Connect with Us

VIDEO-I infiltruari që po shkatërron protestat e qytetarëve/ Adriatik Lapaj dhe lidhja me Soros

Aktualitet

VIDEO-I infiltruari që po shkatërron protestat e qytetarëve/ Adriatik Lapaj dhe lidhja me Soros

Publikuar

-

cna lajme aktualitet

Rritja e çmimit të energjisë dhe jo vetëm ka bërë që qytetarët të organizohen në rrjete socioale për të protestuar.

Për të mos lejuar të ndodhë një gjë e tillë, duket se kryeministri Edi Rama ka marrë masat duke përfshirë në protestë njerëzit e tij.

Një nga këta dyshohet se është edhe Adriatik Lapaj, emeri të cilit fillimisht u denoncua nga avokati Altin Goxhaj.

Lidhja e Ramës, me Lapajn është Soros-i.

Lapaj nën petkun e aktivistit ka paralajmëruar se do të vijojë me protestat kundër rritjes së çmimeve të energjisë, gazit dhe karburantit.

Bëhet fjalë për të njëjtin Lapaj që në vitin 2015 është shfaqur hapur me Soros-in me miqtë e ngushtë të Ramës, duke marrë pjesë në fondacionin Shoqëria e Hapur për Shqipërinë e Soros.

LEXO EDHE:  “Nisi me tre kërkesa”/ Aktivisti Lapaj vijon me protestat: Nesër do të jem përballë Kryeministrisë

Këtë e dëshmon një video që daton me 29 Maj 2015, ku Lapaj  shfaqet gjatë një takimi me gazetarë dhe avokatë të qytetit të Elbasanit. Jo vetëm video, por një fakt tjetër që tregon lidhjen e tij me Sorosin është adresa e tij në Linked in, që tregon se është pjesë e Fondacionit të Soros.

Takimi kishte për qëllim njohjen e gazetarëve dhe pjesëtarëve të shoqërisë civile me asistencën që ofron fondacioni Soros nëpërmjet programeve të mbështetjes financiare për projekte që synojnë zbardhjen e publikimit të rasteve të personave që kanë abuzuar me detyrën./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Rama Pazar me Vuçiç?/ Agim Nesho: Nuk është aq naiv, po provokon Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Në të njëjtën linjë me ish-zv.kryeministren e Kosovës Edita Tahiri edhe diplomati Agim Nesho akuzon kryeministrin shqiptar për pazar me presidentin Vuçiç me qëllim konsolidimin e pushtetit të tij dhe në dëm të Kosovës.

Në studion e Debati në A2 CNN me Alba Alishanin ai tha se Rama po provokon Shqipërinë duke e quajtur bashkëpunuese të një aleance të gjerë si Gjermania e Franca.Unë mendoj që Rama nuk është naiv por për të kosnosliduar pushtetin e tij por ka bërë Pazar me Vuçiç në dëm të interesave të popullit shqiptar dhe Kosovës që Vuçiç të ketë hapësira të pakufizuara serbe dhe të Serbisë së madhe dhe provokon Shqipërinë që i jep leje, duke e quajtur si bashkëpunuese të një aleance të gjerë si Gjermania e Franca që mund të mbledhë hapësirat shqiptare, por në dëm të rregullit ndërkombëtar dhe konflikteve etnike”, tha Nesho.

LEXO EDHE:  Rritja e çmimeve/ Aktivisti i njohur: Kriza që do kapi Shqipërinë është e frikshme, gjithsecili të dalë në protestë

LEXO EDHE:  “Kodi Penal është i padrejtë”/ Avokati Lapaj: Një person që kapet me 2-3 ton drogë dënohet njëjtë si ai me 2-3 cigare hashash

Deklarata e Neshos vijmë pas mbledhjes në Beograd të Ballkanit të Hapur dhe deklaratave të dy liderëve, Rama dhe Vuçiç.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

’30 qershori’/ Haxhiu: Meta s’ka arsye morale të jetë President

Publikuar

-

Nga

Analisti Baton Haxhiu e komentoi vendimin e Gjykatës Kushtetuese për zgjedhjet lokale të 30 qershorit si një goditje për presidentin Ilir Meta.

Sipas Haxhiut, Kushtetuesja ‘e bëri Ilir Metën që moralisht qëndrimi i tij në karrigen e presidentit të jetë i paarsyeshëm’.

Analisti shtoi se edhe pse ai vetë ka humbur besimin tek Gjykata Kushtetuese me vendimet ‘përshkruese’ që ky organ ka marrë, vendimi i sotëm është rast i mirë që palët të mësojnë si të sillen me kushtetutën.Gazetari Andi Bushati u shpreh se votimi i 30 qershorit nuk ishte zgjedhje.

LEXO EDHE:  Policëve të lali Erit u ikën ora shpejt/ Zbulohet skandali me parkingjet

LEXO EDHE:  Rritja e çmimeve/ Aktivisti i njohur: Kriza që do kapi Shqipërinë është e frikshme, gjithsecili të dalë në protestë

“Mjafton të shohësh raportin e OSBE-ODIHR, nuk ka pasur në 30 vjet raport më të zi për një garë elektorale në Shqipëri. Nga njëra anë unë e kuptoj që askush nuk mund t’i marri zgjedhjet peng në Shqipëri, por a është një lloj pengmarrje edhe zgjedhjet në thundrën e një partie të vetme?”, deklaroi Bushati.

“Kur partia fillon të sillet si parti-shtet është shumë më e rrezikshme se shtyrja e zgjedhjeve me disa javë,” argumentoi Bushati./euronews

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Xhafaj: Ka përpjekje për të ndikuar drejtësinë e re

Publikuar

-

Nga

Çfarë po ndodh me mazhorancën?/ Fatmir Xhafaj sinkron me opozitën e Bashës?

Deputeti i PS-së Fatmir Xhafaj, shprehet se se ka përpjekje për të ndikuar në drejtësinë e re.

I ftuar në Syri Tv, Xhafaj tha se kemi 30 vjet që kemi këtë qasje me drejtësinë, dhe nuk mund të ndryshojë dot për tre vjet.Reforma e re e drejtësisë i ka dhënë fund ndikimit politik. Lufta mes institucioneve dhe përpjekjeve për të ndikuar në vendimmarrje është e pranishme, sepse kemi 30 vjet që kemi këtë qasje me drejtësinë, nuk mund të ndryshojë dot për tre vjet.

Drejtësia ka pasur influenca politike në vend e kjo gjë është e ditur. Shpesh herë Komisioni i Venecias keqcitohet. Komisioni i Venecias e ka certifikuar projektin kushtetues për reformën në drejtësi”, u shpreh Xhafaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE