Connect with Us

“Këta mortje duan të vrasin 600 mijë studentë”/ Sazan Guri në protestë: Duan të na bëjnë kavie

Aktualitet

“Këta mortje duan të vrasin 600 mijë studentë”/ Sazan Guri në protestë: Duan të na bëjnë kavie

Publikuar

-

Ambientalisti Sazan Guri, ka folur me tone të forta gjatë protestës kundër Vaksinës së detyruar.

Ai tha se kryeministri kërkon që të vrasë dhe të bëjnë kavie 600 mijë shqiptarë.

“Jemi në një situatë më keq se konferenca e Londrës ku u kërkuq që shqipëria të zhubroset, kurse kryeministri kërkon që të vrasë të ardhmen e këtij kombi 600 mijë studentë që kërkon të vaksinojë.

Ne nuk e dimë cfarë vaksine është nuk e dimë cfarë përmban, këta të rinj nuk mund të vaksinohen. Këta mortje dhe të paudhë kërkojnë të vrasin dhe të bëjnë kavie 600 mijë shqiptarë që ti bëjnë minj.

Turp që tu vijë, këto janë politika të paudhësh. Studentët mos shkëmbejnë lirinë e përkohshme, studentë mos u ndalni mos u trembni. Harram ai mjek ai doktor që nuk është në gjendje të mbrojë shëndetin e fëmijëve të tij. Kjo nuk është pandemi por plandemi kjo është një luftë e organizuar nga të paudhët. Ne ndikojmë shumë që mos bëhemi kavje e tyre dhe mos bëhemi minjtë e tyre dhe labrotori i tyre.”, tha ai./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

‘Nuk ka prova për Berishën’/ Grenell zbulon lidhjen e Blinken me Soros

Publikuar

-

Nga

Ish-Ambasadori amerikan, Richard Grenell ka publikuar një opinion në faqen e Qendrës Amerikane për Ligj dhe Drejtësi, ku shprehet se nuk ka prova për vendimin e DASH për ish kryeministrin shqiptar, Sali Berishën.

Në artikull, Grenell shkruan se Blinken po vepron si agjent i Soros në Ballkan.

hkrimi i plote

Sekretari i Shtetit Antony Blinken do përballet me gjykatën ndërkombëtare pas ndërhyrjes në politikën shqiptare.

Administrata e Biden-it ka ngecur sërish drejt krijimit të një fiasko ndërkombëtare, ku këtë herë Sekretari i Shtetit Blinken kryeson akuzën për ndërhyrje në politikën zgjedhore, duke e përqendruar vëmendjen e tij te ish-presidenti i Shqipërisë Sali Berisha. Për ata që nuk e njohin politikën ballkanike, Berisha është një njeri me një të kaluar dinamike, një kundërshtar i vendosur i komunizmit, themelues i Partisë Demokratike të Shqipërisë dhe mik i Amerikës.

Pas një karriere të gjatë duke krijuar rikthimin e Shqipërisë nga shtypja komuniste, zoti Berisha e ka tërhequr veten kryesisht nga pjesëmarrja e drejtpërdrejtë në politikë, duke preferuar të ndihmojë në promovimin e konservatorëve me të njëjtin mendim dhe politikave antisocialiste.

Por Sekretari Blinken tronditi rajonin në maj duke shpallur sanksione udhëtimi në dukje të pabaza kundër zotit Berisha dhe familjes së tij, duke i ndaluar hyrjen në Shtetet e Bashkuara. Sekretari Blinken shkroi në Tëitter duke akuzuar zotin Berisha për “akte korruptive” dhe “minim të demokracisë në Shqipëri”.

“Veprimet korruptive të ish-presidentit të Shqipërisë Sali Berisha minuan demokracinë në Shqipëri. Unë publikisht po caktoj Berishën dhe anëtarët e tij të ngushtë të familjes si të papërshtatshëm për të hyrë në Shtetet e Bashkuara. Ne mbetemi #Të BashkuarKundërKorrupsionit me partnerët tanë në Shqipëri”

Berisha i ka kritikuar veprimet e Departamentit të Shtetit si vepër të miliarderit radikal të majtë George Soros dhe Shoqërisë së tij të Hapur, një organizatë që pretendon se promovon transparencën dhe të drejtat e njeriut në Ballkan. ACLJ dhe dega jonë ndërkombëtare, Qendra Evropiane për Ligjin dhe Drejtësinë (ECLJ), kanë ekspozuar ndikimin e madh, radikal – dhe atë që disa mund ta quajnë të korruptuar – të Soros në skenën botërore.

