Connect with Us

Magjistrati “nën akuzë”, i proceduar për përndjekje e rrëmbim, mund të bëhet gjyqtar

Lajme

Magjistrati “nën akuzë”, i proceduar për përndjekje e rrëmbim, mund të bëhet gjyqtar

Publikuar

-

Një student i vitit të tretë në shkollën e Magjistraturës, që aspiron të bëhet gjyqtar i Republikës së Shqipërisë rezulton i arrestuar dhe proceduar për akuzën e “Përndjekjes” dhe “Heqjes së paligjshme të lirisë”, e shoqëruar me kërcënime për kryerje të marrëdhënies seksuale me dhunë.

Në rrethana të paqarta i riu Elis Dine, është bërë pjesë e shkollës së Magjistraturës dhe tashmë ndodhet në fazën e marrjes së statusit të gjyqtarit Magjistrat.

Gazetari Elton Qyno ka investiguar rastin duke zbuluar se Elis Dine, në datën 26 prill 2013 ka rrëmbyer një vajzë të moshës 23-vjeçare me inicialet G.N, duke e futur me forcë në ambientet e makinës dhe më pas transportuar në drejtim të pyllit të Semanit me qëllim për ta future në një banesë të braktisur.

Ngjarja është parë nga kalimtarët të cilët kanë telefonuar policinë e Fierit, të cilët janë vënë në lëvizje duke kërkuar për lokalizimin e mjetit që mori me forcë vajzën e re.

Në dokumentacionin që ka siguruar ‘Ora News’ rezulton se mes dy personave Elis Dine dhe shtetases G.N ka patur një raport intim por më pas vajza ka vendosur ti japë fund kësaj lidhje.

LEXO EDHE:  Drejtësia e Fierit në Vetting/ Nga skandali seksual i gjyqtarit tek prokurorët e denoncuar

Ajo ka treguar se ish-i dashuri e ka kërcënuar dhe marrë me forcë në makinën e tij, nga Fieri në drejtim të Semanit. E gjithë kjo situatë është shoqëruar dhe me goditje me grushta brenda në makinë.

Gjatë rrugës, vajza ka tentuar në fshatin Topojan që të hapë derën e makinës dhe të hidhet me qëllim për t’u larguar, por Elis Dine, e ka kapur për flokësh duke e mbajtur me forcë, shkruan Ora news.

Teksa të dy ishin duke ecur rreth 30 metra larg banesës, vajza dhe Elis Dine kanë parë se pas tyre po vinte një makinë policie, e cila i ishte vënë në ndjekje automjetit që qytetarët raportuan në Fier se ishte rrëmbyer një vajzë.

Policia ka bërë arrestimin e Elis Dines, duke e akuzuar për “Përndjekje” dhe “Heqje të paligjshme të lirisë”.

Në 29 prill 2013, prokurori Enklid Gjini kërkoi në gjykatë masën detyrim paraqitje ndaj Elis Dines, kërkesë e cila u miratua nga gjyqtarja Irena Gjoka, e cila urdhëroi lirimin e të riut edhe pse e cilësoi arrestimin të ligjshëm.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lajme

Grabiten dosjet e pronave në zyrat e Këshillit të Qarkut të Vlorës

Publikuar

-

Nga

Dokumente mbi pronat në Dhërmi dhe një dosje letërkëmbimi mes prokurorisë së Vlorës dhe Drejtorisë së Administrimit dhe Mbrojtjes së Tokës, janë grabitur gjatë natës në Këshillin e Qarkut të Vlorës.

Ngjarja është denoncuar nga roja e objektit, i cili ka deklaruar se është kërcënuar nga autori me sende të forta, ndërsa dyshohet se grabitësi ka hyrë nga dritarja, ka marrë dokumente në zyrat e drejtorisë dhe më pas është larguar nga dera, duke kërcënuar sërish rojën e zyrave.

Kryetari i Kishit të qarkut Ervis Moçka tha për Euronews Albania se nuk mund të prononcohet pasi çështja është nën hetim, duke shtuar gjithashtu, se qytetarët nuk duhet të shqetësohen pasi Drejtoria e Administrimit të Mbrojtjes së Tokës ka përcjellë kopje të njehsuar të dokumentacionit të pronave në Kadastrën e Vlorës.

Burime konfidenciale bëjnë me dije se ne zyrë janë marrë një dosje letërkëmbimi me prokurorinë si dhe dokumente të ndarjes së tokës në bazë të ligjit 7501 në zonën e Dhërmiut.

LEXO EDHE:  Infektohet nga Covid-19 gjyqtari i Gjykatës së Apelit/ Reduktohen seancat

LEXO EDHE:  “Shkatërroi” vendimet gjyqësore dhe divorcoi kolegen/ Gjyqtari i Korçës me pasuri nga Erseka në TiranëAjo që bie në sy është fakti se grabitësi ka qëndruar shumë pak në zyrë, çka hedh hije dyshimi për një bashkëpunëtor të mundshëm brenda institucionit, që i ka treguar për vendndodhjen e dokumentacionit të kërkuar.

Të njëjtat burime bëjnë me dije se prej kohësh prokuroria ka nisur një hetim për çështjen e pronave dhe vërtetësinë e dokumentacionit të pronave pranë Agjencisë Shtetërore të Kadastrës së Vlorës, ndërsa dhe grabitja e zyrës së pronave në Qarkun e Vlorës dyshohet të ketë lidhje me dokumentar origjinal të reformës 7051, të cilat ndodhen në këtë zyrë.

