Connect with Us

‘Do rezistojmë deri në pikën e fundit!’/ Banorët e Laprakës sërish në protestë

Aktualitet

‘Do rezistojmë deri në pikën e fundit!’/ Banorët e Laprakës sërish në protestë

Publikuar

-

Banorët e Laprakës kanë dalë sërish në protestë, duke kundërshtuar prishjen e shtëpive të tyre nga projekti i “Unazës së Madhe”.

Ata theksojnë se do të rezistojnë deri në fund duke kërkuar të dijnë  se çfarë do ndodhë me banesat e tyre, sepse nuk ka transparencë për projektin.

Ne jemi të indinjuar. Projekti nuk është transparent. Po dalim mes katër rrugëve. Për nesërmen jemi të pasigurt.”, është shprehur një prej tyre.

Një tjetër banor deklaroi se “janë 700 shtëpi që pritet të prishen. Projekti nuk është prezantuar tek neve si banorë. Ne do këmbëngulim, një pjesë janë legalizuar dhe një pjesë nuk janë legalizuar. Ka legalizim selektiv.

Qeveria duhet të na dëmshpërblejë, ndryshe ne nuk jemi në rregull. Shtëpi sociale ne nuk pranojmë, sepse kemi 30 vjet që derdhim djersë për atë banesë. Qeveria të mos ndajë njerëzit. Do rezistojmë deri në pikën e fundit.”/CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Kreu i Dhomës Amerikane: Shqipëria duhet të orientojë politikat drejt mundësive Euro-Transatlantike

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktualitet

Presidenti i Dhomës Amerikane, Enio Jaço ka deklaruar në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithsme, se Shqipëria duhet të orientojë politikat drejt mundësive euro-transantlantike, të përfitojë prej tyre.

Ai ka theksuar se Shqipëria duhet të luftojë ekonominë e zezë, informale, koston e së cilës, e paguajnë bizneset e ndershme dhe e marrin në konsideratë investitorë të huaj potencialë.

“Ka një shqetësim në rritje dhe pakënaqësi me politikat e brendshme të vendit. Indeksi i Biznesit, matësi vjetor i AmCham tregon se shumë shpesh praktikat në mënyrën e të bërit biznes nuk janë të drejta. Si rrjedhojë e kësaj situate, talente të reja profesionale janë duke parë mundësitë e largimit nga Shqipëria. Nëse duam të ndërtojmë vërtetë një ekonomi konkurruese, kjo është një kosto për të gjithë ne – përfshirë bizneset tona” u shpreh ai.

Jaço bëri një analizë të situatës ku operojnë bizneset, një pjesë e të cilave, punojnë në atë që ai e quajti ekonomi të pastër penalizohen nga pjesa tjetër e ekonomisë informale.

LEXO EDHE:  LSI nuk fshihet më/ Dërgon organizatoren e të rinjve në protestë

LEXO EDHE:  LSI nuk fshihet më/ Dërgon organizatoren e të rinjve në protestë“Sot janë tre hije që karakterizojnë ekonominë shqiptare. Është ekonomia e bardhë, e cila është e pastër, por është edhe ekonomia gri dhe ajo e zezë. Dhe ju (anëtarët) punoni në ekonominë e paster por jeni duke paguar kostot e anës së errët të ekonomisë. Kjo nuk është e drejtë dhe duhet të marrë fund” tha Jaço duke iu drejtuar kompanive anëtare.

Ai kërkoi nga qeveria më shumë përpjekje në krijimin e praktikave të drejta, konkurruese dhe të ndershme.

“Ne përgëzojmë Qeverinë për nismat në reduktimin e informalitetit të ekonomisë gri përmes faturimit elektronik të detyrueshëm por ne e inkurajojmë atë, që të bëjë më shumë përpjekje për të ç’rrënjosur ekonominë e zezë duke pranuar programet perëndimore mbi praktikat kundër pastrimit të parave. Këto masa do të rrisnin interesin e investitorëve seriozë drejt Shqipërisë”, tha ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Policia nis aksionin kundër vjedhjes së energjisë elektrike, biznesi i madh në lupë

Publikuar

-

Nga

Brenda pak ditësh policia e shtetit do të nisë aksion në të gjithë vendin për vjedhjen e energjisë elektrike.

Në një mbledhje të thirrur nga ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi dhe ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku me drejtuesit më të lartë të uniformave blu, është kërkuar që vjedhja e energjisë të jetë në fokusin e policisë së shtetit.

Kjo kërkesë e dy ministrave vjen pasi kryeministri Rama njoftoi krizën energjetike.

Euronews Albania mësoi nga burime se prioritet do jenë kontrollet në bizneset e mëdha, të cilat do duhet të monitorohen në bashkëpunim me OSSHE.

LEXO EDHE:  Merr flakë linja elektrike në një pallat në Vlorë/ Panik tek banorët

LEXO EDHE:  Dokumentet ekskluzive/ Ben Blushi kallëzohet penalisht për shtëpinë në DardhëReferuar raportit të Entit Rregullator të Energjisë, në vitin 2020 niveli i humbjes së energjisë elektrike përllogaritej 1.4 milionë megavat, nga të cilat rreth 60% vinte nga vjedhja e energjisë.

Nëse kjo energji do të shitej me çmimin mesatar të vjetshëm të bursës hungareze, ajo do të kushtonte 32,3 milionë euro.

Në vitin 2014 vjedhja e energjisë elektrike ishte një nga prioritetet kryesore të qeverië.

Në atë kohë bashkëpunimi mes uniformave blu dhe OSSHE çoi në arrestimin e qindra individëve të cilët u kapën duke vjedhur energji./euronews

LEXO TE PLOTE

Kronika

Nga grushtet tek pistoleta/ Zbardhet ngjarja, si u plagosen dy të rinjtë tek “ish-parku i autobusëve”

Publikuar

-

Nga

Janë zbardhur detaje të reja nga plagosja në zonën e Ish-Parkut të Autobusëve.

Të rinjtë Aleksandër Nikolli 27-vjeç dhe Xhulio Vela 25-vjeç u qëlluan me armë zjarri rreth orës 17:00, në kryqëzimin e rrugës “Ndre Mjeda” dhe “Frosina Plaku”.Të plagosurit kanë marrë plumba në pjesën e këmbëve. Ndërkohë të dy të plagosurit janë dërguar me urgjencë në spital ku po u nënshtrohen ndërhyrjeve kirurgjikale për të nxjerrë plumbat.

LEXO EDHE:  Katër anëtarë të një familje me Covid-19/ Banorët: Është tmerr kjo që po dëgjojmë

LEXO EDHE:  LSI nuk fshihet më/ Dërgon organizatoren e të rinjve në protestë

Sipas të dhënave paraprake mes dy të plagosurve dhe disa personave të tjerë ka pasur një sherr fizik. Dyshohet se në këtë sherr janë përfshirë rreth 5 persona. Më pas ky sherr ka shkuar deri në përdorimin e armëve të zjarrit./CNA.al

LEXO TE PLOTE