Connect with Us

Tre kriteret nga të cilat varet efektiviteti i vaksinës anti-Covid

Shëndeti

Tre kriteret nga të cilat varet efektiviteti i vaksinës anti-Covid

Publikuar

-

Si të shpjegojmë shpejtësinë e rrufesë me të cilën përhapet varianti Delta?

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe

Ashtu si çdo ilaç tjetër, asnjë vaksinë nuk është 100% efektive. Efektiviteti i vaksinës varet nga:

1.mosha e personit të vaksinuar;

2.gjendja shëndetësore e personit të vaksinuar (p.sh .: shtatzënia, gjendja e sistemit të tyre imunitar);

3.shkalla e lidhjes midis shtameve të virusit që qarkullojnë dhe atyre që përmbahen në vaksinë.

Që nga lindja, trupi i njeriut mbrohet çdo ditë kundër mijëra mikrobeve që gjenden në ujë, ajër, ushqim dhe në objekte. Me evolucionin, trupi i njeriut ka zhvilluar një sistem mbrojtës të quajtur “sistemi imunitar” për të mbrojtur veten kundër këtyre mikrobeve. Roli i sistemit imunitar është të zbulojë ndërhyrës që hyjnë në trup, siç janë mikrobet, dhe t’i vrasë ata.

Vaksinat bëhen nga sasi të vogla të mikrobeve që shkaktojnë sëmundje të caktuara. Këto mikrobe janë trajtuar për të hequr fuqinë për të transmetuar sëmundje. Sidoqoftë, ata janë ende në gjendje të nxisin sistemin imunitar për të mësuar se si të mbrohet kundër tyre. Mikrobet e trajtuara në vaksina mund të jenë:

1.baktere ose viruse të plota, të vdekura ose të dobësuara;

LEXO EDHE:  PD akuzon qeverinë/ Po vjedh në kohë pandemie, ka marrë 15 milionë euro borxh këtë javë

2.pjesë të baktereve ose viruseve të vdekur ose të dobësuar.

Vaksinimi mbetet një nga sukseset më të mëdha të mjekësisë. Shtë një nga ndërhyrjet më efektive shëndetësore. Organizata Botërore e Shëndetit vlerëson se imunizimi parandalon më shumë se 2 milion vdekje në mbarë botën çdo vit.

Falë vaksinimit, lia është çrrënjosur nga planeti. Poliomieliti është zhdukur ne disa vende dhe disa sëmundje, të tilla si difteria, tetanozi dhe rubeola, tani janë shumë të rralla. Shkaku kryesor i meningjitit bakterial tek fëmijët, bakteret Haemophilus influenzae të tipit b, tani është shumë më e rrallë. Përveç kësaj, hepatiti B praktikisht është zhdukur tek fëmijët më të vegjël sepse ata janë vaksinuar në moshë të re.

Vaksinat janë shumë të sigurta. Ato prodhohen sipas standardeve shumë të rrepta të sigurisë. Sidoqoftë, si shumë ilaçe, vaksinat ndonjëherë mund të shkaktojnë efekte anësore.

Më shpesh, efektet anësore të vaksinave janë të lehta dhe të përkohshme. Kjo mund të jetë, për shembull, një ethe e lehtë ose butësi ku është injektuar vaksina. Këto efekte janë reagimi normal i trupit ndaj vaksinës.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

MSH nxjerr shifrat/ Mbi 500 raste të reja me Covid, rritet numri i viktimave

Publikuar

-

Nga

Publikohen shifrat/ Ulet sërish kurba e infektimeve, ja sa kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2964 testime dhe kanë rezultuar pozitivë  549  qytetarë, ndërsa kanë ndërruar jetë 8 shtetas.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 264 në Tiranë, 31 në Fier, 28 në Elbasan, 25 në Durrës, 18 në Sarandë, 15 në Gjirokastër, nga 12 qytetarë në Dimal, Kamëz, nga 11 qytetarë në Berat, Korçë, 10 në Shkodër, 8 në Skrapar, nga 7 qytetarë në Kavajë, Lushnje, Vlorë, Përmet, Tepelenë, 6 në Patos, nga 5 qytetarë në Vorë, Libohovë, Kuçovë, Peqin, nga 4 qytetarë në Librazhd, Krujë, Lezhë, nga 3 qytetarë në Vau i Dejës, Devoll, Gramsh, nga 2 qytetarë në Pogradec, Delvinë, Himarë, Selenicë, Rrogozhinë, Kurbin, Pukë, nga 1 qytetar në Kukës, Has, Tropojë, Divjakë, Këlcyrë, Kolonjë, Poliçan, Cerrik.

