Connect with Us

ALBtelecom i bashkohet nismës globale të UN Women për fuqizimin e grave

Aktualitet

ALBtelecom i bashkohet nismës globale të UN Women për fuqizimin e grave

Publikuar

-

/

ALBtelecom, kompania më e madhe e telekomunikacionit në Shqipëri, nënshkroi anëtarësimin në Parimet e Fuqizimit të Grave (WEPs), një iniciativë globale për barazinë gjinore, e promovuar nga UN Women dhe UN Global Compact. Për të shpallur këtë risi për publikun u organizua një event në Akademinë ALBtelecom.

Duke pasur një histori të gjatë në treg, ALBtelecom ka treguar ndër vite një angazhim të vazhdueshëm për promovimin e grave në mjediset e punës, duke vendosur kështu rekorde frymëzuese në përpjekjet për arritjen e barazinë gjinore në të gjithë industrinë.

Aktualisht në ALBtelecom 61% e punonjësve janë gra dhe 43%  e pozicioneve drejtuese mbahet prej tyre, në sektorët më të rëndësishëm të kompanisë. Vetë ALBtelecom drejtohet nga një grua, duke shënuar një moment historik për vetë industrinë.

Në fjalimin e mbajtur gjatë eventit, CEO e ALBtelecom, Znj. Bilgen Aldan u shpreh krenare për drejtimin e një kompanie,  e cila ofron dëshmi konkrete të promovimit të grave në vendin e punës dhe ftoi të gjithë aktorët e mjedisit të biznesit ta konsiderojnë barazinë gjinore si një nxitje drejt suksesit të ndërsjellë.

LEXO EDHE:  ALBtelecom ofron 50% më shumë internet për të gjithë aktivizimet e paketave të reja nga konsumatorët celular

I pranishëm në event ishte edhe përfaqësuesi i UN Women Albania, Z.Michele Ribotta, i cili theksoi rolin kryesor që kompanitë e TIK si ALBtelecom mund të luajnë në tejkalimin e ndasisë ekzistuese digjitale mes gjinive, duke ofruar akses më të madh të grave dhe vajzave në aftësi, shërbime dhe vende pune në ekonominë digjitale.

Nënkryetarja e Bashkisë së Tiranës, Znj. Anisa Ruseti, e ftuar si folëse në event, vuri në dukje hendekun në nivelin e  pagave midis burrave dhe grave, dhe shprehu mbështetjen e bashkisë në avancimin e mëtejshëm të politikave në mbështetje të çështjeve gjinore.

Firmosja e WEPs është një angazhim për nxitjen e praktikave të biznesit që fuqizojnë gratë dhe përshpejtojnë barazinë gjinore në vendin e punës, për tregun dhe komunitetin.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Indrit Hoxha për 11 dhjetorin/ “Spektakël transparence që nuk e kemi parë në 30 vite”

Publikuar

-

Nga

Sekretari i FRPD-së, Indrit Hoxha deklaroi se në 11 dhjetor do të ketë një transparencë të plotë në marrjen e madateve nga komisioni i verifikimit.

Në një dalje për mediat, Hoxha theksoi se do të propozohen disa ndryshime të tjera në statutin e partisë, që Kuvendi ka të drejtë ta shkarkojë në moment kryetarin e partisë.

“Do ketë një transparencë në marrjen e madateve nga komisioni i verifikimit të mandateve të delegatëve dhe transparenca për prezencën e delegatëve që do marrin pjesë te 11 dhjetori, një spektakël transparence që nuk e kemi parë në 30 vite. Do kthejmë primaret, krijimi i fraksioneve, do shpërndajmë dhe një kartë për dashamirësit e PD dhe votuesit tradicionalë të PD që të kenë mundësi të zgjedhin përfaqësuesit e tyre në çdo nivel politik.

Kuvendi ka kompetencë të shkrijë PD-në. Por para se të dalim te shkarkimi do propozojmë disa ndryshime të tjera në statutin e partisë që kuvendi ka të drejtë ta shkarkojë në moment kryetarin e partisë. 

Është vota që do vendosë. Kryesia është ilegjitime se ka 15 persona të zgjedhur me votë, ndërsa 26 te tjerë janë rrogtarë që nuk dihet ku e marrin rrogën, rrogtarë të Bashës. Do hedhim në votim riorganizimin total të Partisë Demokratike”, tha Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Agron Shehaj ‘braktis’ Bashën/ “Do jem tek Kuvendi i datës 11, aty është PD”

Publikuar

-

Nga

Vëzhguesit e mi janë përjashtuar”/ Shehaj pret përfundimin e procesit, ‘refuzon’ mediat

Agron Shehaj, është i ftuar mbrëmjen e sotme në “Opinion”, ku po diskutohet për Kuvendin e 11 dhjetorit.

Ai tha se ka verefikuar çdo dyshim dhe se do të jetë me datë 11, pasi beson se aty është Partia Demokratike.“Nuk ka kuptim të shkoj tek data 18, të paktën jo pa parë se çfarë është vendosur më datë 11. Ai (Basha) ka mbajtur të njëjtat qëndrime si gjithmonë, nuk njeh firmat, nuk njeh delegatët. 

Tani s’edi, do kemi dy parti? Njëri që thotë është e imja, njëri është e imja. Unë do të shkoj më datë 11 sepse mendoj që aty është Partia Demokratike, shumica sepse ka një pakicë që nuk do të jetë. Edhe dyshimet që kisha i hoqa duke bërë vetë verfikimet.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Plot 5200 delegatë në 11 dhjetor”/ Klevis Balliu: Transparencë e plotë përmes barcode

Publikuar

-

Nga

Paralajmërimi i CNA/ E konfirmon deputeti: Klevis Balliu do kandidojë me LSI-në

Ish deputeti i PD, Klevis Balliu ka deklaruar se plot 5200 delegatë që kanë firmosur do të jenë në Kuvendin e 11 dhjetorit.

I ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan me Blendi Fevziun, Balliu tha se çdokush mund të shohë nëpërmjet barcode-t me transparencë të plotë se kush është futur brenda Kuvendit Kombëtar.“Në radhë të parë, dua t’ju zbuloj numrin. Kemi 5 mijë e 200 delegatë që kanë firmosur e që do të jenë më 11 dhjetor. Duke klikuar aty tek barcodi çdo njeri mund ta shohë se kush është futur brenda Kuvendit Kombëtar. 

Edhe mediat mund ta verifikojnë këtë gjë përmes bar code-t. Është lehtësisht e aksesueshme, është bërë me anë të një teknologjie. Ne kemi dhe badge-t e kartat e identitetit me anë të të cilave verifikohet që ai person që po vjen aty, është vërtetë ai”, tha Balliu./CNA.al

LEXO TE PLOTE