Connect with Us

Tejkalim i normave të shpejtësisë dhe mos respektim i rregullave/ Policia heq 77 patenta, ndëshkohen mijëra shoferë

Kronika

Tejkalim i normave të shpejtësisë dhe mos respektim i rregullave/ Policia heq 77 patenta, ndëshkohen mijëra shoferë

Publikuar

-

cna lajme kronike

Policia e Shtetit ka bërë me dije se gjatë 48 orëve të fundit, janë evidentuar shkelje të drejtuesve të mjeteve.

Sipas të dhënave të policisë janë ndëshkuar 2340 shoferë për shkelje të ndryshme që janë rrezik potencial për përfshirje në ngjarje rrugore.

Gjithashtu janë pezulluar 77 leje drejtimi, nga të cilat 41 për shpejtësi mbi normat e lejuara, 32 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit dhe 4 për qarkullim në sens të kundërt.

Fundjava/Intensifikohen kontrollet dhe monitorimi i qarkullimit të automjeteve, duke përdorur makinën inteligjente, radarë, dronë, mjete të pauniformuara, kamera, aparate fotografike dhe alkooltestues.

Shërbimet e Policisë Rrugore në të gjithë vendin vijojnë kontrollet intensive, duke përdorur gjithë bazën logjistike dhe duke kombinuar shërbimet me ato të Patrullave të Përgjithshme dhe forcat “Shqiponja”, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore. 

Prej disa ditësh, ka filluar funksionimin makina inteligjente, për monitorimin e qarkullimit rrugor, duke evidentuar dhe ndëshkuar shumë drejtues mjetesh që qarkullojnë me shpejtësi mbi normat e lejuara, pa vendosur rripin e sigurimit, që kryejnë parakalime të gabuara apo përdorin celularin gjatë drejtimit të mjetit.

Gjatë 48 orëve të fundit janë evidentuar në shkelje, nga makina inteligjente, 1456 drejtues mjetesh, të cilëve do t’u shkojë masa administrative në banesë. Gjithashtu, në të gjithë vendin, gjatë kontrolleve permanente janë evidentuar dhe ndëshkuar 2340 drejtues mjetesh, për shkelje të ndryshme që janë rrezik potencial për përfshirje në ngjarje rrugore.  

Janë pezulluar 77 leje drejtimi, nga të cilat 41 për shpejtësi mbi normat e lejuara, 32 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit dhe 4 për qarkullim në sens të kundërt.  

Nisur nga fakti se në fundjavë akset rrugore në drejtim të zonave turistike kanë fluks të shtuar dhe prezencë të lagështirës në rrugë, Policia e Shtetit ka marrë masa shtesë për të monitoruar qarkullimin e automjeteve.

Policia e Shtetit apelon për të gjithë përdoruesit e rrugës në tërësi, veçanërisht drejtuesit e mjeteve, motomjeteve dhe çiklistët, që të tregojnë kujdes dhe të zbatojnë me rigorozitet rregullat e qarkullimit rrugor dhe fton qytetarët që të denoncojnë në Komisariatin Dixhital dhe në numrin e emergjencave 112, çdo paligjshmëri”, njofton policia./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Foto-Aksident/ Furgoni me nxënës i bie nga pas një makine

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Një aksident është regjistruar mëngjesin e sotëm tek Stacioni i Treni.

Rreth orës 7 e 20 të së martës një furgon që transportonte nxënësit e një shkolle ka goditur nga pas një automjet, i cili kishte ndaluar, për shkak të kalimjt të këmbësorëve tek vizat e bardha.

Pas përplasjes ka patur të bërtitura nga drejtuesit e dy automjeteve, ndërsa nxënësit janë strukur në furgon.