Janë 8,363 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

LEXO EDHE:  Pëllumb Pipero optimist/ “Pandemia nuk e arrin kurbën e papërballueshme”

LEXO EDHE:  “Pandemia do të vazhdojë edhe për 18-24 muaj”/ Pipero kërkon të vihen në punë spitalet rajonale

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 157 pacientë, nga të cilët 23 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 8 humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv: një qytetare nga Durrësi 60 vjeçe, shtatë qytetarë nga Tirana të moshave 63-86 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 558 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 183,636 që nga fillimi i epidemisë.Statistika (18 Nëntor 2021)

Raste të reja ditore 549
Të shëruar në 24 orë 558
Të shtruar në spitale 157
Humbje jete në 24 orë 8
Testime ditore 2964

Testime totale 1,362,111
Raste pozitive 195,021
Raste të shëruara 183,636
Raste Aktive 8,363
Humbje jete 3,022

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4463
Fier 753
Gjirokastër 525
Shkodër 447
Berat 460
Durrës 446
Vlorë 379
Elbasan 348
Korçë 239
Lezhë 172
Dibër 72
Kukës 59

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Tritan Kalo jep alarmin/ Duhet reaguar shpejt

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Mjeku infeksionist, professor Tritan Kalo ka dhënë alarmin, për largimin nga Shqipëria të mjekëve dhe infermierëve.

Në një postim në rrjetet sociale, Tritan Kalo shkruan se “nëse Shëndetsisë, pra dhënies së Përkujdesit Shëndetsor të Popullatës pak nga pak do t’i largohen Burimet Njerëzore më cilësore të ofrimit të këtij përkujdesi, kush do mbetet në Sistemin tonë Shëndetsor për t’a MIRËCILËSUAR atë?!?!…”.

Kalo thekson se duhet reaguar shpejt dhe drejt për krijimin e mundësive të përthithjes së mjekëve të rinj nga Sistemi dhe mirëvlersimin e tyre jo vetëm moral por edhe financiar.

Kohë kovidiane….17.11.2021….Në Auditorin “Galileo Galileu” të Universitetit Mjeksor të Tiranës, Ambasadori i Bashkimit Europian z. Luigi Soreca, zhvilloj një takim mjaft miqësor dhe frutdhënës me studentët e Fakultetit të Mjeksisë së këtij Universiteti, në kuadër të takimve në mbarë vendin me tematikën“Europa është këtu” (“Europe is here”)….Shqipëria në teritor, me historinë dhe me kulturën e saj është pjesë integrale e Europës dhe e vlerave të saja emancipuese….Bashkimi Europian ka dhënë një ndihmesë esenciale për modernizimin e Shëndetsisë sonë në këto 30 vite të persiatjeve demon-kratike…..Studentët e Mjeksisë, që janë nga më cilësorët që nxjerin bankat e shkollave tona të mesme, janë njëkohësisht të mirëpritur pas përfundimit të studimeve universitare në tregun e punës në vëndet e Bashkimit Europian…..

POR nëse Shëndetsisë, pra dhënies së Përkujdesit Shëndetsor të Popullatës pak nga pak do t’i largohen Burimet Njerëzore më cilësore të ofrimit të këtij përkujdesi, kush do mbetet në Sistemin tonë Shëndetsor për t’a MIRËCILËSUAR atë?!?!….

DUHET reaguar shpejt dhe drejt për krijimin e mundësive të përthithjes së mjekëve të rinj nga Sistemi dhe mirëvlersimin e tyre jo vetëm moral por edhe financiar…..Po ashtu u duhen krijuar atyre mundësitë e ecurisë në karierën e tyre profesionale dhe shkencore….Vetë Dijedhënia në Auditoret tona a i përgjigjet si dhe sa duhet kërkesave në rritje të kohës, evolucionit teknologjik, sfidave epidemiologjike në ndryshimin e strukturës së sëmundshmërisë akute dhe kronike të popullatës?!?!….Edhe në kapërcimin e këtyre sfidave ndihma e Bashkimit Europian ka qënë dhe mbetet e madhe….

