Connect with Us

Kush janë kompanitë offshore të Jorida Tabakut

Aktualitet

Kush janë kompanitë offshore të Jorida Tabakut

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Sot Jorida Tabaku, nënkryetarja e përkohshme e PD-së, ka bërë një postim në rrjetet sociale, më pas e marrin disa media në lidhje me disa kompani offshore, të cilat lidheshin me inceneratorët dhe me OSHEE. Kompanitë e inceneratorëve dihen. Ato i ka shkruar dhe raportuar CNA.al me kohë dhe shumë media të tjera dhe mund t’i (lexoni këtu).

Edhe ndryshimet e emrave të Almares, si guackë kryesore e inceneratorëve në Holandë, për të shkuar më tej tek Geogenix, kompania aktuale, e cila ka dhe kontratën koncencionare të inceneratorit të Tiranës, i cili në fakt nuk ekziston, është thjesht një landfill, e cila administrohet nga Klodian Zoto.

Dhe kuptohet zinxhiri i kompanive në pronësi të tij, Stela Gugalles, bashkëjetueses së Mirel Mërtirit dhe këtij të fundit, njeriut apo grupit të njerëzve që menjëherë u pasuruan dhe filluan të rrisnin biznese me qindra miliona euro me ardhjen e Rilindjes në pushtet.

Këto të gjitha janë të ditura të publikuara. SPAK ka dosje. Ende nuk po hetohet. U shpresua shumë që do të kishte veprime por gjithçka po fle. Sot ka reaguar Jorida dhe me të drejtë. Ka thënë se ka disa kompani të tjera offshore që lidhen me OSHEE apo kompanitë e energjisë. Jorida ka shkruar, po nuk i ka thënë emrat e këtyre kompanive. Ne kemi një pyetje publike:

Cilat janë kompanitë offshore që Jorida Tabaku lidh me OSHEE, inceneratorët apo qeverinë?

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna showNë rast se ka frikë t’i thotë vetë, le të na i thotë se i vëmë ne, e në rast se nuk ka kompani, çfarë po bën? Kujt po i vë gjobë? Pse po sillet si Sude Jorida Tabaku?

Në rast se ka thënë që ka fakte se ka kompani offshore të lidhura me OSHEE, pra me shitjen e energjisë, me transmetimin e saj, me prodhimin apo me blerjen, Jorida Tabaku është nënkryetare e PD-së, duhet t’i thotë këto kompani. Duhet të thotë emrat e pronarëve të tyre.

LEXO EDHE:  Basha nis përgatitjet për zgjedhjet e ardhshme?/ Organizon takim me kryesinë e PD

Mos të hedhë shashka ndërkohë kur mediat po raportojnë skandale kontratash të KESH, siç është rasti i kompanisë NOA, dhe PD, Jorida vetë dhe Luli i saj po heshtin dhe ngrenë alibira dhe përpiqen të hedhin shashka.

Në rast se kanë frikë t’i thonë emrat, jemi të gatshëm t’i publikojmë ne emrat. Jorida do të ketë gjithë hapësirën që ka pasur tek CNA.al, le të na thotë se cilat janë kompanitë offshore dhe emrat e tyre i publikojmë ne, në të kundërt duhet të kërkojë të falur ose të thotë të vërtetën dhe ato akuza të ngrihen mbi fakte dhe të vërteta, siç ka sjellë CNA.al ditë pas dite në lidhje me skandalin KESH-NOA, jo të tërheqin vëmendjen për interesat e tyre, të zhytyra nuk dihet se ku në çfarë thesi dhe pazari.

Prandaj Jorida është mirë të mos sillet si Sudja, sepse në fakt po duket si një Sude e vërtetë çdo ditë e më shumë./ CNA.al

Koncesioni 128 milion euro/ Plas skandali në Shqipëri, kompania ndryshon emër në Hollandë

SKANDALI KESH – NOA/Zbulohet kontrata korruptive që fundos zyrtarët

Skandali KESH-NOA/ Një aferë korruptive, nga Benet Beci tek institucionet e përfshira

Pas Autoritetit të Konkurencës, ERE paralajmëron skandalin e kontratës KESH-NOA energy

Thellohet afera KESH-NOA/ Si u përfshi Autoriteti i Konkurencës në skandal

Afera KESH-NOA/ Zbulohen të tjera dokumente

Dokumenti/ Si filloi afera KESH-NOA

 

Zbardhen të tjera detaje nga abuzimi i KESH/ CNA.al sjell dokumentet, dy institucione përfshihen në skandal

Thellohet skandali/ KESH humbet miliona euro nga shkëmbimi i energjisë

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Vendimi i Kushtetueses për 30 qershorin/ Patozi: Fundi i një marrëzie politike

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar kërkesën e Shoqatës së Bashkive, e cila kërkonte shpalljen e pavlefshme të zgjedhjeve lokale të 30 qershorit 2019.

Në këtë mënyrë Gjykata Kushtetuese ka legjitimuar zgjedhjet e dy viteve më parë, ku opozita nuk mori pjesë.

