Connect with Us

Historia e çuditshne/ Mori 358 milionë euro dhe festoi duke lënë 5 euro bakshish

Sport

Historia e çuditshne/ Mori 358 milionë euro dhe festoi duke lënë 5 euro bakshish

Publikuar

-

Veç ndeshjeve të përfaqësueseve, tema e ditëve të fundit ka qenë blerja dhe shitja e bujshme e skuadrës angleze të Premier Leagues, Newcastle.

Mike Ashley, ish-presidenti i skuadrës, festoi shitjen e Newcastle United për 358 milionë, me një varg pijesh për pesë orë, në të cilën ai dha një bakshish qesharak prej 5 eurosh.

Shefi i “Sports Direct” i dha fund sundimit të tij 14-vjeçar në St James ‘Park të enjten, duke u larguar nga klubi.

Marrja e kësaj skaudre nga fondi saudit u konfirmua përfundimisht nga Premier League pas disa muajsh përplasjesh ligjore, duke çuar në “një kusht që shteti të mos e kontrollonte klubin verilindor britanik”.

Tani, me 80 për qind të aksioneve të Newcastle që kaluan te Fondi i Investimeve Publike (PIF), Ashley nuk humbi kohë për të filluar festimet.

Sipas “The Sun”, 57-vjeçari dhe pesë shokë vizituan lokalin “Kings Arms” në Soho të Londrës. Ajo pasqyroi skena të gëzueshme të festimit në veri, ndërsa ‘Toons’ shikonin epokën e tij që po përfundonte gjatë natës.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sport

Tirana hap merkaton, gati dy super goditje në janar

Publikuar

-

Nga

Tirana mendon për merkaton e janarit. Kur duhen më shumë se 50 ditë nga hapja e transferimeve të lojtarëve, bardheblutë mendojnë të afrojnë të paktën dy lojtarë. Bëhet fjalë për një sulmues dhe një mbrojtës.

Tirana nuk ka alternativa në qendër të mbrojtjes, ndërsa i duhet një tjetër lojtar që të bëjë diferencën. E njëjta histori edhe për sulmin. Treshja titullare luan nga minuta e parë, ndërsa dy alternativa janë Beshiraj dhe Gjumsi.Dyshja nuk ka marrë hapësirën e mjaftueshme, ndërsa Shehi kërkon një lojtar titullar. Sulmuesin e ka kërkuar edhe gjatë verës, por drejtuesit nuk morën vendimin për ta afruar. Nga ana tjetër, dy afrikanët nuk po vijnë dhe realisht, Tiranës i duhen afrime në merkato.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Luhet sonte Angli-Shqipëri, Edi Reja fikson titullarët

Publikuar

-

Nga

Kombëtarja shqiptare e futbollit, nën drejtimin e trajnerit Edi Reja, ka zhvilluar mbrëmë përgatitjet e fundit në prag të ndeshjes me Anglinë. Seanca e fundit u zhvillua në terrenet stërvitore të kampusit universitar të Brunelit, në perëndim të Londrës.

Kuqezinjtë u kanë dhënë aty dorën e fundit përgatitjeve për këtë ndeshje ku luhen shanset e fundit që ka për të qenë pjesë e “play off”- it për Botërorin “Katar 2022”. Ndonëse trajneri Edi Reja pohoi në konferencë se formacionin ua deklaron lojtarëve pak para ndeshjes, dita e djeshme dha disa sinjale ndryshimi në formacionin e mundshëm ndaj anglezëve.

Prania e Cikalleshit në konferencë përkrah italianit shikohet si një sinjal ndryshimi në portë, ku gjasat janë që sot nga minuta e parë të jetë Tomas Strakosha në fushë, ndërsa kapiteni Etrit Berisha mund ta nisë nga stoli. Nedim Bajrami ishte në balotazh me Çekiçin, por mesfushori i Empolit pritet të jetë titullar.Dyshja e sulmit ndaj “Tre Luanëve” pritet të përbëhet nga Cikalleshi dhe Uzuni. Kuqezinjtë pritet të rreshtohen në fushë me modulin 3-4-1-2. Në fazën mbrojtëse ky modul shndërrohet në 5-3-2, ku Hysaj dhe Trashi mbyllin anët e mbrojtjes, e cila në qendër pritet të ketë treshen Ismajli-Kumbulla-Veseli.

Ndërsa kur sulmon Shqipëria, rreshtimi pritet të transformohet 3- 4-3, ku Gjasula dhe Bare kanë kontrollin e qendrës së mesfushës, ndërsa Bajrami shikohet si një furnizues për dyshen sulmuese.

Pra, ky pritet të jetë rreshtimi i mundshëm, por trajneri në disa raste ka surprizuar me ndryshimet në formacion pak para fillimit të ndeshjeve. Gjithsesi, trajneri Reja është i limituar në zgjedhje, për shkak edhe të mungesave dhe formës së individëve të veçantë.

LEXO TE PLOTE

Sport

“Botërori 2022″/ Gjermania dhe Kroacia fitojnë me goleada

Publikuar

-

Nga

U mbyllen edhe gjashtë sfidat e mbrëmjes të vlefshme për eliminatore të Botërorit ‘’Katar 2022’’. Gjermania ka qene e papermbajtur përballë një ekip modest si Lihtenshteini duke fituar 0-3. Panzerat kanë siguruar kishin për në Botëror, por serish ishin te pameshirshem.

Këto janë të gjitha rezultatet:

GRUPI A

Irlandë-Portugali 0-0

GRUPI B

Greqi-Spanjë 0-1GRUPI H

Maltë-Kroaci 1-7

Sllovaki-Slloveni 2-2

GRUPI J

Rumani-Islandë 0-0

Gjermani-Lihtenshtein 5-0

LEXO TE PLOTE