Connect with Us

Duka për përçarjet në PD/ Opozita shqiptare në momentet e saj më të vështira

Politikë

Duka për përçarjet në PD/ Opozita shqiptare në momentet e saj më të vështira

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka duke komentuar përplasjet brenda PD, tha se opozita shqiptare ndodhet në momentet e saj më të vështira.

I pranishëm në studion e “Now” me Erla Mëhillin, z. Duka theksoi se përplasjet në PD janë ende të paqarta.

“PD dhe opozita janë në momente më të vështira të vetat. Lind një pyetje këtu. Kjo u bë për shkak se konfliktohen kot me njëri me tjetrin. Ka fat Rama apo kanë sajuar ndonjë gjë? A ka fat apo e ka bërë vetë? Ju bëni sikur, pse shkoni në mbledhjen e PD? Mos shkoni në mbledhje”, tha ai.

LEXO EDHE:  Nesër do mbledhë kryesinë/ Basha: Do marrim vendimin e rëndësishëm, do nisë gara e vërtetë

Ai konfirmoi se mes aleatëve dhe Partisë Demokratike nuk ka asnjë bashkëpunim, që pas zgjedhjeve.

“Ne direkt pas zgjedhjeve nuk kemi asnjë lloj bashkëpunimi me PD. Mbase ato duke pasur problemet brenda vetes, nuk e gjejnë kohën për aleatët”, shtoi Duka./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Foltorja proces rizgjimi”/ Nishani thirrje demokratëve: Mos bini pre e provokimeve të keqdashësve

Publikuar

-

Nga

Mungoi në mbledhjen e Kuvendit Kombëtar të PD/ Sqarohet Nishani: Refuzoj të jem pjesë e teatrit absurd

Ish presidenti Bujar Nishani ka deklaruar se Partia Demokratikë ka hyrë në një lëvizje dhe në një proces rizgjimi dhe shprese.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Nishani u bën thirrje demokratëve që të mos bien pre e asnjë provokimi dhe provokatori, dhe të mos konsumojnë energji me keqdashës, të paguar sipas tij, me paratë e llumit  dhe drogës.

Ai ka shtuar se misioni i demokratëve sot është vetëm në interes të shpëtimit të PD nga rrjeta e zezë e merimangës.

“Partia Demokratike ka hyrë në një lëvizje dhe proçes rizgjimi dhe shprese.Ky proçes i vonuar por më i prituri është energji, vlerë, dinjitet e vullnet i qindra mijëra njerëzve të lirë që s’ka bir nëne që i merr peng.

I ftoj të gjithë demokratët, patriotët e ndershëm të këtij vendi, ata që as nuk shiten e as nuk blihen, të mos bien pre e asnjë provokimi dhe provokatori, të mos konsumojnë energji me keqdashës dhe të paguar me paratë e llumit të hajnisë dhe drogës.

Misioni i demokratëve sot është vetëm në interes të shpëtimit të PD nga rrjeta e zezë e merimagës ku e liga tenton me çdo forcë e me këdo të mundet, ta mbaj të lidhur peng.

E nesërmja e një PD-je, të lirë, të bashkuar, qytetare, moderne, e vitalizuar, do të jetë shërbimi më i i mirë për Shqipërinë dhe Interesin Kombëtar”, shkruan ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Oerd Bylykbashi tregon kurthin ku Rama kërkon ta fusë PD

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi gjatë emisionit “Now” të Erla Mëhillit, deklaroi se pas shkrimit për një pakt të mundshëm për zgjatjen e mandatit të vetingut, ka marrë shumë reagime brenda PD.

Z. Bylykbashi tha se kryeministri Edi Rama po synon që t’i ofrojë opozitës reformën territoriale me kushtin që të votojë zgjatjen e procesit të vetingut.

“Oferta që Rama po bën, unë e quajta ofertë në fakt ajo është përpjekje e Ramës për të arritur një objektv. Të marrë vetingun me kuptimin që të zgjasë mandatin e këtyre që janë aktualisht në detyrë që ne i kemi akuzuar. Ti zgjasi PD me duart asaj mandatin është fundi”, tha deputeti i PD.

LEXO EDHE:  “Opozita fasadë”/ Berisha “kërcënon” publikisht Bashën

LEXO EDHE:  “Teatri në dorë të Metës”/ Zbardhet aksioni opozitar

Ai tha se gjatë mbledhjes së kryesisë së grupit parlamentar të PD ka pasur pyetje ngacuemes dhe insinuata por edhe akuza për performancën e tij në të shkuarën.“Basha i vuri firmën duke thënë se nuk i kam lexuar reagimet por nuk i heq asnjë presje”, tha Bylykbashi.

Sipas tij Komisioni i Venecias thotë që vetingu duhet të jetë sa më i shkurtër, maksimumi 5 vjet dhe në vend të zgjatjes së mandatit mund të gjendet një zgjidhje tjetër.

“Nëse biem në këtë kurth dëmtojnë interesin e opozitës”, shtoi deputeti i PD për Qarkun e Durrësit./euronews

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Gjithçka ka mbaruar mes Berishës dhe Bashës”/ Topi: Pakt virtual për mos ta sulmuar njëri-tjetrin

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ish-presidenti Bamir Topi ka folur për marrëdhëniet mes ish-kryeministrit Sali Berisha dhe kreut të PD, Lulzim Basha.

I ftuar në Report Tv, Topi ka deklaruar se midis tyre ka pasur simbiozë të korrupsionit politik, që përkthehet në ‘gjueti shtrigash’ për personin e tretë që futesh në këtë lidhje.

Ish-presidenti ka theksuar se Berisha dhe Basha i kanë bërë gjërat së bashkë dhe se mes tyre ka një pakt virtual për mos ta sulmuar njëri-tjetrin.“Këta janë bashkë nga 2005, por jo vetëm formacion politik, por ndashin edhe interesa në ekzekutiv dhe të mëdha politike. Boll kanë folur tjerët. Nuk futen në akuzat për korrupsion material, por pranoj verdiktin që kanë marrë inst

Mis tyre ka pasur simbiozë të korrupsionit politik, që përkthehet në moral , përkthehet në gjueti shtrigash ndaj personi të tretë që futesh në këtë lidhje. Kjo po ndodh edhe 2021.

I kanë bërë gjërat bashkë, ka një pakt virtual për mos ta sulmuar njëri tjëtrin. Ai thotë Basha besëprerë, ai tjetri nuk flet, deri, simbiozë. Unë besoj që gjithka ka mbaruar mes tyre. Nëse dikush e rrit dozën e rrit edhe tjetri”, ka deklaruar Topi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE