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa.

Partitë shqiptare garën e zhvilluan për qytetet me shumicë shqiptare, si Tetovë, Gostivar, Çair, Kërçovë, Strugë, Dibër si dhe disa komuna rurale.

Beteja mes partive maqedonase është përqendruar në qytetet e mëdha si Shkupi, Manastiri, Prilepi, Ohri, Velesi, Shtipi dhe komunat tjera më të vogla./REL

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kosova & Rajoni

Skandali me partitë shqiptare në Maqedoni/ Fejzi Hajdari: Nga koalicionet anti-europiane dhe anti-shqiptare jemi nëpërkëmbur që 20 vite

Publikuar

-

Nga

Mbrëmë në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut,  partitë shqiptare “Besa” e Bilall Kasamit, Aleanca e Ziadin Selës dhe Alternativa e Afrim Gashit janë takuar me VMRO DPMNE nacionalistë të Hristijan Mickovskit dhe me partinë fashiste Levica te Dimitar Apasiev, për të dhënë firmat e tyre kundër qeverise pro evropiane.

Ky koalicion është pritur me reagime të ashpra si nga shqiptarët në Maqedoninë e Veriut, ashtu edhe në Kosovë. Madje është kërkuar që drejtuesit e partive politike shqiptare të shpallen non-grata pasi po veprojnë jo vetëm kundër interesave të shqiptarëve, por edhe atyre ndërkombëtare.

Aleatët maqedonas në programin e tyre nuk e njohin gjuhën shqipe, nuk njohin marrëveshjen e Ohrit dhe janë kundër pavarësisë së Kosovës.

Këtë zhvillim shqetësues dhe destabilizues në Shkup e nxiti dorëheqja e Zoran Zaevit por edhe largimi i Besës së Bilall Kasamit nga koalicioni qeveritar me tre deputetët e tij edhe pse ata ishim zgjedhur në listat zgjedhore si deputet te LSDM-së së Zaevit.

Po çfarë thonë njohësit e çështjeve politike në Maqedoninë e Veriut?

Fejzi Hajdari, analist dhe botues i gazetës “Lajm”, në një pornoncim për CNA.al, ka thënë se përgjatë 20 viteve për shkak të qeverive dhe koalicioneve anti-evropiane dhe antishqiptare, shqiptarët në Maqedoninë e Veriut nuk arritën të kategorizohen si popull shqiptarë, por si popull, 20 përqind.Hajdari ka radhitur faktet se si janë nëpërkëmbur shqiptarët si dhe ka shprehur zhgënjimin nga qevritë e deritanishme.

Po a ka parti gjegjësisht qeveri dhe koalicione qeverisëse më antieuropiane dhe antishqiptare, sesa këto të deritanishmet që as per 20 vite nuk arritën shqiptarët ne kushtetutë t’i kategorizojnë si “popull shqiptarë”, por si “popull 20 përqind”. Ose që as për 20 vjet ne qeveri nuk arrijnë ta zyrtarizojnë gjuhen shqipe në nje rrafsh si maqedonishtja, ose tani 20 vjet nuk arrijnë ta zgjidhin

Statusin e ish ushtareve te UÇKse nderkohe qe ushtareve maqedpnas “Branitellave” tanimë iu kane siguruar me ligj pensione të majme dhe privilegje e benificione. Nuk arriten ta zgjidhin ose zbardhin, asnjë rast të montuar politik kundër shqiptarëve,siç janë “Lagjja e Trimave”, “Monstra”, Brodeci, Sopoti etj“, është shprehur Hajdari.

LEXO EDHE:  Mesazhet e Merkel/ Kadia: Pohoi se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë gati për negociatat

LEXO EDHE:  Votimet në Kosovë/ Vetëvendosje fiton në Podujevë, Lista serbe në Mitrovicën e veriut

Sipas Hajdarit, shqiptarët në Maqedoni e Veriut nuk kanë të drejta, aq sa kanë serbët në Kosovë.

Pra unë nuk jam i prirur t’ju besoj deklarimeve boshe te politikaneve ne qeverite e deri tanishme, qofshin shqiptar apo maqedonas, por dua te shoh rezultate konkrete. Fakt eshte që shqiptarët në Maqedoninë e Veriut me rreth 30% te banorëve, vazhdojnë të mos i gëzojne të drejtat që i gezojnë serbët në Kosovë. Pra, dua te them shqiptarët në Maqedoninë e Veriut kerkojnë ndryshim të pushtetit me qëllim që t’u hapet perspektiva në këtë shtet me stabilitet të brishtë dhe që të ndalet ikja masive e rinisë shqiptare jashte. E dini ju, se viteve të fundit rinia shqiptare në mënyrë masive po ik jashtë. Qytetet shqiptare po zbrazen me intensitet të lartë. Prandaj shqiptaret duan ndryshim. Andaj edhe opozita sipas deklarimeve te tyre, është bashkuar me opozitën maqedonase për të provuar ndryshimin që është emergjent dhe i ngutshëm sidomos për shëiptarët“, është shprehur më tej Hajdari për CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Takim anti-shqiptar/ Projekti ruso-turk në Maqedoninë e Veriut shkakton trazira

Publikuar

-

Nga

cna lajm aktualitet

Pas dorëheqjes së kryeministrit Zoran Zaev i cili vendosi që të largohet nga posti i kryeministrit dhe kryetarit të LSDM, pas humbjes së thellë në zgjedhjet lokale janë takuar tre parti shqiptare dhe dy maqedonase.

Ky takim është konsideruar si anti-shqiptar sepse partitë maqedonase synojnë anullimin e gjuhës shqipe, heqjen e marrëveshjes në fuqi për sa i përket Ohërit, largimin nga NATO dhe mos njohjen e Kosovës.

Partia “Besa” e Bilall Kasamit, ”Aleanca” e Ziadin Selës dhe ”Alternativa” e Afrim Gashit janë takuar ditën e djeshme me ”VMRO DPMNE” nacionalistë të Hristijan Mickovskit dhe me partinë fashiste ”Levica” të Dimitar Apasiev, për të dhënë firmat e tyre kundër qeverise pro-evropiane.

Takimi mes tyre është shpërndarë kudo në media dhe nuk kanë munguar komentet të cilat e etiketuan këtë takim si antishqiptar.

Pse?

Sepse këto parti së bashku kanë 61 deputetë dhe vendimet e marra dëmtojnë edhe Shqipërinë e cila është në pritje të lajmeve pozitive per hapjen e negociatave për antarësim në BE.

Gjithësesi, mediat maqedonase pohojnë se në mesin e atyre partive ka deputetë shqiptarë që j’u vihen kundër dhe nuk përkrahin vendimet e tyre antishqiptare.LEXO EDHE:  Mesazhet e Merkel/ Kadia: Pohoi se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë gati për negociatat

LEXO EDHE:  Maqedonia e Veriut në NATO/ Komisioni i Jashtëm voton unanimisht

“Levica”, partia  e majtë që fitoi dy mandate në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, krahas përpjekjeve të qarta për anulimin e Marrëveshjes së Prespës dhe rishikimin e Marrëveshjes së fqinjësisë së mirë me Bullgarinë, ofron zgjidhje specifike që mund të shkaktojnë një kthim në politikën e jashtme.

Në fushën e diplomacisë synimet e programit të saj përfshijnë revokimi i njohjeve të Kosovës, Izraelit dhe Koresë së Jugut. Ndryshe nga ndërprerja e marrëdhënieve diplomatike me këto vende, e majta beson se pavarësia e Palestinës, Katalonjës dhe Baskëve duhet të njihet.

Gjithashtu  janë pro partneriteti strategjik me PRC.

Kjo parti gjithashtu angazhohet për anëtarësimin e menjëhershëm në NATO dhe tërheqjen e pakushtëzuar të të gjitha forcave të sigurisë nga misionet e huaja ushtarake që nuk kanë mandat të OKB-së.

Sa i përket Bashkimit Europian, e majta mbështet anëtarësimin e Maqedonisë në këtë komunitet, por insiston që procesi i negociatave të vlerësohet duke u shkëputur nga ndikimet e shteteve të tjera, pra individualisht./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Partitë shqiptare në Maqedoninë e Veriut përfshihen në skandal/ Aleancë me Lëvizjen anti-shqiptare

Publikuar

-

Nga

Krerët e partive  shqiptare në Maqedoninë e Veriut janë përfshirë në një skandal.

Përfaqësuesit e “Besës” që drejtohet nga Bilal  Kasami, të Aleancës së Ziadin Selës dhe Alternativës së Afrim Gashit janë takuar me VMRO DPMNE nacionalistë të Hristijan Mickovskit dhe me partinë fashiste Levica të Dimitar Apasiev, për të dhënë firmat e tyre kundër qeverisë pro evropiane.

Gjithçka ka ndodhur pas dorëheqjes se kryeministrit, Zoran Zaev, pas humbjes së thellë në zgjedhjet lokale.Përse është skandal

Sipas mediave në Kosovë, Apasiev dhe partia e tij Levica (e majta) në programin e  tyre nuk e njohin  Republikën e Kosovës, dhe as marrëveshjen e Ohrit.

LEXO EDHE:  Votimet në Kosovë/ Vetëvendosje fiton në Podujevë, Lista serbe në Mitrovicën e veriut

LEXO EDHE:  Mesazhet e Merkel/ Kadia: Pohoi se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë gati për negociatat

Gjithashtu në programin e tyre ata kërkojnë anulimin e gjuhës shqipe, largimin nga NATO, dhe pika të tjera programore që janë në kundërshtim të drejtpërdrejtë me  interesat e shqiptarëve por edhe me aleatët ndërkombëtarë. Këta janë ata që duhen shpallun non-grata nga SHBA por edhe nga shqiptarët kudo.

Këto zhvillime dëmtojnë edhe Shqipërinë pasi që Tirana dhe Shkupi bashkërisht po presin të anëtarësohen në Bashkimin Evropain./CNA.al

LEXO TE PLOTE