Connect with Us

Kampionati botëror i kungujve/ Habit kultivuesi, ja me çfarë peshe garon

Kuriozitete

Kampionati botëror i kungujve/ Habit kultivuesi, ja me çfarë peshe garon

Publikuar

-

Në Half Moon Bay, Kaliforni, mbahet kampionati botëror i kungujve. Një kultivues amerikan ka habitur të gjithë sepse ka garuar me një kungull që peshon plot 993,8 kg.

Kultivuesi nga shteti i Uashingtonit fitoi kampionatin e 48-të Botëror të Kungujve, që u zhvillua në Half Moon Bay, Kaliforni. Jeff Uhlmeyer nga Olympia, shteti i Uashingtonit, mori një çmim prej 19,709 dollarë pasi kungulli i tij peshonte 993,8 kg.

Travis Gienger fitoi kampionatin në vitin 2020 me një kungull që peshont 1065,9 kg, kungulli më i rëndë i peshuar në Amerikën e Veriut. Video e kungullit të tij po bën xhiron e rrjetit./CNA.al

video

cna lajm show

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

Agjensia Hapsinore e Izraelit “sjell” planetin Mars në Tokë/ Çfarë synojnë austronautët?

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

Disa austronautë do të plot 4 javë duke pretenduar se janë në Mars. Por në fakt ata do të jenë duke jetuar në një version tokësor të “Planetit të Kuq” në shkretëtirën Negev të Izraelit.

Pse?

Sipas Daily Mail, misioni do të ndihmojë në dhënien e informacionit shkencëtarëve se si njerëzit përballen në kushte të kufizuara dhe të pazakonta, të tilla si ato që mund të përjetojnë në Mars.Ndërsa ekuipazhi, pajisjet dhe akomodimi janë në Izrael, të organizuar nga Agjencia Hapësinore e Izraelit, të gjithë do të menaxhohen nga ‘kontrolli i misionit’ në objektin e Forumit Austriak të Hapësirës në Innsbruck, Austri, shkruan CNA.al.

Simulimi i fundit njihet si AMADEE-20 . Pesë burra dhe një grua do të kalojnë katër javë duke jetuar në një objekt analog të Marsit me bazë në Tokë, të veshin kostume kozmike kur dalin jashtë dhe madje të ngasin një rover.

Ky është misioni i 13 -të ‘Astronauti Analog’ i drejtuar nga Forumi Austriak i Hapësirës, ​​një rrjet inxhinierësh të hapësirës ajrore dhe entuziastë të hapësirës që krijojnë teknologji dhe procese të nevojshme për një mision të ardhshëm të ekuipazhit në Mars./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT- Një shëtitje me parashutë në hapësirë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një kompani turizmi hapësinor bën të ditur se do t’iu dërgojë në stratsoferë me nëj parashutë në vitin 2024. E gjithë shëtitija në hapësirë me parashutë do të kushtojë rreth 50 mijë dollarë. World View Enterprises po punon në sistemin e bazuar në balona në Tucson, Arizona , ku thotë se do të marrë njerëz deri në një lartësi prej 100,000 ft ose 18 milje.

World View thotë se udhëtarët e saj do të shohin lakimin e Tokës dhe errësirën e hapësirës. Udhëtimet pritet të zgjasin rreth gjashtë deri në tetë orë, por ata planifikojnë të ofrojnë gjithashtu një aventurë pesë ditore ku udhëtarët do të fluturojnë mbi monumentet historike.

Secila nga kapsulat që i çon njerëzit në stratosferë do të jetë në gjendje të transportojë tetë pasagjerë, dhe udhëtimi përshkruhet si “i qetë dhe i butë”.Ndryshe nga opsionet e tjera të turizmit hapësinor, të tilla si Virgin Galactic dhe Blue Origin, i cili përfshin disa udhëtime me raketa dhe forca g, World View thotë se opsioni i tij i përshtatet të gjitha moshave dhe niveleve të fitnesit.

Drejtori i Përgjithshëm Ryan Hartman është shprehur se, ambicia është që të “ndryshohet biseda rreth turizmit hapësinor”, duke shtuar se nuk është një xhiro, është “shumë më e madhe dhe më e rëndësishme”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTO-Njihuni me njeriun me hundën më të madhe në botë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Mehmet Özyürek nga Turqia është njeriu me hundën më të madhe në botë. Hunda e tij është e gjatë 8.8 centimetra.

Ai është bërë pjesë e Librit të Rekordeve Guinness. Mehmet , fillimisht hyri në Guinness 11 vjet më parë.

Ndërkohë kompania njoftoi se ai e mbajti vendin e parë para të gjithë konkurrentëve të tjerë.“Mehmet Özyürek nga Turqia u konfirmua zyrtarisht si mbajtësi ynë i rekordit për hundën më të madhe në botë”, ka shkruar Guinness në Twitter.

Ende nuk ka ndonjë konkurrent që mund të rërzojë rekordin e Mehmet, si njeriu me hundën më të madhe në botë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE