Connect with Us

“Dështaku më i madh politik në 30 vite”/ Topalli ia numëron një më një Bashës

Politikë

“Dështaku më i madh politik në 30 vite”/ Topalli ia numëron një më një Bashës

Publikuar

-

cna lajme politike

Ish-kryeparlamentarja  Jozefina Topalli, duke komentuar vendimin e Lulzim Bashes për largimin e ish-kryeministrit Sali Berisha nga grupi parlamentar i PD-së tha se ky ishte turpi më i madh që mund të ndodhte në këtë parti.

Në një intervistë për Ora News Topalli tha se përjashtimi i Berishës  shënoi kulmin e paligjshmërisë së Bashës si drejtues i PD.

“Është gjëja më e turpshme që mund të ndodhë. Gjatë gjithë jetës së tij ka vepruar me vendime personale, në anësimin dhe mosnjohjen e forumeve të vendimmarrjes, mosnjohjen e statutit, vendosjen e vetes së tij mbi ligjin për çdo gjë që ka bërë që kur është ulur në karrigen e kryetarit të partisë dhe kjo e fundit ishte gjëja më e paimagjinueshme që mund të mendonte njeriu.

Të përjashtosh ish-kreun e PD, themeluesin e PD, ish-presidentin, ish-kryeministrin, njeriun  që ka bërë opozitën më të fortë gjatë kësaj periudhe pa mbledhur forumet dhe pa pasur një vendimmarrje të tyre, thjesht nje deklaratë të personit të tij, është e shëmtuar, antiligjore, nul në gjithë gjënë e vet. Ka sjellë një moment ku çdo gjë ka arritur pikën e saturimit brenda asaj force që prej vitesh jetonte njëfarë deligjitimimi që funksiononte në një vendimmarrje personale apo familjare të Lulzim Bashës.

Sigurisht do të vinte një moment ku gota do të derdhej, do hapej një kapitull i ri për të larguar njeriun që ka marrë peng opozitën shqiptare. Njeriu që është dështaku më i madh i historisë politike të këtyre 30 viteve”, tha Topalli./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Do të nxjerrim zvarrë nga ajo seli”/ Demokratët ‘shkarkojnë’ Bashën: S’je më kryetari ynë

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktualitet

Pasi shpalli zgjedhjet për kryetarin e ri të FRPD Lulzim Basha ka thirrur sot në një takim urgjent grupin e punës në selinë blu.

Para nisjen së takimit, ai ka folur dhe për mediat, ku akuzat se vendimi për zgjedhjet në Forumin Rinor të Partisë Demokratike vjen pasi kreu i kësaj organizate Belind Këlliçi ka deklaruar se do të marrë pjesë në “Foltoren” e Berishës, Basha i cilësoi si sajesa.

LEXO EDHE:  Pse qeveria mori kompetencat e Kuvendit?

LEXO EDHE:  Qytetari denoncon kryebashkiakun: Trafikant prostitutash dhe droge, i dënuar në Itali

Në videon që ai ka shpërndarë në rrjetet sociale, kanë vërshuar një ‘lumë’ komentesh, ku demokratët i deklarojnë hapur se nuk e njohin më për kryetar.

’20 vjet në opozitë, o krric”, shkruan njëri. Ndërsa dikush i thotë se “Do të tërhiqesh zvarrë si busti Enver Hoxhës dhe do dalësh nga ajo seli”.“O i marum, o këlysh, o i përgjumër”, janë disa nga komentet e tjera./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha në panik/ Zbarkon në selinë blu

Publikuar

-

Nga

Pasi shpalli zgjedhjet për kryetarin e ri të FRPD Lulzim Basha ka, mbërritur pak më parë në selinë blu, ku kua thirrur grupin e punës.

Ai është mjaftuar më dy fjali para gazetarëve, ndonëse interesi i tyre ka qenë i madh.

Ai është shprehur shkurtimisht  se askush nuk e pengon PD, të zbatojë rregullat statuore, ndersa deklaratat e Këlliçit i ka qujtur si jo të vërteta.

“Nuk është aspak e vërtetë, kjo është një sajesë për interes apersonale. Për herë të parë në drejtimin tim forumi ka zhvilluar zgjedhje një anëtar një votë. Mandati i kryetarit ka skaduar. Përsëri në parimin një anëtar një votë do të zgjidhet kryetari i ri.

LEXO EDHE:  Braçe: Koha që palaçot si Berisha të dënohen

LEXO EDHE:  Live-Kriza politike/ Meta “godet” Ramën dhe BashënKemi shumë sfida përprar por asgjë nuk pengon PD të pengojë zbatimin e normave statutore, për më tepër interesa personale të pengojnë këtë.”/CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

‘Nuk ka prova për Berishën’/ Grenell zbulon lidhjen e Blinken me Soros

Publikuar

-

Nga

Ish-Ambasadori amerikan, Richard Grenell ka publikuar një opinion në faqen e Qendrës Amerikane për Ligj dhe Drejtësi, ku shprehet se nuk ka prova për vendimin e DASH për ish kryeministrin shqiptar, Sali Berishën.

Në artikull, Grenell shkruan se Blinken po vepron si agjent i Soros në Ballkan.

hkrimi i plote

Sekretari i Shtetit Antony Blinken do përballet me gjykatën ndërkombëtare pas ndërhyrjes në politikën shqiptare.

Administrata e Biden-it ka ngecur sërish drejt krijimit të një fiasko ndërkombëtare, ku këtë herë Sekretari i Shtetit Blinken kryeson akuzën për ndërhyrje në politikën zgjedhore, duke e përqendruar vëmendjen e tij te ish-presidenti i Shqipërisë Sali Berisha. Për ata që nuk e njohin politikën ballkanike, Berisha është një njeri me një të kaluar dinamike, një kundërshtar i vendosur i komunizmit, themelues i Partisë Demokratike të Shqipërisë dhe mik i Amerikës.

Pas një karriere të gjatë duke krijuar rikthimin e Shqipërisë nga shtypja komuniste, zoti Berisha e ka tërhequr veten kryesisht nga pjesëmarrja e drejtpërdrejtë në politikë, duke preferuar të ndihmojë në promovimin e konservatorëve me të njëjtin mendim dhe politikave antisocialiste.

Por Sekretari Blinken tronditi rajonin në maj duke shpallur sanksione udhëtimi në dukje të pabaza kundër zotit Berisha dhe familjes së tij, duke i ndaluar hyrjen në Shtetet e Bashkuara. Sekretari Blinken shkroi në Tëitter duke akuzuar zotin Berisha për “akte korruptive” dhe “minim të demokracisë në Shqipëri”.

“Veprimet korruptive të ish-presidentit të Shqipërisë Sali Berisha minuan demokracinë në Shqipëri. Unë publikisht po caktoj Berishën dhe anëtarët e tij të ngushtë të familjes si të papërshtatshëm për të hyrë në Shtetet e Bashkuara. Ne mbetemi #Të BashkuarKundërKorrupsionit me partnerët tanë në Shqipëri”

Berisha i ka kritikuar veprimet e Departamentit të Shtetit si vepër të miliarderit radikal të majtë George Soros dhe Shoqërisë së tij të Hapur, një organizatë që pretendon se promovon transparencën dhe të drejtat e njeriut në Ballkan. ACLJ dhe dega jonë ndërkombëtare, Qendra Evropiane për Ligjin dhe Drejtësinë (ECLJ), kanë ekspozuar ndikimin e madh, radikal – dhe atë që disa mund ta quajnë të korruptuar – të Soros në skenën botërore.

Pretendimet e Berishës për Sekretarin Blinken dhe Soros nuk duhen hedhur poshtë kaq shpejt. Prindërit e Sekretarit të Shtetit të SHBA-së, Vera dhe Donald Blinken, kanë dhuruar në mënyrë të përsëritur për Shoqërinë e Hapur, madje duke krijuar një fond të përhershëm në një arkiv të dhënash me bazë në Evropë që mban emrin e tyre – Arkivat e Shoqërisë së Hapur të Vera dhe Donald Blinken.Kongresmeni Lee Zeldin (NY-1), një anëtar i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, kohët e fundit u përball me Sekretarin Blinken për sanksionimin e tij të papritur ndaj Berishës.

