Connect with Us

Vijojnë “internimet” në PD/ Kush e ka radhën pas Nokës?!

Politikë

Vijojnë “internimet” në PD/ Kush e ka radhën pas Nokës?!

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Vendimi personal i kreut të PD, Lulzim Basha për të përjashtuar ish-kryeministrin Sali Berisha nga grupi parlamentar i PD, vijon të sjellë përçarje të mëtejshme në këtë forcë politike.

Por, përtej kësaj ky vendim po tregon qartë se Lulzim Basha është një kryetar partie, autokrat dhe i paaftë.

Pas përjashtimit të Berishës nga grupi parlamentar, Basha duket se po vijon me politikën e tij, që ndëshkon çdo zë kritik kundër tij, apo çdo zë që i kërkon dorëheqjen.

Mbrëmjen e djeshme, e kishte radhën Flamur Noka, një ndër deputetët e PD i cili ka dalë i pari në krah të Berishës, pasi ky iu fundit u përjashtua nga grupi parlamentar, me një vendim personal të Lulzim Bashës.

Pas disa qëndrimeve kritike në media, dje Basha “ndëshkoi” Flamur Nokën.

Sërish me një vendim personal dhe të pakonsultuar me strukturat e partisë, Lulzim Basha shkarkoi Flamur Nokën si nënkryetar i Komisionit të Sigurisë dhe e paralajmëroi për përjashtim nga grupi parlamentar i PD.

Por, kush e ka radhën pas Nokës

Noka foli në media, e kritikoi Bashën, dhe ky e shkarkoi dhe e paralajmëroi me përjashtim nga Grupi Parlamentar.

LEXO EDHE:  Demokratët në zi/ Ndërron jetë zyrtari i PD-së

Por, edhe deputeti Oerd Bylykbashi ka mbajtur qëndrime kritike ndaj Lulzim Bashës. Dhe mesa duket po i vjen radha pas Nokës.

Nga ana tjetër, kujtojmë këtu se janë rreth 10 deputetë të PD që kanë dalë në krah të Sali Berishës. Dhe kanë pasur edhe qëndrime të forta kundër Bashës. Edhe këta do përjashtohen nga Basha?

Pra, tani PD është kthyer në një ish parti e vogël komuniste e drejtuar nga një kryetar i paaftë dhe autokrat që sillet si një Enver i vogël në krye të PD.

Enveri ata që përjashtonte, i internonte ose i pushkatonte. Por, Lulzim Basha këtë nuk e bën dot se jemi në demokraci, kështu që e ka filluar me përjashtime.

Përjashtimet ka në dorë dhe përjashtime bën.

Ndërsa, internimet ka filluar t’i bëjë duke distancuar deputetë që e ktitikojnë apo që i kërkojnë të japë dorëheqjen./CNA.al

Emrat/ Berisha i merr grupin parlamentar Bashës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Nga ujësjellësit tek Bypass i Vlorës/ Balluku: Hapet rruga për ndërtimin e projekteve të reja

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku në fjalën e mbajtur deklaroi se Qeveria ka miratuar 3 vendime për shpronësimet e banorëve që preken nga ndërtimi i infrastrukturës, në Vlorë, Patos dhe Roskovec.

“Kaloi 3 akte që janë të lidhur me shpronësimet në Bypass e Vlorës për të përfunduar punën e nisur në fillim sezonit veror 2022, shpronësimet në Patos për të vazhduar me projektin e shëtitores në kuadër të rilindjes së qytetit dhe në Roskovec që lidhet me punimet për ujësjellësin”, shprehu Balluku.

Më tej ajo nuk la pa përmendur as reformën e thellë që do të prekë ujësjellësit, për të ofruar shërbime sa më cilësore.

LEXO EDHE:  PD kërkon shpalljen e pavlefshme të zgjedhjeve në Kurbin

LEXO EDHE:  Kokalari: PD e ka kryetarin e saj dhe ai është Sali Berisha “Në Roskovec është pjesë e strategjisë për të investuar në të gjithë ujësjellësit në Shqipëri. Ne kemi nisur një reforme të thellë të sektorit që do të përfundojë brenda 12 muajsh dhe do të nis një mënyrë të re menaxhimi. 

Fondet e investuara në sektorin e ujit kanë rritur kushtet teknike të ujësjellësve, por nuk janë indikatorët që ne prisnim pas punës dhe shumës së madhe të investuar.

Pa cenuar pushtetin vendor, por duke pasur parasysh që shërbimet cilësore janë prioritet dhe do të nisim reformë për sektorin e ujit për të rritur menaxhimin në secilën Bashki’, shtoi Balluku./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ardi Veliu hyn në kabinetin e Ramës/ Merr postin e zëvendësministrit tek Infrastruktura dhe Energjia

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish drejtori i Policisë Ardi Veliu emërohet zëvendës-Ministër i Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë.

Lajmi është bërë i ditur sot në mbledhjen e Qeverisë.Ardi Veliu dha dorëheqjen pak ditë më parë nga drejtimi i Policisë me arsyetimin se do t’i përkushtohej familjes.

Por, tashmë rezulton se ai do të jetë pjesë e kabinetit qeveritar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha “ndez” Pogradecin/ Demokratët në “këmbë” për liderin historik, foto nga “Foltorja”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon takimet me demokratët në kuadër të “Foltores”, e cila ka për qëllim bashkimin e së djathtës dhe kthimin e Partisë Demokratike në vlerat dhe parimet e saj demokratike.

Pasditen e djeshme, “Foltorja” është ndalur në qytetin e Pogradecit, ku demokratët i kanë rezervuar një pritje të zjarrtë liderit historik të PD.

Kujtojmë këtu se deri tani, ish kryeministri ka mbajtur 17 Foltore, ku ka mbledhur shumë demokratë, të cilët i kanë kërkuar rikthimin në krye të PD dhe largimin e Lulzim Bashës.

LEXO EDHE:  TV Klan kundër ndjesës së Lulzim Bashës

LEXO EDHE:  TV Klan kundër ndjesës së Lulzim BashësMbledhja e Kuvendit Kombëtar ka qenë synimi kryesor i Berishës, i cili do të mbahet në datën 11 dhjetor./CNA.al

Në galerinë më poshtë, foto nga “Foltorja” e Berishës me demokratët e Pogradecit./CNA.al

LEXO TE PLOTE