Connect with Us

PSG me deficit prej 250 milionësh, sheikët “derdhin” 171 të tjera

Sport

PSG me deficit prej 250 milionësh, sheikët “derdhin” 171 të tjera

Publikuar

-

PSG shikon me optimizëm drejt së ardhmes, jo vetëm falë efektit-Messi që ka dyfishuar shitjet e marketingut, por edhe për një rritje të kapitalit me 171 milionë euro. E

miri i Katarit ka zgjedhur sërish qesen nëpërmjet fondit të tij QSI, për t’i mundësuar klubit që të kompensojë humbjet e pësuara nga kriza e pandemisë. Klubi ka parashikuar një deficit prej 250 milionë eurosh për sezonin aktual dhe shuma e akorduar do të shërbejë për të mbushur boshllëkun e krijuar nga humbjet.

Kapitali i klubit të PSG rritet në këtë mënyrë në 511.4 milionë euro, teksa Le Parisien kujton se në 2011, kur klubi ju shit fondit QSI, kapitali ishte vetëm 893 mije euro, një diferencë që ilustron më së miri, hopin kualitativ të klubit që tani është kthyer në një markë botërore me afrimin e lojtarëve të mëdhenj, i fundit Messi, që u mor madje me parametra zero.

Argjentinasi gjithsesi ka një pagë prej rreth 35 milionë eurosh në vit, por po gjeneron të ardhura ekstra. Vetëm nga shitja e fanellave parashikohet një rritje e arkëtimeve me 40%.

Një progres që nuk ka frenuar vullnetin e sheikëve për të konsoliduar bazën financiare, duke emetuar aksione të reja prej 3.4 eurosh secili, për një shumë globale prej 171 milionë eurosh.

Bëhet fjalë për rritjen e dytë të kapitalit pas asaj prej 316 milionë eurosh të akorduar në 2018, të lidhur me investimin prej 401 milionë eurosh për blerjet e Neymar për 222 milionë dhe Mbappe për 180.

PSG mund ta përballojë kështu me qetësi sezonin në vazhdim, që ishte rënduar nga një deficit prej 250 milionë eurosh, dhe që gjithsesi mund të të reduktohet jo vetëm me shitjen e ndonjë prej futbollistëve, por edhe me rritjen e të ardhurave nga marketingu. Natyrisht qershia mbi tortë do të ishte edhe një ecuri e mirë në Champions, të cilën Emiri dëshiron me ngulm ta fitojë në vitin e Botërorit të Katar.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Seria A

Zbutet Mourinho, nis më në fund të lavdërojë Marash Kumbullën

Publikuar

-

Nga

Zhoze Murinjo duket se pak nga pak po ndryshon mendje rreth Marash Kumbullës. Edhe pse mbrojtësi shqiptar nuk është ndër alternativat kryesore për prapavijën e skuadrës kryeqytetase, trajneri portugez ka filluar që t’i kushtojë më shumë vëmendje e sot edhe një elozh të veçantë.

Duke folur para gazetarëve në konferencë për shtyp, Murinjo ka theksuar se e rëndësishme ishte që të vlerësohej kontributi i emrave si Marash Kumbulla, të cilët luanin më pak, por mbështetnin ekipin dhe jepnin maksimumin në fushë.“Duhet t’i jepet meritë lojtarëve që nuk luajnë shumë, si në rastin e Diauara, i cili gjithsesi ka punuar shumë gjatë javës, edhe pse luan pak. Lojtarët që luajnë, e bëjnë me gjithë grintën dhe miqësinë që nevojitet. Si Kumbulla, i cili hyn për të luajtur një minutë, por ka ndalur një aksion të rrezikshëm, mori të verdhë dhe hidhet në mes të goditjes së dënimit kundërshtare. Ka mbuluar një gjigand si Milinkoviç dhe del i lumtur pasi ka bërë shumë”, shpjegoi Murinjo para gazetarëve.

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

Lojtari më i shtrenjtë i Premier League, ylli i Guardiolës i vendosur për klubin e fundit të karrierës

Publikuar

-

Nga

Jack Grealish u transferua këtë merkato verore te Manchester City, me trajnerin Pep Guardiola që e kërkonte me çdo kusht yllin e kombëtares së Anglisë. Dhe, në fakt për t’ia vendosur në dispozicion trajnerit spanjoll, drejtuesit e “Qytetarëve” shpenzuan plot 100 milionë paund për të bindur Aston Villa-n, teksa e bënë 26-vjeçarin lojtarin më të shtrenjtë në historinë e Premier League.

Ndërsa po luan sezonin e tij të parë me fanellën e City, Grealish shpeshherë ka dhuruar “grimca” nga talenti i tij, teksa pritshmëritë për të janë të larta. E ndërkohë që po shijon jetën e re në Manchester, Grealish nuk e harron dashurinë për Aston Villa-n dhe së fundmi është shprehur se do të rikthehet për ta mbyllur karrierën pikërisht me klubin nga Birmingham.“Aston Villa është një klub i cili do të mbetet në zemrën time, në fund të ditës unë jam një fans i tyre. Shpresoj të rikthehem aty një ditë, e gjej shpesh veten time duke menduar për Aston Villa. Edhe Ashley Young pasi u largua, në fund u rikthye aty dhe unë dua të bëj të njëjtën gjë. Jam 100%i bindur për këtë”, theksoi Grealish.

LEXO TE PLOTE

Sport

I mahniti të gjithë në Angli, mesfushori i Shpresave firmos kontratë të re trevjeçare

Publikuar

-

Nga

Anis Mehmeti është bërë brenda pak muajsh një nga emrat më të përfolur në kategorinë e tretë angleze. Futbollisti i cili është bërë pjesë e Uajkomb, po shënon me vazhdimësi dhe po tregon aftësi të jashtëzakonshme me skuadrën e cila është kthyer në pretendente për ngjitjen në kategorinë e dytë.

Ndaj pakkush kishte dyshim që për të do të vinte shpejt edhe momenti i firmës në një kontratë të re profesioniste, në mënyrë që të sigurohej e ardhmja e tij në klub, por edhe kushte më të mira financiare pasi deri tani ai trajtohej si një lojtar që vinte nga akademia. Mesfushori i përfaqësueses Shpresa, sot ka nënshkruar një marrëveshje që e lidh deri në vitin 2024 me klubin në fjalë.

“Jam i lumturuar që hodhëm këtë firmë pasi ishte një rrugëtim i gjatë. Jam këtu që të qëndroj dhe dua të kthehemi përsëri në Championshp ”, ishin fjalët e Mehmetit pas firmës në intervistën që dha për faqen e klubit pas firmës së kontratës.

LEXO TE PLOTE