LEXO EDHE:  Aksident në Yzberisht/ Shoferi bën për spital të miturin

LEXO EDHE:  Ngjela paralajmëron goditje në nivele të larta/ Zbulon kush do jenë të prangosurit e radhësFatmirësisht nuk pati të lënduar por kjo nuk është hera e parë që një furgon me nxënës shkolle përfshihet në trafik.

Disa ditë më parë drejtuesi i një furgoni që transportonte nxënësit e një shkolle u përfshi në një sherr me thika, duke shkaktuar panik tek nxënësit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident në autostradën Kolonjë-Lushnje/ Ndërron jetë 84 vjeçari

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një akident i rëndë ka ndodhur në autostradën Kolonjë-Lushnje ku si pasojë ka ndërruar jetë një 84 vjeçar.

Drejtuesi i automjetit Volkswagen ka përplasur këmbësorin, i cili ka ndërruar jetë në spital.“Në autostradën Kolonjë-Lushnjë, në Savër, shtetasi A. Z., 42 vjeç, duke drejtuar automjetin tip “Volkswagen” ka përplasur një këmbësor, shtetasin I. B., 84 vjeç, banues në Savër, i cili ka ndërruar jetë në spital.Eshtë shoqëruar shtetasi A. Z. në Komisariatin e Policisë Lushnjë dhe po kryhen veprimet procedurale.Grupi hetimor po punon për zbardhjen e plotë të rrethanave të aksidentit”, njofton policia./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Atentati mafioz në Astir/ Artan Hoxha: Policia palë me kriminelët

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Gazetari Artan Hoxha komentoi ngjarjen e fundit që tronditi kryeqytetin mbrëmjen e së shtunës, në të cilën u ekzekutuan me breshëri plumbash Erigers Mihasi dhe Armando Dumani.

I ftuar në emisionin “Radari Informativ” me Jonida Shehun në ABC News, ai theksoi se kemi të bëjmë me një konflikt të vjetër mes dy grupeve rivale në kryeqytet, që kanë qenë bashkë për shumë kohë në binzesin e lojërave të fatit.

“Një nga viktimat ka dhënë një ide se me çfarë kemi të bëjmë. Ajo me të cilën kemi të bëjmë  është për shkak të ngjarjeve të mëparshme. Kur u dha emri i viktimës Erigers Mihasi jepen edhe ngjarjet me të cilat ai është përfshirë. Këto ngjarje tregojnë se kush e mbronte dhe kush financonte për lirimin e tij.

Kemi të bëjmë me një konflikt mes dy grupeve rivale në kryeqytet që kanë qenë bashkë për shumë kohë në lojërat e fatit. Pas ngjarjes në Bllok kemi një situatë tjetër. Ata nuk janë më në Tiranë, janë spostuar. Disa janë jashtë, disa nuk rrinë më në kryeqytet. Hyjnë ndonjëherë natën”, shprehu Artan Hoxha.

LEXO EDHE:  Policia mësyn në lagjen “5 Maj”/ Kontroll në magazina pas vrasjes së 27-vjeçarit

LEXO EDHE:  Aksident në Yzberisht/ Shoferi bën për spital të miturinMë tej ai shtoi se ka dyshime që ka persona të implikuar në krime edhe në radhët e policisë, të cilët japin informacione për palët.

 “Dy qitës qëllojnë në ecje në një kuadrat që edhe kur je në vend nuk mund t’i fusësh të gjithë predhat. Kanë qëlluar me kallashnikovë në ecje. Dyshimi im nuk është thjesht konflikti mes grupeve ku luhen miliona euro. Njerëz nga brenda radhës policisë japin informacione për njërën ose tjetrën palë.

Ky është vetëm atentati i radhës. Përmenden vazhdimisht të njëjtit emra. Dihet kush është grupi. Grupet nuk kanë goditur dot kokat. Po i presin krahët njëri tjetrin. Dy grupet kanë treguar që kanë shumë para dhe vazhdojnë bizneset e paligjshme”, tha gazetari./CNA.al

LEXO TE PLOTE