Connect with Us

RREGULLORJA/ Arbitrat vepruan drejt, shpjegimi specifik i golit të Kilië Mbapesë kundër Spanjës (VIDEO)

Sport

RREGULLORJA/ Arbitrat vepruan drejt, shpjegimi specifik i golit të Kilië Mbapesë kundër Spanjës (VIDEO)

Publikuar

-

Goli i Kilië Mbapesë hapi shumë debate në finalen e Ligës së Kombeve, por rregullorja është e qartë, ndonëse shumë nuk janë aq të qartë lidhur me aksionin në fjalë. Por, edhe pse shumë i vështirë për t’u pranuar, pamjet e VAR-it konfirmuan golin që i dha trofeun Francës, ndërkohë që rregullorja flet si më poshtë:

– Një futbollist në pozicion jashtë loje, që merr një top nga një kundërshtar, i cili merr pjesë në aksion, përfshirë edhe një prekje të mundshme me dorë apo me krah, nuk konsiderohet që të jetë avantazhuar, nëse nuk bëhet fjalë për të “shpëtuar” me qëllim ndaj një rivali.

– Një “shpëtim” ekziston kur një futbollist, për të ndërprerë apo qoftë edhe nëse tenton të ndërpresë trajektoren, prek topin që po shkon drejt apo pranë portës, me çfarëdo pjese të trupit, përjashtuar këtu një prekje me dorë apo me krah.

E thënë ndryshe, edhe pse Mbape niset në pozicion jashtë loje, francezi nuk e prek topin, por ndërkohë Garsia jo vetëm tentoi që të ndërpriste trajektoren e topit, në të njëjtën kohë ai e prek sferën sadopak, prandaj goli quhet absolutisht i rregullt.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Seria A

Napoli i jep leksione futbolli Lazios dhe merr i vetëm kryesimin e kampionatit

Publikuar

-

Nga

Napoli ka dhënë sot një provë të mirëfilltë force, duke mundur me shumë lehtësi një ekip cilësor si Lacio e duke marrë përsëri i vetëm kreun e renditjes së Serisë A.

U deshën pak minuta lojë që të kuptohej qartësisht se Napoli do të ishte dominues. Zielinski e Mertens, që në 10 minuta e para shënuan dy herë dhe praktikisht përcaktuan fatin e sfidës, që foli vetëm për ekipin vendas.

Reagimi i Lacios ishte i vakët dhe nuk vonoi as goli i tretë, përsëri me Mertens, duke krijuar një diferencë të thellë që në gjysmë orën e parë të lojës.Pjesa e dytë ishte me më pak cilësi loje ofensive, por përsëri dominimi i Napolit ishte i dukshëm.

Në fund erdhi edhe goli i Fabian Ruiz, i cili vulosi një fitore të thellë 4-0 në këtë duel dhe shkëputi me 3 pikë Napolin nga ndjekësi më i afërt në kreun e renditjes.

LEXO TE PLOTE

La Liga

Reali përmbys Sevillas dhe shkëputet nga ndjekësit

Publikuar

-

Nga

Real Madrid i Karlo Ançelotit ka arritur sot një fitore për arratinë e parë të sezonit në kreun e renditjes së La Liga.

Madrilenët kanë siguruar sot një fitore me përmbysje përballë Seviljes dhe e shohin veten të shkëputur nga të gjithë ndjekësit në kampionat.Benzema, dhe Vinicius ishin protagonistët e triumfit mardilen, me brazilianit që vijon gjithnjë e më shumë të fitojë zemrat e tifozëve me paraqitjet e tij./ CNA.al

REAL MADRID-SEVILJA 2-1
32′ Benzema, 87′ Vinicius / 12′ Mir

LEXO TE PLOTE

Seria A

Shevcenko nis merkaton te Genoa, kërkon futbollistin shqiptar

Publikuar

-

Nga

Andri Shevçenko shpreson që entuziazmi që ka sjellë te Xhenoa ardhja e tij, të ndihmojë ekipin që të bëjë para në klasifikim dhe të shpëtojë nga zona e ftohtë. Por ai njëkohësisht është i ndërgjegjshëm se do të duhen përforcime në merkato nëse synon që ekipi të mbijetojë në Serinë A. Dhe duket se një qendërmbrojtës shqiptar është kthyer në objektivin e merkatos për të.

Sipas mediave italiane, Shevçenko ka hedhur sytë nga Zvicra, ku ka dërguar përfaqësues të klubit që të ndjekin qendërmbrojtësin Mirlind Kryeziu. Futbollisti po aktivizohet si titullar me Zyrihun dhe ka arritur që të fitojë një vend edhe në radhët e përfaqësueses së Kosovës.Ish-sulmuesi ukrainas ndjek me vëmendje lojtarin pasi është një qendërmbrojtësit e rrallë që luajnë me këmbën e majtë, si dhe për faktin që kosto e operacionit mund të jetë e ulët edhe në janar, meqë kontrata i përfundon në qershor 2022.

LEXO TE PLOTE