Grabitja e dosjes së pronave rikthen edhe njëherë në vëmendje çështjen e pronave në bregdet, e cila vijon të jetë “Thembra e Akilit” në qarkun e Vlorës, ku presioni kriminal shkaktoi dorëheqjen e me shumë se 13 drejtorëve brenda dy vitesh në Kadastrën e Vlorës fakt ky i pranuar asokohe edhe nga drejtori i përgjithshëm Artan Lame./euronews

LEXO TE PLOTE

Lajme

ONE Telecommunications mbështet teknologjinë dhe inovacionin

Publikuar

-

Nga

ONE Telecommunications është gjithmonë një partner i rëndësishëm në eventet teknologjike, ndaj këtë herë nuk mungoi në “ThinkTech”, forumin inovativ dedikuar risive teknologjike dhe mundësive që u ofrohen të rinjve në këtë sektor.

Në këtë forum, mori pjesë znj. Ralitsa Guri, Kryetare e Bordit Drejtues të One Telecommunications, e cila foli për rëndësinë e lundrimit në një rrjet të sigurt. Interneti është burimi më i madh i informacionit dhe komunikimit, por si i tillë është i mbushur me kërcënime të vazhdueshme për sigurinë dhe mbrojtjen e të dhënave.

“Përdorimi i rrjetit është bërë pjesë e pandashme e jetës tonë. Transferimi i vazhdueshëm i të dhënave na ekspozon gjithmonë ndaj rrezikut. Vetëm vitin e shkuar teknologjia na ka mundësuar të bllokojmë 16,000 sulme të rrezikshme. Teknologjia ka rreziqet e saj, por na jep edhe zgjidhjet për tu mbrojtur. One është kompania e parë që ka përqafuar iniciativën “Clean Network”, e cila synon të mbrojë të dhënat e përdoruesve. Për të pasur një rrjet të shpejtë dhe të sigurt kushton shumë, por është detyra jonë për ta garantuar këtë.” u shpreh znj. Guri gjatë forumit “ThinkTech”.

Në rrugëtimin 1-vjeçar, ONE solli ndryshimin e duhur në teknologji, duke përmirësuar rrjetin dhe duke e shtrirë atë në të gjithë territorin e vendit, për të ofruar një shërbim më të mirë, pa prekur të ardhurat e abonentëve. Për këtë arsye One Telecommunications është certifikuar si “Best in Test” nga lideri ndërkombëtar i testimeve Umlaut.

LEXO EDHE:  Vettingu/ KPK merr vendimin për gjyqtarin e Vlorës, Florjan Kalaja

LEXO EDHE:  Vettingu/ KPK merr vendimin për gjyqtarin e Vlorës, Florjan KalajaPrioriteti i One mbetet ndërlidhja e njerëzve dhe komunikimi i vazhdueshëm. Për ta mbajtur këtë lidhje të pandërprerë, ONE ka investuar në rrjetin më të mirë duke u përmirësuar për të arritur tek çdo klient. Modernizimi i rrjetit në teknologjinë Ericsson dha mundësinë që të gjenerohen produkte shumë novatore, siç janë internet më i mirë për shtëpinë, telefona të mençur me pagesa të ulëta mujore, etj.

Qasja inovative e One ka mundësuar ofrimin e produkteve të personalizuara për grupmoshat e klientëve. Ndaj me paketat e reja Ultra Unlimitet, abonentëve u është dhënë mundësia për të mos i ndalur asnjëherë telefonatat, mesazhet, dhe të jenë gjithmonë online.

Një ekip i dedikuar dhe vizionar, i përbërë nga 60% vajza dhe gra, ka bërë të mundur që teknologjia të mbërrijë kudo. Shërbimi në dyqanet e One përmirësohet çdo ditë, duke trajnuar vazhdimisht stafin e shitjeve si dhe duke rimodeluar 90% të dyqaneve në funksion të eksperiencës më të mirë të klientit.

LEXO TE PLOTE

Lajme

Nga Gjiri i Lalzit në Shijak/ Defekti në rrjet lë pa energji elektrike disa zona në Durrës

Publikuar

-

Nga

Vdekja e elektriçistit në Gjirokastër/ Arrestohet drejtuesi i punimeve në OSSH, një tjetër nën hetim

Një avari në nënstacionin Sallmone ka bërë që sot të mbeten pa energji elektrike shumë zona në Durrës e Shijak.

Sipas njoftimit të OSHEE, mësohet se kanë mbetur pa energji elektrike Sukthi, Shijaku, Mamianasi, Gjiri Lalëzit, Shënvalashi etj.

Ndërkohë që në terren kanë dalë dhë grupet e avarisë dhe po punojnë për rikthimin e energjisë elektrike.

Njoftim për abonentët #Durrës

LEXO EDHE:  Gjyqtari i dënuar me 3 vite burg, jashtë Vettingut/ Darjel Sina çudit me ankesën ndaj KPK

LEXO EDHE:  “Shkatërroi” vendimet gjyqësore dhe divorcoi kolegen/ Gjyqtari i Korçës me pasuri nga Erseka në TiranëSi pasojë e një defekti në NST Sallmone, sot kanë mbetur pa energji disa zona në Durrës e Shijak:

Shijak, Breg Lumi, Sukth, Biznes gjate autostrades, “4 Rruget” Maminas – Shijak, Maminas, Sallmone, Gjiri i Lalzit, Kompleksi “Lura”, Shënavlash. Grupet e avarisë janë në terren dhe po punojnë për riparimin e avarisë dhe rikthimin e energjisë tek të gjithë abonentët./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE