Connect with Us

Ministrja e Kulturës shkarkon drejtoreshën e Arkivit të Filmit

Aktualitet

Ministrja e Kulturës shkarkon drejtoreshën e Arkivit të Filmit

Publikuar

-

cna lajme aktuale

Ministrja e Kulturës, Elva Margati ka urdhëruar shkarkimin e Iris Elezit nga posti i drejtoreshës së Arkivit të filmit.

Sipas burimeve, bëhet me dije se shkarkimi i Elezit vjen për ”konflikt interesi në ushtrimin e funksionit publik”.

Ndërkohë, Kontrolli i Lartë i Shtetit ka kryer auditim nga data 08.09.2020 deri më datë 06.11.2020 në Drejtorinë e Përgjithshme të Arkivave.

LEXO EDHE:  Luan Daci thellon skandalin/ S’pyet as për SPAK, as për vendime gjyqsore

Sipas KLSH, nga verifikimet është konstatuar se nuk ka pajisje teknologjike për matjen e temperaturës dhe lagështirës.

“Nga verifikimi i ambienteve të arkivave shtetërore vendore në Lushnje, Rrëshen dhe Shkodër, u konstatua se nuk ka pajisje teknologjike për matjen e temperaturës dhe lagështirës (përjashtojmë këtu Arkivin Qendror)”, thuhet në njoftim./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Rama poston fotot/ “Përfundon Loti 5 i rrugës Kardhiq-Delvinë”

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktuale

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar përfundimin e plotë të Lotit të 5, në rrugën Kardhiq-Delvinë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale kryeministri ka deklaruar se po punohet intensivisht edhe në lotet e tjera të këtij projekti, në mënyrë që të shkurtohet distanca dhe të nxitet zhvillimi i turizmit.

“Përfundon plotësisht Loti 5 i Rrugës Kardhiq-Delvinë me gjithë veprat e artit (tombino rrethore, tombino box, mure mbajtëse e pritëse, një urë, një nënkalim).

Po punohet intensivisht edhe në lotet e tjera të këtij projekti për të shkurtuar kohën e udhëtimit drejt bregdetit të jugut e për të nxitur zhvillimin e mëtejshëm të turizmit”, shprehet Rama./ CNA.alLEXO EDHE:  Luan Daci thellon skandalin/ S’pyet as për SPAK, as për vendime gjyqsore

LEXO EDHE:  Shkarkimi i Metës/ Braho: Do të merren më shumë vota se kur u emërua president

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Rama emëron ish zëdhënësen e Ahmetajt drejtoreshë të Agjencinë e Turizmit

Publikuar

-

Nga

Pasi plotësoi kabinetit me 70% gra, Rama ka filluar emërimet edhe në institucionet e tjera të varësisë.

Ndër lëvizjet e fundit me emërimet e reja të tij, mësohet se është edhe Ori Kuçi.

Ajo është caktuar në krye të Agjencisë Kombëtare të Turizmit, aty ku Rama çoi sot edhe Vilma Bellon si zv.ministre.

Ori Kuçi ka pak përvojë në administratën publike dhe më shumë në sektorin privat.

LEXO EDHE:  Terri informativ për konratën me koncesionarin/ Kërkohet shkarkimi i ministrit

LEXO EDHE:  Terri informativ për konratën me koncesionarin/ Kërkohet shkarkimi i ministritNë vitin 2013 ajo punoi për disa kohë si këshilltare për mediat në kabinetin e ministrit Arben Ahmetaj.

Më pas u rikthye sërish në sektorin privat, ku menaxhon një dyqan kozmetike në zonën e ish-Bllokut.

Më herët pas kthimit nga studimet në Itali, Kuçi nisi të angazhohej në media dhe jetën publike, fillimisht me një emision radiofonik./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Apel qytetarëve për vaksinim/ Manastirliu “derë më derë” në Durrës

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktuale

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka vijuar me nismën e saj ‘derë më derë’ për t’u bërë thirrje qytetarëvë për vaksinim.

Ditën e sotme, ministrja është ndalur në zonën e Spitallës, në qytetin e Durrësit, ku u ka bërë thirrje qytetarëve për vaksnimin dhe u ka treguar rëndësinë që vaksina ka ndaj mbrojtjes së virusit.“Me Kryetaren e Bashkisë së Durrësit, për të folur sy më sy me banorët e kësaj zone, për rëndësinë e vaksinimit anticovid, në këtë Aksion Kombëtar në Mbrojtje të Jetës dhe Shëndetit”, shkruan Manastirliu.

LEXO EDHE:  Dhoma e Përfaqësuesve voton pro akuzave për shkarkimin e Presidentit Trump

LEXO EDHE:  Luan Daci thellon skandalin/ S’pyet as për SPAK, as për vendime gjyqsore

Bëjmë të ditur se ministrja herë pas herë u bën thirrje qytetarëve për vaksinimin dhe rëndësinë e tij./ CNA.al

LEXO TE PLOTE