Connect with Us

Ministria e Jashtme njofton kushtet e reja/ Ja si mund të hyni në Kosovë

Aktualitet

Ministria e Jashtme njofton kushtet e reja/ Ja si mund të hyni në Kosovë

Publikuar

-

cna lajme aktualitet

Ministria e Jashtme e Shqipërisë, njofton kushtet e reja për të hyrë në Kosovë nga dita e sotme, 13 tetor. Sipas njoftimit, të gjithë personat që duan të hyjnë në Kosovë, duhet të paraqesin:

– Certifikatën e vaksinimit të plotë kundër COVID-19;
– Dëshminë që keni kaluar COVID-19:
– test RT-PCR pozitiv i lëshuar jo më pak se 21 ditë dhe jo më vonë se 180 ditë ose;
– rezultat pozitiv i testit të antitrupave serologjik –IgG, lëshuar jo më shumë se 30 ditë para;
– Testi RT-PCR negativ, jo më të vjetër se 72 orë;
– Test i shpejtë antigjen negativ jo më të vjetër se 48 orë.

Për shtetasit e Republikës së Kosovës, si dhe personat me leje qëndrimi të përkohshëm ose të përhershëm në Kosovë, të cilët hyjnë në Republikën e Kosovës, në rast se nuk posedojnë një nga dokumentat e mësipërme, duhet të vetë-izolohen për 7 ditë. Këto persona duhet të plotësojnë një deklaratë për vetë-izolim në pikën kufitare përkatëse.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet në Kosovë/ PDK pranon humbjen

Nga këto rregulla përjashtohen:

– Personat të cilët hyjnë në Kosovë përmes aeroportit apo përmes pikave kufitare tokësore dhe largohen nga Kosova brenda tre (3) orësh, me kusht që në hyrje të nënshkruajnë deklaratën se do të largohen nga Kosova brenda tre (3) orësh;

– Personat, të cilët punojnë si transportues profesionist, me kusht që të respektojnë protokollin për transport ndërkombëtar për mbrojtje nga COVID-19;

– Shtetasit e Republikës së Kosovës që kanë dalë jashtë Kosovës në 12 orët e fundit;

– Qytetarët e huaj, të cilët kalojnë nëpër Kosovë përmes transportit të organizuar me autobus ose me linjë të rregullt ndërkombëtare, tranzit, me kusht që të nënshkruajnë deklaratën se do të largohen nga territori i Kosovës brenda pesë (5) orësh;

– Diplomatët e huaj, të akredituar në Kosovë;
– Personat nën moshën gjashtëmbëdhjetë (16) vjeç./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Zjarri në banesën në Gjirokastër/ Ndërron jetë në spital 12-vjeçarja

Publikuar

-

Nga

E rënë në Sarandë/ Shkrumbohet banesa, digjet brenda dhe 54- vjeçari

Ka ndërruar jetë në spital, 12 vjeçarja e cila u lëndua nga flakët që përfshinë banesën në Gjirokastër.

Pak më herët u raportua se e mitura kishte marrë plagë ndërsa ishte transportuar në spital.

Ndërsa në një njoftim të fundit nga policia, mësohet se 12 vjeçarja ka ndërruar jetë.

Gjirokastër/Informacion paraprak.Rreth orës 20:30, në sallën operative ka ardhur një telefonatë se në fshatin Dervician, Dropull, ka rënë zjarr në banesën e shtetasit I. N.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet në Kosovë/ PDK pranon humbjen

LEXO EDHE:  Ambasadori Reeker: Mirëpresim reformën në Shqipëri dhe bisedimet Kosovë - Serbi

Në momentin kur banesa është përfshirë nga flakët, brenda saj kanë qënë shtetasi  I. N., 49 vjeç dhe vajza e tij 12 vjeçare, ku si pasojë janë  dëmtuar dhe janë transportuar në spitalin Rajonal Gjirokastër për ndihmë mjeksore.

Në vendngjarje ndodhen shërbimet e policisë, grupi hetimor po punon për të përcaktuar shkaqet e rënies së zjarrit dhe zbardhjen e rrethanave të ngjarjes.

Njoftohemi nga Spitali se 12 vjecarja ka ndërruar jetë.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Rrebeshe shiu në Librazhd/ Shpërthejnë pusetat, përmbyten disa zona

Publikuar

-

Nga

Reshjet e dendura të shiut që kanë përfshirë vendin, kanë shkaktuar probleme në disa qytete të vendit.

Pas Vlorës, mësohet se probleme ka edhe në Librazhd.Rruga e Policisë, rruga e Spitalit, rruga që futesh në qendër të qytetit raportohet se janë përmbytur ku edhe ka pasur një shpërthim të ujërave të zeza./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Foto/ Shkrumbohet nga flakët banesa në Gjirokastër, lëndohet e mitura

Publikuar

-

Nga

cna lajme rajon

Një banesë është përfshirë nga flakët mbëmjen e sotme në fshatin Dervician të Gjirokastrës.

Sipasojë e flakëve mësohet se një vajzë rreth 16 vjeçe ka mbetur e lënduar. Nuk dihet ende gjendja e saj shëndetësore.Shkak i zjarrit dyshohet se  është bërë ngrohësja në banesë./CNA.al

LEXO TE PLOTE