Connect with Us

Dërgimi i satelitëve në hapësirë/ Mentor Kikia del me reagimin e fortë: Rama po tall…

Aktualitet

Dërgimi i satelitëve në hapësirë/ Mentor Kikia del me reagimin e fortë: Rama po tall…

Publikuar

-

cna lajme politike

Deklarata e kryeministrit Edi Rama, i cili tha se Shqipëria do të ketë edhe 2 satelitë në orbitë, “Albania one” dhe “Albania tëo”, ka shkaktuar reagime të shumta në rrjetet sociale.

Lidhur me këto deklarata ka reaguar dhe gazetari Mentor Kikia, i cili shkrua se Rama po luan balet dhe po tallet me ne.

Idenë e satelitëve për monitorimin e territorit do të doja ta merrja seriozisht, shton ai, por nëse satelitet duhen për këto punë, nuk ka nevojë, mjafton të kesh dëshirën ti ndalosh barbarët që janë në mes të ditës, në mes të sheshit, thekson Kikia.

Postimi i plotë:

Në ndihmë të satelitëve të Ramës por monitorimin e territorit

Ndërsa opozita është përfshirë në një proces që, ose do e nxjerrë në dritë, ose do ta zhysë fare duke e bërë një kujtim historik, Edi Rama po luan balet. Ose e thënë më troç, po tall….

Megjithatë, idenë e satelitëve për monitorimin e territorit do të doja ta merrja seriozisht. Pra, satelitët do të monitorojnë territorin,  për të zbuluar dëmtimet, ndërtimet, shkatërrimet në bregdet, në lumenj, në pyje…

LEXO EDHE:  Thirrja e fortë e këshilltarit të djathtë/ Arrestoni Edi Ramën

Por a është ky problemi me menaxhimin e territorit? Pra, ne vuajmë nga mosidentifikimi i shkatërruesve?

Unë them jo. Përkundrazi, ne kemi aq shumë informacion mbi shkatërrimin e vendit, por problemi është se nuk ndërhyhet për ta ndaluar.

Psh:

Fotot e para i kam bërë vetë, në një degë të lumit Erzen në Tiranë. Një HEC, në mes të verës, e ka tharë tërëissht shtratin e lumit, duke ia devijaur rrjedhën. Ligji thotë se jo i gjithë uji i lumit shfrytëzohet dhe mbi të gjitha, ne verë, HEC-i mbyllet. As njëra, as tjetra.

Foto e dyta janë nga Lumi Mat. Edhe pse ka një vendim për kohën dhe masën e shfrytëzimit të lumejve, këtu një kompani që fiton çdo tender rruge, ure, porti, aeroporti, (me shprese edhe satelitore tani) ka të drejta universale. Ia ka nxjerrë brinjët lumit.

Nëse satelitet duhen për këto punë, nuk ka nevojë, mjafton të kesh dëshirën ti ndalosh barbarët që janë në mes të ditës, në mes të sheshit.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Të paktën tre të vrarë në një shkollë në Miçigan, ndalohet i dyshuari

Publikuar

-

Nga

Të paktën tre persona humbën jetën dhe gjashtë të tjerë u plagosën të martën kur u hap zjarr në një shkollë të mesme në Oksford të Miçiganit dhe një nxënës u arrestua menjeherë pas icidentit, thanë autoritetet e rendit.

Ngjarja ndodhi në shkollën e mesme të Oksfordit, rreth 55 km në veri të Detroitit, pak pas mesditës me kohën lokale. Forcat e rendit dhe personeli i urgjencës shkuan menjëherë në vendin e ngjarjes, tha zyra e Sherifit të Qarkut Oakland.

“Kemi në paraburgim një të dyshuar për hapje zjarri dhe kemi gjetur një armë. Nuk besojmë se ka ndonjë person tjetër në këtë moment”, tha përmes një deklarate zyra e sherifit.LEXO EDHE:  Kryemadhi: Sa herë ma ka përsëritur Rama sot emrin, Ilir Meta nuk më ka thënë “të dua”

LEXO EDHE:  Progres-raporti i KE/ Çfarë fiton ekonomia shqiptare

Zëvendës sherifi Michael McCabe u tha gazetarëve në vendngjarje se i dyshuari ishte një nxënës 15-vjeçar në shkollë, i cili përdori një pistoletë gjysmë automatike. Mes të plagosurve ishte një mësues i madh, tha ai.

“Mund t’ju them se ai goditi me disa të shtëna,” tha zoti McCabe.

Ai shtoi se personeli i rendit po bënte ende kontroll në shkollë, e cila u vendos në izolim kur filluan të shtënat./voa

LEXO TE PLOTE

Kronika

Pjesë e hetimit/ Cili ishte roli i Belës në atentatin e Erigers Mihasit

Publikuar

-

Nga

Një 20-vjeçare nga Lushnja, studente e arkitekturës është thirrur nga prokuroria si pjesë e hetimit për vrasjen e Erigers Mihasit mbrëmjën e 13 tetorit në kryeqytet.

Në emisionin “Opinion”, ndërsa është diskutuar pikërisht roli i vajzave të ndryshme në botën e krimit, gazetarët e pranishëm thanë se në rastin e Belës është ende i paqartë roli i saj.

“Shumë të dhëna i çuan prokurorët të besonin që ishte informatore pasi atentatorët nuk qëlluan në momentin që në makinë ishte vajza. Në atentatin e Erigers Mihasit janë përdorur edhe dy automjete të tjera dhe dy motorrë që janë përdorur si stafetë”, u shpreh gazetari Spartak Koka.

LEXO EDHE:  Feste ne PS per fitoren dhe nderrimin e emrit

LEXO EDHE:  Do i zërë vendin Ramës në PS?/ Veliaj: Më del e më tepron puna që kamNdërkohë, gazetarja Etleva Delia tha se vajza nuk rezulton të ketë qenë në dijeni të ndjekjes. “Vajza në fjalë nuk rezulton që të ketë qenë e vetëdijshme. Është përdorur nga autorët si person më i lehtë për t’u ndjekur se sa vetë preja”, tha gazetarja.

“Ajo është pjesë e hetimit, ka dhënë dëklarime, por deri në këto momente nuk mund të flasim për një rol aktiv të saj në këtë ngjarje”, tha gazetari Armand Bajramaj.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Qeveria e Kosovës miraton masat e reja anti-COVID

Publikuar

-

Nga

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur këtë të marte ka miratuar masa të reja kundër parandalimit dhe përhapjes së pandemisë COVID-19.

Disa prej masave të miratuara sot janë; çdo person që hyn në Kosovë duhet të posedojë një nga dëshmitë e vaksinimit. Në pikën 2.1 të këtij vendimi thuhet se çdo person që hyn në Kosovë duhet të posedojë certifikatën e vaksinimit të plotë, apo me dy doza.Tutje, në pikën 2.2 thuhet se çdo person që dëshiron të hyjë në Kosovë duhet ta posedojë një dozë të vaksinimit jo më të vjetër së katër javë së bashku me testin PCR negavit për COVID-19, jo më të vjetër se 48 orë, ndërsa që nga data 3 janar 2022, të gjithë personat që hyjnë në Kosovë duhet të kenë dëshminë e të dy dozave të vaksinimit.

LEXO TE PLOTE