Lidhur me këtë ka reaguar dhe ish koordinatori I Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, i cili e quan fundi i pritshëm i një marrëzie politike’.

Patozi thekson se kjo është një provë e tërthortë se sot nuk po kacafyten për parime apo për marrje përgjegjësish ndaj dëmeve serioze që i kanë shkaktuar kauzave opozitare, por thjesht dhe vetëm për pronësinë e Partisë Demokratike.FUNDI I PRITSHËM I NJË MARRËZIE POLITIKE

Fundi i pritshëm i një marrëzie politike, gjatë kohës kur “Foltorja” dhe vulëmbajtësit e partisë mendonin dhe vepronin njësoj. Një aventurë e rrezikshme, e cila përfundoi me një kosto shumë të lartë për të gjithë opozitën, por veçanërisht për Partinë Demokratike.

LEXO EDHE:  Qeveria ka rënë/ Bogdani: Në 27 vite nuk kemi parë pjesëmarrje të tillë

LEXO EDHE:  Basha iu vërsul Albina Dedën të dorëhequrve

Do të habitesha shumë, nëse dikush nga palët ndërluftuese do të shprehte sot pendesë apo reflektim, pas vendimit të së vetmes gjykatë në Shqipëri, e cila, të paktën deri tani, nuk konsiderohet ende si e kapur nga pushteti. E cila, në fakt, nuk ka bërë ndonjë gjë më shumë, se sa ka përkthyer fermanin e ashpër dhe të qartë të Komisionit të Venecias.

Një provë e tërthortë se sot nuk po kacafyten për parime apo për marrje përgjegjësish ndaj dëmeve serioze që i kanë shkaktuar kauzave opozitare, por thjesht dhe vetëm për pronësinë e Partisë Demokratike.

Tani e kanë të mbyllur një herë e përgjithmonë atë shteg. Sepse e kanë të shkruar si në pllakë të varrit, se jo vetëm nuk mund ta përsërisin më atë eksperiment të çmendur, por as nuk mund të guxojnë ta çojnë atë nëpër mend.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Një standard i ri demokracie”/ Andi Përmeti: Kushtetuesja rrëzoi pretendimin më absurd

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Gjykata Kushtetuese vendosi sot legjitimitetin e z\gjedhjeve të 30 qershorit 2019, ku në garë ishte Partia Socialiste dhe Bindja Demokratike në disa prej bashkive të vendit.

Lidhur me këtë vendim, ka reaguar ish deputeti Andi Përmeti, i cili deklaroi se është krenar për çdo akt të kryer nga Bindja, ndërsa shton se Kushtetuesja rrëzoi pretendimet absurde të opozitës për anulim të zgjedhjeve.

Në një postim në rrjetinh social Facebook, Përmeti shkruan se zgjedhjet janë dhe do ngelen përherë e drejtë e patjetërsueshme e qytetarëve.Nje standart i ri demokracie!

Krenar per cdo akt te kryer nga Bindja Demokratike. Sot koha vertetoi se te gjithe ne ishim te drejte, konform ligjit dhe ne beteje per te ndaluar nje cmenduri qe do vendoste nje precedent shume te rrezikshem per Shqiperine dhe jo vetem. Sot, Gjykata Kushtetuese rrezoi pretendimin absurd per te anulluar zgjedhjet duke vendosur nje standart demokracie ku askush me nuk do guxoj ti heqe te drejten per te zgjedhur qytetareve. Zgjedhjet jane dhe do ngelen perhere e drejte e patjetersueshme e qytetareve”, shkruan Përmeti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama jep lajmin e mirë/ Ja kur do rritet rroga minimale

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Nga 1 janari i vitit të ardhshëm (2022), paga minimale në vendin tonë do të bëhet 32 mijë lekë të reja nga 30 mijë lekë të reja që është aktualisht. Lajmin e ka bërë me dije kryeministri Edi Rama në rrjetet sociale teksa ka replikuar me komentuesit në lidhje me uljen e tatimit në 13% për pagat nga 150 deri në 200 mijë lekë.

Këtu flitet për lekë të reja i dashur, prandaj mos i zgjat ato o-te kot, po përqendrohu kur lexon dhe mësoje me këtë rast se paga minimale ne Shqipëri është 30 mijë lekë TE REJA dhe nga 1 janari behet 32 mije lek TE REJA – këmbimin me euro beje vete”, shkruan Rama.

LEXO EDHE:  “Të gjithë luftuan ta zbrisnin nga kali”/ Koka: Berisha do e kthejë PD në shinat institucionale

LEXO EDHE:  Qeveria ka rënë/ Bogdani: Në 27 vite nuk kemi parë pjesëmarrje të tillëRama u është përgjigjur akuzave të qytetarëve duke theksuar se sot 97% e shqiptarëve paguajnë më pak taksë mbi të ardhurat personale se sa paguanin deri në vitin 2013, ndërkohë që biznesi i vogël paguan zero taksë mbi fitimin. Ai thotë se kurrë më parë shtresat në nevojë nuk e kanë marrë mbështetjen që marrin sot nga qeveria./CNA.al

LEXO TE PLOTE