Në këto “Kohë Kovidiane” ndihmesa e BE-së për përballjen me këtë “flamë mbarëbotërore” si në PAJISJE, në PPE, MEDIKAMENTE dhe në VAKSINA ka qënë e thuktë….Ishin mbresëlënëse dhe mikluese për mua fjalët mirënjohëse të Ambasador Luigi Soreca-s, përkundrejt përkujdesit tim në trajtimin e tij, nga një formë e rrezikshme e infektimit prej virusit jetëlëndues dhe jetëmarrës të Sars-Cov2/Covid-19….Ai u besoj plotësisht aftësive diagnostikuese dhe trajtuese të Shëndetsisë sonë dhe Mantelbardhëve Shqiptarë, në kapërcimin e rrezikut për jetën e tij….Një vlersim dhe një nderim jo vetëm për mua, por për vetë Shëndetsinë tonë….Together forever!!!”-shkruan Tritan Kalo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Një tjetër investim për spitalin e Traumës/ Manastirliu: Rriten kapacitetet dhe përmirësohet cilësia e shërbimit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Nis rikonstruksioni i godinës 3-katëshe të Spitalit të Sëmundjeve të Brendshme dhe fillon shërbimi i ri i laboratorit në Spitalin Universitar të Traumës, duke rritur gamën dhe cilësinë e analizave

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka inspektuar punimet që kanë filluar për rikonstruksionin e godinës 3-katëshe të sëmundjeve të brendshme dhe ndërtimit të urës lidhëse me korpusin qendror në Spitalin Universitar të Traumës.

“Ky investim që po bëhet, jep akoma më shumë zgjerim përsa i përket edhe aspekteve të shërbimeve të ndryshme që ofron ky spital, përpos atyre të traumës. Sëmundjet e brendshme nga pikëpamja edhe të organizmit spitalor duhet që të rrisim kapacitetet. Kështu që këto investime dhe janë investime me të vërtetë radikale, do të synojnë të përmirësojnë shërbimet ndaj pacientit. Dhe sigurisht në planin tonë spitalor i japin Spitalit Universitar të Traumës një yll tjetër në cilësinë e shërbimeve që ai ofron, në kombinim me të gjithë zinxhirin e spitaleve tona”, tha Manastirliu

Gjatë inspektimit të punimeve Manastirliu tha se ka një vrull të shtuar të investimeve në spitalet universitare të Tiranës.Nga pesë spitale që ka Tirana, në katër prej tyre po vijojnë investimet. Do të vijojmë me buxhetin 2022 duke hapur kantiere të reja, duke rehabilituar spitalin Infektiv, për ta formatuar në një qendër me të vërtetë ekselence për sëmundjet infektive. Me gjithë punën që ata janë duke bërë, meritojnë që të kenë kushte akoma më të mira të infrastrukturës dhe të spitaleve. Do të vijojmë me rehabilitimin dhe riorganizimin e Qendrës Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut. Në kuadër të programit të nënës dhe fëmijës, do të vijojnë investimet për maternitetin ‘Mbretëresha Geraldinë’, spitalin pediatrik Elbasan, maternitetin dhe spitalin rajonal në Kukës”, tha Manastirliu.

LEXO EDHE:  PD akuzon qeverinë/ Po vjedh në kohë pandemie, ka marrë 15 milionë euro borxh këtë javë

LEXO EDHE:  15 milionë euro nga BERZH për përballjen me COVID/ Manastirliu: Do të forcojë kapacitetet e sistemit shëndetësor

Ministrja e Shëndetësisë ka parë nga afër një tjetër investim të rëndësishëm për spitalin e Traumës, fillimi i shërbimit në laboratorin e ri, një investim që po shtrihet në 18 spitale në të gjithë vendin.

Ky është me të vërtetë investimi i duhur jo vetëm për spitalin e Traumës por për të gjithë spitalet univeritare, rajonale dhe spitalet bashkiake ku po apikohet. Aktualisht kemi të shtrirë këtë shërbim në 14 spitale ku ka filluar funksionimin ky partneritet, që me të vërtetë po sjell rezultate shumë pozitive në ecurinë e shërbimeve spitalore dhe brenda muajve të ardhshëm, ne do kemi shtrirjen edhe në 4 spitalet e mbetura, për të përfunduar dhe për të vijuar me ecurinë dhe me rritjen e gamës së analizave”, tha Manastirliu.

Shërbimi laboratorik përmes Partneritetit Publik Privat është shtrirë në 14 spitale universitare, rajonale dhe bashkiake, ndërkohë që pritet të shtrihet edhe në 4 spitale të tjera në muajt në vijim. Gama e analizave që ofrohen trefishohet, deri në 164 lloje analizash. Prej fillimit të shërbimit të laboratorëve janë kryer 2,702,715 analiza, në shërbim të 294,127 pacientëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE