Connect with Us

Deri në vitin 2500 toka do të jetë “aliene”/ “Shokojnë” shkencëtarët: japin alarmin për ndryshimet klimatike

Kuriozitete

Deri në vitin 2500 toka do të jetë “aliene”/ “Shokojnë” shkencëtarët: japin alarmin për ndryshimet klimatike

Publikuar

-

cna lajm kuriozitet

Sipas Daily Mail, toka mund të jetë “aliene” për njerëzit deri në 2500. Studimi i reflektuar në imazhe të ilustruara nga paisje teknologjike shumë të zhvilluara është tronditës dhe tregon se si Amazon do të jetë shkretëtirë, Tropikalët e Mesdheut Amerikan dhe India do të jenë vende shumë të nxehta për të jetuar nëse emetimet e CO2 vazhdojnë të rriten.

Studiuesit e udhëhequr nga Universiteti McGill i Kanadasë  ilustruan ndryshimet që parashikojnë deri në 2500 situatën më të keqe.

Nëse emetimet e dioksidit të karbonit vazhdojnë të rriten, Amazon do të jetë shterpë, tropikalët e Mesdheut Amerikan dhe India shumë të nxehtë për të jetuar në vitin 2500.

Ky është paralajmërimi i një ekipi kërkimor të udhëhequr nga Universiteti McGill i Kanadasë i cili modeloi klimat e ardhshme sipas tre skenarëve të zbutjes së gazit serrë, shkruan CNA.al.

Ata pastaj ilustruan skenarët e tyre më të këqij – së bashku me skicat e jetës në vitin 1500 pas Krishtit dhe të tashmes – për të nxjerrë në pah se sa “aliene’ mund të jetë Toka e ardhshme.

LEXO EDHE:  Raporti për klimën/ Toka mund të kthehet në një serë

Gjetjet, thanë ata, theksojnë rëndësinë e mos ndalimit të parashikimeve të klimës në standardin 2100, siç është e zakonshme, por gjithashtu duke marrë parasysh ndikimet e vazhdueshme.

 Foto: ilustrimet e ekipit se si India rurale ka kaluar nga një mjedis agrar i zënë 521 vjet më parë (lart) në një peizazh më të ndërtuar me infrastrukturë sot (në mes) dhe së fundi se si mund të duket deri në 2500 sipas një skenari të lartë të gazit serë. Këtu, bujqësia kryhet nga robotë autonome, ndërsa njerëzit kërkojnë pajisje speciale mbrojtëse për të mbijetuar nga nxehtësia e shtuar.

cna lajm kuriozitet

Ky studim nuk është i vetmi këtë javë që paralajmëron për ndikimet e ardhshme të ndryshimit të klimës në botën që njohim./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

11 Nëntori dita më me fat e vitit/ Zbuloni arsyen

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Arsyeja e 11 Nëntorit me një rëndësi të fortë numerike të numrit 11, i cili konsiderohet “numri kryesor” dhe lidhet me zhvillimin intelektual. Në numerologji, numri 11 simbolizon mençurinë hyjnore, zgjimet shpirtërore dhe vetë-koordinimin me universin, kështu që të dish se si ndikon 11 Nëntori në secilën shenjë, mund t’ju ndihmojë të shfrytëzoni sa më shumë energjinë e saj të mbarë. Duke parë rëndësinë astrologjike të 11 Nëntorit dhe duke e kombinuar atë me rëndësinë numerike të datës, mund të lidhemi edhe më thellë me fuqinë e saj.
Shpërthimi i dyfishtë i kësaj energjie më 11 nëntor, krijon një mundësi të fortë për t’u lidhur me ambiciet tona të larta dhe për të bërë disa pozicione të rëndësishme për të ardhmen. Më 11 nëntor, hëna e kalon ditën në Ujor duke menduar për të ardhmen, shenjë që lidhet në mënyrë të favorshme me shpresat, dëshirat dhe vizionet tona për të gjithë. Kjo energji na ndihmon të nxjerrim në pah veçoritë tona krijuese dhe na lidh me idealet tona futuriste, ndaj duhet të shfrytëzoni sa më shumë 11 Nëntorin në mënyrën më kreative.
11 Nëntori shënon gjithashtu pikën e saktë të ndërmjetme midis hënës së re në Akrep më 4 nëntor dhe hënës së plotë të ardhshme në Demi, një fazë hënore e njohur si tremujori i parë i hënës. Kjo na jep mundësinë të bëhemi më të qartë në qëllimet tona personale dhe të gjejmë mënyra për të kapërcyer çdo sfidë që na pengon.
Në të njëjtën ditë, hëna rreshtohet me planetin fatlum Jupiter, i cili forcon thellësisht mentalitetin tonë shpirtëror dhe hedh pak më shumë fat në kulmin e një dite tashmë me fat. E gjithë dita që përgatit terrenin për këtë lidhje planetare optimiste, paraqet një mundësi të mrekullueshme astrologjike për të shtuar pasuri dhe bekim në jetën tuaj, ndaj përdorni akumulimin e energjisë për të forcuar qëllimet tuaja.
Pas seancës së mbarë të Hënës/Jupiterit, hëna do të kalojë në një fazë të re, duke na balancuar në një atmosferë më të relaksuar. Përdoreni këtë mot endoskopik kozmik si një mundësi për të menduar për qëllimet tuaja dhe për të përfituar nga 11 Nëntori për të bërë autokritikën tuaj.
Ngjarjet astrologjike e 11 -të nëntorit, në lidhje me magjinë numerike e këtij numri master, të krijojë kushte perfekte për fat, magji dhe zhvillimin shpirtëror, raporton Shqipëria ime.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Do dëshironit të bënit një xhiro rreth Venus-it?

