Connect with Us

“Freskimi” ligjor i KLP/ Emrat e pesë prokurorëve që janë në garë

Politikë

“Freskimi” ligjor i KLP/ Emrat e pesë prokurorëve që janë në garë

Publikuar

-

cna lajme aktualitet

Nesër në mjediset e “Polit të Drejtësisë”, do të zhvillohet Mbledhja e Përgjithshme e Prokurorëve për zgjedhjen e anëtarëve prokurore në KLP.

Kandidatët për anëtar në Këshillin e Lartë të Prokurorisë janë, Z. Sokol Stojani, prokuror, Prokuroria e Përgjithshme,  Z. Ludovik Dodaj, prokuror, Prokuroria e Apelit Durrës,  Z. Zeqir Hoda, prokuror, Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Tiranë,  Znj. Deniona Katro, prokuror, Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Tiranë dhe Znj. Elona Alvora, prokuror, Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Vlorë.

LEXO EDHE:  “Na folën nga makina, refuzuam ftesën”/ Ish-i dënuari me burg përjetë me dy të tjerë dhunojnë dy vajza në Tiranë

KLP përbëhet me nga 11 anëtarë.

Anëtarët e KLP nuk mund të zgjidhen për një mandat të dytë, pra janë pa të drejtë rizgjedhjeje të njëpasnjëshme.

Ndërsa anëtarët e KLP të zgjedhur nga trupa e pedagogëve kanë mandat 3-vjeçar, dhe të tjerët  mandat 5-vjeçar./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Në Kuvend do kaloj statut i ri”/ Harxhi: PD e ka humbur demokracinë, ja pse

Publikuar

-

Nga

Ish kandidatja për kryetare të PD Edith Harxhi e konsideron Kuvendin Kombëtar si të jashtëzakonshëm.

Në një intervistë për emisionin Opinion me Blendi Fevziun në Klan Tv, Harxhi deklaroi se PD ka humbur demokracinë, për aq kohë sa nuk lejon debat të lirë në parti. Sipas saj, institucioni i votës së lirë në PD është shkatërruar.

Ky është Kuvend i jashtëzakonshëm, do jetë Kuvend statutor nuk do jetë Kuvend zgjedhor. E ka thënë edhe zoti Berisha. Do të kaloj një statut i ri i PD.LEXO EDHE:  Aksident i katërfishtë në Vlorë/ Plagosen tre persona

LEXO EDHE:  “Benz-i” bën kërdinë në Vlorë/Përplas 3 makina dhe …

Ky Kuvend mblidhet me konsensus, sepse janë mbledhur 2/3 dhe do të dorëzohen në datën 9 ose 10. Në bazë të statutit duhen 30 ditë për mbledhjen e Kuvendit.

Institucioni i votës është shkatërruar në PD. Unë kam bërë disa beteja. PD i ka humbur demokracia për shumë vite. Përveç votës është edhe debati i lirë”, tha Harxhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foto- Nikoll Lesi i bën make up Salianjit/ I buzëqesh kamerës me furçë në dorë

Publikuar

-

Nga

Situata politike në vend ka qenë në fokus të diskutimeve në studiot televizive, ku personazhe politik dhe analistë apo gazetarë kanë qenë të ftuar në çdo panel.

Mbrëmjen e sotme në emisionin Open po diskutohet tema “Basha dhe Kuvendi i Berishës”, ku mes të ftuarve ka qenë botuesi i Koha Jonë Nikoll Lesi dhe deputeti Ervin Salianji.

Lesi është kapur mat duke ushtruar një profesion të ri; atë të Make-up Artist!

LEXO EDHE:  Kanosi me thikë një person/ Arrestohet 34-vjeçari

LEXO EDHE:  E dhunuan me shufra hekuri/ Si u qëllua nga 3 persona shefi i KufiritNë foto, shihet momenti kur Lesi ka marrë në dorë furçat e grimit dhe po ia bën vetë makiazhin demokratit, i cili duket se i beson pasi e ka lënë veten të lirë në duart e “MUA-s”.

Fotot tregojnë Lesin që i buzëqesh kameras, ndërsa nga ana tjetër Salianji nuk e prish terezinë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

85,5% e shqiptarëve mendojnë se politikanët mbrojnë interesat e të pasurve dhe të fuqishmëve

Publikuar

-

Nga

Thuajse 9 në 10 qytetarë besojnë se politikanët nuk mbrojnë interesat e tyre, por mbështesin personat e pasur dhe të fuqishëm.

Ky mendim mbisundon pavarësisht preferencës së votuesve. Dallimet midis votuesve të Partisë Socialiste, asaj Demokratike dhe personave që nuk kanë votuar është i vogël.

Shqiptarët besojnë në mënyrë dërrmuese, (8 në 10 qytetarë) besojnë se të gjithë politikanët korruptohen kur janë në pushtet. Edhe ky opinion sundon pavarësisht preferencave partiake të votuesve.

LEXO EDHE:  “Benz-i” bën kërdinë në Vlorë/Përplas 3 makina dhe …

LEXO EDHE:  Toka nuk gjen qetësi/ Regjistrohen lëkundje tërmeti në vend, ja epiqendraNë Shqipëri duken se qytetarët kanë më shumë besim tek ndershmëria e tyre, sesa e politikanëve. Kur pyeten nëse ata vetë do të korruptoheshin po të kishin pushtet, 7 në 10 shqiptarë thonë se nuk do të korruptoheshin.

Rezultatet janë të një vrojtimi për Euronews Albania, realizuar nga MRB dhe Data Centrum, në shkallë vendi në periudhën 20-29 tetor 2021./euronews

LEXO TE PLOTE