Connect with Us

Rënia e trishtueshme e Roger Federerit, jashtë top-10 të ATP

Sport

Rënia e trishtueshme e Roger Federerit, jashtë top-10 të ATP

Publikuar

-

Ishte thjesht çështje kohe. Roger Federer nuk do të jetë në top-10-shen e ATP javën e ardhshme për herë të parë që nga janari 2017. Zvicerani ka marrë pjesë në vetëm gjashtë turne në dy vitet e fundit dhe i është nënshtruar pёrsёri një operacioni në gju pas Wimbledonit.

Në Wimbledon, në setin e fundit të luajtur deri më tani, u mposht 6-0 nga polaku Hubert Hurkacz me kёtё tё fundit qё me suksesin i tij në Indian Wells ndaj Frances Tiafoe e ka zbritur Federerin praktikisht në vendin e 11 në klasifikimin botëror.

Është një shenjë tjetër e një epoke që po përfundon, dhe siç ndodh shpesh në këto raste, gëzimi për ta jetuar bashkëjeton me nostalgjinë për atë që humbet. Për ta besuar duhet të dëgjosh Valentino Rossin, që konsiderohet një model në sport, i cili ka rrëfyer “paranojën” e tij para garës së fundit të sezonit në MotoGP të sezonit, që do të shënojë gjithashtu lamtumirën e tij nga Kampionati Botëror.

Federer, i cili hyri për herë të parë në top-10 në maj të vitit 2002, mbeti në këtë grup elite për gjithsej 968 javë, nga të cilat 734 radhazi, nga 14 tetori 2002 deri më 6 nëntor 2016. Askush nuk ka mundur të qëndrojë për një periudhë kaq të gjatë në top-10.

Në vendin e dytë në këtë renditje është Rafa Nadal. Tenisti nga Mallorca do të nisë të hënën javën e tij të 839-të mes 10 më të mirëve të botës. Spanjolli ka 2 350 pikë avantazh ndaj Federerit, por nga tani deri në fund të sezonit ai do të humbasë 940 pikë. Dhe ai nuk do të kthehet në fushë para vitit 2022.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Seria A

Zbutet Mourinho, nis më në fund të lavdërojë Marash Kumbullën

Publikuar

-

Nga

Zhoze Murinjo duket se pak nga pak po ndryshon mendje rreth Marash Kumbullës. Edhe pse mbrojtësi shqiptar nuk është ndër alternativat kryesore për prapavijën e skuadrës kryeqytetase, trajneri portugez ka filluar që t’i kushtojë më shumë vëmendje e sot edhe një elozh të veçantë.

Duke folur para gazetarëve në konferencë për shtyp, Murinjo ka theksuar se e rëndësishme ishte që të vlerësohej kontributi i emrave si Marash Kumbulla, të cilët luanin më pak, por mbështetnin ekipin dhe jepnin maksimumin në fushë.“Duhet t’i jepet meritë lojtarëve që nuk luajnë shumë, si në rastin e Diauara, i cili gjithsesi ka punuar shumë gjatë javës, edhe pse luan pak. Lojtarët që luajnë, e bëjnë me gjithë grintën dhe miqësinë që nevojitet. Si Kumbulla, i cili hyn për të luajtur një minutë, por ka ndalur një aksion të rrezikshëm, mori të verdhë dhe hidhet në mes të goditjes së dënimit kundërshtare. Ka mbuluar një gjigand si Milinkoviç dhe del i lumtur pasi ka bërë shumë”, shpjegoi Murinjo para gazetarëve.

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

Lojtari më i shtrenjtë i Premier League, ylli i Guardiolës i vendosur për klubin e fundit të karrierës

Publikuar

-

Nga

Jack Grealish u transferua këtë merkato verore te Manchester City, me trajnerin Pep Guardiola që e kërkonte me çdo kusht yllin e kombëtares së Anglisë. Dhe, në fakt për t’ia vendosur në dispozicion trajnerit spanjoll, drejtuesit e “Qytetarëve” shpenzuan plot 100 milionë paund për të bindur Aston Villa-n, teksa e bënë 26-vjeçarin lojtarin më të shtrenjtë në historinë e Premier League.

Ndërsa po luan sezonin e tij të parë me fanellën e City, Grealish shpeshherë ka dhuruar “grimca” nga talenti i tij, teksa pritshmëritë për të janë të larta. E ndërkohë që po shijon jetën e re në Manchester, Grealish nuk e harron dashurinë për Aston Villa-n dhe së fundmi është shprehur se do të rikthehet për ta mbyllur karrierën pikërisht me klubin nga Birmingham.“Aston Villa është një klub i cili do të mbetet në zemrën time, në fund të ditës unë jam një fans i tyre. Shpresoj të rikthehem aty një ditë, e gjej shpesh veten time duke menduar për Aston Villa. Edhe Ashley Young pasi u largua, në fund u rikthye aty dhe unë dua të bëj të njëjtën gjë. Jam 100%i bindur për këtë”, theksoi Grealish.

LEXO TE PLOTE

Sport

I mahniti të gjithë në Angli, mesfushori i Shpresave firmos kontratë të re trevjeçare

Publikuar

-

Nga

Anis Mehmeti është bërë brenda pak muajsh një nga emrat më të përfolur në kategorinë e tretë angleze. Futbollisti i cili është bërë pjesë e Uajkomb, po shënon me vazhdimësi dhe po tregon aftësi të jashtëzakonshme me skuadrën e cila është kthyer në pretendente për ngjitjen në kategorinë e dytë.

Ndaj pakkush kishte dyshim që për të do të vinte shpejt edhe momenti i firmës në një kontratë të re profesioniste, në mënyrë që të sigurohej e ardhmja e tij në klub, por edhe kushte më të mira financiare pasi deri tani ai trajtohej si një lojtar që vinte nga akademia. Mesfushori i përfaqësueses Shpresa, sot ka nënshkruar një marrëveshje që e lidh deri në vitin 2024 me klubin në fjalë.

“Jam i lumturuar që hodhëm këtë firmë pasi ishte një rrugëtim i gjatë. Jam këtu që të qëndroj dhe dua të kthehemi përsëri në Championshp ”, ishin fjalët e Mehmetit pas firmës në intervistën që dha për faqen e klubit pas firmës së kontratës.

LEXO TE PLOTE