Connect with Us

Forumi Ndërkombëtar mbi Përkujtimin e Holokaustit/ Rama rikthen në vëmendje afganët

Politikë

Forumi Ndërkombëtar mbi Përkujtimin e Holokaustit/ Rama rikthen në vëmendje afganët

Publikuar

-

cna lajme politike

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë në Forumin Ndërkombëtar mbi Përkujtimin e Holokaustit dhe Luftën kundër Antisemitizmit

Në fjalën e tij ai është ndalur tek historia e Holokausit dhe tek ndihma që ka dhënë Shqipëria duke hapur dyert për Hebrenjtë, njësoj siç po e bën tani më Afganët.

Siç kishim ne nevojë para 30 vitesh tani jemi ne ata që do të ndihmojmë ata që kanë nevojë. Jemi krenarë që jemi pjesë e muzeut të Holokaustit, të kësaj historie si një nga vendet që në vitin 2004-2005 kemi ndihmuar edhe hebrenjtë të shpëtojnë. Në kurikulat paramësimore nxënësit tanë do e mësojnë historinë e Holokaustit, si Shqipëria u bë një vend i sigurtë për hebrenjtë”, ka thënë Rama.

LEXO EDHE:  Në prag të zgjedhjeve/ Meta kërcënon Ramën

Pyetje se “si e keni luftuar antisementizmin”, Rama i është përgjigjur: “Pikë së pari antisemitizmi lidhet me njerëzit. Dhe lufta kundër tij nuk është vetëm kundër fenomenit, por kundër ideve të njerëzve, mentalitetit, racizmit të tyre”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Kurioz si do drejtojë një arkitekt në Prishtinë”/ Rama uron kandidatin e LDK

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka uruar kandidatin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Përparim Ramën  për fitoren në Prishtinë.

Përmes një postimi në Twitter kreu i qeverisë ka shprehur kuriozitetin për impaktin që do të ketë një kryebashkiak arkitekt.Gjithashtu, Rama ka uruar të gjithë kandidatët e rinj të zgjedhur në komunat e Kosovës.

LEXO EDHE:  "Rama do të qërohet nga ky vend"/ Ish deputeti demokrat, s'përmbahet më

“Shumë kurioz për impaktin që do të ketë në Prishtinë një kryebashkiak arkitekt, risi interesante në një realitet sfidues! Urime Përparim Ramës dhe mbarësi e sukses atij dhe të gjithë të zgjedhurve të rinj në krye të komunave të Kosovës.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Doja të bëhesha mjek, por përfundova tek Bujqësori”/ Bamir Topi rrëfen të pathënat

Publikuar

-

Nga

Ish-presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi ka zbuluar detaje nga jeta e tij personale. I ftuar në emisionin “Dola te Ola” në News 24, Topi tregoi se dëshira e tij në vegjëli ishte të bëhej mjek.

Ai ka studiuar në Universitetin Bujqësor të Tiranës, në Fakultetin e Mjekësisë Veterinare dhe gjatë programit zbuloi se ka shkuar aty pa dëshirën e tij, kjo për shkak se dy vëllezërit e tij, ishin me arsim të lartë dhe në atë kohë bursat e studimit për familje ishin të kufizuara.

Ish-presidenti pohoi se në atë shkollë ka marrë një eksperiencë të jashtëzakonshme për jetën, teksa tregoi edhe për marrëdhëniet që ka patur me kolegët gjatë kohës që ai drejtonte Këshillin Shkencor të Institutit të Kërkimeve Veterinare, me të cilët ka vijuar të mbajë marrëdhënie  të mira edhe pas shkëputjes.

LEXO EDHE:  Ngjarja në Velipojë/ Basha nga Holanda “shigjeton” Ramën: Shteti mbron krimin, shqiptarët në rrezik

LEXO EDHE:  Vendimi surprizë i Ramës/Çfarë ka ndryshuar sotAi gjithashtu gjatë rrëfimit të tij, zbuloi edhe dilemën e madhe që kishte në momentin që iu propozua t’i futej politikës në vitin 1996.

“Kisha një marrëveshje me veten që nëse do të futesha në politikë do ta lija profesionin”, tha Nishani, teksa theksoi se politika ndryshe nga universiteti, është e mbushur plot të papritura dhe intriga./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“E kam të vështirë ta kapërdij!”/ Kulluri bën reagimin e fortë pas deklaratës së Bashës

Publikuar

-

Nga

Trump i pafajshëm/ Kulluri: Këta që e etiketuan si armik nga Tirana nuk e di ç’kanë për të thënë!

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar, Edvin Kulluri, ka dalë me një reagim në rrjetet sociale, pas deklaratave të Lulzim Bashës, i cili tha se ka qenë 17 vjeç ka lidhur besën me Sali Berishën dhe se ai është i vetmi që ka bashkëpunuar në politikë.

Kulluri shkruan se Basha duhet të tërhiqet nga gënjeshtra e sotme ose të konfirmojë dikush tjetër bisedën që ka bërë.

“Te dashur miq! Sado te perpiqem mos te merrem me kete njeri, ky eshte aq “talent” saqe eshte e pamundur te mos them edhe sot dy fjale!

Duke mos e perjashtuar faktin qe i ka dhene doren Berishes 17 vjec ne takime ku ka perkthyer, kete punen e “beses” per demokracine dhe te miren e PD e kam te veshtire ta kaperdij!

Pervec dores Berisha e shumta mund ti kete dhene ndonje autograf, ndersa Basha mund ti kete thene “faleminderit doktor”!LEXO EDHE:  Vendimi surprizë i Ramës/Çfarë ka ndryshuar sot

LEXO EDHE:  Ish ministri i “përvishet” Ramës/ “E ka kthyer Parlamentin në zyrë noteriale”

Genjeshtrat pa hesap ne dite hallit i kuptoj, por ky ka nje histori shumevjecare genjeshtrash edhe kur s’ka patur halle si keto te Kuvendit dhe firmave te shumices per ta larguar!

Eshte i vetmi njeri qe kam njohur dhe bashkepunuar ne politike qe genjen kot dhe pa asnje arsye!

Ose duhet te terniqet nga genjeshtra e sotme ose duhet ta konfirmoje dikush tjeter biseden qe paska bere me Berishen!”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE