Connect with Us

Sheikët e Newcastle ofrojnë 1 miliard euro për Interin

Seria A

Sheikët e Newcastle ofrojnë 1 miliard euro për Interin

Publikuar

-

Tashmë paratë e sheikëve tentojnë të futen edhe në futbollin italian, pasi kanë prishur jo pak tregun në Angli, siç ankohen një pjesë e skuadrave të Premier League.

Fondi për Investime i Arabisë Saudite, i cili pak javë më parë bleu Newcastel, duket se është i interesuar për të blerë edhe skuadrën e Interit, për një shifër prej 1 miliard eurosh.

Sipas gazetës italiane “Liberto”, bisedimet mes pronarit të Interit, grupit kinez “Suning” dhe fondit saudit janë në një fazë të avancuar.

PIF-i sapo i ka blerë 80 për qind të aksioneve në klubin e Premierligës për rreth 350 milionë euro dhe sipas mediave italiane, tani është i gatshëm të bëjë edhe një investim shumë më të madh.

Bisedimet mes fondit dhe “Suning” nisën vitin e kaluar, por ishin pezulluar përkohësisht pas njoftimit për krijimin e Superligës Europiane në prill.

Tani, bisedimet kanë rifilluar dhe takimi i fundit mes palëve ishte më 15 shtator, në ditën kur Interi priti Real Madridin në “Giuseppe Meazza” për një ndeshje të Ligës së Kampionëve.

Një ofertë në vlerë prej 1 miliard eurosh është në tavolinë dhe familja Zhang, thuhet të jetë e joshur për ta pranuar atë, duke e parë gjendjen e rëndë financiare të “Suning”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Seria A

Zbutet Mourinho, nis më në fund të lavdërojë Marash Kumbullën

Publikuar

-

Nga

Zhoze Murinjo duket se pak nga pak po ndryshon mendje rreth Marash Kumbullës. Edhe pse mbrojtësi shqiptar nuk është ndër alternativat kryesore për prapavijën e skuadrës kryeqytetase, trajneri portugez ka filluar që t’i kushtojë më shumë vëmendje e sot edhe një elozh të veçantë.

Duke folur para gazetarëve në konferencë për shtyp, Murinjo ka theksuar se e rëndësishme ishte që të vlerësohej kontributi i emrave si Marash Kumbulla, të cilët luanin më pak, por mbështetnin ekipin dhe jepnin maksimumin në fushë.“Duhet t’i jepet meritë lojtarëve që nuk luajnë shumë, si në rastin e Diauara, i cili gjithsesi ka punuar shumë gjatë javës, edhe pse luan pak. Lojtarët që luajnë, e bëjnë me gjithë grintën dhe miqësinë që nevojitet. Si Kumbulla, i cili hyn për të luajtur një minutë, por ka ndalur një aksion të rrezikshëm, mori të verdhë dhe hidhet në mes të goditjes së dënimit kundërshtare. Ka mbuluar një gjigand si Milinkoviç dhe del i lumtur pasi ka bërë shumë”, shpjegoi Murinjo para gazetarëve.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Surprizon Shevchenko: Do të bëj tifo për Milanin, por jo kundër Genoas

Publikuar

-

Nga

“Do të bëj tifo për Milanin, por jo kundër Genoas”. Është shumë i qartë trajneri Andriy Shevchenko, që të mërkurën do të përballet për herë të parë si kundërshtar me Milanin e tij, por pranon se në kokën e tij në këto momente është vetëm Genoa.

“Sigurisht që do të jem i emocionuar, por tani po përpiqem që ti bllokoj emocionet, sepse bën pjesë në punën time. Jam një profesionist dhe u kam premtuar tifozëve të Genoas që do të jap maksimumin këtu. Prandaj do të bëj ç’është e mundur që të vendos Milanin në vështirësi”, ka thënë në konferencën për shtyp përpara ndeshjes trajneri ukrainas.Shevchenko deklaron se është profesionist dhe tashmë vendon vetëm për Genoan, por nuk mohon se kjo do të jetë një ndeshje shumë simbolike për të, pasi do të presë në shtëpinë e re, skuadrën me të cilën ka fituar gjithçka kur ishte lojtar.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Shifrat tradhtojnë Reinan, më i dobëti mes 20 titullarëve/ Strakosha shpreson

Publikuar

-

Nga

Situata e portierit te Lazio vijon të jetë një problem që duhet zgjidhur. Reina është përzgjedhur nga trajneri si titullari për këtë sezon, mirëpo, forma dhe shifrat nuk janë aspak në favorin e tij. Portieri spanjoll nuk po ofron asnjë garanci për skuadrën dhe goleada në ndeshjen e fundit ndaj Napolit ka nxjerrë edhe një herë në pah këtë çështje te bardhekaltrit.

Situata e Pepe Reinës ka një fakt kryesor që shqetëson më së shumti: Raporti mes gjuajtjeve dhe pritjeve. Në Serinë A ka qenë çdo ndeshje titullar. Në 14 ndeshje të zhvilluara ka pësuar 25 gola në 55 gjuajtje të regjistruara në kuadrat. Raporti mes golave të pësuar dhe pritjeve është 54.5%. Përqindja më e ulët mes 20 portierëve titullarë të kampionatit ose që të paktën kanë zhvilluar më tepër sesa 3 ndeshje.Më mirë sesa ai bëjnë edhe Montipo i Veronës (57%), Consigli i Sassuolos (58%), Cragno i Cagliarit (59%), Belec i Salernitanës (60%), Zoet (55%) e Provedel (63%). Pra portierët e skuadrave që kanë pësuar më shumë humbje në kampionat.

Kësisoj, në këtë situatë, Strakosha – shkruan Corriere Dello Sport, portieri që ka luajtur vetëm në kupë deri më tani, shpreson që të jetë në kuadrat edhe për ndeshjet e Serie A. 26 vjeçarit i skadon kontrata në fund të këtij sezoni, një portier i shkëlqyer deri në momentin kur i vendos gradimi i Reinas titullar. Prej tij, shihet dëshira për të luajtur deri në fund shanset e tij.

LEXO TE PLOTE