Connect with Us

Nga Klodian Tomorri/ Si u rrënua sektori energjetik nga tenderat korruptiv

Opinione

Nga Klodian Tomorri/ Si u rrënua sektori energjetik nga tenderat korruptiv

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ndonëse qeveria po përpiqet ta justifikojë rrënimin financiar të sektorit energjetik me krizën që po ndodh në tregun botëror, e vërteta është se qytetarëve po u ngarkohet fatura e një krize korrupsioni. Kjo nuk është demagogji, por matematikë. Konsideroni 4 vitet e fundit.

Në periudhën 2018-2021, Korporata Elektroenergjetike Shqiptare ka shitur rreth 4 Terra Vat energji elektrike në tregun e parregulluar duke arkëtuar plot 200 milionë euro. Këto janë të ardhura shtesë, veç të ardhurave të garantuara për mbulimin e kostove të operimit, mirëmbajtjes dhe investimeve në Kaskadë. Pse?

Çdo vit KESH shet 3.9 terra vat energji tek OSHEE për të furnizuar familjet dhe biznesin. Mbi këtë sasi, Ministria e Energjisë i përcakton KESH një çmim shitje të tillë, i cili garanton të ardhurat e nevojshme për të mbuluar plotësisht kostot e operimit të Kaskadës, por edhe investimet në HEC-e. Aktualisht ky çmim është 1.5 lekë për kilovat dhe i siguron KESH-it 6 miliardë lekë ose rreth 50 milionë euro të ardhura në vit.

Pra për ta thënë shkurt, KESH ka nevojë për 50 milionë euro në vit që të operojë Kaskadën e Drinit si dhe të financojë investimet për të cilat ajo ka nevojë. Por arkëton mesatarisht dyfishin e kësaj shume ose 100 milionë euro në vit. Pyetja tani shtrohet, ku kanë shkuar 200 milionë eurot shtesë që KESH arkëtoi në katër vitet e fundit?

Përgjigja është një; në tendera. Shpesh në tendera të çuditshëm, që nuk kanë lidhje as me sigurinë e furnizimit të vendit me energji, as me rritjen e efficencës në prodhimin e energjisë. Vetëm këtë vit ka dy shembuj ulëritës, të cilat tregojnë qartë se sa babëzisht menaxhohet Korporata Elektroenergjetike.

Në shkurt të këtij viti, KESH hapi një tender 20 milionë euro për ndërtimin e një rruge nga hidrocentrali i Vaut të Dejës në atë të Komanit. Në fakt ajo është një rrugë ekzsituese nacionale, që i përket Autoritetit Rrugor Shqiptar. Por babëzia për tendera kishte arritur deri në atë pikë, sa që KESH po bënte dhe tendera rrugësh. Tenderi u anullua për shkak se kompanitë u ankuan për korrupsion dhe më vonë filloi kriza energjetike. Por ky nuk është rasti i vetëm. KESH ka bërë tendera për parkime, për mole jahtesh dhe tragetesh, për zbukurim rrugësh me drita etj. Këtu fluturuan 200 milionë eurot.

LEXO EDHE:  Shenim/Ndaleni represionin

Nëse 200 milionë eurot do të ishin përdorur për të krijuar fondin e garancisë, një instrument i cili mbledh paratë në vitet e mira energjetike për t’i përdorur në kohe te veshtira, sot Shqipëria nuk do të kishte asnjë krizë energjetike. Çmimi i energjisë për biznesin e mesëm dhe të madh nuk do të kishte nevojë të rritej dhe borxhi publik i vendit nuk do të shtohej me 200 milionë euro për shkak të garancisë sovrane.

Në fakt, fondi i garancisë nuk është një projekt abstrakt. Krijimi i këtij instrumenti ka qenë në plan që në vitin 2010. Por babëzia për të bërë tendera ka qenë më e fortë se sa nevoja për të siguruar furnizimin e vendit me energji ndaj fondi ka mbetur thjesht në letër.

Shifrat tregojnë qartë se sektori energjetik shqiptar është i aftë të garantojë plotësisht furnizimin e vendit me energji edhe në kohë krizash globale si kjo, pa patur nevojë të zhytet në borxhe, të marrë subvencione nga buxheti i shtetit apo të rrisë çmimet për qytetarët.  Ndaj tani ka ardhur koha, që kompanitë publike të energjisë të vihen të gjitha nën hetim. Çdo tender, çdo qindarkë e shpenzuar dhe çdo transaksion për shitje apo shkëmbim energjie. Sepse është e qartë që kjo është krizë korrupsioni, e cila ka përgjegjës me emra./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Opinione

Thirrja e fortë e mjekut/ Pse sot duhet të jemi në krah të Berishës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Nga Dr. Alban Haxhi

Si një shtetas shqiptar, si një mjek i përkushtuar me profesionin dhe si një i ri me kontribute politiko-sociale ( në moshe të vogël), kam vullnetin dhe dëshirën e madhe për të evidentuar publikisht gjithë masakrën politike dhe regresin që po pëson shoqëria jonë në të gjitha kontekstet e saj.

