“Rebelohet” Levandovski, kërkon largimin nga Bayerni

BundesLiga

-

Alarm në skuadrën e Bajernit. Robert Levandovskit nuk po i shijon aspak fakti që duhet të mendojë për të ardhmen e tij. Nga ana personale Leva nuk ka asnjë arsye përse ta braktisë Bajernin duke shënuar shtatë gola në shtatë ndeshje të kampionatit, ashtu si dhe katër gola në dy ndeshjet e Champions-it. Forma dhe golat vazhdojnë të duken mirë për polakun që është një nga kandidatët për të fituar “Topin e Artë”. “Sport Bild” shkruan se lojtari nuk mori pjesë në mbledhjen me skuadrën pas ndeshjes ndaj Frankfurtit edhe pse është kapiteni i tretë i Bajernit. Ai është ankuar se është duke u përfshirë shumë pak në lojërat e fundit.

Por kjo nuk është arsyeja e vetme për gjendjen e tij jo të mirë emocionale. Ajo që ka shqetësuar më shumë polakun janë fjalët e drejtorit sportiv, Hasan Salihamixhiç, i cili pak javë më parë tha për Erling Halandin: “60 gola në 60 ndeshje, jemi duke ndjekur atë(Halandin), nëse nuk do ta bënim do të ishim amatorë të vërtetë”. Kjo nuk është pritur mirë nga Leva i cili tani po mendon për të mos rinovuar me Bajernin kontratën që skadon në 2023-shin.

Kjo edhe për vetë faktin se bavarezët janë ende duke u tunduar nga ideja se mund të firmosin me yllin e Borusias së Dortmundit, Erling Haland. Norvegjezi mund të blihet për 150 milion euro, para të cilat Bajerni është i gatshëm për t’i paguar duke ditur se lojtari do të ishte një garanci për të ardhmen. Mançester Siti, Parisi dhe Reali i Madridit do të firmosnin menjëherë me Levën i cili do të mbetej pa skuadër.

Një tjetër fakt që po mban polakun larg nga Bajerni është ai i kontratave për lojtarët mbi 30 vjeç. Si rregull, lojtarë të tillë mund të firmosin vetëm kontrata një vjeçare. Kështu ka ndodhur me Frank Riberin dhe Arjen Robenin, dy ikonat e Bajernit të cilët fituan gjithçka në Mynih. Java e ardhshme pritet të jetë vendimtare për të kuptuar nëse Leva kërkon të qëndrojë në Mynih apo ajo.

BundesLiga

VIDEO/ Bayern rimerr kryesimin në Bundesligë, goli i Sane mjafton ndaj Arminias

-

Borussia Dortmund ka festuar vetëm pak orë, pasi Bayern Munich ka triumfuar me rezultatin 1-0 kundër Arminia Bielefeld dhe me tre pikët e marra kryeson kampionatin me një pikë më shumë.

Bavarezët e kanë dominuar totalisht këtë duel, por goli i epërsisë që ishte edhe i fitores ka ardhur shumë vonë.

Leroy Sane e ka dërguar topin në rrjetë në minutën e 71-të, pas një pasimi të Thomas Muller. Vetëm 1-0 për Bayern, që e tentoi portën e skuadrës mike 23 herë në 90 minuta.

BundesLiga

Dortmundi ngjitet përkohësisht në krye, Furth dhe Hoffenheim luajnë tenis

-

Janë luajtur sot ndeshjet e javës së 13-të të Bundesligës gjermane, takime që kanë dhuruar shumë gola.

Borussia Dortmund ngjitet përkohësisht në krye të renditjes, falë fitores me përmbysje 3-1 në fushën e Wolfsburgut. Vendasit zhbllokojnë sfidën që në minutat e para, por Dortmundi përmbys gjithçka, duke shënuar 3 gola në portën e Wolfsburg.

Sfida Greuther Furth – Hoffenheim ka prodhuar një rezultat tenistik, pasi miqtë fitojnë 6-3. Bebou shënon një tregolësh, ndërsa Rutter dopietë në këtë sukses të Hoffenheimit.

Freiburgu pëson një tjetër humbje në kampionat, kësaj radhe përballë Bochumit që fiton 2-1. Kolni rikthehet tek fitorja, pasi mposht bindshëm 4-1 Borussia M’gladbach.

Hertha Berlin qan tre pikët, pasi një gol i Gregoritsch në minutën e 7-të shtesë i ka dhuruar barazimin Augsburgut përballë kryeqytetasve.

Greuther Furth – Hoffenheim 3-6

Leweling 22’, Tillman 46’, Hrgota 68’/ Bebou 32’, 62’, 80’, Rutter 40’, 58’, Meyerhofer 66’ (aut)

BundesLiga

Lewandowski lëshon provokimin: Nëse nuk do të futet politika, do ta fitojë Topin e Artë

-

Kur mbetemi ende në pritje të fituesit të Topit të Artë, Lewandowski ka lëshuar provikimin e parë. Sulmuesi i Bajernit është shprehur se do të triumfojë në rast se nuk do të ketë përfshirje politike.

“Do ta fitojë Topin e Artë nëse nuk do të ketë përfshirje nga ana politike dhe do të merret për bazë ajo që është prodhuar në fushën e blertë”, tha Lewandowski.