Connect with Us

Sekuestrohen pasuri me vlerën 150 mijë euro/ Ja kujt i përkisnin

Kronika

Sekuestrohen pasuri me vlerën 150 mijë euro/ Ja kujt i përkisnin

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme kronike

Policia e Tiranës bën të ditur se në kuadër të punës për për gjurmimin, identifikimin dhe sekuestrimin e pasurive që rrjedhin nga aktiviteti kriminal, janë sekuestruar pasuri me vlerë 150 mijë euro, në ngarkim të dy vëllezërve me precedent penal në fushën e krimeve ndaj jetës.

Në vijim të punës gjurmuese për evidentimin dhe sekuestrimin e pasurive që rrjedhin nga veprimtaria kriminale, specialistët e Seksionit për Hetimin e Pastrimit të Parave në DVP Tiranë, kishin dërguar materialet paraprake hetimore në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, e cila ka regjistruar procedimin penal për veprën penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose të veprimtarisë kriminale”.

Në zbatim të këtij procedimi, nën drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, u bë ekzekutimi i vendimit të prokurorit për vendosjen e sekuestros preventive ndaj pasurive të luajtshme dhe të paluajtshme në ngarkim të shtetasve:  A. L. 30 vjeç, dhe O. L, 30 vjeç, vëllezër), me precedent të mëparshëm penal në fushën e krimeve ndaj jetës.

Nga të dhënat e marra shtetasi A. L, është arrestuar në Spanjë në 2018 pasi akuzohet për veprën penale “Trafikimi i personave të rritur”, e kryer në bashkëpunim.

LEXO EDHE:  Udhëtonte me armë zjarri/ Policia jep detajet

Ndërsa shtetasi O. L, është nën hetim nga autoritetet Spanjolle për veprat penale “Trafikimi i personave të rritur dhe “Shfrytëzim i prostitucionit”.

Gjithashtu, në zbatim të këtij procedimi si dhe vendimit të Prokurorit u bë sekuestrimi i pasurive të shtetasve të lartpërmendur dhe familjarëve të tyre që arrijnë vlerën 150.000 euro.

Nën drejtimin e Prokurorisë po vijon puna për të zbuluar asete të tjera që këta shtetas dhe familjarët e tyre mund t’i kenë regjistruar në emër të personave të tjerë.”-thuhet në njoftimin e policisë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Sekuestrohen armë zjarri, municione luftarake dhe kanabis/ Një vit nën hetim, arrestohen dy persona në Elbasan

Publikuar

-

Nga

Finalizohet me sukses operacioni policor i koduar “Kalaja”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve dhe armëmbajtjes pa leje.

Operacioni i zhvilluar nga Seksioni për  Hetimin e  Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme dhe Seksioni i Forcës  Operacionale në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan, në bashkëpunim me  Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan.

Sekuestrohet një armë zjarri, municion luftarak dhe lëndë narkotike.

Vihen në pranga dy shtetas.

Në kuadër të planit  të masave të hartuar nga DVP Elbasan,  për rritjen e sigurisë publike, parandalimin e ngjarjeve të mundshme kriminale,  kapjen e personave në kërkim  dhe atyre që lëvizin me armë dhe lëndë narkotike, si rezultat i një hetimi 1-vjeçar, specialistët për Hetimit të Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme,  në bashkëpunim me Seksionin e Forcës Operacionale në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan, zhvilluan dhe finalizuan operacionin policor të koduar “Kalaja”.Si rezultat i këtij operacionit u bë  ekzekutimi i masës së sigurimit personal “Arrest me burg”, për shtetasit  Ardian Kaçaniku., 47 vjeç, dhe Edison Kaçaniku., 30 vjeç, banues në Elbasan.

LEXO EDHE:  Udhëtonte me armë zjarri/ Policia jep detajet

LEXO EDHE:  Tentoi të vriste 28-vjeçarin në Pogradec/Policia kap në flagrancë korçarin

Gjatë kontrollit të ushtuar nga shërbimet e Policisë në banesën e shtetasit A.K., u gjet dhe sekuestrua në cilësin e provës materiale: 1 armë zjarri pistoletë, fishekë luftarakë,  1 shkop hekuri me hapje me mbishkrimin “Police Using” , dhe 24 tableta të dyshuar  metadon.

Më parë , në kuadër të këtij procedimi penal, nga shërbimet e Policisë  janë sekuestruar  në cilësinë e provës materiale edhe  një sasi  lëndë narkotike e llojit heroinë e ndarë në doza dhe një 1 (një) armë zjarri pistoletë tip TT, me municion luftarak.

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Elbasan,  për veprat penale,  “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, e kryer në bashkëpunim,  “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve të ftohta”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Zhduken nga banesa dy persona në Lushnjë dhe Fier/ Policia i shpall në kërkim

Publikuar

-

Nga

Policia e Fierit dhe Lushnjës ka shpallur në kërkim dy perosna, pasi janë larguar nga banesa e tyre në rrethana ende të panjohura.

Bëhet fjalë për një 57-vjeçar në Lushnje, i cili vuan nga sëmundja e depresionit, dhe për një 29-vjeçar në Fier, denoncimi për të cilët është bërë nga vëllai dhe nëna.

Nga specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Lushnjë është bërë shpallja në kërkim dhe po punohet për gjetjen e shtetasit I. N., 57 vjeç, banues në fshatin Çiflik i Ri, Lushnjë, pasi në datë 06.11.2021 ka bërë kallëzim vëllai i tij se 57-vjeçari (i cili vuan nga sëmundja e depresionit) është larguar nga banesa.LEXO EDHE:  Kanabis dhe kokainë në makinë/ Arrestohen dy të rinj francezë në Durrës

LEXO EDHE:  Operacioni në veri/ Vuçiç urdhëron gjendje gatishmërie për luftë

Nga specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Fier është bërë shpallja në kërkim dhe po punohet për gjetjen e shtetasit J. H., 29 vjeç, banues në Fier, pasi në datë 06.11.2021 ka bërë kallëzim nëna e tij se djali është larguar nga banesa.

Materialet i kaluan Prokurorisë për veprime të mëtejshme”, njofton Policia./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Efektivi shtyu gazetaren drejt greminës/ Çuçi kërkon ndjesë: Zero tolerancë për këto shfaqje të shëmtuara

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi ka reaguar në lidhje me ngjarjen e një dite më parë, ku një efektiv policie shtyu drejt greminës në Dajt, gazetaren Anila Hoxha.

Në një postim në rrjetet sociale, ministri bën të ditur se përveçse largim nga detyra, ndaj policit në fjalë ka nisur edhe ndjekje penale.

Po ashtu Çuçi shkruan se drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano si dhe ai i SHÇBA kanë pasur një komunikim me gazetaren, ndërsa i kërkon ndjesë kësaj të fundit për incidentin e një dite më parë.

Çuçi u bën thirrje qytetarëve që në rast se ndeshin me raste të tilla, t’i denoncojnë duke paralajmëruar zero tolerancë për këto shfaqje të shëmtuara. Ai u bën thirrje efektivëve të mos e lejojnë veten të bien në këtë nivel që i përjashton automatikisht nga policia.“Lidhur me incidentin e ndodhur një ditë më parë me gazetaren Anila Hoxha, dua t’ju informoj se efektivi i policisë është larguar nga detyra. Drejtori i Policisë së Shtetit dhe drejtori i SHÇBA kanë komunikuar menjëherë me gazetaren, si dhe në bazë të kallëzimit të saj efektivi do të ndiqet penalisht.

I kërkoj ndjesë dhe e falënderoj znj. Hoxha, si dhe iu bëj thirrje gjithë qytetarëve që ndeshen me efektivë të tillë policie të mos heshtin, por t’i denoncojnë. I garantoj se toleranca për këto shfaqje të shëmtuara si ajo e një dite më parë do të jetë zero. Gjej gjithashtu rastin t’u bëj thirrje efektivëve të Policisë së Shtetit të mos ia lejojnë vetes të bien në këtë nivel, që i përjashton ata automatikisht nga radhët e uniformave blu”, shkruan ministri.

LEXO EDHE:  Grushtohet në mes të Ksamilit me kunatin/Vlonjatin nuk e mbajnë nervat dhe…

LEXO EDHE:  Plagosen dy vëllezër/ Në pranga autori

Kujtojmë këtu se ngjarja ndodhi pasditen e djeshme në Qafë Mollë, kur gazetarët po ndiqnin nga afër operacionin për nxjerrjen e trupit të biznesmenit Ruzhdi Hoxha i cili u gjet i vrarë pasi kishte humbur gjurmët prej të paktën dy javësh.

LEXO TE PLOTE