Sot na rishfaqet një burim drite në fund të tunelit ashtu si dikur kur ishim aq të lumtur, të kenaqur, aktivë dhe karrieristë.

Dr. Alban Haxhi

Dikur ishim te emancipuar politikisht nën frymen e ngritjes, zhvillimit dhe shpreses nën figuren e Doktor Berishës, kjo nën kritikat dhe miratimet e prinderve apo dhe njerëzve që na rrethonin.

Dikush e kuptonte, dikush jo këtë ndryshim, shumë e përbuznin por rezultati sot është që ne jemi të emancipuar pavarësisht problemeve dhe pengesave të brendshme dhe të jashtme që kemi hasur.

Kanë ikur breza dhe ne po përfaqësojmë brezin aktiv të shoqërisë, por pa asnjë kompetencë sociale të gjallë.

Do doja një rikthim të Doktorit për ti dhënë jetë atyre ëndrrave që kemi ushqyer gjithmonë. Ai i ngriti, i rriti dhe sot nuk po gjejnë zgjidhje prej monstrave gjakpirëse të këtij sistemi.

Ata fshihen nën hijen e diplomatëve të huaj duke konspiruar dhe ëndrrën e këtij populli për të emigruar duke i dhënë të vetmen shpresë për t’u larguar që këtu! Fëmijët tanë nuk duhet të ndjehen si ne, atyre duhet t’iu premtojmë jetë, arsim, shëndetësi,sport dhe ekonomi ndryshe.

LEXO EDHE:  KLSH auditon prokurimet/ 19 për qind e procedurave anulohen

LEXO EDHE:  Naftëtarët në grevë urie/ Klodian Tomorri: Të mbyllet rafineria, po skllavërohen punëtorët

Shoqëria jonë po vdes drejt emigrimit për arsim, mirëqenie dhe autoktonitet sepse këtu nuk po e gëzojnë. Të gjithë janë të provuar dhe stërprovuar me gjuhën e dialogut dhe marrëveshjeve, gjë e cila ska funksionuar por vetëm ka sjellë përfitime personale për ta! Ka ardhur koha të bëjmë revolucion dhe këtë e bën vetëm Dr. Berisha. Ashtu siç di ta bëjë vetëm ai!

Shkurtimisht dua t’ju kujtoj :Problemet shëndetësore( gjithcka falas, por asgjë e zgjidhur)

Problemet arsimore ( ku secili prej nesh edhe kur fëmijët janë në shkolla shtetërote duhet t’i çojmë në 7 kurse private edhe kur arsimohen ndjehen të nënvlerësuar).

Probleme me pronën private.

Probleme me punësimin.

Probleme me mirëqënien, etj etj

Probleme me drogën ( ku fëmija është i ekspozuar në çdo kontekst dhe pretekst)

Mos të flasim për gjyqësorin…🤦🤦.

Të ngrihemi dhe të bëjmë revolucion, ndryshe jemi të destinuar të vdesim si shoqëri.

Shënim: Dr. Alban Haxhi, është Mjek Toksikolog dhe specializant në Gjinekologji, ZKM. / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Lulzim Basha nuk e shkarkon dot Mul Nokën me vendim personal

Publikuar

-

Nga

Është interesant rezultati që del nga konsultimi i statutit të PD dhe rregullores së brendshme të Kuvendit, për sa i takon rastit “Noka”.

Kompetencat e Kryetarit të Partisë Demokratike nuk shtrihen deri tek shkarkimi i deputetit Noka nga funksioni si nënkryetar i Komisionit të Sigurisë. Për shkarkimin ndiqen të njëjtat procedura si për emërimin e tij në atë post.

Kryetari Partisë Demokratike sigurisht mund të ushtrojë autoritetin e tij dhe si një zë shumë i fuqishëm në grupin parlamentar, mund të propozojë në grupin parlamentar shkarkimin e Zotit Noka.

Por vetëm kaq!

Lulzim Basha në grup është vetëm një votë.

Por Kryetari i Partisë Demokratike me statut ka kompetencen që të vendosë vetë për përjashtimin e Zotit Noka nga partia.

Në këtë rast, gjithe arsyetimet e dhëna për shkarkimin e Nokës nga posti i nenkryetarit të Komisionit të Sigurisë, mund të shërbenin mjaftueshem si motiv parimor dhe moral për vendimmarrjen e Lulzim Bashës duke e përjashtuar Zotin Noka nga Partia Demokratike.

LEXO EDHE:  Naftëtarët në grevë urie/ Klodian Tomorri: Të mbyllet rafineria, po skllavërohen punëtorët

LEXO EDHE:  Nga Carlo Bollino/Nga “Rambo”, tek e “besuara” e Zenit: Ministrat besnikë, në vend të ministrave teknikëNdërsa për sa i takon paralajmërimit të bërë për përjashtim të Zotit Noka nga grupi parlamentar, Statuti i PD nuk flet dhe nuk e rregullon këtë çështje.