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Venusi njihet si binjaku “i keq” i Tokës dhe është injoruar kryesisht nga NASA për 30 vitet e fundit, sepse shumë shkencëtarë besonin se ishte një planet ‘i vdekur’.

Por tani agjencia hapësinore amerikane po planifikon të dërgojë dy sonda të reja prej 500 milionë dollarësh (352 milionë £) në Venus dhe ka shpërndarë një video magjepsëse se çfarë do të ndodhë kur njëri prej tyre të bjerë në sipërfaqe në fillim të viteve 2030.

Ai i lejon shikuesit të bëjnë një xhiro nëpër atmosferën e acartë të planetit për të parë se çfarë eksperimentesh shkencore do të kryejë anija kozmike DAVINCI+ në rrugën e saj drejt uljes në botën e ferrit.

Në fillim të këtij viti, administratori i NASA-s Bill Nelson zbuloi se të dy misionet në planetin e dytë nga dielli që pritet të nisin brenda 10 viteve të ardhshme.

Njëri, i quajtur VERITAS (Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography, and Spectroscopy), do të rrotullohet rreth Venusit dhe do të shikojë nëpër retë e saj të trasha për të hartuar sipërfaqen.

Qëllimi është të kuptojmë historinë gjeologjike të planetit dhe të hetojmë pse ai u zhvillua kaq ndryshe nga Toka. Mund të zbulojë gjithashtu nëse vullkanet dhe tërmetet po ndodhin ende në Venus.

Por DAVINCI+ (Hetimi i atmosferës së thellë të Venusit të gazeve fisnike, kimisë dhe imazhit), do të shkojë një hap më tej duke u ulur në të vërtetë në botën e serrës.

Ndërsa zbret në sipërfaqe, sonda e teknologjisë së lartë do të matë atmosferën e acartë të planetit për të kuptuar se si është formuar dhe evoluar.

Ai gjithashtu do të synojë të përcaktojë nëse Venusi – i cili është planeti më i nxehtë në sistemin diellor me një temperaturë sipërfaqësore prej 900°F (500°C) – ka pasur ndonjëherë një oqean.

LEXO EDHE:  Raporti për klimën/ Toka mund të kthehet në një serë

LEXO EDHE:  Pse serbët i urrejnë shqiptarët/ Shkencëtarja: Kanë albanofobi

NASA ka publikuar tani një video të re për të ilustruar shkencën që DAVINCI+ do të kryejë në botën tonë binjake.“Venusi po na pret të gjithëve dhe DAVINCI+ është gati të na çojë atje dhe të ndezë një rilindje të re të Venusit”, tha Giada Arney, një shkencëtare planetare në Qendrën e Fluturimeve Hapësinore të NASA-s Goddard në Maryland.

DAVINCI+ është planifikuar të nisë në Venus në vitin 2029, një vit pas VERITAS, dhe ka dy faza kryesore të misionit të tij.

Së pari, anija kozmike do të kryejë dy fluturime të planetit për të studiuar atmosferën e tij dhe sipërfaqen e natës.

Ai do të vëzhgojë se si retë ndryshojnë me kalimin e kohës dhe do të përpiqet të identifikojë një kimikat misterioz që thith dritën ultravjollcë.

Duke ecur me kajak në ujërat e Hënës së Saturnit Titan dhe hedhjen me parashutë…

Emiratet e Bashkuara Arabe shpall misionin e tyre të radhës ndërplanetar në VENUS:…

Ai gjithashtu do të kërkojë gaze – të tilla si heliumi, neoni, argoni dhe kriptoni – në atmosferë dhe do të zbulojë pse Venusi është një ‘serrë e arratisur’ kur krahasohet me Tokën.

Gjatë punës së tij gjatë natës, kur planeti lëshon nxehtësinë e tij të përthithur, sonda do të hartojë sipërfaqen në dritën infra të kuqe në një përpjekje për të kuptuar se si u formuan malësitë e çuditshme të botës.

Shtatë muaj pas dy fluturimeve, anija do të bëjë një zbritje prej një ore përmes reve, duke dërguar të dhëna deri në vendin e saj të uljes Alpha Regio./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTO- Si do të ishte jeta jonë nëse toka nuk do të ishte e rrumbullakët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Toka, planeti ynë  rrotullohet rreth diellit, ndërsa në të njëjtën kohë, rrotullohet rreth vetes, për shkak se është sferike.

Por, çfarë do të ndodhte nëse në vend që të ishte sferik, planeti të ishte si një disk i sheshtë?

Bright Side rendit disa foto të cilat ilustrojnë jetën në një tokë sferike:

LEXO EDHE:  Asteroidi që vrau dinosaurët dhe zhyti Tokën në dimër për dekada/ Çfarë kanë zbuluar shkencëtarët

LEXO EDHE:  Pse serbët i urrejnë shqiptarët/ Shkencëtarja: Kanë albanofobi 

 

 

LEXO TE PLOTE