Connect with Us

Juventusi është rikthyer, mund Romën dhe merr fitoren e katërt radhazi në Serinë A

Seria A

Juventusi është rikthyer, mund Romën dhe merr fitoren e katërt radhazi në Serinë A

Publikuar

-

Juventusi siguron fitoren e katërt radhazi në kampionat dhe këtë herë i shërben për të bërë hapa të rëndësishëm në renditje. Skuadra e Alegrit ka mundur 1-0 Romën e Murinjos dhe tani është vetëm 1 pikë larg verdhekuqve të cilët aktualisht mbajnë vendin e katërt në renditje.

Ndeshja ishte më e bukur e sidomos në pjesën e parë, kur të dy skuadrat krijuan më shumë lojë. Juventusi kaloi në avantazh shpejt me anë të një goli të Ken të cilit iu përplas topi në kokë dhe e pa të përfundonte në rrjetë. Më pas, ishte Roma që u mundua të diktonte ritmin dhe gjeti golin me Abraham, por me një vërshëllimë të gjyqtarit para goditjes së tij që dekretoi penallti për ekipi e Murinjos. Nga pika e bardhë goditi Veretu dhe gaboi, duke u neutralizuar nga Shezni.

Pjesa e dytë foli më shumë për Romën e cila u mundua në çdo mënyrë të shënonte, por nuk ia doli, pasi skuadra e Alegrit mbylli çdo hapësirë duke siguruar tre pikë të arta që e bashkojnë me Atalantën dhe Lacion në renditje, vetëm 1 pikë larg Romës së vendit të katërt.

JUVE-ROMA 1-0

Ken 16′

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Seria A

Llogaritë me laps dhe letër, ja si kualifikohet Milani në 1/16-at e Champions League

Publikuar

-

Nga

– Mposht si Atletikon e Madridit ashtu edhe Liverpulin.

 Porto humbet kundër Liverpulit në “Anfield” dhe barazon në ndeshjen e fundit në shtëpi kundër Atletikos së Madridit.

 Porto humbet si me Liverpulin ashtu edhe me Atletikon (me paktin që Milani të fitojë me të paktën dy gola diferencë në Madrid apo ta mbyllë me një diferencë golash më të mirë se spanjollët). Porto të barazojë kundër Liverpulit dhe Atletiko të mposhtë Porton në javën e fundit (me paktin që Milani të fitojë me të paktën dy gola diferencë në Madrid ose ta mbyllë me një diferencë golash më të mirë sesa spanjollët).

 Me këtë kombinim rezultatesh, Milani do të renditej me 7 pikë, që do t’i mjaftonin për të siguruar vendin e dytë në fund. Nëse kjo do të ndodhte, atëherë kuqezinjtë do të bëheshin skuadra e tretë në historinë e Champions-it që pasi kishin grumbulluar 0 pikë pas 3 javësh, do të kualifikoheshin pas Njukasëllit në 2002-2003 dhe Atalantës në 2019-’20, që pas katër javësh kishte fituar vetëm një pikë. A do arrijë “Djalli” ta bëjë mrekullinë?

LEXO TE PLOTE

Seria A

Reja harron hallet e Kombëtare, komenton Serinë A

Publikuar

-

Nga

Në pritje të zyrtarizimit të listës së Kombëtares për dy ndeshjet e muajit nëntor për fushatën kualifikuese të Botërorit “KATAR 2022”, trajneri i Shqipërisë, Edi Reja ka folur për Napolin në mikrofonat e “Radio Kiss Kiss”, ku thotë se të kaltërit janë skuadra që i bind më shumë në Serinë A:

“Spaleti është një trajner i vërtetë, tashmë mund ta shihnit që në Udine se ai kishte atë që duhej. Më duhet të them se me sa kam parë, Napoli është skuadra që më bind më shumë. Kanë një lojtar të kompletuar, një forcë të natyrës, Ozimhen i cili është i jashtëzakonshëm.Nëse i lihet pak hapësirë, ai të ‘vret’. Mungesa e tij u ndje kundër Salernitanas, ishte më e ashpër se sa pritej. Petanja mund të jetë zëvendësuesi i tij natyral, shpresoj se ai mund të luajë më shumë për të zëvendësuar atë kur nuk do të jetë në lojë.”, përfundoi Reja.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Inzagi gjen qetësi: Renditjen e rregulluam, tani mendjen te derbi

Publikuar

-

Nga

Fitorja me Sherif Tiraspolin ka çliruar Interin që tani më e ka vetë në dorë fatin e saj për rrugëtimin në Ligën e Kampionëve. I këtij mendimi është Simone Inzagi i cili në mikrofonat e ‘’SportMediaset’’ vlerësoi performancën e zikaltërve duke u shprehur:

“Të themi që sonte e rregulluam renditjen, tani fati është në dorën tonë dhe duhet t’i luajmë me shumë kujdes dy ndeshjet e fundit. Djemtë ishin të kthjellët dhe kjo na e bëri dhe më të lehtë ndeshjen. Goditëm portën 10-12 herë dhe gjithashtu goditëm shtyllën.Derbi me Milanin? Ne e dimë se çfarë loje na pret, klubi dhe tifozët e ndjejnë shumë. Do të duhet ta përgatisim në mënyrën më të mire pasi kemi vetëm 3 ditë e gjysmë kohë. Rikthimi është i gjatë, por do të përpiqemi të rikuperojmë energjitë fizike dhe mbi të gjitha mendore”, u shpreh Inzagi.

LEXO TE PLOTE