Në të kaluarën Berisha dhe Rama kanë përjashtuar deputetë nga grupet parlamentare respektive për shumë më pak sesa kaq!

Por përvec traditës parlamentare, në këtë rast vlejnë rregullat e parashikuara nga Rregullorja e Kuvendit.

Sipas Rregullores së Kuvendit, për anëtarësimin në një grup parlamentar duhen 2 elemente.

Nga njëra anë vullneti i shprehur i deputetit, i plotësuar në deklaratën përkatëse dhe nga ana tjetër pranimi i tij në grupin e krijuar.

Nëse një prej këtyre elementëve mungon, nuk ka anëtarësim në një grup parlamentar. Nëse një prej këtyre vullneteve ndërron, ndodh përjashtimi nga grupi parlamentar. Në atë rast zotit Noka do i duheshin të paktën 6 muaj përpara se të shprehte dëshirën për tu anëtarësuar në një prej grupeve parlamentare ekzistuese apo të krijuara rishtazi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Zoti Xhafaj: Kushtetuta ka parashikuar thjesht Fundin e KPK

Publikuar

-

Nga

“Meta de facto kryetar i LSI”/ Xhafaj: Ka lidhje me disa goditje ndaj familjes sime

Në debatin e hapur lidhur me zgjatjen e mandatit te KPK  ka ndërhyrë edhe Fatmir Xhafaj, dikur kryetar i komisionit Parlamentar të Regormës në Drejtësi.

Nga paneli i studiove televizive Zoti Xhafaj me stilin e tij “as po as jo” sqaroi që “nëse palët nuk rënkan dakord për zgjatjen e mandatit të KPK, atëhere Kushtetuta ka parashikuar që funksionet i vijon KLGJ dhe KLP”.

Çfarë tha Fatmir Xhafaj:

‘ Reforma është në rrugën e duhur dhe po jep frytet e saj të para. Nuk them se ka ecur çdo gjë në mënyrë perfekte, kjo për një sërë faktorësh objektivë e subjektivë që kanë bërë që ritmi i procesit të ngadalësohet. Reforma po ecën në drejtimin e duhur.  Askush se kishte menduar se e keqja ishte kaq e madhe, sa ç’rezultoi nga skanimi i sistemit. këtë situatë e ndihmoi edhe sjellja e politikës, përpjekja për ta penguar e sot është ky realitet. Nëse vetë aktorët e sistemit të drejtësisë bëhen më aktivë në këtë proces, jam i bindur se kjo situatë do të zbutet dhe ka disa hapa siç është miratimi i hartës së re gjyqësore. Duhet plotësimi i vakancave dhe rritja e studentëve të shkollës së magjistraturës por pa cënuar cilësinë e tyre.

Thelbi lidhet me faktin se vitin që vjen mbaron mandati i KPK-së, por kushtetuta e ka parashikuar zgjidhjen kur mbaron i kalon KLP dhe KLGJ, zgjidhja është aty. Ka një opinion tek mazhoranca që zgjidhja më e mirë do ishte zgjatja e mandatit, në mënyrë që kur proces i filluar nga ky komision pra vettingu i gjyqtarëve dhe prokurorëve të mbyllet nga ky komision. Edhe zgjidhja tjetër është kushtetuese dhe ka avantazhe. Nuk ndërpritet vettingu vazhdon. Duhet të shihet se cili do jetë roli i ONM-së, pasi është jetik për qëndrueshmërinë dhe integritetin e këtij procesin. Duket lehtë, por tek zgjatja fillon problemi duhet një analizë e mirë për këtë. Do të ishte një bazë e mirë që të diskutohet edhe me opozitën. Duhet të analizohet pse do të bëhet ky ndryshim.”LEXO EDHE:  Nga Mero BAZE/Një qeveri teknike, socialistësh!

LEXO EDHE:  Bëhuni pjesë e Partisë Demokratike për Idealin dhe jo për interesat personale !

Ku mashtron Fatmir Xhafaj:

1- Kushtetuta në asnjë pikë nuk flet per opsione zgjatje të mandatit të KPK. Kushtetuta thote mandati i KPK perfundin ne 2022 dhe funksionet i kalojne KLGJ dhe KLP  PIKË. Zgjatja e mandatit NUK ËSHTË KUSHTETUESE. Ndryshe do ish po aq Kushtetues zgjatja me vendim Kuvendi i çdo afati kushtetues. Edhe i Kuvendit!!??? Një juristi si Xhafaj kjo nuk i falet.

2- Maxhoranca nuk ka fare hallin e gjetjes së nje mekanizmi më të pershtatshem. Ka një hall tjeter qe nuk e thotë por fuket të jetë aq i madh sa të detyroje Fatmirin të pështyje mbi reformën të cilen e njef si krijesen e vet. Një stature si Xhafaj nuk i shkon për shtat të spërdridhet kësisoj.

Ose reforma është shkruar dhe llogaritur mire ose qenka shkruar dhe llogaritur keq. Të dyja bashke nuk rrinë dot.

Ah Fatmir Fatmir!

LEXO TE PLOTE