Connect with Us

E pyesin për skandalin, i vetmi lojtar i Polonisë që vlerësoi tifozët e Shqipërisë: Ata jetonin për futbollin, më pëlqyen

Kombëtare

E pyesin për skandalin, i vetmi lojtar i Polonisë që vlerësoi tifozët e Shqipërisë: Ata jetonin për futbollin, më pëlqyen

Publikuar

-

Erdhën, panë, provokuan, fituan dhe u larguan. Ky ishte udhëtimi i polakëve në Shqipëri, atje ku Kombëtarja e drejtuar nga Sousa triumfoi në shifrat 0-1.

Menjëherë pas golit të shënuar do të niste festimi i Swiderskit para tifozëve shqiptarë. Provokimi ishte kryefjala e polakëve, teksa më herët kishte edhe disa situata të portierit Shezni me tifozët shqiptarë, mes ironisë që karakterizoi gardianin e Juventusit.

E teksa shishet e ujit shpërthyen drejt lojtarëve të Polonisë, sigurisht që nga kundërshtarët nuk mund të kishte vlerësime për atmosferën në “Air Albania”.

Por pavarësisht asaj që ndodhi, mbrojtësi që luajti kundër Shqipërisë, Pawel Dawidowicz, ishte i vetmi që ka vlerësuar tifozët shqiptarë. I pyetur nga gazetarët polak rreth sjelljes së tifozëve dhe skandalit, mbrojtësi i Veronës është shprehur:

“E dinim që duhej të ktheheshim me fitore dhe duhet të ishim sa më të përqendruar, në mënyrë që të mos na shpërqëndronte askush. Është kënaqësi që të luash në ndeshje të tilla. Mund të ndiesh atmosferën dhe tifozët. Mendoj se njerëzit atje jetojnë me futbollin. Më ka pëlqyer”, tha futbollisti polak.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kombëtare

Paradoksi në “Air Albania”! Policia ndaloi gjithçka, por zbulohet nga dolën shishet e ujit në duart e tifozëve

Publikuar

-

Nga

Në Air Albania nuk shkoi asgjë siç duhej për rezultatin e takimit ndaj Polonisë dhe njëkohësisht për imazhin e lënë nga Shqipëria. Të gjithë ishim përgatitur për një festë të madhe të futbollit, por rezultoi ndryshe.

Menjëherë pas golit të Swiderskit, lojtari polak shkoi te tifozët shqiptarë duke festuar para tyre. Kaq mjaftoi që mbështetësit e Kombëtares tonë të hidhnin shishet e ujit në drejtim të tij. Por në fakt është jo pak e habitshme pasi Policia e Tiranës nxori qysh në krye të herës njoftimin se shishet e ujit nuk duhej të futeshin në stadium.Kontrolli është ushtruar i rreptë dhe gjithçka ishte për mrekulli në nisje të takimit. Por çfarë ndodhi më pas? “Ora News” ka zbuluar se kompani të kateringut nisën që të shisnin shishe me ujë dhe njëkohësisht kanaçe me birra, duke krijuar gjithë rrezikun e madh.

Në çdo vend tjetër kjo evitohet dhe shitja bëhet vetëm në gota plastike. Por nga e gjitha kjo që ndodhi, merret mësimin se duhet të ushtrohet një kontroll i imtësishëm edhe në kompanitë e kateringut para nisjes së ndeshjeve.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

FOTO/ Jo vetëm shishe uji, gazetari polak: Tifozët shqiptarë goditën edhe me çakmakë e telefona

Publikuar

-

Nga

Përtej humbjes ndaj Polonisë ditën e djeshme në “Air Albania”, ajo që na shqetëson më shumë ishte sjellja e një grupi tifozësh të papërgjegjshëm që sulmuan me shishe uji lojtarët kundërshtarë në dy momente ndryshme.

Kjo detyroi arbitrin kryesor në minutën e 78 të ndërpriste për disa minuta ndeshjen. Ditën e sotme FIFA bëri një paralajmërim të ashpër për incidentet e krijuara në stadium, teksa gazetarët polakë nuk kanë ngurruar të bëjnë publike fakte të tjera.

Një prej tyre i pranishëm në stadium ka bërë një postim në “Twitter” ku duket qartë se tifozët “kuqezinj” nuk kanë gjuajtur vetëm me shishe, por edhe me çakmakë dhe telefona.

Në një video të publikuar ditën e sotme shihet se edhe nga kampi polak nuk ka qenë të “urtë” dhe “loja” me shishe i ka pëlqyer edhe atyre pasi ata kanë sulmuar tifozët shqiptarë në tribunën përballë.

Nuk dihet nëse për to do të ketë ndonjë ndëshkim, ndërsa për ne pritet një dënim shëmbullor.

 

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Incidentet në Shqipëri – Poloni, FIFA reagon ashpër: E patolerueshme, zero tolerancë për sjelljet e neveritshme

Publikuar

-

Nga

Incidentet me tifozët në dy ndeshjet e djeshme, Shqipëri – Poloni dhe Angli – Hungari kanë sjellë reagimin e FIFA. Organizmi botëror i futbollit i quan sjellje të papërshtatshme dhe të neverishtshme, teksa do marrin të gjitha masat sipas protokolleve.

“FIFA aktualisht po analizon raportet e dërguara mbrëmjen e djeshme mbi sfidat eliminatore të Botërorit në mënyrë që të marrë vendimit më të përshtatshme.FIFA dënon me forcë incidentet në sfidat Angli-Hungari dhe Shqipëri-Poloni dhe do të donte të deklaronte se ky qëndrim është i vendosur në refuzimin e çdo forme të dhunës, si dhe çdo lloj diskriminimi ose abuzimi. FIFA ka një qëndrim shumë të qartë, zero tolerancë ndaj sjelljeve të tilla të neveritshme në futboll”, thotë FIFA.

LEXO TE PLOTE