Pretendimet e Berishës për Sekretarin Blinken dhe Soros nuk duhen hedhur poshtë kaq shpejt. Prindërit e Sekretarit të Shtetit të SHBA-së, Vera dhe Donald Blinken, kanë dhuruar në mënyrë të përsëritur për Shoqërinë e Hapur, madje duke krijuar një fond të përhershëm në një arkiv të dhënash me bazë në Evropë që mban emrin e tyre – Arkivat e Shoqërisë së Hapur të Vera dhe Donald Blinken.Kongresmeni Lee Zeldin (NY-1), një anëtar i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, kohët e fundit u përball me Sekretarin Blinken për sanksionimin e tij të papritur ndaj Berishës.

Sekretari Blinken përcolli pak besim kur iu kërkua justifikim, duke thënë “Nuk kam asgjë për të ndarë”. Ndërsa Blinken ofroi paqartësi për vazhdimin e Komitetit, asnjë informacion apo provë e tillë nuk është dorëzuar.

LEXO EDHE:  Rama: Me opozitën e re do çojmë para Reformën Zgjedhore

LEXO EDHE:  “Në zgjedhje dhe pa kundërshtarë”/ Rama sfidon hapur opozitën

Berisha ka përvojë personale me Sorosin, Të dy dikur kishin kërkuar të punonin së bashku për të zhvilluar një shoqëri civile të pavarur; megjithatë, në sytë e Berishës, Soros thjesht po krijonte strehë të sigurta burokratike për mbështetësit e ish-diktaturës komuniste. Vitet e tensionuara të themelit të demokracisë shqiptare kanë galvanizuar këndvështrimin e Berishës, duke shkuar aq larg sa të pohojë se “George Soros është një armik i ashpër i maskuar i vlerave që ne besojmë dhe ndajmë”.

Sekretari Blinken tani përballet me një sfidë të re ndaj autoritetit të tij në formën e gjykatave ndërkombëtare. Javën e kaluar, Gjykata Korrektuese e Parisit njoftoi se do të dëgjonte Berishën dhe pretendimin e tij se Blinken ka shpifur reputacionin e tij duke e shpallur atë persona non-grata.

Dhe Berisha ka një pikë. Këto sanksione udhëtimi të SHBA-së që Blinken ka përdorur kundër Berishës janë zakonisht një lëvizje e rezervuar për disa nga shkeljet më flagrante, të mbështetura me prova në botë të normave ndërkombëtare dhe të drejtave të njeriut, duke përfshirë atë të oligarkëve rusë. Megjithatë Berisha ka qenë mik i SHBA-së dhe madje është pritur nga të dy presidentët Bush.

Populli amerikan dhe bota duhet të pyesin nëse u është shitur një premtim i rremë nga Administrata Biden. Në fund të fundit, kjo është një administratë që na premtoi “kthimin në normalitet”.

Shtetet e Bashkuara janë dhe do të jenë gjithmonë një komb i qeverisur nga ligji dhe arsyeja; dhe këto sanksione, në mungesë të provave, shërbejnë vetëm për të minuar besueshmërinë e SHBA-së. Sekretari Blinken duhet të sigurojë provat e tij mbështetëse nëse Kongresi dhe populli amerikan do të kenë ndonjë besim në kompetencën e Biden në skenën botërore. Është koha që Kongresi të kërkojë provat për sanksionet shqiptare që Blinken na tha se kishte. Unë personalisht nuk e kam parë kurrë dhe jam përqendruar në çështjet e Ballkanit si ushtrues detyre i drejtorit të Inteligjencës Kombëtare.

Aktualisht, e vetmja provë për të cilën dimë është kundërshtimi i vendosur i Berishës ndaj ndërhyrjes politike të Soros, të cilën zoti Berisha e ka dënuar si anashkalim të sundimit të ligjit dhe ndikimit informal në të gjithë rajonin e Ballkanit. Vetë zoti Berisha në vitin 2017 u bëri thirrje qeverive të mëdha të hetonin rolin e Soros në politikën rajonale dhe shkoi aq larg sa të inkurajonte të tjerët që ta shpallnin Sorosin “non-grata”.

*Richard A. Grenell është ish-Drejtori në detyrë i Inteligjencës Kombëtare dhe ish-ambasador i SHBA-së në Gjermani. Aktualisht është Këshilltar i Lartë për Sigurinë Kombëtare dhe Politikën e Jashtme në Qendrën Amerikane për Ligj dhe Drejtësi (ACLJ).

LEXO TE PLOTE

Kronika

Koka e grupit “Hijet e natës”/ Kush është Saimir Kuçi, tmerri i biznesmenëve

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Saimir Kuçi është arrestuar  në lidhjen me dhunimin e biznesmenit Nazmi Çangu.

Kuçi nuk është emër i panjohur për organet e drejtësisë. Ai rezilton të jetë “koka”, e grupit “Hijet e natës”, të cilët më herët kanë grabitur edhe ambsadën daneze.

Saimir Kuçi së bashku me Elton Likën janë  arrestuar edhe më parë  nga policia e Tiranës, për e grabitjen e një biznesmeni në zonën e Kamzës.Skema ka qenë e njëjtë si në rastin e biznesmenit Çangu.

LEXO EDHE:  Rama mbledh me urgjencë kandidatët/ Zbardhen porositë për zgjedhjet e 25 prillit

LEXO EDHE:  Autorizimi i daljes për pazar/ Rama sqaron qytetarët: E vetmja mënyrë për të levizur pa marrë gjobë

Lika dhe Kuçi kanë qënë pjesë e një grupi të strukturuar kriminal prej 8 personash, të cilët do të arrestoheshin me 13 dhjetor të 2009 për një seri vjedhjesh të bizneseve të mëdha dhe gjobëvënie.

Saimir Kuçi sëbashku me Elton Likën kanë qenë ideatorët e çdo plani për të grabitur biznese si supermarkete, shoqëri imobilare dhe zyra të shoqërive të ndërtimit dhe ishin shumë të organizuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Zbardhet grabitja e Nazmi Çangu në Nikël/ Ja çfarë u gjet në banesën e të arrestuarit

Publikuar

-

Nga

Policia e Shtetit ka dhënë informacion zyrtar për operacionin e zhvilluar mëngjesin e sotëm, ku është arrestuar një prej autorëve të grabitjes e dhunimit të biznesmenit nga Nikla, Nazmi Çangu.

Strukturat hetimore të Komisariatit të Policisë Krujë, Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës, Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, nën koordinimin e Departamentit të Policisë Kriminale dhe Departamentit të Sigurisë Publike në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Krujë, zhvilluan operacionin policor “Kasaforta”, për dokumentimin ligjor, kapjen dhe ndalimin e personave të dyshuar.

Në kuadër të këtij operacioni u arrestua në flagrancë shtetasi Saimir Kuçi, banues në Tiranë, ndërsa shtetasi Artan Prenga ndiqet me masa kërkimi. Po kështu, ndiqen me masa kërkimi edhe disa shtetas të tjerë të dyshuar si të përfshirë në këtë ngjarje.

Gjatë kontrollit të këtyre banesave, në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar: 14 telefona, një palë pranga, armë të ftohta, lëndë narkotike, 1 bllokues valësh, pajisje elektronike, detektor për kërkim sendesh të çmuara, një maskë bashkë me doreza, ora të markave të ndryshme me vlerë, bizhuteri floriri, koleksion monedhash (60 monedha të vjetra të shteteve të ndryshme).

LEXO EDHE:  Ish-deputeti akuza të forta Shahinit dhe Ramës/ Zbulon pse u hoq Kosova nga harta

LEXO EDHE:  Rama mbledh me urgjencë kandidatët/ Zbardhen porositë për zgjedhjet e 25 prillitKy operacion u zhvillua pas një pune hetimore dhe gjurmuese të bërë nga strukturat hetimore të Policisë së Shtetit në nivel vendor dhe qëndror, me kontributin profesional të Institutit të Policisë Shkencore Tiranë, duke bërë të mundur dokumentimin me prova ligjore se shtetasi Artan Prenga, në bashkëpunim me persona të tjerë, është autor i dyshuar i ngjarjes së ndodhur më datë 24.10.2021, në fshatin Nikël të rrethit Krujë.

Materialet iu kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Krujë, për veprime të mëtejshme.

 

LEXO TE PLOTE