Sekretari Blinken përcolli pak besim kur iu kërkua justifikim, duke thënë “Nuk kam asgjë për të ndarë”. Ndërsa Blinken ofroi paqartësi për vazhdimin e Komitetit, asnjë informacion apo provë e tillë nuk është dorëzuar.

LEXO EDHE:  Qytetari denoncon kryebashkiakun: Trafikant prostitutash dhe droge, i dënuar në Itali

LEXO EDHE:  Basha pranon humbjen në tavolinë, me refuzimin e listave të hapura

Berisha ka përvojë personale me Sorosin, Të dy dikur kishin kërkuar të punonin së bashku për të zhvilluar një shoqëri civile të pavarur; megjithatë, në sytë e Berishës, Soros thjesht po krijonte strehë të sigurta burokratike për mbështetësit e ish-diktaturës komuniste. Vitet e tensionuara të themelit të demokracisë shqiptare kanë galvanizuar këndvështrimin e Berishës, duke shkuar aq larg sa të pohojë se “George Soros është një armik i ashpër i maskuar i vlerave që ne besojmë dhe ndajmë”.

Sekretari Blinken tani përballet me një sfidë të re ndaj autoritetit të tij në formën e gjykatave ndërkombëtare. Javën e kaluar, Gjykata Korrektuese e Parisit njoftoi se do të dëgjonte Berishën dhe pretendimin e tij se Blinken ka shpifur reputacionin e tij duke e shpallur atë persona non-grata.

Dhe Berisha ka një pikë. Këto sanksione udhëtimi të SHBA-së që Blinken ka përdorur kundër Berishës janë zakonisht një lëvizje e rezervuar për disa nga shkeljet më flagrante, të mbështetura me prova në botë të normave ndërkombëtare dhe të drejtave të njeriut, duke përfshirë atë të oligarkëve rusë. Megjithatë Berisha ka qenë mik i SHBA-së dhe madje është pritur nga të dy presidentët Bush.

Populli amerikan dhe bota duhet të pyesin nëse u është shitur një premtim i rremë nga Administrata Biden. Në fund të fundit, kjo është një administratë që na premtoi “kthimin në normalitet”.

Shtetet e Bashkuara janë dhe do të jenë gjithmonë një komb i qeverisur nga ligji dhe arsyeja; dhe këto sanksione, në mungesë të provave, shërbejnë vetëm për të minuar besueshmërinë e SHBA-së. Sekretari Blinken duhet të sigurojë provat e tij mbështetëse nëse Kongresi dhe populli amerikan do të kenë ndonjë besim në kompetencën e Biden në skenën botërore. Është koha që Kongresi të kërkojë provat për sanksionet shqiptare që Blinken na tha se kishte. Unë personalisht nuk e kam parë kurrë dhe jam përqendruar në çështjet e Ballkanit si ushtrues detyre i drejtorit të Inteligjencës Kombëtare.

Aktualisht, e vetmja provë për të cilën dimë është kundërshtimi i vendosur i Berishës ndaj ndërhyrjes politike të Soros, të cilën zoti Berisha e ka dënuar si anashkalim të sundimit të ligjit dhe ndikimit informal në të gjithë rajonin e Ballkanit. Vetë zoti Berisha në vitin 2017 u bëri thirrje qeverive të mëdha të hetonin rolin e Soros në politikën rajonale dhe shkoi aq larg sa të inkurajonte të tjerët që ta shpallnin Sorosin “non-grata”.

*Richard A. Grenell është ish-Drejtori në detyrë i Inteligjencës Kombëtare dhe ish-ambasador i SHBA-së në Gjermani. Aktualisht është Këshilltar i Lartë për Sigurinë Kombëtare dhe Politikën e Jashtme në Qendrën Amerikane për Ligj dhe Drejtësi (ACLJ).

LEXO TE PLOTE