Connect with Us

Reshje intensive në jug dhe dëborë në lartësitë mbi 1000 m/ Njihuni me parashikimin e motit për sot

Sociale

Reshje intensive në jug dhe dëborë në lartësitë mbi 1000 m/ Njihuni me parashikimin e motit për sot

Publikuar

-

cna lajme sociale

Territori Shqiptar do të jetë në dominimin një sistem i dendur vranësirash, i cili do të gjeneroj reshje të kosiderueshme.

Zonat Veriore dhe Qëndrore do të jenë me reshje me intensitet të ulët dhe mesatar. Ndërsa në zonat Jugore reshjet do të jenë edhe me intensitet të lartë. Ky sistem vranësirash pritet të sjelli reshje dëbore në zonat malore Verilindore dhe Lindore.

LEXO EDHE:  Surprizat e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të ulen ndjeshëm në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 1°C deri në 19°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 65 km/h nga drejtimi VeriLindor duke sjell në det dallgëzim mbi 5 ballë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sociale

Rrëfimi tronditës: Profesori i kurseve në Tiranë ngacmonte seksualisht fëmijën

Publikuar

-

Nga

Psikologia Redina Sulstarova thotë se fëmijët janë të rrezikuar nëpër kurset e ndryshme që ata ndjekin.

Në studion e “Quo Vadis” ka rrëfyer një rast tronditës sesi fëmijët bien pre e abuzimeve seksuale. Ajo tregoi se si një vajzë e vogël në Tiranë që ndiqte një kurs noti, ishte prekur në pjesët intime nga profesori i saj.Një nënë kishte çuar në kurs noti dhe profesori e kishte prekur në pjesëm intime dhe më pas kishte tentuar ta puthe në qafë, një një profesori me emër në Tiranë. Nëna ishte në mëdyshje a ta denonconte rastin apo jo. E vetmja zgjidhje që nënë kishte menduar ishte që të lidhej me nje emision investigativ.

Unë nuke këshillova sepse nuk e quaj në asnjë lloj frome që të shoh një të mitur të ritraumatizuar në duarte abuzuesit, e vetmja zgjidhje është largimi nga këto kurse”, tha psikologia.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Abuzimi me të miturit/ Psikologia ngre alarmin

Publikuar

-

Nga

Rastet e abuzimit me të miturit kohët e fundit kanë ngritur alarmin në vendin tonë.

Psikologia Redina Sulstarova e ftuar në emisionin “Quo Vadis” në Vizion Plus me Pranvera Brokajn ka theksuar se janë rritur rastet e denoncimeve të këtyre rasteve, ndërsa nënvizon se ka edhe shumë raste të tjera të cilat nuk denoncohen.

Sipas saj, rastet më të përhapura janë incestet të cilat denoncohen më pak.Fatkeqësisht kemi shtim të rasteve të denoncuara, por ka edhe shumë raste të tjera të cilat nuk denoncohen kurrë.

Kemi rastet e incesteve që janë ato më të rrallat për tu denoncuar. Kemi rastet e mësuesve dhe personave që kanë një lloj autoriteti ndaj të miturve. Ka disa lloje abuzuesish. Në rastet e incesteve abuzuesit bëjnë shpëlarje truri, punojnë fort, me vite të tëra që vajza të besojë që marrëdhënia e tyre është shumë speciale. Vetë vajzës i krijohet ideja që marrëdhënia mes saj dhe babait është shumë e veçate”, u shpreh Sulstarova.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Java nis me diell/ Njihuni me parashikimin e motit për ditën e sotme

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Territori shqiptar do të jetë me kthjellime dhe kalime të pakta vranësirash gjatë orëve të para të ditës, ku më të dukshme vranësirat pritet të jenë në Veriperëndim të vendit.

Por, në orët pasdites vranësirat do të shtohen përkohësisht duke krijuar mundësi për reshje të pakta në zona të izoluar në Veri dhe pjesërisht në qendër.

LEXO EDHE:  Surprizat e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

LEXO EDHE:  Vijon rritja e temperaturave/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanëtSipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 8°C deri në 25°C.

Era do të fryjë e lehtë me shpejtësi 25 km/h nga drejtimi Lindor duke sjell në brigjet detare dallgëzim të ulët./CNA.al

LEXO TE PLOTE